Kříže na horách

Od: Datum: 26.06.16 20:47 odpovědí: 11 změna: 27.06.16 21:17

Jaký máte názor na kříže na horách, konkrétně na slovenských? Mě to teda vadí a má pokaždé sto chutí ten kříž skopnout do doliny. Třeba kříž na Rozsutci, po dlouhém výšlapu dojdete na vrchol a vypadá to tam jak na hřbitově, nejde ani udělat vrcholovou fotku, protože by ji to zkazilo. To samé Kriváň nebo Predné Solisko v Tatrách. Pak nechápu lidi, co se u kříže fotí, když snad dojdu na vrchol hory, tak vrcholová fotka je o tom, aby šel v pozadí vidět výhled a aby bylo poznat, že je to vrchol. Na Kriváni po mě chtěl pár udělat jejich fotku jak stojí u kříže, když jsem jim nabídnul aby udělali pár kroků od kříže, že půjde vidět i údolí a ostatní hory- odmítli - Na fotce je vidět jen kříž a mraky, nic víc. Jaktože to správa národních parků tohle dovolí? Ptal jsem se známého - Američana a ten říkal, že náboženští fanatici zkoušeli umisťovat kříže na vrcholky, teď si nevzpomenu jestli Apalačských nebo Skalistých hor a bylo jim to zakázáno a kříže byly sejmuty. Hory dle mého názoru mají zůstat nezhýzděné náboženskými předměty. Jak by se vám líbílo dát na vrchol Gerlachu obří GAY vlajku? Většině asi ne, tak nevidím důvod proč cpát kříže a nábožentsví i na tak krásná místa, jako jsou hory.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.06.16 22:28

Ahoj.

Bude to znít neuvěřitelně, ale mě na první dobrou spíše napadlo to, že tam ty kříže jsou jako pomníčky, za nějaké na horách zemřelé. Že je to tam z náboženských důvodů jsem se dozvěděl až tady a teď. Co by se na ty vrcholy dalo postavit jiného, co by ty kříže nahradilo?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 26.06.16 23:34

Pro mne jednoduché vysvětlení. Slováci jsou velice věřící lidé a jak víme, křiž je symbolem křesťanství. Na kříži byl ukřižován Ježíš a z toho plyne, čím výše k nebesům, tím blíže k Bohu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 27.06.16 00:02
Jojo. Mimochodem, vite co je vysmech bohu? Davat na kostel hromosvod.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.06.16 06:31
avatar

Já si myslím, že drtivá většina křížů je z dřívějška, z historie. A lidé už zapomněli proč je tam někdo postavil. ;) Víte co vadí zase mi? Jaké kříže? Ty ve zlatě nebo z jiného kovu na řetězu jako pro krávu, na krku lumpa, všiváka, cygana, prodejce drog, sprosťáka, pasáka. Vytetované na těle vraha, zločince, mukla, lháře, zloděje. Ty, kterými se křižují před výkonem sportovci, zvláště ti, po jejichž zásahu soupeř padne k zemi. Drtivá většina těchhle lidí ani netuší, kdo byl Kristus. *plac* Tak to mi příjde více odsouzeníhodné, než tichý kříž v lesích. Nemůžu si pomoci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.06.16 07:14
avatar

Dá se udělat dobrá fotka i s křížem i s výhledem - záleží jen na fotografovi (a na počasí, samozřejmě). Ono taky bez toho typického kříže by nemuselo být na první pohled poznat, že je to z Kriváně.

http://static.panoramio.com/photos/original/33161880.jpg

http://static.panoramio.com/photos/original/81514226.jpg

Chuť skopnout kříž do údolí... mám za to, že protináboženský fanatismus je stejný, jako ten náboženský.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.06.16 21:17
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.06.16 08:22
avatar

- jakkoliv náboženství nenávidím - kříže mi zas tak moc nevadí. Zvláště na horách působí spíše majestátně, nežli naopak, vnímám je více jako umělecký artefakt, nežli symbol nějakého Boha. A fotky s křížem v popředí mohou být umělecky docela působivé.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 27.06.16 08:29
avatar

Dobrý den, buďte rád, že jste byl jen na Slovensku - v himalájských oblastech byste se musel asi zbláznit zcela (když Vám nyní vadí pouhý kříž). Zdravím!

https://cs.wikipedia.org/wiki/Modlitebn%C3%AD_praporek

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.06.16 12:21
avatar

Ty kříže se tam nevystavěly pro srandu králíkům. Chce si něco o tom zjistit.

Ale když máš takové chutě, co třeba rovnou sestoupit dolu do dědiny a vybít první rodinu ve které bude viset kříž. Protože i tam ti začne vadit ten kříž, protože u stolu kde budeš jíst, ti bude překážet ve výhledu z okna. Ženy znásilníš a pak podřežeš...majetek si vezmeš...a až budeš ukojený svou tohou, tak pro lepší pocit to stavení zapálíš. A pak půjdeš k dalšímu stavení, protože je to dobré a tvé zvrácené hlavičce se to líbí a dělá ti to dobře.
Odstraňováním křížu to začíná, a genocidou končí.
A pokud tady zmiňuješ ameriku. Ti ať se začnou chovat jako lidé k indiánům. A né že je stále "škrtí" a pomalu v jejich rezervacích "likvidují".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.06.16 14:23
avatar

dáble: "ty kříže se tam nevystavěly pro srandu králíkům. Chce si něco o tom zjistit."

A co nám o tom něco napsat sám. Když už víš víc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.06.16 14:29
avatar

Po Jizerských horách je rozmístěno asi 200 pomníčků. Fakt, že málokdy na vrcholu. Je to památka na mrtvé hajné, pytláky, dřevorubce, svážeče dřeva, závodčí, turisty, oběti vrahů a další. A lidi to asi moc neirituje. Naopak. Tlupa "mrtvolkářů" je vyhledává a udržuje pro příští generace. Dnes v době GPS, už hledání není tak napínavá zábava, jako před 40 lety. Ale kdo zkusí GPSku zahodit, a hledat jen podle knížek, má o zábavu na hodně let postaráno.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.