Inteligence a IQ testy

Od: Datum: 09.07.16 18:11 odpovědí: 46 změna: 12.07.16 14:34

Jak asi víte, internet je plný různých testů inteligence (IQ). Jsou různé kvality, někdo by řekl, že většina z nich je asi nekvalitní a měl by určitě pravdu. Nemám teď na mysli žádné znalostní testy, nebo testy studijních předpokladů, ale testy měřící to, čemu se říká fluidní (vrozená) inteligence. V těchto testech se objevují různé matrice, symboly, 2D i 3D objekty, matematické řady, řady písmen atd. V čem je ale hlavní rozdíl oproti těm standardizovaným, se kterými se můžete setkat jen u psychologa? Absolvovali jste někdy takový test, nebo máte jen zkušenosti s těmi internetovými? Je vůbec možné tak složitou a komplexní vlastnost jako je inteligence měřit (navíc se uvádí, že existuje více druhů inteligencí)? Vypovídá velikost IQ něco o tom, jak budete v životě úspěšní (o štěstí ani nemluvě), jakého stupně vzdělání dosáhnete? Osobně jsem dělal jen internetové testy a dělal jsem jich dost. Mé výsledky se v jednotlivých testech velmi odlišují a to i v typově obdobných testech. Pokud budete takové testy absolvovat přímo u psychologa, bude vám naměřena vždy podobná hodnota (předpokladem úspěchu je samozřejmě vaše maximální koncentrace)? Myslíte si, že je IQ vrozené, anebo se může v průběhu života měnit (mám na mysli zvyšovat)? Díky za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: iveta*
Datum: 09.07.16 20:05

Já myslím,že inteligence jako taková,čili mentální úroveň je vrozená a dědičná. U IQ testů hodně záleží na momentální náladě,pohodě,schopnosti koncentrace,atd.Proto se výsledky jednotlivých testů mohou lišit.Ale dá se trénovat paměť,tím,že se člověk učí-třeba jazyk,luští sudoky a čte,čímž si rozšiřuje přehled.Na úspěchy v životě to určitě má vliv,protože čím větší IQ,tím vyšší vzdělání,tím víc prestiže,peněz atd.Na pocit osobního štěstí to naopak vliv nemá podle mne vůbec žádný. Tam spíš záleží na osobnostních vlastnostech, charakteru,rodinném zázemí,vztahu k sobě samému i druhým lidem. Toliko moje úvaha. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wizardd
Datum: 10.07.16 00:55

O tom co je děděno a co je výsledkem vlivu prostředí se vedou spory, určitě u každého exitují nějaké hranice, limity, ale jaké? Mě spíše zajímalo, jestli se od určitého věku hodnota IQ už nemůže měnit, že je pevně stanovena a mění se jen to, čemu se říká krystalická (kulturní) inteligence. Pamatuji si, že jsem si v 17 letech zkoušel udělat jeden IQ test, podle jisté publikace, co by znamenalo, kdybych dnes dosáhl zcela jiné hodnoty? Že jsem se tenkrát dostatečně nesoustředil a nebo, že se IQ může měnit. Ale mohl bych také dosáhnout stejné hodnoty. Já jsem neměl ma mysli stav nálady, protože toto u mně hraje minimální roli, buď ten test udělám na průměr nebo lépe. Pokud se člověk přestane soustředit, nemá smysl pokračovat, tehdy přece žádný výkon nepodává. Narážel jsem jen na to, co už nepochybně psalo více lidí, že se ty výsledky mohou lišit klidně i o několik desítek bodů, to ovšem může být i nekvalitou testů. Nemyslím si, že velikost IQ musí nutně souviset se vzdělaností a vzdělavatelností člověka. Díky za odpověď.

Datum: 10.07.16 01:07
avatar

Iveto, možná že to taky má vliv na os- štěstí, spolu s vyjmenovanými vlastnostmi. Inteligence je i způsob řešení problémů. Myslím, že je to třeba brát komplexně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.16 20:15
avatar

Řeknu jen svůj názor. Podle mě je běžnými IQ testy inteligence změřitelná jen obtížně (právě proto, že je více druhů inteligence a testy se zpravidla zaměřují jen na určitý její úsek); navíc nemusí mít vůbec přímý vztah např. se schopností se učit, studovat. Proč to píšu? Na MU jsem už dvakrát dělala testy všeobecných studijních předpokladů a dosáhla jsem velmi dobrých výsledků (dostala bych se na jakýkoli obor, kde jsou tyto testy příjímací zkouškou). Nicméně znám min. 2 lidi, kteří objektivně nejsou o nic hloupější než já, a zmíněné testy udělali na neuvěřitelně (!) nízkých 3-5 bodů. Jedním z těchto lidí je i moje dobrá kamarádka, která mj. měla velký problém udělat maturitu - udělala ji až na čtvrtý pokus (to už musela jít znovu studovat poslední ročník). A jak říkám, není hloupá a rozhodně není ani líná, ani nemá žádnou dysfunkci; nějaký jiný problém tam nicméně bude.


doplněno 09.07.16 20:19:

*přijímací

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wizardd
Datum: 10.07.16 01:11

S těmi testy studijních předpokladů, jsem jednou také dopadl tak bídně, důvodů proč to tak bylo, je asi více. Já si myslím, že od určité urovně inteligence je už člověk vzdělavatelný jak na středoškolské , tak i na vysokoškolské úrovni, asi bude jen záležet na rychlosti jak se čemu bude učit.Určitě budou existovat obory, které každý nebude stejně efektivně zvládat, ale je dobré umět překonávat překážky. Někdo tvrdí, že velikost IQ, je vlastně schopnost dělat právě IQ testy a celou inteligenci to měřit nedokáže, jen určité složky či druhy inteligence, jak jsem psal. Díky za odpověď.

