Neseriozní řemeslníci

Od: Datum: 01.07.16 23:09 odpovědí: 7 změna: 02.07.16 09:48

Dobrý večer všem,

Prosím o radu .Děda si zakoupil 8 sudu na deštovou vodu a objednal si klempíře a nahlásil jim rozměry trubek a přibližně kolik bude třeba materiálu. Dědě se s řemeslníky domluvil předem že pokud se dohodnou na cenových nabídkách, že by mu to mohli i ten den zrealizovat výklopné odbočky na sudy. Klempíři dědovi sdělili, že než k němu pojedou, takže oni prý zakoupi materiál. Když klempíři přijeli na místo, a děda ukázal klempířum o co se jedná, tak dědovi klempíři sdělili že dělají hodinově a že jsou dva že každý z nich bere 150 Kč na hodinu. A když se je zeptál děda jak to bude dlouho trvat, tak dědovi odpověděli, že nevědi že budou pracovat svím tempem a že děda může být u toho jak pracuji.

Děda už mněl několikrát s řemeslníky špatné zkušenosti, když mu dělali kdysi také na hodinu nějakou práci a proto on preferuje od řemeslníku spíš práci úkolem a to na pevné částce aby nemusel hlídat čas. A proto se s klempířem domlouval zda by mu stanovil pevnou částku když viděl o co se jedná za práci a řemeslník o tom nechtěl ani slyšet ale s tím že už zakoupil materiál aniž by věděl o co jde a udělal předem dědovi cenovou nabídku.

Tak jim děda navrhnul zda se s nimi může dohodnout za celkovou práci a to za 6 000Kč komlet klempíř souhlasil dohoda byla ústní a řemeslníci se pustili do práce. Dělali oba dva hodinu a po hodině zjistili že jim chybí nějaký materiál.

Tak se s dědou domluvili že tedy pro materiál dojedou a byli pryč hodinu . Když klempíři přijeli, tak začali pracovat pouze 4,5 hodiny . Jelikož dědovi sdělili že už končí že ten materiál který děda požaduje sebou namají a ještě se domlouval na nové cenové nabídce, že pokud by se rozhodl dát okapy nové, tak zda by mohli dědovi rozepsat nezávaznou cenovou nabídku a že zbytek výklopných odboček do sudu prý dodělají příště neustále od práce odbíhali někam pryč.

Než klempíři odjeli, tak se jich děda zeptal co bude dlužný za ten den a klempíři mu řekli aby jim dál 3000 Kč zálohu aniž by dědovi předložili nějakou tu fakturu o zakoupení materiálu a zároveň který materiál u dědy spotřebovali a vyčíslili cenu za jednotlivé položky. Než odjeli, tak se s dědou domluvili, že se vyrovnají příště až dědovi dodělají všechny sudy a pokud by se cenově netrefili co se tyká materiálu, takže by děda doplatil. Klempíři odjeli a děda čekal na cenovou nabídku. Dědovi poslali za tři dny na email cenovou nabídku kde mu rozepsali částky a odpracované hodiny.

Částky byli přemrštěné hodiny vůbec neodpovídali místo 4,5 hodin odpracovaných, tak napsali 16 hodin odpracovaných a nedrželi se toho na čem se s dědou dohodli že to bude stát 6000 Kč až to vše klempíři dokončí a naustále si vymýšleli klempíři nové a nové částky a po sečtení to všechno dělalo až 10 000 Kč.Děda jim napsal že už o jejich zakázku nestojí a že už od nich nechce žádnou práci ani jejich materiál. Klempíři mu odepsali že chtějí 2700Kč za práci aniž by u dědy práci dokončili. Poté jim děda opět napsal že neví kde klempíři vzali 16 hodin odpracovaných když u dědy pracovali pouze 4,5 hodin oba dva klempíři.

Zároveň jim děda zdůraznil, že už o jejich práci nestojí ani o jejich materiál ale děda jim na to odepsal, že na to co u dědy odpracovali, tak že je ochoten jim doplatit 1500Kč na fakturu podepsanou a razítkem. Jelikož jeden s z nich má špatný zrak, tak se děda s nimi domluvil že tada zprávy bude posílat sekretářce která pracuje pro klempíře která jim předává zprávy.Poté klempíř dědovi napsal, aby sekretářce už děda nepsal další email, ale pokud bude mít děda prý nějaké přípomínky,tak má přímo děda volat klempíři, že s tím nemá prý sekretářku ohledně zprávy zatěžovat.

