Šatny - odpovědnost školy, tykání studentům

Od: Datum: 27.07.16 15:40 odpovědí: 40 změna: 07.08.16 01:14
V září nastupuju na dvouletou nástavbu s maturitou v denním studiu. My jako nástavba jsme dostali klecovou šatnu. První den se máme domluvit, kteří z nás budou dělat šatnáře, jak se budeme střídat a musíme si na vlastní náklady pořídit visací zámky. Skola pak prý za věci ručí jen po dobu vyučování a jen v případě, že je šatna uzamčena. Za to ručí šatnáři. Ti navíc musí nastupovat do školy 20 minut před začátkem hodiny, hlidat satnu a se zvoněním zamknout. Používání šatny se vyhnout nejde, protože všichni studenti se musí přezouvat a nosit pantofle. Hlavně se mi nelíbí, že škola ručí jen když je šatna zamčena. To je přece nesmysl, musí přece ručit vždy, nebo ne? Nechápu proč se o zamykání a odemykání šatny nestara například třídní učitelka s tím, že ona a škola pak ručí za případné krádeže. Proč má někdo zadarmo muset chodit ráno brzo a pak tam 20 minut čekat, při odchodu nebo přesunech taktéž. Když škola vyžaduje přezouvání, měla by přece zajistit adekvátní šatnu a starat se o to. Jinak by nebyla žádná šatna potřeba. Stačily by věšáky ve třídě. A ještě bych se chtěla zeptat, jaký máte názor na to, když učitele na střední škole tykají studentům ale ti jim musí vykat. V některých školách je prý samozřejmostí vykání studentum. Učitele a studenti jsou si přece rovni a pak je to tykání ponižující, pokud není po domluvě. Pokud teda učitel bude tykat mě, pak mu můžu tykat taky, je to jeho neslušnost.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: koo
Datum: 27.07.16 16:11

Já půjdu tento rok do třetího ročníku a vnímám to stejně. Někteří učitelé nám tykají a někteří vykají. Podle mě je více profesionální vykání. A s tou šatnou, to je jako se vším, škola se zbavuje odpovědnosti a když se stane nějaký problém, tak hlavní je, že za to škola nemůže a za všechno může dotyčný žák. Ve školním řádu jsou navíc takové nesmysly, že se hold musí podepsat, neboť by pak na škole dotyčný nemohl studovat. Jednoduše bych to nazval české školství, Česká republika...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.07.16 13:41

Jo tak to je jen příprava na budoucí zaměstnání. Přístup k zaměstnancům je totiž úplně stejný. Zaměstnavatel si jednostranně nastaví podmínky, ze zaměstnance udělá div ne otroka, který zodpovídá za vše a zaměstnavatel samozřejmě za nic. Tohle je u nás úplně normální a nic s tím neuděláš, protože náš národ nemá v povaze se bouřit/stávkovat, ale vše si nechat líbit. Možná přežitek z totality.

Co ti brání dát si boty do tašky?


doplněno 28.07.16 13:46:

S bundou je to horší, na školách se často putuje z učebny do učebny takže by sis musel bundu brát sebou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.16 16:30
avatar

Nechápu, proč tedy do takové školy chceš chodit, když ti po mnoha stránkách nevyhovuje. Prvotním zájmem by mělo být to, co se tam naučíš. Ostatní podružnosti se dají snadno vyřešit. Do šatny si lze třeba najmout placenou sílu. Když to nemohou zadarmo dělat žáci, tak proč by to měla zadarmo dělat třídní učitelka? Někteří učitelé vykají, někteří tykají. My jsme to tykání brali spíš jako vyznamenání. Lze učiteli samozřejmě říct, že si nepřeješ, aby ti tykal, ale to občas udělali jenom ti, co toho v hlavě moc neměli a většinou školu předčasně opustili. Pokud se chceš ohánět rovností mezi učiteli a žáky, pak taky nevím, co tam chceš pohledávat. Máš zřejmě stejné znalosti jako oni. Pokud svůj přístup rychle nepřehodnotíš, tak v praxi pak velice rychle poznáš, jak tenhle vztah nadřízeného a podřízeného funguje.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: kabakula
Datum: 27.07.16 18:22
Učitelka je ve škole zadarmo? To jsem nevěděla.
Datum: 27.07.16 18:36
avatar

"... proč by to měla zadarmo dělat třídní učitelka?"