Datum: 10.07.16 01:15
avatar

ildika - Možná u kamarádky hraje roli menší soustředěnost, nebo nedostatek abstraktní představivosti. V testech bývá hodně různě pootočených obrazců, doplňování číselných řad a pod. Myslím, že rozdílné výsledky v testech bude mít středoškolák, na základě toho, s čím se na škole setkal, nebo VŠ, který už absolvoval matematickologické modelování.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wizardd
Datum: 10.07.16 11:18

Myslím, že navíc u těchto testů může u někoho hrát roli i nedostatek času, někdo je rychlý, jiný ne. Já osobně bych měl s těmito testy problém a v žádném případě bych se nedostal na tuto školu. Jaké různé faktory hrají roli, aby byl člověk u těchto testů úspěšný, to je otázka. Pokud si někdo k takovým testům sedne, nikdy je neviděl a přesto získá vysoce nadprůměrný výsledek, nepochybně už má takové schopnosti dané, pokud dokáže někdo totéž s přípravou, tak je to v pořádku. Já osobně jsem dělal OSP a dopadl jsem katastrofálně špatně, ano bylo to bez přípravy, možná i malá motivace uspět, stres a spousta dalších problémů, ale TSP na MU, mi připadají podstatně těžší!

Datum: 10.07.16 13:59
avatar

Já jsem ten první test absolvovala, aniž bych v životě něco podobného viděla (hned po střední); na druhý jsem se mírně připravila (projela jsem si ukázkovou verzi na internetu). Oba výsledky nicméně dopadly přibližně stejně. Někdo tvrdí, že se na tyto testy dá připravit, já ovšem nevím jak (možná nějaký cílený trénink existuje). Nicméně mě tam zaujala jedna věc - ty testy obsahují poměrně velké množství různých úloh s čísly nebo zástupnými symboly. Zdánlivě se to tváří jako klasická matematika, ale asi tam bude pes zakopaný někde jinde. Mně matematika nikdy moc nešla, ani mě nebavila, takže jsem to v těch TSP vždycky doplňovala čistě podle svého momentálního uvážení, bez nějaké konkrétnější představy. Jeden z příkladů ze vzorového testu jsem poslala svému známému, který vyučuje matematiku na jedné zahr. univerzitě. Odpověděl mi, že ten "příklad" nemá žádné konkrétní řešení, respektive má řešení velice mnoho a všechna jsou "správná". Čili že to má pouze odhalit způsob myšlení daného člověka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wizardd
Datum: 10.07.16 14:26

Já jsem OSP absolvoval na percentil 4, velmi slabý výsledek, je pravda, že jsem předchozí den spal sotva 3 hodiny, ale na maturitu jsem také nespal a udělal jsem ji bez větších problémů. Ale OSP není TSP. Kdyby někdo měl usuzovat velikost mého IQ z toho výsledku, tak by asi bylo dost nízké. Odpovídá TSP testu IQ? Mám na mysli bez těch znalostních částí? Pokud někdo bez jakékoliv přípravy TSP absolvuje na velmi vysoké skóre a není to žádné hádání, tak tento člověk musí mít vysoké IQ o tom není pochyb. Asi se dá na ně připravit tak, že člověk ví přibližně kde jsou jeho slabiny a nebude se tím co mu nejde příliš dlouho zaobírat, raději pak bude řešit to co v testu dokáže. Já vím, jak může člověk dlouho ztvrdnout u jedné otázky a pak mu chybí čas. A jiné otázky mohou být třeba jednoduché. Určitě bych dosáhl dnes lepšího výsledku, protože to bylo tenkrát velmi slabé, ale nikdy bych neměl nějaký příliš velký výsledek, to už je asi dáno. Ty některé číselné řady a práce s čísly mi jdou, jiné už tak né, je to omezené i časem. Jsou tam i 2D a 3D objekty atd. to že někomu nejde matematika nebo ho nebaví neznamená, že na ní nemá talent. Jestli bych se mohl zeptat, pokud to není tajemství, jak byl ten percentil velký?


doplněno 10.07.16 14:38:

Ještě asi bude platit, že lidé s vysokým IQ dokážou tyto testy řešit i rychleji, byť uvážují více variant. Někdo také používá dobře intuici, alespoň kde to jen jde.

Datum: 10.07.16 15:34
avatar

Jej, to už si opravdu nepamatuji, kolik jsem měla; nechci něco jen tak plácat. Ono je tu už nějaký ten pátek zpátky, oba testy jsem dělala relativně krátce po sobě, hned na počátku studií na VŠ. Ale pamatuji si, že jsem si potom prohlížela ty tabulky s požadavky jednotlivých fakult a dostala bych se všude (kromě lékařských oborů, protože tam se TSP nedělají). Rozhodně jsem ale neměla všechno správně a vůbec jsem nebyla nejlepší. Já jsem to tehdy ani moc neřešila; byla jsem hlavně ráda, že to tak hladce proběhlo. Až potom mě velmi udivilo, že někdo, kdo objektivně není hloupý, na těch testech mohl tak pohořet. To je právě jeden z důvodů, proč si myslím, že to reálné IQ vůbec odrážet nemusí. Člověk s nízkou inteligencí by ty testy také s největší pravděpodobností nezvládl, to ovšem zjevně vůbec neznamená, že všichni, kdo je nezvládnou, mají nízké IQ (a ani to, že ho nutně mají nižší než ti, kdo ty testy udělali). Např. vy na mě vůbec nepůsobíte dojmem hloupého člověka, a to už jste třetí z těch několika lidí, s kým jsem se o tom bavila. :) Já bych si s tím na vašem místě nedělala až tak těžkou hlavu - prostě tam zjevně mají nastavené určité požadavky, co se týče způsobu myšlení, a holt se do nich každý nevejde; to však neznamená, že není chytrý.

