Líbí se vám placení církvím?

Od: Datum: 01.08.16 07:21 odpovědí: 12 změna: 04.08.16 18:36

Osobně jsem dlouhá léta chodila do několika protestantských církví. Jedna z věcí, která mě ovšem VELICE iritovala a byla jedním z důvodů odchodu z "organizovaného křesťanství" bylo, že stát nijak neomezuje počet zaměstnanců každé církve. Takže v realitě vidíme církve, kam vždy dochází např. maximálně 50 lidí (i když se církev pyšní papírově podepsanými např.500 členy) a má NEUVĚŘITELNÝCH 15 zaměstnanců. Třeba 10 z nich je na PLNÝ ÚVAZEK! Přitom všichni v té církvi vědí, že NIKDO tam nepracuje 8hodin pondělí až pátek. I ti nejvýše představení, kteří by měli být vzorem, odvedou naprosté minimum něčeho, co by se snad ani nemělo jmenovat práce. Státu je to jedno, VŮBEC to nekontroluje. Musím podotknout, že se nejedná o vůbec špatné mzdy (z kapes nás daňových poplatníků). Ti na plný úvazek dostávají okolo 20.000Kč čistého měsíčně! Vím, že i sestry a kněži v klášterech často mnoho nedělají, ale že by měli také tak vysoké platy, to se mi nezdá. Dostávat zaplacené modlení se a čtení knih a nohy položené na stole, mi přijde VELMI sprosté, když vidím, jak se zbytek národa stresuje a někteří makají na 3 směny, jsou po práci vyčerpaní a ani 20.000kč za měsíc nikdy neuvidí. Zním asi rozčíleně, ale mě je to už dost šuma fuk, přesto mě napadlo poptat se, jak to vidíte vy...Už aby se stát oddělil od církve, to si pak církve už nebudou moci dovolit PARAZYTOVAT na státě. Hlavní představitelé církví by měli být vzorem a O-B-Ě-T-O-V-A-T se, ale oni objevili lehce dostupná a přetékající koryta a drží se jich jak klíště celý život! Mají nejen peníze za nicnedělání, ale ještě pobírají prestiž od svých farníků :(

doplněno 01.08.16 10:38:

Já bych nic neměla proti tomu, kdyby za těch 20.000kč čistého něco dělali ) V každé církvi to funguje asi jinak a o jeptiškách tuším, že pomáhají nemocným apod. Ale když někdo vstává v 11hod a pak si čte oblíbené (byť křesťanské) knihy, jede si do hor na výlet (jakože modlitební) a i nedělní kázání odbývá, pak se ptám, zda-li by za tuto (velmi příjemnou a záviděníhodnou) činnost neměl dostávat třeba jen 8.000kč. Jeden takový zaměstnanec církve takovéto své "zaměstnání" opustil - přiznal se, že právě kvůli svědomí (že nic nedělal) a že se nemýlíme, že opravdu ti ostatní zaměstnanci církve dělaji houby. Zkusil pracovat ve "světském" zaměstnání a ejhle: už je znovu zaměstnancem té původní církve. Zjistil, že jinde mimo církev za peníze požadují práci a to se mu nelíbilo.

Nemohu sama se nechat zaměstnat v těchto církvích, to PROTO, že jejich "vůdce" vždy zaměstná jen patolízaly. Lidé s vlastními názory nemají nejmenší šanci. Jasněžě to dává logiku, ale myslím si, že takové způsoby (potřeba naprosto shodných názorů a postojů) brání pokroku a růstu. A ano, přirozeně závidím a jsem občas naštvaná...a proto raději na to povětšinou nemyslím. Vy byste si nezáviděli, kdybyste vstávali v 11hodin a mohli za 20.000čistého si dělat naprosto co chcete (klidně až na nedělní kázání nic), nikdo by vás nekontroloval a věděli jste, že toto místo máte jisté až do smrti? Lidé, kteří mají mi být vzorem "povalují svá tučná těla u přetékajícího koryta."