U středoškoláka bych očekával, že umí číst, že je schopen pochopit smysl čteného textu a že ví, že vytržením části textu ze souvislostí toho moc nedosáhne.

Učitelka není placena za přítomnost ve škole, ale za plnění svých povinností. Viz Ivzez: Třídní učitel má na starosti třídu, výuku a další související věci.

Obávám se, že dělat šatnářku nevyspělým žáčkům mezi tyto povinnosti nepatří.


doplněno 27.07.16 19:06:

Koo - prioritou na této poradně je reagovat na tazatele, nikoli rozebírat a hodnotit odpovědi ostatních rádců.

O nevyspělosti mě přesvědčil už samotný dotaz, tak jak byl položen.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: koo
Datum: 27.07.16 18:53
Tak jako práce učitele/učitelky není poviností dělat šatnáře, tak stejně u studenta/studentky.Nechápu váš výrok: dělat šatnářku nevyspělým žáčkůmco vás o nevyspělosti přesvědčilo?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 27.07.16 17:32
Sveho casu jsme to kdysi resili. A vyresili tak, ze satnu jsme zamykali na zamek na kolo s cislicovym kodem. Dnes jiz budou zamky asi lepsi. Beztak zjistis, ze pulka ostatnich trid nezamyka.
K tykani a vykani se nebudu vyjadrovat. Ale bud tvrda a pozaduj aby osloveni bylo soucasti skolniho radu. Jedine tak dosahnes uznani a rovnosti.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 27.07.16 17:41
avatar

njn, nějaký hejpočkej s výškou na vás bude řvát a tykat - jak si to jen může dovolit - kretén jeden... s takovou výplatou - to vy budete mít u tatínka ve firmě za měsíc stejně jako učitelův roční plat !

Fuj - se nedivím, že nemůžeme v práci sehnat nové lidi,... když přijde takový chytrák na pohovor, má cca 10 vteřin, než ho odmítneme. Škoda, že takových VIP studentů s perspektivou bez charakteru a bez slušného vychování je stále více *plac*


doplněno 27.07.16 18:33:

Každý i v té naší banánové republice má určitou funkci, postavení, ... A byť je člověk perspektivní a chce mít lepší budoucnost, musí si pamatovat, že ostatní mají také nějaká práva, povinnosti, postavení a mít k tomu úctu.

Způsob jednání "ty mi tykáš, já ti taky zatykám" - to je rozmazlenost usopleného děcka.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: koo
Datum: 27.07.16 18:04

Tady bych se tazatelky zastal. Všichni občané České republiky jsou si rovni, nehledě na vzdělání, příjmů a nevím čeho dálšího. Neexistuje, aby se učitel povyšoval nad žáky, tak jak to bývalo v době komunismu. Tato doba je už dávno pryč. Člověk v dnešní době má právo se bránit. Z dotazu jsem nevycítil žádnou nafňukanost absenci slušného chování, či špatného charakteru paní tazatelky, pouze konstruktivní kritiku. S takovým přístupem, který tady vy popisujete, bych ve já osobně do vaší práce nenastoupil. Myslím, že máte problém sám/sama se sebou a že jste se smířil/a s prací, kterou vykonáváte. Lidé by si v dnešní době měli dávat velké cíle a žít spokojený život, bez zbytečných starostí.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: koo
Datum: 27.07.16 18:41

Student je od slova studovat a to je i jeho poviností. Mít pravidelnou docházku a vzdělávat se. Šatnář je odlišné řemeslo, které se studiem nemá nic společného. Myslím, že paní tazatelce nejde o tykání, nýbrž vykání, takže se o žádnou rozmazlenost nejedná...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kabakula
Datum: 27.07.16 18:53
Koo to myslím vystihl naprosto přesně. Hezky napsáno. nechápu vaše uvažování, nepovažujete to za nevhodné když někdo někomu automaticky tyká? pro vás je špatný pouze ten který to oplatí?
Od: jmlc®
Datum: 27.07.16 19:01
avatar

Vykání je prokázání úcty učiteli. Postavení učitel - žák bylo a vždy bude mít svou váhu. Podívejte se třeba na pohádku Kung-fu panda - tam to bude pro vás názorně uvedeno.