------------------------------------------

A co se týče těch různých 2D a 3D objektů, které jsou podstatnou částí jak TSP, tak i různých IQ testů - to je právě moje parketa, zvládám je zpravidla na 100%. Ale proč? Řekněme, že mám určité výtvarné nadání a nedělá mi žádný problém si cokoli představit v pohybu, v jiné poloze, v jiné úpravě apod. To je důležitá schopnost, když chcete něco namalovat nebo vymodelovat. Ale je umělecké nadání skutečně součástí inteligence? A pokud ano, proč tedy v IQ testech nejsou zahrnuty otázky prověřující třeba hudební, taneční nebo herecké schopnosti? Anebo ještě kdovíjaké jiné, o kterých třeba nemáme ani potuchy, nejsou definované. Prostě podle mě jsou veškeré ty testy (alespoň ty, se kterými jsem se setkala) velmi neobjektivní a nemá cenu si lámat hlavu tím, pokud se náhodou nevlezeme do tabulek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wizardd
Datum: 10.07.16 16:08

Tady s vámi souhlasím, že neúspěch u testů nemusí nutně znamenat, že je člověk hloupý, nebo že by měl nízké IQ. Já jsem jen napsal, že z toho mého výsledku kdyby se to mělo brát vážně, tak bych asi nebyl považován za vhodného pro studium na VŠ. A možná, že skutečně vhodný pro studium na VŠ nejsem, ale maturitu jsem dokázal udělat. Ano samozřejmě, nemůžeme každý dělat co chceme, ale já v tomto ani nemám požadavky, protože ty obory na které jsou náročné přijímací zkoušky a je o ně veliký zájem jdou mimo mě. Jinak jsem též spíše umělecky zaměřený člověk a je pravda, že toto se skutečně ani netestuje a na školách se to v minulosti ani příliš nepodporovalo. Hlavně matematika a jazyky, tím vžádném případě neupírám jejich důležitost, právě naopak. těžkou hlavu si z toho vůbec nedělám jen mě ta problematika zajímá. Ano je pravda, že představivost hraje v testech velikou roli, ale nejenom ona, pokud příjdou i čísla, symboly, písmena, je to už i o dalších složkách inteligence atd.

Já si myslím, že přímo umělecké nadání nebude spadat do toho, čemu se říká fluidní inteligence. Umění jeo abstrakci, fantazii, alei realitě. Mezi umělci budou lidé s velmi vysokým IQ i ti s normálním či nižším. Ani vědci nejsou všichni geniální či hodně nadprůměrní. Řekl bych, že člověk s vysokým IQ v umění budé možná více logický, bude mít více cit pro strukturu, ale striktně dané to nebude. Určitě se bude rychleji učit teorii.

Pokud by šlo o mě, tak já osobně bych si hlavu nedělal z toho pokud bych se nevlezl do tabulek, ale někteří s tím mají veliké problémy. Jak ti s vysokým IQ tak i ti s nízkým.

Datum: 10.07.16 18:14
avatar

Mně třeba vrtá hlavou jedna věc - v IQ testech se ty různé úlohy s 2D a 3D obrazci většinou označují jako testy na prostorovou představivost. Jako prostorová představivost se ale zároveň chápe i schopnost člověka orientovat se dobře v mapě, v terénu. Tady právě vidím jakýsi nesoulad, protože v mapě se osobně orientuju tak průměrně. Určitě hůř než např. můj bratranec, který je na to přímo přeborník, ale testy s obrazci mu vůbec nejdou. Podle mě to jsou dvě absolutně různé schopnosti, přičemž ty úlohy s obrazci jsou v podstatě zacílené na výtvarné nadání (ačkoli by to tak být asi nemělo, vzhledem tomu, že jde o IQ test).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wizardd
Datum: 10.07.16 18:51

Těch testů je na internetu hodně, mám na ně odkazy a liší se navzájem. Asi nejvíce uznávané jsou matrice (Ravenovy, Wechslerovy atd). 3D objekty se vyskytují v jiných testech a přiznám se, že mi dělají trochu větší problémy, ne všechny, ale některé moc dobře nevidím, trochu problém s rozloženými kostkami, ale pokud se začnu soustředit, může se to podařit. Jiné testy jsou jen řady číslic, často je dělají matematikové ( jen tak mimochodem někteří z nich mají údájně IQ 170-200, ale to je jedno), dále jsou řady písmen, jejich kombinace a slova, tady už trochu musí být člověk i vzdělán, musí umět počítat, vědět které písmeno následuje, to už podle mně není úplně fluidní inteligence, ale někteří lidé mají mimořadné matematické schopnosti už od narození. Mensa testy, to jsou hlavně matrice, možná něco 3D, ale nemělo by se tam počítat, aby to zvládnul v podstatě kdokoliv nezávislý na vzdělání.

Prostorovou představivost vnímám jako schopnost nejenom si představit 2D a 3D tělesa, což je geometrie, musí ji mít perfektně vyvinutou stavební inženýři, architekti, strojaři atd., ale schopnost se v prostoru pohybovat. Různé hlavolami jsou nejenom o logice, kombinatorice, ale i o prostorové inteligenci. Možná že na mapě se orientujete průměrně, ale v labyrintu by jste rychle našla cestu. Mapa není 3D. To je jen orientace abstraktní.

Umění, architektura, je na jedné straně o symetrii, ale jsou i moderní díla, ale nejenom moderní a ty jsou asymetrická. Co takhle surrealismus, myslím, že surrealista nemusí mít ani vysoké IQ, ani 3D představivost, jen silné emoce a fantazii.

Těch testů je opravdu hodně, mě by zajímaly hlavně ty, které mají psychologové, ale to není zadarmo.


doplněno 10.07.16 19:04:

Ještě k těm obrazcům-může být jejich skládání z rozložených částí. téměř každé dítě si hraje v dětsví s kostkami, stavebnicemi, legem, později se objevilo puzzleatd.už tam se dá vidět, jak které dítě postupuje a jak se učí, jakou má představivost, jestli skládá podle vzoru, nebo raději si samo vymíšlí a fantazíruje.

Potom jsou tady různé testy, kde se obrazce musí různě přetáčet abychom vybrali ten vhodný, nebo musí přesně do sebe zapadat jednotlivé díly.

Samotné přetáčení 2D obrazců a symbolů a všímání si jejich rozdílů mi až takové problémy nedělá, ale je tu jeden problém, jde o čas. Člověk vyřeší i ty náročné, ale potřebuje více času, pokusů a započítává se první výsledek testu. To je možná důvod proč člověk, který nedosáhne vysoké hodnoty IQ, přesto dokáže studovat, přemýšlet atd, umí se totiž učit z předešlých chyb. Podle mně od určitého stupně inteligence to tak funguje. Nevím, ale jestli u všech u mně ano.

