30 let, brát hypotéku na domek se zahrádkou?

Od: Datum: 27.06.16 11:50 odpovědí: 20 změna: 12.07.16 16:17

Jedna klientka se mě zeptala na věc,která nesouvisela s její návštěvou a já jsem jí nedokázala dát odpověď. Ptala se mě,zda je dobré si ve věku 30 let brát hypotéku na domek se zahrádkou,když-jak řekla-stejně se všude platí nájem a tak by to platili na svůj domek./pracují oba+1 dítě/.Jak byste odpověděli vy,rádcové?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.06.16 11:54

Pokud mají dostatečný příjem s jistou perspektivou, pak určitě ano. Vždy je to určitý risk. Kdo se bojí, nesmí do lesa...

Od: ben®
Datum: 27.06.16 11:57

Dobrý den, já bych jí odpověděl, že v Německu je poměr bydlení přibližně 80% nájemního a 20% vlastnického. U nás je (z "historických" důvodů) přesně opačný, t.j. za správné se považuje zadlužení sebe i rodiny a vlastnit majetek. Chce-li ta klientka býti zadluženou a starat se o majetek, tak zvolí hypotéku. Chce-li býti svobodnější a nezadlužená, tak zvolí nájem. Zdravím!

Splátky hypotéky se vám vrátí ve formě majetku. Když platíte nájemné, nevrátí se vám vůbec nikdy vůbec nic.

Od: jenda2

A kdo se nebojí a neumí počítat jde pod most.

Od: jmlc®
Datum: 27.06.16 12:00

Znám pár lidí po 60tce, co nemají vlastní bydlení - platí nájem (který se zvyšuje) za důchod, který se zvedne o 200 za rok. Kdyby tito lidi platili místo nájmu hypotéku, mají dávno dům/byt svůj vlastní a platí dnes jen energie a vodu.

I mí kolegové v práci ve věku 25-35 let začínají rozumět této problematice a po prvních měsících v podnájmu si raději (byť single) koupili byt, který případně pronajímají dalším (studentům apod).

I hypotéka či byt se dají řešit za pár let - prodat nemovitost může znamenat i ztrátu, ale je větší, než platba nájmu bez majetku?

Datum: 27.06.16 14:20
jmlc"...a platí dnes jen energie a vodu". Tak u domu (když pominu různé daně a jiné náklady a nepravidelné platby), možná. Ovšem v bytě to už pravda není. Platí se se o dost víc, než jen zmíněné.Zkrátka tahle otázka nemá jednoznačnou dopověď.
Od: anonym0
Datum: 27.06.16 12:17

Spravna odpoved neexistuje, protoze zalezi na osobnich preferencich a zpusobu zivota kazdeho. Chce vlastnit domek (ovsem jeji bude az po splaceni hypoteky) a zit na jednom miste nebo byt s rodinou flexibilni a podle potreby behem kratke chvile zmenit bydliste.

Datum: 27.06.16 13:55

Odpověď není jednoduchá. Když koupíte domek na hypotéku, sice bude ten dům po splacení hypotéky Váš, ale v té době už začne vyžadovat nákladnější údržbu. Takže pak přestanete platit bance, ale začnete platit řemeslníkům. A věřte, že taková údržba nestojí málo. Při bydlení v nájmu sice dům nikdy Váš nebude, ale o údržbu a případnou velmi drahou rekonstrukci, ke které časem logicky dojde a na kterou si asi budete muset vzít další hypotéku, se nemusíte starat.

Datum: 27.06.16 14:05

Já osobně bych do toho nešla,,,Je to veliký finanční závazek a v dnešní době je to risk.Dům také není zdarma ,,Panelák je bez starosti...

Od: hm®
Datum: 27.06.16 14:57

Jestli ten domek opravdu chtějí, tak proč ne?

Před lety si známá (s manželem a dítětem) taky vzala hypotéku na domek se zahradou. A argumentovala přesně tím stejným, že nájem platí cizímu a nic z něj už nikdy nebudou mít a na vlastní bydlení si jen těžko našetří, hypotéku budou platit prakticky stejnou a časem jim zůstane domek. A i kdyby se během splácení něco stalo a o dům by přišli, tak by na tom vlastně byli stejně, jako by dosud platili nájem.

I když reálně to je pravda, je samozřejmé, že ztráta domu by byla těžká rána a ani oni by to nevzali jako "že se vlastně nic nestalo". Myslím, že stále ještě splácejí, ale vím určitě, že svého tehdejšího rozhodnutí nelitují.

Datum: 27.06.16 16:28

mam o neco vic let a mam domek se zahradou, a kdyz se neco bude dit, tak ho prodam a budu na tom stejne jako predtim v najmu, mozna i lepe, protoze jsem ho uz ted dost zhodnotil :)
Penize do najmu jsou vyhozene, penize do hypoteky jdou porad neprimo k vam. Ten kdo plati 20-30let najem je najednou v duchodu a nema furt nic, nakonec ani na ten najem... tan kdo platil stejnou dobu hypoteku, je v duchodu ve svem, a plati uz jen za sluzby a nakonec muze dum prodat a koupit si mensi byt, toz tak.