Dokud by mi učitel, šéf, vedoucí, kolega, nadřízený, soused atd. nenavrhl tykání a já to nepovažoval za vhodné jemu nabídnout, nikdy bych si nedovolil říct "ty mi tykáš, tak já tobě budu taky" !

A že se třeba s naším ředitelem znám pár let a párkrát jsme se opili, on mi tyká, já mu vykám - vždy a všude, třeba i u baru. Staří jsme stejně ! - ale jeho pozice je taková, že mu tykat můžu jen v případě výpovědi. Není to vhodné, není to normální - to snad jen na internetových poradnách skoro každý tyká bez rozdílu věku, funkce, pozice...

Tykání bylo možná moderní za komunismu - ty, soudruhu, vždyť jsme si rovni !


doplněno 27.07.16 21:48:

koo -níže jsem po vás chtěl příklad - asi už nevíte...

gama@ - mám vedoucího, se kterým si tykám. Je starší, ale bere nás jako kamarády - do chvíle, kdy se stane průšvih. To jsme pak ták malincí...

Ale pro pracovní prostředí je to k nezaplacení... Taky proto jsem tam 8 let a nemíním odejít.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: koo
Datum: 27.07.16 20:01

Opět jste nepochopil, co jsem napsal. Napsal jsem, že se jedná o vykání, nikoliv tykání...
Já jsem ve vašem socialismu nevyrůstal, tak si vaše soudruhy/soudružky nechte pro sebe a smiřte se s realitou. Hezký den.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.16 20:30
avatar

Dobrý den. Pokud je nadřízenému 26 a mě 55, tak mi nebude navrhovat tykání ani kdyby byl stokrát nadřízený.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.16 21:55
avatar

To je naprosto v pořádku, já jsem se jen vyjadřoval k tomu ,že je pro mě nepřijatelné aby mě nabídl tykaní o polovinu mladší člověk a je jedno jestli je to nadřízený.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: koo
Datum: 28.07.16 19:43

Chtěl jsem považovat tuto konverzaci za uzavřenou, ale vy si říct nedáte. Nemám zapotřebí sdílet své osobní zkušenosti, myslím, že vy sám jste žažil nějaké ponížení ze strany vyučujícího, takže váš dotaz považuji za naprosto irelevantí. Vaše navážení se do mě považuji za váš osobní mindrák a je mi vás líto, asi nemáte nic jiného na práci, než navážení se do cílevědomějších lidí, než jste vy, viz. váš postoj k vaší práci. Hezký den.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 28.07.16 21:07
avatar

Navážení se? "Jenže z mé vlastní zkušenosti učitelé zneužívají tykání k zesměšnění žáků a povyšování se nad nimi, tak jak už je v dotazu zmíněno..."

chtěl jsem jen jeden příklad - nerozumím vám..


doplněno 29.07.16 11:18:

Vaše komentáře se díky nedoplnění konkrétního příběhu stávají naprostým blábolem, který nikdo nemůže brát vážně. Až uvedete konkrétní příběh, můžeme posoudit, zda se opravdu jednalo o ponižování žáka učitelem.

K vaší "průpovídce": Měl jsem i přísné učitele, ale nikdo z učitelů ani učitelé mých dětí nejsou sadisti - nedělá jim dobře ponižování dětí a nedělají nic v rozporu s jejich zaměstnáním. Tj. snaží se dítě naučit dané učivo. Učitel je tam z tohoto důvodu, dítě také - pokud dítě/žák toto bere jako buzeraci nebo ponižování, je to chyba výchovy jeho rodičů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fany
Datum: 07.08.16 01:08