Datum: 11.07.16 12:46
avatar

Prostorovou představivost rovněž chápu spíš jako schopnost orientace v prostoru. Osobně se někde v přírodě nebo ve městě až na výjimky neztrácím, ale to hlavně proto, že si pamatuju důležité body. Ostatní způsoby orientace jsou pro mne trochu únavnější. Proto si právě myslím, že tzv. úlohy na zjištění prostorové představivosti s různými obrazci ve skutečnosti zjišťují vlastně něco docela jiného, nebo minimálně u některých lidí zjišťují něco jiného, než by měly*nevi*. Alespoň já při nich zapojuju úplně jinou část mozku, než když se snažím si v hlavě srovnat plán pohybu v krajině. Úkoly s obrazci jsou pro mě tak lehké právě proto, že si je zřetelně mohu představit, zrovna jako bych si je vystřihla a různě přetáčela. Výsledek potom vlastně opíšu z toho, co vidím v hlavě - jde to samo a jde to rychle. Kdybych nad tím musela doopravdy přemýšlet (co se kam posune při určitém pohybu a proč), zcela jistě by mi to dalo více práce a hlavně by to trvalo déle. Takto to mám v podstatě hned hotové. Jenomže jak chcete na papíře skutečně zjistit úroveň schopnosti orientace v prostoru?

Jinak jsem někde četla, že cca od hodnoty 120 už výška IQ nemá zásadní vliv na profesní uplatnění člověka, a to ani ve vědeckých kruzích (možná kromě špičkové vědy); větší vliv mají jiné faktory, jako odolnost vůči stresu, cílevědomost apod.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wizardd
Datum: 11.07.16 13:22

Já jsem také četl i slyšel o tom, že těch IQ 120 považují za určitou mez, kdy začíná podle nich jakýsi intelektuální talent. Otázka je proč zrovna IQ 120? A co ti kteří by měli IQ 115-119, ti už tam patřit nebudou? Někdo by se potom mohl zeptat a nebude stačit už IQ 110? Jako průměr se mnohde uvadí už IQ 85-114, protože je tam zahrnuta nejširší populace. Jako čistý střed vidím IQ 95-105. Nejsem na tuto problematiku žádný odborník, ale podle mě, kdokoliv, kdo má IQ nad 90 už má šanci! A navíc vždy budou existovat vyjímky a já opravdu nevím, co jednotlivý lidé dokážou. Existují diskuze, kde se někteří vychloubají, nebo pohrdlivě vyjadřují o někom, kdo má IQ pod 100. Doporučil bych jim, aby si vyzkoušeli udělat různé testy a sami by se možná podivovali, jak rozdílných hodnot mohou dosahovat. Já jsem tedy různé hodnoty měl. záleží na testu, některé mi opravdu přijdou velmi snadné, jiné ne. Ta výška IQ by měla rozhodovat nejenom o schopnosti řešit problém, čím náročnější, tím vyšší by měla být inteligence. A potom rychlost. Jaký asi bude rozdíl mezi těmito lidmi ( IQ 100, 120 140, 160 až 200) v rychlosti i ve schopnosti řešit originálně problém? Ale podle mě vůbec neznamená, že nemůžete triumfnou někoho, kdo má mnohem více. Co to číslo vlastně znamená? Těch IQ 120 si možná zvolili i proto, že odpovídá určitému procentuálnímu zastoupení v obyvatelstvu, které by se třeba mělo vzdělávat na VŠ, ale proč by měla být výška IQ nutně kritériem k úspěchu? Jaký na to máte názor?


doplněno 11.07.16 13:43:

Ty prostorové úlohy bych rozděli na práci s 2D obrazci a 3D obrazci, mě osobně dělají větší problémy 3D, ale jak které. Pokud máte tak dobrou přdstavivost, jak ván šla geometrie? Jsou třeba některé úlohy, kdy máte z kousků složit určitý tvar, vzor, ne všechny jsou pro mě lehké. Nebo 2D matrice, kde se vyskytují různé vzory, které se střídají podle určitého pravidla, nebo se různě vyřazují.

Mé zkušenosti s IQ testy jsou takové, že se v nich může člověk určitě postupně zlepšovat, ale to neznamená, že mu vzrostlo IQ. Záleží na názorch, někteří si myslí, že se IQ nemění, druzí, že mění. Ale počítá se první výsledek testu, ne ty ostatní! Někdy se člověk podivuje tomu, co napoprvé neviděl.


doplněno 11.07.16 14:01:

Zjištění orientace v prostoru na papíře bude asi problém, ale existují různé hlavolamy, to je také prostor, logika, kombinatorika, takže pokud to někdo dokáže na papíře, dokáže to i v reálu.

Prostorová orientace v terénu, to je asi opravdu něco jiného a tam může klidně někdo, kdo byl úspěšný v testech pohořet.

Právě proto se vedou ty spory o tom, co ty testy vlastně měří? Nejhorší je, že si někdo na základě výsledků testu vybírá školu, práci, nebo dokonce podlehne frustraci. Ale testy se používají při výběru "vhodných" zaměstnanců atd. Existují organizace, které si vybírají vhodné adepty do svých řad na základě výsledku v testech. Každá taková organizace, společnost má odlišná kritéria.

Já osobně jsem před mnoha lety nějaké psychologické testy absolvoval, ale výsledky mi nezdělili, zajímalo by mě jak jsem tenkrát dopadl a jak bych dopadl dnes.

Datum: 12.07.16 02:31
avatar

Též nejsem žádný odborník na problematiku IQ; na internetu jsem párkrát dělala různé matricové testy, ale oficiální testování jsem nikdy nepodstoupila a i v těch matricových testech jsou dle mého úkoly, u kterých nezáleží jen na čisté inteligenci. Pochopitelně, aby byl výsledek alespoň trochu relevantní, lze každý test procházet jen jednou (anebo potom až po delší době znovu). Některé jsou navíc přímo založeny na rychlosti řešení - úlohy tam jsou jednoduché, ale je nutné je řešit okamžitě. Opakované procházení by se na výsledku asi podepsalo dost zásadně.