Klempíři napsali dědovi dvě alternativy jak se vyrovnat finančně.

1- Bud doplatit jim částku 2700Kč na účet bez faktury, bez dokladu aniž by děda věděl kolik co stálo.

2- Že dodělají dědovi ten zbytek aniž by dokončili vše jenom polovinu zakázky za kterou klempíři chtějí až 3000Kč.

Ale děda s tím nesouhlasí a už s nimi nechce nic mít o jejich služby děda nemá už zájem.

Proto bych se vás chtěla prosím zeptat, zda byste mi mohli odpovědět když klempíři mění neustále částky a tvrdí že je to stále něco nového aniž by ukázali dědovi kolik je stál materiál a nechtějí poslat dědovi fakturu podepsanou s razítkem . A trvají na tom aby jim děda poslal bud 2700Kč na účet a nebo si má nechat podle klempířu nechat dodělat d od nich půlku zakázky která nebude kompletní a to za 6000Kč. Děda neví jak má reagovat když jim nabízel 1500Kč za vykonanou práci ten den za odpracovaných 4,5 hodin a ne 16 hodin jak si to klempíři vymysleli. Není s nimi žádná domluva a co se může stát dědovi, když jim nezaplatí částku 2700Kč na účet kterou klempíři neustále po dědovi požadují bez nějakých důkazu co a kolik stálo.

Děkuji všem předem za odpovědi a za věnovaný čas. Zároveň se omlouvám předem za tak rozsáhlý obsah tohoto problému. Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.07.16 23:23

Buď řemeslníci pracují v úkole, nebo v hodinovce. Co je výhodnější, samozřejmě rozvažují obě strany. Cituji: .. "a tvrdí že je to stále něco nového aniž by ukázali dědovi kolik je stál materiál" - no a co, dodavatel má snad povinnost finálnímu zákazníkovi prokazovat své nákupní ceny? Ceny máme asi 22 let už smluvní. Pokud se neudělala alespoň 1 str. A4 specifikace díla za cenu x Kč s termínem dodání do data y, je teď každá rada drahá... Co dělat, nevím. Buď si to děda doděla sám, nebo přistoupí na jejich hru a docáluje to a oni to nějak dolepí do +- požadovaného stavu. Easy.
Co kolik stoji, co kdo zaplatil, je irelevantní, nejsme v době OPBH a nějakých maloobchodních jednotných cen.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 02.07.16 00:21
avatar

Co poradit, nevím. Vím jen jedno: všechny (až na naprosté výjimky) dnešní řemeslníky hnát bičem nejméně za les, je to mnohonásobně předražená verbež, která přitom prd umí. Bohužel pro firmy jsou podobné práce nezajímavé a navíc ani firma není zárukou normální (natož dobré) kvality; ale aspoň s firmou bývá sepsaný nějaký papír, kterým se lze ohánět.

Ale co tedy teď s těmi okapy? No, záleží, kolik toho vlastně udělali. Ovšem řemeslníci bývají i takoví hajzlové, že třeba nespokojeného neústupného zákazníka fyzicky napadnou, věci zničí apod. Ty "machry" už bych domů nepustil a kolik jim doplatit, to si musíte uvážit sami. A pro příště ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ou
Datum: 02.07.16 08:19

Dobrý den,

Ty dva klempíři co byli u dědy tak udělali pouze tři sudy na zbytek sudu se vymlouvali že nemají materiál a pořad někam od práce odbíhali. Přesto chtějí po dědovi částku jako kdyby udělali 8 sudu a peníze chtějí poslat na účet . Žádnou fakturu nebo doklad dědovi nemají zájem vystavit aby nevěděl za co má zaplatit. Příště určitě bez smlouvy do toho nejít jak zde píšete. Děda vždy řemeslníkum řádně zaplatil ale aby někomu zaplatil jen za pulku zakázky to přece nejde. Za tři udělané sudy děda zaplatil těm klempířum 2500 Kč a tu částku si nechal děda od nich podepsat oni se tomu branili ale podepsali to že ty peníze převzali. A pořád mají málo přitom sotva udělali tři sudy.

Děkuji.