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: crate*
Datum: 01.08.16 07:37

Rádi sebe sami nazýváme státem vzešlým na křesťanských základech, ó jak jsem jiní oproti muslimskému světu, ale že i "služebnící boží" musí někde bydlet, platit účty a další nezbytné výdaje ne jiné než má jakýkoliv jiný slušný člověk, tak to už není náš problém ať se stará sám...Z vašeho příspěvku či otázky závist úplně křičí...

Kneži jsou placeni ze statniho rozpoctu podle zakona č. 218/1949 Sb. Základní mzda 23 710 korun v roce 2014.

Církve financují veškerou svou činnost z několika zdrojů. Na financování se podílejí zdroje veřejné - veřejné instituce či zdroje vnitřní - samofinancování. Systém financování církví a náboženské společnosti vychází z historických tradic. Na území českých zemí církve financovaly svou činnost:

- z výnosu vlastního církevního majetku

- z náhrady za sekularizovaný církevní majetek

- z výnosu náboženských fondů (matic

)- ze státních a obecních dotací a subvencí

- z příspěvků a darů členů a příznivců církví

Crate

Datum: 01.08.16 08:09

Já bych to řekl takto. Nechtěl bych být ani knězem ani řádovou sestrou. Vidím ve svém okolí jaké mají nervy s věřícími, památkáří kteří raději nechají chátrat kostel, protože požadují nesmysly, které se dnes dají řešit moderním materiálem. Nemluvě o tom že například sestry v našem kraji mají i domov pro seniory a nemocné. K tomu pole a zvěř. Vše dělají samy. A jejich dům pro seniory má pěkně dlouhý pořadník. A je to pro kvalitní přístup ke strým a nemocným. Opravdu ty sestry mají nožky přez nožku a vykuřují fajku a smějí se jak ostatní dřou. Chce to více cestovat a zajímat se. Ty sestry se třeba zastaví až večer, když jdou spát. A to se ještě musí modlit modlitby.

A ano, jistě si přejte osamostatnění a odloučení od státu ale tehdy se připravte, že budete tučně platit za svatbu v kostele, pohřeb v kostele, budou častější sbírky na chod opravu kostela. A věřte, že pak nastane úkaz jako ve Francii, kde díky tomu, že v kostele je 8 lidí, kněz prostě nemá šanci udržet farnost a prostě se zavře. A potom se takový kostel odsvětí a prodá. Protože nejsou peníze.

Nebo si prostudujte jednotlivé řády, jistě zjistíte že až taková idylka to není.
Když komunisté chtěli po převratu porazit církev, tak se jim do dlouhou dobu nedařilo. Museli církev nějak shdit v očích věřícich, a pak přišel jeden komunista s nápadem. Nejnižší lidský pud. Tam zaútočme. A ono to vyšlo. Ukazovali církev, jak si krásně žije, jak má milióny, statky a vše ostatní. A oni nemají nic. A ono to fungovalo. Dnes je to to samé. Opět se útočí na cirkev podle starého vzoru. Myslíte si že někdo v Evropě o křesťany stojí? Ve Francii nebyla zpřísněna bezpečnostní opatření po útocích na kostel kde byl popraven kněz.

Podle prezidenta Francie není důležité zpřísnit bezpečnostní opatření u kostela. Stávající vyjímečný stav stačí.

Evropa sama zařízne křesťanství a ještě si u toho bude aplaudovat.

Datum: 01.08.16 08:20

Souhlasím se ©zelenydabel a ještě dodám, že raději dám peníze církvím, než všem těm poslancům v úřadech tady nebo europoslancům v jejich úřadech, s mnoha a mnoha zaměstnanci s platy a požitky, o kterých se normálním lidem ani nezdá! A to ani nemluvím o lobbistech a podržtaškách! *zed*Myslím si, že štěkáte na nesprávný strom.

Od: janm
Datum: 01.08.16 09:04

Myslím že to tak nemůžete brát, protože skoro v každé zejména větší "instituci, společnosti organizaci" máte "umělá, jalová místa" lépe placená než ta jež jsou opravdu "produktivní"...