Geometrii jsem měla vždy velmi ráda, ale jen pokud šlo o rýsování (hlavně nějaké složitější útvary). Výpočty ne. :-D Jinak bych řekla, že každý člověk má určitý potenciál, kterého může dosáhnout (a přitom ho zdaleka ne vždy dosahuje!) - a to se zároveň může projevit, jakoby to byl růst inteligence. Co se týče IQ a úspěchu - tak to asi hodně záleží na konkrétní oblasti lidské činnosti. Ale celkově to běžně měřitelné IQ je dost ošidná hodnota, spoustu věcí to opravdu vůbec nezahrnuje. Např. jsou lidé, kteří nejsou vyloženě "intelektuální typy", mají ovšem velké praktické nadání - umějí si vše dobře a účelně rozvrhnout a bez problému to splnit. Já zase jsem hodně teoretický a také chaotický člověk a s mnoha praktickými úkony, a to s těmi, které dlouhodobě dělám pravidelně (třeba nějaký náročnější úklid) mívám až neuvěřitelné problémy. Doslova se v tom ztrácím, zapomínám, co jsem vlastně chtěla udělat a jak. Potom to v důsledku všechno trvá hrozně dlouho, protože spoustu věcí dělám neúčelně - a jsem z toho kolikrát úplně vyřízená. *ee* Myslím, že je to také jistý druh inteligence - správně si takovou činnost rozplánovat a udržovat si v ní neustále přehled.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wizardd
Datum: 12.07.16 13:36

Dokonce ani v těch matricových jsem neměl stejné výsledky, někdy i velmi rozdílné. Máte pravdu, na čisté inteligenci u nich opravdu záležet nemusí, upřesnil bych to, na čisté logice, protože tam jde i o schopnost vnímavosti a postřehu a vyžaduje to i dobrý zrak. Některé obrazce jsou málo přehledné, potom může být výsledek horší. Někdy člověk více než logicky postupuje intuitivně, ale více přece jen použiji logiku! U mě je ten problém, možná výhoda, že si ty testy už potom pamatuji, takže i kdybych ho dělal po roce, budu zhruba vědět co tam je, půjde mi to rychleji. Proto se ty testy musí obmněňovat. Toto se právě děje u TSP, ale toto nejsou testy inteligence, část těch testů je něco jako test inteligence, ale část je i znalostní a kritická atd. Testy OSP, které jsem kdysi dělal já, je jiná, tam jde spíše o využití znalostí, které jste nabyl veškole, to vůbec není test inteligence, opravdu jsem mohl dopadnout tenkrát lépe, ale nepovedlo se to, jak jsem psal, hrálo tam ůlohu mnoho faktorů, ale to nevadí. Objektivně musím říci, že TSP jsou mnohem těžší a vůbec nepřimonínají testy na univerzity v USA, tam se používají testy podobné těm OSP. Přiznám se, že TSP mi připadají trochu zvláštní. Na jedné straně připomínají IQ test, na druhé jsou i o znalostech a přiznám se divných znalostech, některé otázky! Podle nejlepší je kombinace jak se to dělá v USA: test, pohovor, esej a další aktivity. Posuzovat každého individuálně a přihlédnout k prostředí ve kterém žil, škole kde studoval a oboru jaký chce studovat, motivaci. Toto se tu vůbec nedělá, tady se jen selektuje, pozůstatek z dob minulých! Samozřejmě te´d jsou pokusy to změnit, ale některé to vyřadilo natrvalo a je to škoda.


doplněno 12.07.16 14:01:

Ano, ten potenciál opravdu existuje, podle mě navíc u někoho má velmi velkou dynamiku, nebo rozptyl. a to nejen v nějakých testech. Například v oblasti kreativity a umění, tam může být každý jedinečný, technice a ve vědě to tak nejde.

Co se týče té hodnoty, to je jen vymyšlené číslo, má to ukázat jak si stojíte v daném testu oproti ostatním, percentil přepočítaný na číslo. podle zjevu, chování ani vzdělání, to číslo ani nepoznáte. A pokud ta vysoká hodnota není spojena zároveň s určitou mírou vzdělanoati, je v podstatě antiproduktivní. Nejlépe když člověk čte na internetu jména významných osob, které v životě žádné testy nedělali a u kterých se odhaduje velikost IQ, toto je nesmysl. Ano byly velcí vědci jako třeba matematik a fyzik Henri Poincaré, který takové testy absolvoval a byl geniální i jako vědec. Ale třeba Albert Einstein? O této velké postavě se píše tolik vymyšlených historek o tom že propadal (ve skutečnosti jen na poprve neuspěl při přijímacích zkouškách na ETH (polytechniku). A oni napíšou, že někdo má IQ větší než Albert Einstein a bohužel, to píšou i představitelé různých společností vysokého IQ. Je to opravdu jedno kolik kdo měl, protože tady stojí výsledky práce, ne hodnota IQ. Prostě ty odhady jsou střelené a špatné. Jeden člověk který v testech dosahoval velikých hodnot sám prohlásil, že za tu dobu kterou on věnoval testům ( mnoho hodin na internetu) dokázal takový Bill Gates vydělat mnoho peněz, to je praktické uplatnění inteligence. Ale inteligence a nadání k čemukoliv vůbec, by se snad ani neměla přepočítávat na peníze, byť tomu tak je.

Schopnost rozvrhnout si cokoliv a rozhodnost, tak to je i můj problém. Někde te jde, jinde je to problém.


doplněno 12.07.16 14:56:

TSP jsou archivovány, takže si je člověk může vyzkoušet a vidět i výsledky. I OSP se dá vyzkoušet, ale to už jen pro zábavu, některé školy které je používaly, už od nich upustily.

Od: wizardd
Datum: 11.07.16 02:24

Opravdu nevím jaké jsou ty testy u psychologa, ale u těch na internetu mám skutečně rozdílné výsledky, ale mám určité horní a dolní pásmo. jen jedno vím jistě, že nemá cenu brát ty čísla z internetu příliš vážně, protože mnoho testů má zřejmě příliš vysoce nastavenou horní hodnotu, ale některé jsou určitě více realistické. Možná že ten pojem IQ, už je poměrně zastaralý fenomén a jednou ho nahradí něčím jiným. Ty testy, beru jako zábavu, duševní cvičení. Vidím sám na sobě, že některé mi sednou lépe, jiné hůře. A ten slabý percentil kterého jsem dosáhnul, tam opravdu hrálo roli více faktorů, určitě to mohlo dopadnout podstatně lépe, ale jak jsem napsal, mám své hranice a možná mi tento typ přijímacích zkoušek tolik nesedí.

Pozn:mě nikdy třeba nedělala problém chemie, vzorce a chemické rovnice jsem ovládal, ale matematika už nebyla moje parketa, ale vše se dá naučit.