koo Datum: 27.07.16 20:01

jmlc má naprostou pravdu. Ty jsi žák, Ty se musíš podřídit a ne si vyskakovat, že budeš tykat učiteli, jako kamarádovi někde v hospodě. Asi Ti nic neříká ucta a respekt k autoritám a ten učitel je pro Tebe autorita. Já myslela, že na střední chodí inteligentní mládež, ale jsem strašně zklamaná tím hloupým myšlením a nepochopením, že je velké štěstí že může studovat, zadarmo a nikdo ho netrestá nepřijetím i když nevykazuje ani stopy předpokladu, že je schopen studium dokončit. Tak to je. Autoritou tam není student, ale učitel, často profesor. Spíše věnujte pozornost učení, než tomu, že vám učitel tyká. Proč ne? Dospělí už podle toho, co tu píšete, rozhodně nejste.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 27.07.16 19:39

to je zajímavé téma. Od kolika let cca už netykat? Na střední škole- takže od , dnes tam nastupují tuším patnáctiletí žáci - takže od patnácti? a tak běžně na ulici?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.16 18:16
avatar

Na všech středních školách mají žáci určité povinnosti, většinou k nim patří i povinnost postarat se o šatnu třídy.

Třídní učitel má na starosti třídu, výuku a další související věci.

Zabezpečit své svršky snad středoškoláci zvládnou...

Na středních školách si učitelé mohou vybrat, jestli žákům budou tykat nebo vykat.

Zdá se, že jste si měla vybrat jinou školu ► na této už před nástupem vidíte převážně "nedostatky".

Ohodnoceno: 3x
 
Od: kabakula
Datum: 27.07.16 18:33
a není to trochu ponižující? nemělo by to být na vzájemné dohodě? touto logikou by si i student měl vybrat zda bude učiteli tykat nebo vykat. šatnu by přece měla obstaravat škola, ja nemám potřebu se přezouvat, je to požadavek školy, kabát bych si vzala do třídy.
Datum: 27.07.16 20:42
avatar

Máte pravdu, je to nevyrovnané. Chudáci učitelé, kteří musí učit žáky, kteří si nevidí ani na špičku nosu...

Máte-li potřebu navštěvovat střední školu, máte mj. povinnost se seznámit se školním řádem a řídit se jím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fany
Datum: 07.08.16 01:11

Kdo tohle vychovává? Oni snad chtějí, aby učitel poslouchal je? Neuvěřitelné, taková stupidita a lenost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 27.07.16 21:10
Na stredni si bohuzel nekteri mysli, ze blaho zaka je nade vse. Na neprezouvani a noseni bundy si pockejte na vysokou. Tak se pilne ucte, abyste se dockala.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.16 18:28
avatar

Co když nikdo nebude ochoten šatnáře dělat? Já bych ochotná nebyla, odmítla bych to s tím, že šatnář je práce a za práci musí člověk dostat zaplaceno, jinak by byl otrokem Pokud si škola trvá na přezouvání, ať si najme šatnáře, ve spoustě škol to takto funguje, ale nutit studenty, aby zadarmo ve škole pracovali? Odmítla bych.

Škola se odpovědnosti za šatnu nezbaví, pokud se nenajde někdo, kdo ji ochotně bude šatnáře dělat a tím odpovědnost převezme. Podle mého názoru nemůže škola studenty nutit vykonávat práci šatnáře zdarma.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.16 19:01

Bože můj. To se lidi fakt tak strašně změnili? My jsme na střední škole neměli problém s tím, kdo šatnu zamkne či odemkne. Naopak. Užilo se přitom plno srandy. A tykání? Nevadilo mi ani na vejšce. Na střední jsme měli profesorku, která uměla tak "vykat", že to byla hrůza. A naopak, jiní učitelé tykali a byla v tom úcta. Jestli si v životě zakládáš na podobných hloupostech, tak potěš koště. Respekt je někde úplně jinde, jak v tykání či vykání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: koo
Datum: 27.07.16 19:12

Vemu to ze svého hlediska. 20 minut sem, 20 minut tam, ony se to hodiny ztraceného času nasbírají poměrně rychle. Tykání může být v pohodě s učitelem, pokud i on je v pohodě a domluví se s žáky na tykání. Jenže z mé vlastní zkušenosti učitelé zneužívají tykání k zesměšnění žáků a povyšování se nad nimi, tak jak už je v dotazu zmíněno...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 27.07.16 19:25
avatar

Díky za konkrétní příklad povyšování učitele nad studentem formou tykání *hej*Jistě z těch svých zkušeností jeden dokážete uvést.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fany
Datum: 07.08.16 01:14

