Platnost občanky

Od: Datum: 13.07.16 07:08 odpovědí: 8 změna: 13.07.16 15:24

Dobrý den,

před 10 lety moje tchyně ovdověla. Protože měla v OP zapsaného manžela, musela si průkaz dát vyměnit. Vystavili jí nový OP s platností na 10 let. /do 16. 8. 2016/ Bylo mi to divné, proč nedostala OP s neomezenou platností. V jejím věku by to bylo snad normální. Moje babička měla kdysi látkovou červenou občanku a v ní na str. 14 napsáno: PLATNOST BEZ OMEZENÍ. A to bylo tehdy babičce pouhých 70 let. Proto mě dost překvapilo, že tchyně ve svých 81 letech dostala zase občanku jen na 10 let. Ale říkala jsem si: Kdo ví, co bude za 10 let!

Co bylo? Tchyně se dožila a nyní jsme tedy měnili občanku. Kočičárna! Už jen to šílené focení, neschopnost se podepsat, ježdění, ona nechápe, co se děje. Je ze všeho vykulená, v kanceláři se klidně pomočí. Když jsem prosila na úřadě, aby jí dali už konečně neomezenou platnost, slíbili, že ano.

Včera jsme si dovezli nový OP. Čekala jsem někde nápis: NEOMEZENÁ PLATNOST. Nebyl tam. Místo toho je napsáno, že platnost OP končí 22. 6. 2051. *bum**ee**sok* V té době bude tchyni 126 let! Mému manželovi /jejímu synovi/ rovných 100, mně 96!

Vím, že se z toho nestřílí a že tento OP bude mít tchyně až do smrti, ale proč píší do OP takové ptákoviny? Kdo se dožije věku 126 let? Nebylo by opravdu lepší napsat BEZ OMEZENÍ?

Připadá mi to morbidní. Třeba někdo z Poradny pracuje na Měst Ú v oddělení OP a vysvětlí mi to. Nedovedu si vážně představit, že 126 leté tchyni půjdeme ve věku 100 let žádat o nový OP. KRUCIŠ! *cert*V tom případě určitě budeme v Blesku! /a taky v čudu *zed*/ Jaga.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.07.16 07:50

na úřadě sice nepracuji ale:
1) "NEOMEZENÁ PLATNOST" platilo u lidí jež neměli strojově čitelné údaje. To byly ty knížky jak je zmiňujete.

2) Tím že Vám dala takové datum, vyhověla vašemu požadavku.

3) zákony č.328/1999 o OP a zákon č. 329/1999 o cestovních dokladech hovoří jasně.

Datum: 13.07.16 07:55

Zákony ělají ti, které jsme tam zvolili. Před hlasováním vystoupí na klubu jedena řekne-budeme hlasovat tak. Pokud je to blbec, odhlasuje se blbost a třeba i to, že v nových OP už nebude možnost si nechat zapsat manželku a ani akademické vzdělání / titul/

Od: uska®
Datum: 13.07.16 09:37

Zda je dobré nebo ne, nezapisovat manželku do OP - neposoudím. S titulem naprosto souhlasím. Dříve to možné nebylo, ať jsem chtěla nebo ne, titul byl mi na OP vnucen. Myslím si, že titul patří ke své práci, nikoliv do občanského života. V obchodě mě obslouží stejně s titulem nebo bez.

Nejvíc mě pobaví - zvednu telefon a slyším... zde pan ing xxxx ( Řvu smíchem). Nikdy jsem se nepředstavila i osobně ani slovem PANÍ, xx vždy jen jménem.

Datum: 13.07.16 08:55

Ježkovy zraky! Proč tak starou paní taháte po úřadech? Měli jsme v rodině ležáka a paní z úřadu přijeli k nám.

Běžně jezdí, pokud člověk není ze zdravotních důvodů schopný si přijít pro občanku.

Datum: 13.07.16 09:54

Díky, už je to všechno za námi a věřím, že tohle je babiččin úplně poslední OP.

Jen mi bylo divné to datum: platnost do 22. 6. 2051. V tomto případě je to neskutečné, nepravděpodobné.

Myslela jsem si, že daleko lepší by bylo to: BEZ OMEZENÍ.

Už o tom nebudu dumat. je to vlastně jedno. Co bude 22. 6. 2051 se nedozví nejen tchyně, ale určitě už ani manžel, ani já. Tak nemá cenu na to myslet. :-D Jaga.

Od: kakamila
Datum: 13.07.16 10:34

Systém datumů nezná slovo neomezeně...schválili novelu,kdy od určitého věku mohou nastavit platnost takovou,které se "nedožijete".Pokud babička neví,co se kolem ní děje,tak už asi moc svéprávná nebude...

Od: rora®
Datum: 13.07.16 14:20

A není to úplně jedno? Zřejmě systém vyžaduje zaspat nějaké datum, abyste už nemuseli znovu OP vyřizovat, zapsali to takhle. Vlastně splnili, co jste chtěli, byť je to jinak vyjádřeno.

Datum: 13.07.16 15:24

Roro, máte naprostou pravdu. JE TO ÚPLNĚ JEDNO. Občanka je, určitě babičce vydrží až do smrti. Však ve své minulé odpovědi píšu, že je to úplně jedno. Nový OP je, co řešit víc?

Jen mě trochu zaskočilo to 22. 6. 2051. Proč právě toto datum? Kdyby babičce dali do 22. 6. 2026, myslím, že by to úplně stačilo. Je jí 91 let + nějaký ten měsíc. Těžko by vyčerpala toto datum - 2026.

Ale je to tak, jak píšete, oni splnili, co jsme chtěli. Je to vlastně na dobu neomezenou, přihlédnu-li k babiččinu věku. Přestože zlobí čím dál víc /nyní si začala talíř po obědě umývat v limonádě *ee*/ a je to pro nás těžké, nechci jí přát nic zlého.

Třeba ta přetřásaná euthanásie. Nedovedu si představit, že bych ve zdrav. zařízení vyslovila větu: "Vedeme vám babičku na utracení." Je to strašné, zlobí, přesto jsme si na ni už nějak zvykli a když by se mělo něco stát, bylo by tady až moc prázdno. Jaga.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.