Datum: 09.07.16 20:29
avatar

Jednou jsem dělala test Mensy. Byl trochu delší a možná zevrubnější než testy na internetu, ale podle mě mezi nimi nebyl rozdíl. Rozdíl je patrně ve vyhodnocení, nebo aspoň jsem věřila tomu, že test Mensy někdo vyhodnotí podrobněji než test na internetu.

Myslím si, že IQ o skutečné osobnosti člověka nevypovídá nic. Podle mého IQ bych měla být nějakým geniálním vědcem, a přitom jsem celoživotně obyčejnou zaprášenou úřednicí. Ale já mám sklony se podceňovat a nemám žádnou touhu po tom, abych byla vidět. Ovšem nepřipadám si neúspěšná, svoji práci zvládám bez problémů a jsem v ní obecně uznávaná a to mi stačí. Nechci být prezidentem zeměkoule, na to jsou jiní.

Výška inteligence se prý přizpůsobuje inteligenci dlouhodobého partnera, takže ti méně inteligentní mají šanci vedle schopnějšího partnera povyrůst a ti inteligentnější zase svůj potenciál vědomě tlumí (jinak by spolu nevyšli).

Domnívám se, že v mezilidských vztazích je velmi důležitá EQ, emoční inteligence, a to je něco, čeho se mi určitě nedostává v takové míře, jakou bych potřebovala.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.16 01:18
avatar

Neřekla bych, že tomu tak musí být vždy. Jsou lidi, který skončí s jakýmkoliv sebevzděláváním, jakmile dostanou maturitu na papíře a jiní, kteří se pídí po informacích po zbytek života a bez ohledu na partnera. Ale je pravda, že ten progresivnější táhne nahoru toho druhého.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wizardd
Datum: 10.07.16 01:36

Dokonce mnozí lidé dosahují různých hodnot u testů Mensy a těch komplexnějších psychologických. Myslím, že ty Mensa testy měří právě tu fluidní inteligenci, protože to jsou většinou jen matrice, snad ještě nějaké 3D útvary, čili nikoliv práce s čísly, písmeny atd. Navíc různé testy mají různou hranici, některé do IQ 140, IQ 160 ( SD 15 a SD 16), ale některé i podstatně vyšší. Existuje asi dost lidí, kteří mají vysoké IQ a nejsou geniální vědci. Ve vědě je mnohem důležitější vytrvalost a odolnost vůči frustraci a tu nemá každý. Potom je tu ještě kreativita a tam nevím, jestli existuje přímá úměra mezi ní a velikostí IQ. Otázkou je, jestli je vysoké IQ jen chladná logika, nebo více intuice.

Od: xy
Datum: 10.07.16 11:41

kdysi za studií jsem se účastnila komplexních psychologických osobnostních testů - součástí byl i IQ test. Katedra psychologie na VŠ, kde jsem tehdy studovala, dělala nějakou studii a náhodou jsem se tam dostala. Tyto testy trvaly velkou část dne, x hodin , a výsledky a vyhodnocení také bylo až po určité době. Výsledky IQ testu mi tam vyšly nižší, než z různých testů na netu nebo testů Mensy.

Nevím, jestli mi úroveň IQ nějak výrazně pozitivně ovlivňuje život. Nejsem si jistá, zda právě třeba nadprůměrné IQ u dívky, ženy, je právě to, co je kladem a žádané v partnerských vztazích například? Přiznám se, že raději bych měla od pánaboha krásnou tvář a vlas což je stejně tak bez vlastní zásluhy " přiděleno "

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wizardd
Datum: 10.07.16 12:03

O tom, že výsledky z testů na internetu jsou nepochybně vyšší (možná mnohem vyšší), než z takových komplexních a mnoha hodinových vyšetření a testování vůbec nepochybuji. V současnosti jsem nic takového neabsolvoval. Možná, že před více léty, když ještě existovala civilní služba, jsem absolvoval takové dlouhé testy na celý den, mělo se jednat o práci v nemocnici. Ale výsledky mi nezděllily a nevím jestli se někde archivují a jestli by mi je vůbec ukázaly, docela by mně to zajímalo.

Otázka je o kolik bodů, pokud se to dá alespoň trochu odhadnout, vyjdou výsledky u takto komplexních testů méně (předpokládám méně, protože ty internetové testy jsou určitě jednodušší a navíc většinou jednostranněji zaměřené)?

To je individuální problém, někomu nebude vadit partner s podstatně vyšší či nižší inteligenci a někde to nebude dělat dobře.

Od: xy
Datum: 10.07.16 12:22

ty komplexní testy tehdy uváděly výsledky - v oblasti IQ - hodnotu dosaženého percentilu v populaci. Asi by se k tomu dala přiřadit nějaká hodnota číselná.

Když jsem na toto téma hovořila se svým otcem a strýcem, oba se shodli v tom, že hledali sice ženu, s kterou by si mohli ( kromě jiného ) i o všem promluvit , rovnocennou partnerku, ale příliš "chytré " holky by se "báli "

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wizardd
Datum: 10.07.16 12:45

Možná to bylo míněno žertem, proč pak by se asi muž musel bát příliš chytré ženy? Naopak velmi chytrá ženy, by se mohla bát velmi nechytrého muže. Možná, že právě kontrasty bývají to nejlepší. každý, kdo zná Pohádky tisíce a jedné noci ví, kdo to byla velice chytrá a moudrá Šahrazád a ta byla nepochybně chytřejší, než onen sultán, tady je asi více populární Chytrá Horákyně nebo Koloběžka první. Takže proč by nemohla být žena chytřejší než její muž?

k těm komplexních testům bych chtěl napsat toto:občas se na internetu objevují lidé, kteří píší jak velice slabého výsledku u IQ testů dělanéhých u psychologa psychologa dosáhli. Mi to připadá, že buď nemluví pravdu, nebo ten test neodpovídá skutečnosti, protože umějí psát i myslet. Ano percentily se přepočítávají na číslo. Pokud jde o mně tak jsem na tom internetu dosahoval opravdu velmi rozdílných hodnot a velice by mě zajímalo, jestli vůbec existuje nějaké jedno číslo, percentil, který by mě charakterizoval. Internetové testy, to je zábava!