Od: repe
Datum: 02.07.16 00:34

Hlavně se od nich nenechat vydírat a v nejhorším volat policii. Co jim zaplatit musí zvážit děda podle práce kterou provedli,ale nikoliv bez potvrzení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.16 07:01
avatar

Poslat na jejich firmu kontrolu ze živnostenského úřadu a finančního úřadu. Zavolat jejich vedoucímu. Zavolat na firmu a požadovat jiné pracovníky. Vše písemně, odkud jsou to řemeslníci? Tak ví firmu. Jestliže nemá volat účetní, tak nějaké páky by tam mohly být a zřejmě to je černota řemeslníků.

Udělat točo na úřadech, nebo oželet peníze a příště objednat místní firmu, nebo známého, kutila, zeptat se známých a nechat si doporučit firmu.

Jinak hodinovka je vždy nevýhodná pro zákazníka, ,,pracanti,, potom natahují. Každý řemeslník si vždy přijede požadovanou práci obhlídnout. Klempíři-tito jsou podvodníci, vidí starého člověka a chtějí se na něm zahojit.

Jenom příklad: Po ulicích chodili a zvonili na lidi podvodníci. Dělají prý na novém baráku a zbyl jim materiál, tak jestli nechtějí lidi nové okapy. Materiál byl kradený zřejmě. Nemají žádné logo na autě, práci udělají bez papíru, nevíte firmu, nemáte nic v ruce, nemůžete reklamovat, práce je nekvalitní a předražená.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: toksa
Datum: 02.07.16 09:10

Jestliže není písemná objednávka nebo smlouva, tak neplatit nic.

Co zaplatil bez faktury, to je blázen. Jo a taky bych to ohlásil na finanční úřad, jak pánové krátí daně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.16 09:48

S tím "neplatit nic, pokud není něco písemně" bych nebyl až tak kategorický. NOZ umožňuje ústní uzavření smlouvy, a objednávka = smlouva. Tj. řemeslníci( byť meloucháři) si to drze dosvědčí navzájem, že je děda okradl ( byť fo fakticky vůbec nemusí být pravda, budou tvrdit, že jim vznikla újma, že si na dědka alokovali zdroje a utekla jim jiná zakázka, že mají škodu nakoupením a neodebráním materiálu... ) a na nebohého dědu ještě skočí finálně exekutor... Procesní řešení je pak najmou si soudního znalce, který posoudí hodnotu předaného díla, podle cen a standardů na trhu obvyklých. Pokud si ovšem meloucháři nezadají svůj posudek vyplývající přiznivě pro ně. Pak by se musel dělat asi u soudu posudek na posudek, jestli znalec/ znalci nebyli zaujatí a nesprávně hodnotili fakta. Je jasné, že podstupovat a platit výše uvedenou onanii nikdo nebude, ani děda, ani meloucháři. Spíše se divím ale některým výše uvedeným radám přispěvatelů, radící dědovi, ať si zchladí žánu na "řemeslnících" - možná hochštaplerech ala Pat a Mat nabonzováním na všemožných úřadech. Toto dědovi nepřinese přece pražádný benefit, sudy/svody zústanou ve stavu jako před nabonzováním a peníze již v kapse melouchážů se nabonzováním nepřesunou zpět do dědovy kapsy...

Ponaučení: vždy, i na stavbu psí boudy, si dohodnout a odsouhlasit mezi dodavatelem a zákazníkem formou objednávky, či smlouvy rozsah díla, kvalitativní standardy díla, položový rozpočet, lhůtu dodání, závazný časový harmonogram a penále co bude když nebude. Lahůdkou mohou být smluvně penalizované mezitermíny, pokud se dodávka skládá z více subdodávek a jedna osoba vystupuje jako generální zhotovitel. Stačí stručně, podmět, přisudek, max 3 stránky A4. Soud pak nehodnotí dojmy, ale předložené důkazy. Že dodavatel, který bude ochoten podepsat takto precizní/tvrdou smlouvu si to promítne do ceny a pořádně ji omastí, je asi všem jasné. Takže je na každém co chce a nechce, umí a neumí, může a nemůže, jako ostatně všude v životě.

NOZ
§ 1734
Nabídka učiněná ústně musí být přijata bezodkladně, ledaže něco jiného plyne
z jejího obsahu nebo z okolností, za nichž se stala. To platí i tehdy, byla-li přítomné
osobě předložena nabídka učiněná v písemné formě.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.