Zkrácení větví sousedova stromu

Od: Datum: 29.06.16 08:03 odpovědí: 5 změna: 29.06.16 12:45

Zdravím,mám okrasnou zahradu a sousedův strom mi se sklání nad mým pozemkem.Padá mi tam listí a jeho třešně. Je to nemocný strom,,ale oni pod ním sedí a mají ho jako nějakou optickou zábranu,,,Nevím,jak na ně.díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.06.16 08:14
avatar

Bohužel,bez dohody se sousedem se asi ničeho nedosáhne.

JB

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.16 08:41
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.16 08:46
avatar
Použijte Občanský zákoník
Omezení vlastnického práva
§ 1013
(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat.
.
Listí je odpad... stín může způsobovat problémy třeba při pěstování, nebo plísně a pod. jak obvykle užíváte pozemek? Vadí nebo omezuje tomu Vašemu užívání to listí? Stín?
.
§ 1016
(1) Plody spadlé ze stromů a keřů na sousední pozemek náleží vlastníkovi sousedního pozemku. To neplatí, je-li sousední pozemek veřejným statkem.
(2) Neučiní-li to vlastník v přiměřené době poté, co ho o to soused požádal, smí soused šetrným způsobem a ve vhodné roční době odstranit kořeny nebo větve stromu přesahující na jeho pozemek, působí-li mu to škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu. Jemu také náleží, co z odstraněných kořenů a větví získá.
(3) Části jiných rostlin přesahující na sousední pozemek může soused odstranit šetrným způsobem bez dalších omezení.
§ 1017
(1) Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil. Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m.
.
Zákon je jedna věc, ovšem striktní dodržování vede většinou k narušení sousedských vztahů.
Zkuste se se sousedem domluvit po dobrém.
.
Sedí pod stromem na jejich pozemku. To jim nemůžete zakázat. Jiná věc je padání třešní s chorobou do Vaší zahrady, možná nákaza Vaší vegetace. Upozorněte souseda, požádejte o nápravu. Pokud do určitého agrotechnického termínu tak neučiní, použijte par. 1016 odst. 2.
Peckoviny se mohou řezat už po sběru úrody ...
Nabídněte mu pomoc při realizaci.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.16 12:18

Záleží také, zda více vadí strom, neb soused

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.06.16 12:45

Myslím.že otázka byla položena jasně...vážený--bez ironie,pište pokud máte co..

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.