No a co takhle si za střední školu připlatit? Aby se ti chudáci "studenti" nestrhli a za ty peníze najmout šatnářku? Nezdá se vám lidi přehnané, že se tu řeší lenost mladých lidí?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 27.07.16 20:46

Možná se mýlím, ale pokud má škola ručit za věci svých studentů, má právo stanovovat podmínky, za jakých je ochotna to dělat. To stanovila ve školním řádu a vy se můžete, ale nemusíte podřídit. Když jste ale už na danou školu nastoupila, nezbude vám, než tyto podmínky respektovat, nebo pak nést následky z nerespektování. Tak je to totiž v každém povolání a na to vás má škola přece připravit. Pokud jde o váš názor na přesunutí této povinosti na třídní učitelku, přijde mi to zvláštní, totiž už ten název profese napovídá, co je náplní její práce. Podle mě spíše by to už příslušelo někomu s profesí školník, ale i tak si myslím, že je to spíše v zájmu studentů zabezpečit si své věci. Tykání a vykání - na začátku se nás většina vyučujících ptala, jestli chceme, aby nám vykali nebo tykali. Vždycky jsme se dohodli celá třída na tykání a pokud jde o mě, vyhovovalo mi to, přišlo mi to takové osobnější, protože na střední škole vztak většiny vyučujících k nám byl takový, řekněme rodinný, znali nás jmény, nebyli jsme anonymní. Ti, kteří se nás neptali, nám automaticky vykali, ale příjemné mi to osobně moc nebylo, byla v tom znát jistá odtažitost. Tyto vyučující bylo těžké přimět i při osobním rozhovoru, aby mi vyhověli a tykali mi, potože si to přeji. Prostě neuhnuli a vykali dál, asi si na ytkání neuměli zvyknout. No a poslední věc k té rovnosti. Nechci se vás dotknout, ale rovnost mezi učitelem a žákem nikdy nebude. Jeden náš vyučující nám to hned první hodinu naprosto jasně vysvětlil, ten důvod je totiž prostý - vy za něho odpovědnost nenesete, ale on za vás ano. A tady veškerá rovnost končí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mtan
Datum: 27.07.16 21:26
Tak za nás před 5 lety bylo automatické, že studenti učitelům vykali a učitelé studentům tykali. Ti učitelé, co vykali, to brali spíše jen tak ze srandy. Dnes si studenti dovolují k učitelům nehorázné věci a to prosím mluvím z pozice dřívějšího studenta, který zrovna většinu učitelů v lásce neměl. Nicméně pokud to chcete mít oficiálně, jak to má být podle nějakých zásad slušného chování, podívejte se na to na netu. Pokud si dobře pamatuji, tak mladší vyká staršímu, muž vyká ženě, podřízený vyká nadřízenému, student vyká kantorovi atd... Obráceně to je tak, že může vykat, ALE NEMUSÍ! Ty řeči, že on tyká, já budu taky... Uvedu velice zveličený příklad pro všechny. Když Vás potká královna a pozdraví namísto dobrý den, AHOJ. Odpovíte jí ČAU KRÁLOVNO? To asi nebudete normální... ;)
Pro hnidopichy opakuji že jde o zveličený příklad a že si uvědomuji, že nežijeme v monarchii. Uvedl jsem pouze pro to CÍTĚNÍ úcty, která zřejmě nadcházející generaci a některým jedincům z pozice student vs. kantor chybí.

Za sebe říkám, ano, je naprosto normální, že kantor studentovi tyká a student kantorovi vyká. A se šatnami, to je bohužel smutná realita Českého školství, ale berte to tak, že většina škol je státních a že připočíst si k běžným nákladům ještě 20 tisíc za soukromou každý rok není zrovna super. Většině to pak stejně platí rodiče. Když jsem byl student, státní SŠ, přišlo mi automatické, že mi naši hradili pomůcky, mezi ně patřily i nějaké speciální měřící pomůcky a SW, které by nám poskytla škola, ale kdo chce zůstávat po škole a něco narychlo smolit, když na to nemá dost času ani klidu? Jenže ono to tak úplně automatické není. Ti rodiče musí do práce a tam musí makat, aby vydělali na chod domácnosti, jídlo, zábavu, prostě na věci, které mi také přišly samozřejmé, ale nemusely být. Teď i já chodím do práce a vše si moc dobře uvědomuji. Asi bych se na to už z pozice studenta díval zpětně jinak...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: mek
Datum: 27.07.16 22:15

