Být sám sebou

Od: Datum: 06.09.16 13:19 odpovědí: 7 změna: 07.09.16 11:09

V minulosti jsem si o sobě myslel, kdoví co nejsem. Přitom na základní škole jsem byl naprosto průměrný žák a později i horší. Ano, existovali předměty, které mně více či méně bavily, ale třeba matematika to nebyla.
Pozdější výběr střední školy byl zcela nesprávný. Ne, že bych ji hodnotil jako nějakou příliš obtížnou školu, spíše mně nebavilo se učit. Představa, že bych mněl tuto školu dokončit mi byla zcela cizí. Nezajímala mně. V té době jsem byl absolutně podprůměrný student, vlastně jsem vůbec nestudoval. Zajímaly mne zcela jiné věci, vlastně jsem myslel jen na hudbu. Školu, do které jsem chodil "duchem nepřítomný" jsem opustil.
Uteklo několik let, a já zjistil, že mi chybí oficiální vzdělání. Nabízela se jen jedna možnost, jít dálkově studovat. Mnoho toho na výběr nebylo a tak jsem vybral možnost dálkově studovat gymnázium. Někdo se asi zhrozí, jak může někdo, kdo nebyl zrovna skvělý student na toto vůbec pomyslet. Je pravda, že procházka růžovým sadem to nebyla a ani se mi to nepodařilo napoprvé udělat. Měl jsem zpočátku problémy s anglickým jazykem a matematikou. Musím ještě dodat, že jsem studoval na dvou školách, to první gymnázium jsem po dvou letech opustil (nepodařilo se mi uspět z matematiky, anglický jazyk jsem nakonec dal). Jiné předměty mi naopak nečinily potíže. Utekl nějaký rok, já nastoupil znovu na soukromé gymnázium. Ve výuce ani v požadavcích nebyl nějaký zásadní rozdíl, rozdíl byl ve mně. Rozhodl jsem se, že tentokrát to už musím dokončit. Začal jsem se učit. Anglický jazyk jsem zvládal daleko lépe, než na předchozí škole a v matematice jsem byl alespoň průmer. Jiné předměty mi šly dost dobře. Mnoho lidí si myslelo, že jsem kdovíjak chytrý, ale tak to není, prostě jsem se začal učit. Tentokrát jsem už došel až k maturitě a napoprvé ji udělal.
S určitou dávkou sebevědomí jsem i já v té době zatoužil studovat na univerzitě. Neměl jsem malé ambice, protože jsem chtěl studovat, spíše přírodní vědy. Rozhodoval jsem se mezi studiem biologie nebo dokonce fyziky (přece jen ta fyzika je ale podstatně matematicky náročnější, takže jsem jí vyloučil).
Napoprevé jsem se sice na univerzitu nedostal, ale později se to podařilo, nestrávil jsem však na ní déle než semestr! Tentokrát jsem sice školu neopouštěl snad z neschopnosti studovat, ale donutili mně jiné okolnosti.
Zůstal jsem tedy jen s maturitou a nyní přemýšlím, jestli jsem si v minulosti nevytvořil o sobě mylný obraz, že jsem něco, čím ve skutečnosti nejsem a čím ani být nemohu. Ve skutečnosti mě totiž předběhli ti skutečně inteligentní a úspěšně vystudovali školy. Já jsem tu školu jen vydřel, protože soukromé gymnázium dálkově asi nemá takovou úroveň, jako klasické denní. Na denní gymnázium bych se v životě nedostal a nevím, jestli bych na něm byl vůbec schopen tak dobře studovat, jak jsem studoval dálkově. Kdybych zabral, tak asi ano. Přemýšlím, že jsem v minulosti asi udělal chybu, protože jsem zvolil maturitní obor, na který jsem neměl, i když jsem později maturitu složil. Měl jsem zvolit učební obor, ten by odpovídal mým schopnostem. Teď akorát mám maturitu, ale vlastně nic neumím. Studovat univerzitu v mém případě je určitě zbytečné, nevím, co si o tom myslíte vy? Raději jsem se měl vyučit nějakému méně náročnému řemeslu-oboru jako třeba kuchař. Už delší dobu řeším tento problém a nemohu se dobře rozhodnout. Stále jsem myslel na studium, ale já fakt nejsem studijní typ, je to jen mé ego.
Jsem podle vás jen průměr, který přecenil své schopnosti a hledá se? Co byste dělali v mém případě? Opravdu chci začít už něco pořádného dělat a ne jen snít o tom, co bych mohl dělat. Mám raději zvolit to praktické. Co byste dělali na mém místě vy jen s maturitou na nic moc gymnáziu, mám si udělat nějaký kurz, či zkusit ten "dálkový učňák?"
A proč jsem si podle vás namlouval, že jsem, něco čím jsem nebyl a živil jsem tím i ostatní, protože jsem se nechtěl vyrovnat, že jsem jen průměr? Díky za vaše rady, a zkuste mi prosím odpovědět na všechny otázky, díky moc.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hm®
Datum: 06.09.16 13:33
avatar

