Demokracie, ale jaká?

Od: Datum: 26.06.16 08:25 odpovědí: 14 změna: 27.06.16 14:42
avatar

Dobrý den, po výsledku referenda ve VB jsem si všiml, že mnozí považují přímou demokracii a její součást referendum za úžasný počin. Pokud jste zastánci přímé demokracie a referenda, tak můžete zde napsat nějaké důvody, proč je podle Vás tento dražší způsob spravování státu (který rozděluje společnost na dva nesmiřitelné tábory) výhodnější a lepší? Děkuji Vám za zájem o téma a zdravím!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.06.16 08:57
avatar

- podle selského rozumu i historických zkušeností se tzv. zastupitelská demokracie po čase stává totalitou mocných bez ohledu na lidi. Pokud jsou ti mocní moudří a spravedliví - proč ne? - ale řekla bych, že tomu tak není a ani být nemůže - to by museli vládnout roboti a ne lidi.


doplněno 26.06.16 09:19:

- je fakt, že přímá volba prezidenta nás uchránila naprosté hrůzy v podobě knížete !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.16 09:01
avatar

Když blahosklonně pominu bytostně manipulativní pojetí benova prologu, odpovídám - zatím ne. Do přímé demokracie švýcarského typu jsme zatím nedorostli a když se tak dívám kolem sebe, ještě dlouho nedorosteme. Nejde o riziko sociálního obžerství, kdy Švýcaři v referendu odmítli zvýšení dovolené ze čtyř týdnů na šest, zatímco my bychom podle kritiků (z řad zastupitelských korytářů) odhlasovali rovnou šest měsíců. Chybí nám odpovědnost, úcta k vlasti, respekt k svěřenému majetku, také naše zacházení se soudními výroky vyznívá poněkud tragikomicky. Čili referendum (hlasování) jen v těch nejzásadnějších otázkách, což výstup z EU nepochybně je, zrovna tak přímá volba prezidenta, která je špatná jen proto, že nedopadla dle představ nikým nevolených pseudoelit. A máte to, bene. :-P


doplněno 26.06.16 10:34:

Bene, na férovku...pořád z vás pláče Kchádlova porážka a Brexit je jen další solí do vaší stále otevřené rány. Zajisté také víte, že Zemana může porazit jedině Zeman sám, zejména skrze chatrné zdraví. V jednom vás mohu stoprocentně ujistit: Na rozdíl od minulé prezidentské volby, jejíhož druhého kola jsem se kvůli pracovnímu vytížení nezúčastnil, tentokrát půjdu a budu Zemana volit, i kdybych si měl vzít dovolenou...pokud ovšem bude kandidovat. *dril*


doplněno 26.06.16 11:37:

Připouštím, že na tom (označení) něco je. Koneckonců, občanství mu (pan) Havel zařídil a svéprávným je (doposud) také.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 26.06.16 09:32

Bene: Jaké nesmiřitelené tábory. To jen pár vůdčích jedinců nemůže zkousnout porážku své volby a za pomocí médií, kde těmto zhrzeným jedincům dopřejí obzvláště vydatnou publicitu, budou plivat kolem sebe tak dlouho, až se na ně zapomene. Když tu přímá volba nebyla, měli jsme p. exprezidenta Klause všichni tak rádi? Obávám se, že právě opak byl pravdou. A referendum k zásadním celospolečenským významným otázkám určitě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 26.06.16 09:49
avatar

Dobrý den, otázka je na důvody, proč je přímá demokracie lepší, než ta zavedená parlamentní.To, že referendum rozdělí společnost na dva tábory, je fakt - bylo tomu tak i u nás po přímé volbě prezidenta a je tomu tak nyní i ve VB (výsledek byl zhruba stejný, t.j. 50 : 50). Pokud rozhodují volení zástupci, tak je možno nadávat jim (či volit jiné), ale když rozhoduje lid, tak si nadává vzájemně. Zdravím!


doplněno 26.06.16 10:06:

jofa - a už jste hlasoval zde v té anketě? Názory na vše ostatní už tady jsou, ale výhody přímé demokracie zatím nezmínil nikdo.


doplněno 26.06.16 10:15:

jofa - tak, díky za hlasování. Ano, když o nic nejde, tak je to jednoduché .