Máte to všechno skvěle promyšlené a naplánované, třídní učitelka jako šatnářka, která ručí za krádeže. Tykání učiteli, který nebude žákovi vykat. Jen si tak říkám, když tak všechno promýšlíte, plánujete, je Vám zatěžko "zadarmo" ztrácet 20 minut u šatny, proč studujete SŠ nadvakrát, tedy patrně 3 letý učňák a teď 2 roky nástavbu. Když se to dalo zvládnout jedním vrzem za 4 roky. Takhle zadarmo ztratíte mnohem víc času, že proti tomu nějakých 20 minut u šatny jednou za čas je úplné nic. PS: náklady na visací zámek, to musí být doslova likvidační položka. PPS: zkuste ve škole navrhnout, aby Vám těch 20 minut u šatny škola proplácela jako práci na částečný úvazek nebo aspoň jako brigádu. Určitě by se tam také rádi zasmáli, jako my tady.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.07.16 11:53
avatar

Když si určíte službu, která bude chodit do školy a ze školy kvůli šatně o 20 minut dřív, nic se nestane. Střídat se po týdnu, týden to přece vydržíš. Do konce roku se to možná ani 2 x neotočí, podle toho, kolik vás bude ve třídě.. Tak na co řešit týden služby? Když chcete, aby vám vaše bundy někdo neodnesl, musíte se o ně postarat. Nejsi mimino, kterému se o věci stará matka. Profesorka to dělat zaručeně nebude.

A to tykání? My jsme na střední škole měli daleko raději kantory, kteří po písemce řekli: Pavle, tys to zase zkonil! Budeš muset přidat!

než: Nováku, Nováku, byl jste v písemce nejslabší ze třídy! Pošlete mi do školy rodiče!

S tím kamarádským tykáním přijal člověk lépe i mnohou výtku.

Připadá mi spíš, že půjdeš do čtvrté obecné, než na SŠ. Protože je Ti divné, že studenti musí profesorům vykat. Co je na tom divného? Profesor stojí daleko výš, než zelený student, který neumí ani šatnu zamknout. Vykáním se mu projevuje úcta. Nemůžeš mu říct: Franto, já dneska k tabuli nepůjdu, vyber si někoho jiného! *smich* Vykáš přece i kadeřnici, prodavačce v obchodě, průvodčímu ve vlaku. Tak přece bys nechtěla profesorovi tykat.*sok*

Představ si - měli jsme předloni sraz ze střední, bylo to od matury už 40 let. Přišla i naše bývalá třídní profesorka /matika, fyzika/. A ta nám hned v úvodu večírku nabídla, ŽE JÍ MŮŽEME TYKAT. Už jsme prý na to zralí. Přesto ta úcta k ní je v nás pořád, i když jsme jí tedy na její přání začali říkat IVANKO, TY! A moc nám to nešlo přes jazyk! .

Počkej, za 40 let se možná taky dočkáš. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kabakula
Datum: 28.07.16 13:05
Profesorům samozřejmě tykat nechci, měla jsem na mysli vzájemne vykání. šatny -jde princip. Kabát nebo bundu bych si vzala s sebou do třídy, šatnu bych nepotřebovala. Problém je povinné přezouvání, pak bych teda čekala, že škola se o to postará, místo toho máme další povinnosti my jako studenti. Doslova směšné je, že podle školního řádu je přezouvání povinné pouze pro studenty. To je vlastně podobné s tím tykáním, student musí vykat, učitel ne.
Od: uska®
Datum: 28.07.16 12:04

Dotaz na tazatelku - pravděpodobně po ZŠ jste chodila 3 roky na učňák. Mistr nebo mistrová či pedagog vám vykal? Pokud ano, uveďte navštěvovanou školu, Byla by to vyjímka v republice.