Otázek je nějak moc a je to dlouhé, takže jsem je už zapomněl. Ale svůj názor ti řeknu: nemá cenu stdovat, "abys byl vystudovaný". Snad už máš tolik rozumu, abys věděl, nebo aspoň tušil, co bys chtěl dělat, čím by ses chtěl živit. Jestli na to máš vzdělání dostatečné už teď, dělej to. Jestli ne, vzdělání si doplň, pokud na to máš (jestli na to nemáš, slev ze svých nároků a představ). Ve tvém věku už nemá cenu studovat kvůli někomu nebo jen tak bez cíle.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.09.16 13:46
Dobrý den. To je dlouhá otázka... Kolik je Vám let? A kde pracujete?
Dálkové studium vyžaduje od člověka daleko více sebekázně a maturitní zkouška je stejná jako u denního studia, proto není třeba mluvit o méně hodnotném studiu.
Podle mého byste měl přestat přemýšlet o tom, zda jste průměr či ne. Měl byste začít uvažovat o tom, čím se chcete v budoucnu živit a podle toho se rozhodnout popřípadě o škole.
Ještě mi dovolte jednu myšlenku. Škola je důležitá, ale není alfou a omegou a už vůbec ne hodnotícím prvkem člověka. Tím jsou zcela jiné hodnoty. Zkušenosti, přístup k práci i k lidem a pod.
Přeji Vám ať to své "místo na slunci" brzy najdete. ;) M
Ohodnoceno: 0x
 
Od: hledam
Datum: 06.09.16 17:28

Otázek jsem dal více, je důležité si to přečíst celé. Ze svých nároků už začínám slevovat a škola už není pro mě prioritní. Myslím, že vůbec byla chyba naní myslet (v mém případě) díky za obě odpovědi.

Datum: 06.09.16 18:50
avatar

Přestaňte si už vyčítat, co jste dělal, nedělal, studoval, nestudoval, nemá to smysl. Nacházíte se tak trochu na mrtvém bodě a je dobré, že se chcete pohnout někam dál. Zkuste si najít místo s tím, co v současnosti máte a uvidíte, třeba Vás začne bavit práce více, než studium. Taky určitě zjistíte, že vůbec není snadné odvést dobřže i práci, která je třeba nekvalifikovaná a právě při práci zjistíte, co Vám jde a na tom můžete stavět dál. Není to jednoduché, někdo se rozhoduje opravdu těžce, ale jinak, než že něco začnete dělat, se dál nepohnete. Ne každý má cestu jasně nalinkovanou a omylů nadělal skoro každý také dost. Nevrtejte se v minulosti, dejte si na stůl, co máte, chytněte se a pracujte.To je jediná cesta. Doplňování znalostí je dnes celoživotní nutností, musí to ale mít smysl, nějaký cíl. Ten najdete cestou práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hledam
Datum: 06.09.16 19:08

Já si to nevyčítám, jen to konstatuji. Prostě jsem se v minulosti špatně rozhodl. Jinak máte pravdu ve všem, co jste napsala.

Datum: 07.09.16 10:27
avatar

Já mám pocit, že jste si vlastně na všechny své otázky sám odpověděl, proto nebudu opakovat to, co jste o sobě už sám napsal.

Ale nepíšete kolik je Vám let a co děláte v této době. Čím se živíte. Přece nesedíte doma a nepřemýšlíte o tom, co jste v minulosti zbabral. Jinak se můžete zdokonalit v každém oboru a v každém věku. Ale musí vás to skutečně zajímat. Mám sousedku a myslím, že se snad ani ničemu nevyučila a vychodila pouze základní školu, protože pracovala v továrně. Je jí přes třicet let a protože se jí práce v továrně nelíbí, našla si místo pomocnice v jednom domě pro seniory. A tam zjistila, že když si udělá nějaký kurz pro zdravotnice, tak na tom bude platově i pracovně výhodněji a tak se do toho pustila. Aktuálně navštěvuje ty kurzy a je spokojená. Pokud Vás baví vaření, určitě existují kurzy pro kuchaře.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hledam
Datum: 07.09.16 11:09

Uvedla jste docela dobrý příklad, ale já měl na sebe vyšší nároky než vaše sousedka a nebyl jsem schopen tyto nároky na sebe splnit. To je můj problém. Vaše odpověď je pro mně motivační. Já jednoduše stál mnoho let před otázkou, zda studium je pro mně opravdu to jediné důležité. Tak to už neplatí, jak jsem napsal, je více důvodů, proč chci na sobě slevit a objevit něco nového. Ten obor jsem uvedl jako příklad, co by ještě u mne docela šlo, ale je toho více. Takže budu zkoušet, nic jiného mi nezbývá. Díky za vaší odpověď.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.