Od: jofa®
Datum: 26.06.16 10:03

Berete to moc "tragicky". Nezaznamenal jsem ve svém městě dva nesmiřitelné tábory po přímé volbě prezidenta u svých známých či jinak smýšlejících lidí. Ano, jeden se mnou málem přestal mluvit, že neprošel jeho kandidát. Vůbec jej nezajímalo, že ten stávající byl zvolen většinou voličů. A že to je 50 na 50 no není. Vyhrál BREXIT a tak to prostě v demokracii chodí. Sednou spolu a dohodnou jak dál. Jinak to ani nepůjde.


doplněno 26.06.16 10:09:

Výhody? Bene, kolikrát jste slyšel od lidí ve svém životě, ... já to stejně nezměním, stejně si udělají ti nahoře co chtějí... Touto cestou přímé demokracie už to tak docela dobře možné není.


doplněno 26.06.16 10:11:

Teď jsem to udělal přímou volblbou. No vidíte a nepotřebuji k to mu nepřímého zastupitele. Jak jednoduché.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 26.06.16 09:34

Problém je že se to nemáme jak naučit . To znamená že referendum je dobrá věc jak zjistit nálady lidí a postrčit je k zodpovědnosti a zájmu o politiku . Nejlépe by bylo začít s místními referendy na urovni obcí a kraju , kdy řešíte jen běžné věci a dělat je takzvaně při běžných volbách . Tak se lidé naučí , že mohou něco ovlivnit a po pár desetiletích by jsme se mohli přiblížit duležitějším referendum ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 26.06.16 10:42
avatar

Dobrý den, diskuze je volná, tak můžete odpovídat i na jiné téma (což také činíte). Zdravím!

P.S. Toto je reakce až na příspěvek @venkov4ever.


doplněno 26.06.16 10:53:

Mimochodem, u přímé volby prezidenta jsem nebyl a nepůjdu ani k žádné jiné. Je pravda, že pana Zemana nemusím (hlavně za jeho minulost a povahu), ale vždy zde důsledně píši pan Zeman - nikdy jsem ho nenazval jinak a urážlivě, jak to děláte Vy (u Vašeho nepřítele).

Od: jofa®
Datum: 26.06.16 11:18

Taky jsem jeden čas "věřil" stranickým sekretariátům až do té volby, než vlastní lidi zametli se svým kandidátem M. Zemanem na prezidenta. Mimochodem Klaus by nikdy lidem zvolen nebyl a přesto tam byl díky stranickým kšeftům. To je ta "výhoda" nepřímé demokracie, že občan jde stranou , jak se jim to hodí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 26.06.16 09:15
avatar

Dobrý den, děkuji za první příspěvky. Nad tím, že pouze parlamentní demokracie může plodit totalitu a u té přímé to nehrozí, se musím zamyslet. A nemyslím si, že "něco mám" - pouze jsem v otázce naznačil svůj názor (ovšem, nehlasoval jsem), protože i já nějaký názor mám (a právo na něj). Takže, očekávám názor na ty výhody, které má přinést přímá demokracie. Zdravím!


doplněno 26.06.16 09:55:

jendad - na zjištění nálad obyvatelstva by stačil kvalitní průzkum veřejného mínění. Místní referenda jsou už realizována nyní (i v parlamentní demokracii).