Od: coco
Datum: 27.06.16 17:30

Rodina s detma ma jednoznacne lepsi zivot v rodinnem dome se zahradou a financne se to da zvladnout, pokud oba rodice pracuji, nebo aspon jeden se slusnym prijmem a pozdeji jiz dospele deti mohou prispivat a nebo tzv.prevzit stafetu. Pokud zijete treba v panelaku, chce to jezdit aspon o vikendech nekam do prirody a to jsou dalsi vydaje ( chata, chalupa, vylety...) jinak jsou nejen deti ve mestech ochuzene o zivot v prirodnim prostredi.

Datum: 27.06.16 19:34

Mám to taky přesně takhle. Ve 30 jsem si vzal hypošku na menší domek s garáží a zahradou a platím tedy menší hypošku než bych platil minimální nájem v nějakém 1+1. Ještě mě zbývá cirka polovina a mám doplacíno. Na domku mě to hodně baví si dělat různé opravy, úpravy apod. Počítám, že jak doplatím hypošku, budou pak nějaké další výdaje na větší opravy-nová střecha. A počítám, že až budu pomalu přestávat stíhat se starat o domek a zahradu, tak ho prodám, půjdu někam do levného nájmu do doby než půjdu např do důchoďáku. Peníze utržené z prodeje se budou hodit na důchod.

Datum: 27.06.16 18:16

Hani, já bych neradil, jen sdělil svůj názor. Ano, vzít si hypotéku, nežli platit nájem. Abych klientce radil, to bych musel znát spoustu podrobností o jejich rodině, životě, nárocích, přáních, zdraví a desítky jiných maličkostí.

Někdo je jen pro nájem, jiný nájem nikdy nechce.

doplněno 28.06.16 11:48:

Hani, děkuji Vám za poděkování, není to tak časté, sdělit slůvko DĚKUJI.

Datum: 28.06.16 11:41

Já z profesního hlediska nejsem oprávněná takové rady klientům dávat.jen mě překvapil její dotaz a v té chvíli jsem si uvědomila,že bych poradit nedokázala..je to příliš závažné. Děkuji vám,rádcové,rady byly, ve své rozlišnosti ,zajímavé.

Datum: 27.06.16 18:22

Pokud bude dům se zahradou zároveň i hobby a ne jen otročinou pro zlost, tak určitě vzít hypotéku. :)

Datum: 27.06.16 19:05

Jestliže je pán kutil, baví ho si všelicos doma udělat, /vymalovat, natřít, obložit, položit, napumpovat vodárnu, zavést zvonek apod./ nemusí se až tak bát, že nechá peníze řemeslníkovi. Záleží též na jeho směru školy, vyučení.

A u paní to samé, jestli ráda pracuje na zahradě, ráda uklízí, vylepšuje domácnost, tak je pro ně domek fajn.

Jenom musí obezřetně vybírat, nekupovat třetí a ani desátý v pořadí. Moje spolužačka kupovala domek aby jim sednul, měli dost požadavky a našli ho, ale předtím na živo skoukli na 90 /devadesát/ nabídek. Skoro se z nich stali experti a realitní makléři.

Děti mohou mít psa, kočku apod.

Jenom ty dovolené se už potom plánují hůře. Ale mohou mít zase bazén na zahradě.

Datum: 28.06.16 00:13

- pokud domek chtějí a znají rizika, tak mají nejvyšší čas - dokud jsou ještě mladí a mají dost chuti a sil.

Od: dam®
Datum: 28.06.16 01:13

Ahoj všem, nabízím názor, že být na posečené zahrádce, je nádhera a támhle je rybíz, kousek dál jahody, maliny a támhle angrešt, jabka a když se zadaří, pár meruňek i broskve. Šnytlík a jiné bylinky. Pokud to je možné, tak do toho jít. Svým způsobem šílenství na spoustu let, ale Vaše práce, Vaše tělo, ruce, pokora a hrdost.Toto vše vyměníte za bydlení , třeba v paneláku, odměnou vám bude Vaše soukromí a nepohodlí jednat jen za sebe a nechápající sousedy. Pokud to ekonomicky dáte, není o čem uvažovat. Nemyslete si, 20 let uteče jak voda.

Datum: 12.07.16 16:17

Milí rádcové,vzala jsem vaše rady,přednesla je/anonymně / klientce a věc je zařízena-hypotéku si vzali a musím říci,že jsou spokojení .Manžel je kutil,paní miluje květinky a bylinky - umíte si představit,jak si zahradu užívají.Předávám vám všem jejich díky.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.