Ne jinak tomu je i s církvemi, vedle těch co opravdu "pracují pro dobrou věc a jsou ku prospěchu všem a příliš z toho nemají "např. již zmíněné mnišské řády (některé se věnují pečovatelství, jiné zemědělství, vychovatelství atd. atd.) máte vždy i ty, kteří se jen "vezou"...

Proto by nebylo asi správné odsoudit "církev" jako celek, pak také ale záleží i na tom o jakou církev jde a jakými aktivitami se zabývá...

Je také odvěkou otázkou zda odluka církví od státu ano nebo ne, vše má své pro a proti...to pak záleží na jednotlivých zemích jak se k tomu postaví,,,,

Datum: 01.08.16 08:54
Pokud je to pravda, tak proč se tam neženou všichni nemakačenkové z republiky?
Od: jofa®
Datum: 01.08.16 09:08

Píšete, že jste z toho rozčilenej... Kdyby jste se dozvěděl o "práci" a platech europoslanců, tak Vás z toho rovnou trefí. To jsou darmožrouti a ještě Evropu přivedou na pokraj války.

Od: janm
Datum: 01.08.16 09:14

Ano, europoslanci a další, myslím že platy na určitých místech, pozicích jsou opravdu "nemorální" , ne z hlediska toho že bych jim to snad záviděl, ale když pak vidíte že se dělají sbírky na to aby si mohl postižený spoluobčan pořídit lepší křeslo nebo protézu která by mu usnadnila a zlepšila život je mi z toho na nic...Čili já vždy říkám "berte si kolik chcete"ale není možné aby se jinde kde to opravdu potřeba je peněz nedostávalo a říkalo "není na to" anebo dvě třetiny národa žili v "žebrotě" za dobře odváděnou práci...

Datum: 01.08.16 09:55

Jste si jistá, že jste chodila do církví? Nebylo nad vchodem napsáno Agotační středisko, Československý svaz žen nebo Místní organizace KSČ? Podle rétoriky bych vaše soukmenovce hledal spíš tam. ;)

Když komunisti něco ukradli, tak to stát měl co nejdříve s omluvou vrátit a ne na tom ještě parazitovat 25let!

Pokud si mám vybrat zda bude majetek, lesy, památky, ... spravovat církev nebo nějaký politický trafikant, který vymění největší oboru za bezcené pozemky s ředitelem Hamé, tak jednoznačně volím církev!

A jestli si mám vybrat zda bude nemocnice nebo hospice provozovat někdo, kdo si to vybral jako poslání nebo jako prostředek k vyvedení peněz ze státní a veřejné správy, tak volím církev a ne MUDr.Ratha.

Datum: 01.08.16 10:00

Mno... Já jsem sice hluboce nevěřící a placení církve z daní se mi taky moc nezamlouvá, ale jestli závidíte kněžím a jeptiškám jejich život a plat, nic Vám nebrání se k nim taky dát. Věřící zřemě jste. Pak budete i Vy brát peníze za modlení a nohy na stole a budete se radovat, jak na Vás ostatní dřou.

Datum: 01.08.16 10:48

Nebýt Vlka, tohle mohlo být dávno vyřešeno ke spokojenosti občanů...a k velké nespokojenosti katolické církve. Pokud jde o prestiž farníků, to je přece záležitostí vkusu každého soudruha. Jestli se někdo dobrovolně líbá fráterníkovy nohy, je to čistě jeho věc. *nevi*

Od: marpefi
Datum: 03.08.16 23:31

zdravím,

žel, asi i toto se děje a není to úplně šťastné. Také jsem součástí jedné protestantské církve, ale státní peníze odmítáme, financujeme se sami a kazatel placený je jeden a rozhodně se jen tak neválí...pomáhá (i prakticky potřebným), radí, studuje, připravuje si kázání...tak nějak by to mělo za mě vypadat...

Datum: 04.08.16 18:36

nelíbí - ale je mi to prd platné - náboženství je opět na vzestupu !

doplněno 04.08.16 18:48:

- sice jsem v důchodu, takže mi to už může být jedno, ale myslím si, že peníze, které se cpou do chřtánu církvím,by měly být poskytnuty spíše rodinám s dětmi, nebo nemocným dětem. K čemu jsou nám církve? ...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.