Statut studenta-soc. a zdrav. pojištění

Od: Datum: 07.10.13 17:40 odpovědí: 4 změna: 07.10.13 21:10

Dobrý den. Moc rád bych poprosil o radu. Studuji Vysokou školu obchodní a hotelovou v Brně. Jsem ve třetím ročníku a letos jsem skládal státnice. Nemohl jsem v červnu, tak jsem na první termín šel v září. Bohužel jsem nedodělal jednu část státnic a budu muset státnice dodělávat příští rok v červnu. Na studijním oddělení mi řekli, že si mám během zimního semestru podat žádost o přerušení studia a v lednu se pak zapsat na zimní semestr, Jsem kombinovaný student (22 let) a chtěl bych se zeptat, kdo za mě v případě přerušení studia bude platit soc. a zdrav, pojištění. Chápu to tak, že nebudu veden jako student, tudíž soc. a zdrav. budu muset hradit sám, př jít na pracák? Změnil jsem totiž práci a hl. pracovní poměr dostanu až od listopadu.. Není tam po ukončení studia nějaká lhůta, kdy ještě budu veden jako student, ikdyž jsem přerušil studium? Děkuji za jakékoliv rady..


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.10.13 18:01
avatar

Studium není od 1.1.2009 pojištěné nemocensky a od 1.1.2010 ani důchodově. Z hlediska sociálního (důchodového+nemocenského) pojištění si nemusíte sám nic hradit, nic státu nedlužíte a nic po Vás nebude nikdo vymáhat, ale smiřte se s tím, že tato doba (od 1.1.2010) Vám není započítávána jako pojištěná doba na důchod. Navíc při onemocnění nevznikne nárok na nemocenské. Můžete si chybějící roky na důchod kdykoli během aktivního profesního života doplatit, a to tak, že se na důchodovém oddělení OSSZ v místě Vašeho trvalého bydliště přihlásíte k dobrovolnému důchodovému pojištění.

Hledisko zdravotního pojištění Vám snad vysvětlí někdo jiný, kdo tomu na rozdíl ode mě rozumí. Jenom (co vím z vlastní zkušenosti) je nutné na zdravotní pojišťovně hlásit každou změnu, která má vliv na posouzení Vás jako pojištěnce z hlediska placení pojistného. No a při tom nahlášení se rovnou zeptejte, co a dokdy máte zaplatit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavelv*
Datum: 07.10.13 18:20

Děkuji Vám za objasnění sociálního pojištění..Kdo by věděl, jak to je se zdravotním, budu rád...

Od: pt®
Datum: 07.10.13 18:59
avatar

Statut studenta máte při denním studiu a v tom případě za Vás hradí zdr. poj. stát. Takže po dobu prázdnin jste byl veden, jako student. Od září již nestudujete, vyžádejte si na škole potvrzení o ukončení - přerušení denního studia a zajděte s potvrzením na svoji zdr. poj. Budete si nyní hradit zdr. poj. sám. Můžete jít také do evidence ÚP, pak bude za Vás zdr. poj. platit stát a doba evidence se Vám bude počítat do důchodu podle zákona. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavelv*
Datum: 07.10.13 21:10

Děkuji za Vaši odpověď. Akorát ja jsem kombinovaný student a ne denní =), ale tak či tak to roli nemění, pokud to chápu správně tak, že do 26 let, jsem veden jako student, pokud jsem na škole, ovšem statut studenta jako komb nemám, ale tím myslím, že nemám pouze výhody typu ISIC karty, slevy na dani, na jízdném atd...Chápu to správně?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.