Datum: 26.06.16 12:17
avatar

no ona ta zastupitelská demokracie asi přece jenom je o něco lepší, protože je pomalejší. Má více času všechny vlastní průsery tlumit a posílat do minulosti. Je to vidět i zde na poradně. Existuje dost velká skupina lidí, kteří sami o sobě vůbec nedokážou myslet a fungovat a cokoliv na svém postavení změnit. Takovým lidem je velmi snadné namluvit, že za jejich špatnou situaci můžou ti druzí. Imigranti, mohamedáni, buržousti s určitě nakradeným milionovým majetkem, zlatá mládež v šestimilionovém autě a podobně, viz jeden zdejší dotaz tuhle nedávno. K tomu přidejte negativní, dramaticky přibarvené a nafouknuté zprávy v televizi, v novinách i na netu, dále přidejte nekonečnou řadu pitomostí, kterou průběžně dělají mistři EU s Merkelovou Andělou v čele a výsledek je jasný. Co pak můžete v takovýhle referendech čekat? Truc a vzdor a frustrace z vlastní nemohoucnosti, promítnuté do těch druhých.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.16 22:27
avatar

Myslím si, že je lepší proto, že promluví skutečně vůle národa, tedy ta úspěšnější část a ti druzí, by se měli naučit toleranci při své prohře. Je třeba zvážit, zda má větší váhu vyšší ekon. prosperita, nebo svoboda, právo rozhodovat o své vlastní zemi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.16 23:15
avatar
Já vám nevím, Bene. Referendum je skvělá, úžasná, nepřekonatelná věc. Pokud máte informace. A přiznejme si to, většina obyvatel informace aktivně nevyhledává, jen čte bulvár. Takže nám obavu, že referendum u nás má stejnou váhu, jako dilema: pistáciovou nebo vanilkovou? M.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 27.06.16 05:48
avatar

Dobrý den, děkuji za další názory a příspěvky. Podle hlasování zde v anketě se zdá, že referendum a přímá demokracie jsou považovány za tu lepší variantu demokracie. Možná je důvodem ta iluze, že jde o vůli národa a pocit občana, že rozhoduje on (a ne oni). Píši záměrně iluze, protože ve skutečnosti nemusí být referendum pro volené zástupce (vládu) ani právně závazné, nijak se tím nesníží počet politiků (a jejich plat) a stejně rozhodnou zase oni. Další problém vidím ve volební účasti občanů, kde tu vůli národa vyjadřuje pouze část společnosti, ale důsledky ponese společnost celá (např. i děti a mládež). To je sice podobné i u "klasických" voleb, ale tam následně rozhodují zvolení lidé, kteří mají určitý přehled, vzdělání, inteligenci a o politiku se zajímají (samozřejmě, že nelze vyloučit ani politika "slabého" a "blbého"). Občan, který není po volbách spokojen, má naději, že nějaká změna nastane po dalších volbách a i např. "nesprávné" rozhodnutí a zákony se mohou změnit. A také lze na politiky potom nadávat, což po referendu moc dobře nejde (společnosti a občanům). Referendum je jednorázové rozhodnutí a jeho případné opakování je časově nejisté a komplikované. Dále, nikdo nemá jistotu, že vůle lidu vzešla z jeho moudrosti či informovanosti a není to rozhodnutí emoční nebo "trucovité". Takže, tolik snad vysvětlení, proč nejsem zastánce referenda a přímé demokracie. Ovšem, jsem ochoten uznat, že např. výsledek aktuálního referenda ve VB (ve "volebním okrsku" Gibraltar) je vůle lidu. Tam hlasovalo (tuším) okolo 90% obyvatel v poměru 95 : 5 - tak, tomu říkám skutečné referendum (výsledek nehodnotím, ale pouze poměr a účast). Tak, jsem zvědav na další argumenty, proč jsou přímá demokracie a referendum úžasné. Zdravím!

Datum: 27.06.16 14:42
avatar

Důvod pro mě je jasný. Možnost v referendu ovlivnit to co chci já, konkrétní případ o kterém je třeba rozhodnout, žádoucím směrem.

Spousta stran, které by pro mě byly volitelné z toho jednoho nebo dvou důvodů, je ale nevolitelná ze spousty jiných důvodů. Takže než volit kompromis, radši mít možnost volit přímo.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.