Pokud vám tykali, tak proč jste neudělala pořádky již na učňáku? Měla jste na to 3 roky. Jaký je rozdíl mezi učňákem a střední školou? Již v učilišti vám bylo více než 15 let. A nakonec, vy jste na učilišti pedagogům tykala?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kabakula
Datum: 28.07.16 13:11
Učitelé automaticky tykali, studenti museli vykat. Myslím, že nám mohli také vykat, ale hlavně teď jsem už dospělá, tak bych očekávala rozdíl.
Od: uska®
Datum: 28.07.16 21:48

Proč se pořád nazývate studentkou ? Na základní škole jste byla žákyně, na učňáku opět žákyně a na střední škole budete opět žákyně. Nepřivlastňujte si oslovení, na které jste vzděláním nedosáhla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.07.16 14:50
avatar

Nám na střední až na výjimky všichni vykali; tehdy nám to nebylo moc příjemné, byl to nezvyk. Ovšem potom jsem nastoupila na vysokou, kde nám rovněž všichni vykali (tam už je to pochopitelně samozřejmost) až na jednoho tělocvikáře - a to už se mi tedy moc nelíbilo. Přece jen, od určitého věku je to vykání i od osob výše postavených jakousi základní slušností. Pokud je ten "tykající" ještě navíc opačného pohlaví, může to dokonce budit dojem obtěžování. Takže já se tazatelce nedivím, že ve svých (odhadem) 18-19 letech není spokojená s tím, že jí lidé, které v životě neviděla, budou jen tak bez dovolení tykat. Mně by se to také moc nezamlouvalo, a to si nemyslím, že mám nějaké zvláštní nároky.


doplněno 28.07.16 15:23:

Co se týče toho přezouvání a šatny - na střední škole jsme se nepřezouvali, ani to nebylo dost dobře možné. Běžně jsme v hodinách chodili ven, do terénu, a to i v zimě. Potom bylo ve třídě spousta bahna a vody. Opravdu nic příjemného. Protože jsme navíc měli třídu ve staré, nepříliš upravené konzervárně, která stála osamoceně uprostřed sadu, bylo tam po jistou část roku skutečně dost chladno. Běžně jsme sedávali v bundách a kabátech (někteří v zimě i v čepicích a rukavicích). *ee* Co bych tehdy dala za to si přezout zablácené a kolikrát rozmočené boty. Navíc pohled na ty kalužiny všude po podlaze nebyl nic moc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.07.16 21:09
avatar

učitelé a žáci jsou si rovni?


doplněno 29.07.16 19:05:

i v říši zvířat existuje sociální či společenská hierarchie - představte si třeba, jak by asi zpacifikovali staří vlci příliš drzého výrostka...- pokud se chce prosadit, musí si založit vlastní smečku, kde ovšem budou platit zase jeho pravidla.

To bych mohla taky tvrdit, že jsem si "rovna" třeba s papežem, nebo Obamou - čistě z biologického hlediska mám pravdu - všichni máme dvě ruce, dvě nohy, atd.. - ale to je tak asi všechno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.07.16 15:48
avatar

Co se týče šatny... nešlo by to udělat na rozpis, s točením šatnářů? Každých 14 dní jiná dvojice? Celý rok s tím otravovat jen jednu dvojici je na houby. Kdyby na základce jsme se právě takhle střídali. Šatnáři přišli o 5-10 minut dřív a nikde 20 minut nečekali... se zvoněním zamykali. Jak zadarmo? To bys za to chtěl dvacku, že budeš ve škole o 10 minut dřív? To jako vážně? Učitel má trochu jiné starosti, musí připravit materiály, sám si připravit, o čem bude mluvit, doopravit písemky, zapsat různé papíry... Nelíbí se mi ale pořízení zámků za vlastní peníze, to bych jako rodič neschválila.

Vykání studentů? A od kdy? U nás se na všechy středních tykalo, a světe, div se, žádnou újmu z toho nemáme. Proč vám mají učitelé vykat? Z jakého důvodu? Jako studenti nejste na jejich úrovni, jste jejich studenti a oni za vás mají zodpovědnost. Tudiž jak jste si rovni? Přijde mi, že dnešní děti by chtěli samé výhody, ale absolutně netuší nic o nějakých morálních zásadách, hranicích atd.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.