Datum: 10.07.16 12:07
avatar

"Přiznám se, že raději bych měla od pánaboha krásnou tvář a vlas což je stejně tak bez vlastní zásluhy " přiděleno " Tak to já určitě ne :). Pro mě je mnohem důležitější to, co je v hlavě - nejen u mě, ale vůbec u všech. Fyzická krása pomine mnohem dříve, než schopnost správně uvažovat a vyvozovat relevantní závěry. Samozřejmě, nemá cenu přisuzovat IQ větší hodnotu, než ve skutečnosti má (to se, bohužel, často děje), ale fyzická krása je bohužel velice pomíjívá a tedy ještě méně hodnotná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wizardd
Datum: 10.07.16 12:25

Posuzování fyzické krásy může být problematické, protože co se jednomu nelíbí, to druhý může obdivovat. Myslím, že není vztah mezi výškou IQ (inteligence) a krásou. Někdy se to i vzájemně doplňuje, někdy ne. Fyzická krása je pomíjivá, ale u někoho dlouho vydrží, ale i rozum lze ztratit!

Od: xy
Datum: 10.07.16 12:47

Ano, souhlasím s tím, že fyzická krása je pomíjivá, a soudit jen podle ní člověka není to pravé. Ale v mládí, kdy se navazují nejvíce ty vztahy partnerské , tak myslím, že v reálu nikdo u dívek moc na IQ nehledí, jako že by vysoké IQ dívku v tomto smyslu "zdobilo " . Zato krása fyzická může dát zazářit a podíli se jistě i na sebevědomí člověka, které v životě hraje výraznou roli. Můj názor jen

A ani člověk s vysokým IQ nemusí být dobrým partnerem , může naopak jít z pohledu ostatních o dost velkého mimoně, co se reality a vztahů k lidem týká .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.16 12:54
avatar

No, podle mě to hodně záleží na člověku, a to i při tom seznamování. A z hodně chytrých lidí mívají mnozí obavy, to je pravda - já je třeba mám také. Rozhodně tím nemyslím, že bych svého potenciálního partnera hned hnala na IQ test, ale pokud by ten rozdíl mezi námi byl zjevně příliš velký (je jedno, v čí "prospěch"), šla bych od toho. Myslím, že partneři by měli být tak zhruba vyrovnaní, co se rýče rozumových schopností - aby se spolu mohli normálně dohodnout, aby si nemysleli, že ten druhý je "neschopný blbec" apod.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wizardd
Datum: 10.07.16 13:13

Myslím, že velikost IQ se nedá v běžné konverzaci příliš poznat, někdo kdo ho má, se může jevit jako by nebyl příliš inteligentní a někdo, kdo ho zcela "normální" může budit dojem, že je mnohem chytřejší, protože je třeba vzdělanější atd. Jedna věc je podle mně inteligence a druhá to IQ. Každý, si musí vybrat co chce, to IQ je podle mně jen jedna z mnoha inteligencí, nebo složka jedné komplexní inteligence. Ano, lidé se nemusí vzájemně chápat, jednomu něco dochází rychleji, druhému pomaleji. Otázka je, jestli má být chytřejší spíše žena, či muž? Pochybuji, že se zrovna najdou dva lidé kteří budou zcela identičtí a někdo to třeba navíc ani nechce.

Datum: 10.07.16 13:45
avatar

Právě - malý rozdíl v běžném životě poznat nelze, a také na něm nezáleží. Velký rozdíl jde poznat dost dobře a podle mě z toho můžou vzniknout později potíže ve vztahu (záleží na lidech, ale třeba mně by to vadilo; nezávisle na tom, kdo z nás by byl znatelně chytřejší).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wizardd
Datum: 10.07.16 14:33

Otázka je jestli ten rozdíl bude v sociální inteligenci či emocionální inteligenci nebo v IQ. Protože můžou být i lidé kteří mají sociální inteligenci či emocionální inteligenci výrazně odlišnou od IQ. Neboli IQ a EQ spolu neladí. Ideální bude jakýsi střed, vyrovnanost. Tím nechci tvrdit, že průměr je důvod k nějaké chloubě.

Od: wizardd
Datum: 10.07.16 13:00

Krása se musí především umět definovat a vysoké IQ tu krásu ještě zesílí, ale ne vždy, jsou i extrémy a tam už lze pochybovat o zdravém rozumu. Nakonec stačí si přečíst články o lidech s mimořádně vysokým IQ. Někteří jsou perfektně vyrovnaní, seběvedomí, skromní. Jiní ne. Samotná chladná inteligence nebo krása nemůže stačit.

I člověk který nemá vysoké IQ může být odlišný od většiny, být frustrován, deprivován, může se zaobírat kdečím možným a trápit se. Myslím, že neplatí, že lidé s vysokým IQ více podléhají frustraci atd. Nebo, že se musí stýkat jen se sobě "rovnými", protože stejnost není ani tam. Už jenom těch společností s vysokým IQ existuje více a mají různé vstupní limity, některé mnohem náročnější než Mensa!

Datum: 11.07.16 16:17
avatar

Inžinýrka, píšete o růstu vedle partnera. Je to tak. Platí: Když se budeš kamarádit se slepicemi, budeš kdákat. Když se budeš přátelit s orly, vzlétneš vysoko. Že?:-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.16 07:04
avatar

Inteligenční testy, to je sice bezva věc, ale neříkají, jak použitelný je to člověk. Je potřeba se ještě podívat na mentální odolnost, výkonnost http://www.psychotesty-online.cz/psychotesty/test_mentalni_vykonnosti.html;)

Také je dobře vědět, že každý inteligentní člověk nemusí u ostatních uspět. Emoční inteligence se tomu říká http://www.psychotesty-online…ouska-emocni-inteligence.html

Tohle dobře vědí ti, kteří připravují třeba prezentaci politiků před volbami. :-D Vždyť největší úspěch v životě mají tí, kteří mají jisté charizma a to nemá s inteligencí vůbec nic společného.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wizardd
Datum: 10.07.16 10:51

Ty testy mentální odolnosti a výkonnosti jsem si také zkoušel udělat, ale tyto jsou zřejmě jen ukázkové, ty reálné nevím jak vypadají, to je jako s těmi IQ testy na internetu.

Pokud jde o emoční inteligenci (EQ), tak ta bude podle mně velmi těžce měřitelná, protože měřit by jí mohla jen reálná situace v životě, ne test. Rozumět vlastním emocím a zvládat je, to může být v realitě velmi problematické, alespoň pro někoho a navíc záleží na situaci. Nevím, jestli toto testy mohou odhalit.

Pokud jde o politiky, tak od západu směrem na východ, emoce prudce rostou, může se to krásně vidět na parlamentech ve východních zemích. Čeští politici jsou dost chladní! Ale samozřejmě existují vyjímky a to platí i pro ty země.

Datum: 10.07.16 11:57

Oficiální vzorový test Mensy najdete zde http://www.mensatest.cz/

Je zpoplatněn 99kč přes sms. Úplně stejné typy úloh jsou na ostrém testu IQ. Testování stojí 600kč pro dospělé

Je tzv. sociální inteligence...asi ta emoční do toho patří, jak bylo zmíněno.


doplněno 10.07.16 12:00:

Zajímavost: IQ test Mensy trvá 40 minut a lze jej opakovat maximálně třikrát s minimálně roční přestávkou mezi jednotlivými pokusy.


doplněno 10.07.16 12:03:

Ještě opravím...cena bývá od 290-600kč dle města

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wizardd
Datum: 10.07.16 12:15

Testů na internetu znám mnoho, ale člověk musí umět hledat, jsou to zahraniční autoři, testy jsou zcela zdarma, otázka je do jaké míry odpovídají realitě, na internetu bych nikdy neplatil. Mensa přece jen není psycholog, ale pokud někomu budou vycházet podobné hodnoty, bude to mít určitou vypovídající hodnotu. Každý možná má úspěšnost někde a není vyloučeno, že kdo uspěje u Mensy, nemusí tolik uspět u psychologa a platí to i naopak. Ale k tomu by se musel vyjádřit někdo znalý.

Od: wizardd
Datum: 11.07.16 20:25

Tento test není vůbec obtížný, znám mnohem těžší testy a nejsem si jistý, že toto je přijímací kritérium, ale pokud je, je to jedno. Ani ve snu by mě nenapadlo za to platit. Těch společností vysokého IQ je více, tato přijímá nad s IQ nad 130, ale existují i společnosti, které mají tvrdší kritéria, IQ nad 170. A to je veliký rozdíl! Většinou všichni lidé píšou, že u psychologů dosahují nižšího skóre, ty testy jsou jiné, více komplexní a delší, ale to je jedno, ať se každý združuje kde chce a s kým chce. Jak jsem psal, internet je plný testů s vyhodnocením a zadarmo. Je to zábava.

Datum: 11.07.16 07:17
avatar

Taky test, jak pracují mozkové hemisféry.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wizardd
Datum: 11.07.16 10:30

Testů a testíků je celá řada. Ta věta na konci, je poněkud vtipná, protože rychlost čtení se dá natrénovat, samozřejmě, že vnímám obojí, jak barvu, tak význam slova, ale ta "levá" hemisféra mi "říká" co mám "dělat". A co to je vlastně být normální?

Datum: 11.07.16 17:48

hmm. Babčo, díky. *cert* Nejsem normální *zed*. Ale ono to jde. Jenom si musíte přikázat "nečíst", co je napsáno !

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 12.07.16 07:50
avatar

sebod, a o tom to je. Musíte si přikazovat! Atomaticky, bez hlídání, to nejde. O tom je normálnost, spolupráce hemisfér. *jasne* Tazateli ještě bych chtěla říci, ať testy tak neprožívá. Výsledky v nich nejsou zas až tak důležité. Důležitý je úspěch v životě. Jen bych chtěla poukázat například na Luďka Sobotu a třeba Petra Nárožného, abych nechodila daleko. Oba jsou komici, u kterých člověk předpokládá "jednoduchého" ducha. A přito je málo lidí takhle rozumově na výši, tak vzdělaných a seštělých, inteligentních.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wizardd
Datum: 12.07.16 14:08

Myslím že ty testy vůbec neprožívám, prožívali je spíše ti, kteří je v minulosti vytvářeli a ta historie nebyla zrovna "pěkná" viz eugenika, ale to by bylo na samotnou kapitolu. Já je beru jen jako zábavu. Ale inteligence jako taková, to je myslím zásadní fenomén a budoucnost ukáže jestli ten pozitivní či negativní, jak nás poučila historie.

Komik může být jednoduchý, ale i složitý člověk, žertovný i vážný, je to umělecké řemeslo-kumšt

Od: testy
Datum: 12.07.16 14:19

Stupnici IQ si může každý vytvořit jakou chce. Na nějakých seznamkách si účastnice dělají test a uvádějí IQ 160.

Mezinárodní srovnání IQ nad 140 je již génius

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Inteligence

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wizardd
Datum: 12.07.16 14:34

Myslím, že to slovo génius tady není až tak vhodně použito. Ty nesmysly na těch seznamkách, tak to snad neberete vážně? Ty hodnot, jestli mají mít smysl, to ať někdo stanoví, kdo je k tomu povolaný, ale už jsme o tom psali, že s určením co to ta inteligence vlastně je, to není tak jednoduché, ani stanovit nějakou jasnou úroveň daného člověka.

Já si nemyslím, že IQ 140 je genialita ( v inteligenci) , protože existují lidé s mnohem vyšším skóre, stačí se podívat na internetu, jsou to lidé z celého světa, jejich hodnota se buď přibližuje IQ 200 nebo ji i přesahuje! Podotýkam, že se jedná o měření SD 15, SD 16 v SD 24 by to bylo mnohem více. O tom by lépe vyprávěli oni sami, ale stačí si už jen přečíst jejich životopisy! Těch IQ 140 až 150 zase tak vzácné nebude, to si myslím já. Podle mě je to spíše superiorní inteligence, ale jsou různé stupnice. Já bych to posunul asi víše IQ nad 160.


doplněno 12.07.16 14:44:

Ale v podstatě je to jedno, názory se tady mohou různit, já si jen myslím, že i v rámci těch vysokých hodnot budou veliké individuální rozdíly a je otázka, kdo v čem bude lepší.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.