Proč nedorostou končetiny?

Od: Datum: 22.06.16 22:01 odpovědí: 11 změna: 24.06.16 11:42
Ahoj,
Pokud je zde někdo znalý medicíny, zajímalo by mě, proč člověku nedoroste ruka, či noha(když o ni přijde).
Děkuji za odpověď

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.06.16 22:28

Sice nejsem dochtor, ale co jsem se tak dověděl, tak je to tím, že savci, vyjma embryonálního stavu, nemají schopnost nakládat s kmenovými buňkami jako třeba mlok. Kmenové buňky se dělí a přetvářejí v jiné, stejně jako se vytváří embryo. Některé jiné organismy tuto schopnost mají a proto jim hnáta nebo vocas doroste.

Datum: 22.06.16 22:31

zkuste přečíst toto- je to zajímavé

http://karolinaloskotova.blog…tin-je-konecne-zdokumentovany

Od: balzerka
Datum: 22.06.16 22:39

Čím nižší živočich, tím větší schopnost regenerace / dorůstání/. Např. žížala, žába ap. My patříme mezi nejvyšší a nejsložitější organismy, tak ta schopnost regenerace je malá. Doroste možná špička prstu, malý kousek chybějící kůže,... U některých vnitřních orgánů to může být jinak. Je zajímavé, že jediná žláza v těle, která má jistou schopnost regenerace jsou játra. S pomocí podpůrných preparátů s obsahem osropestřece dokážou trochu dorůst.

Datum: 22.06.16 22:40
Já také pátrala :)
Tady je to velmi srozumitelně posáno: http://www.ceskenoviny.cz/zpr…o-ktere-se-samo-opravi/228788
Datum: 22.06.16 22:50

Pominu růst kmenových buněk atp. protože i kdyby to věda vyřešila, je technický problém v samotném růstu. Kosti a svaly se u člověka vyvíjí minimálně 18 let, některé déle. To celkem omezuje použitelnost obnovy, proto příroda tuto vymoženost u lidí vynechala.

Od: bmbx®
Datum: 23.06.16 07:07

wlezley:

Všechno je dáno geny i ta rychlost vyvíjení, takže proč to příroda vynechala u lídí bude spočívat v něčem jiném ;)

Od: cicko
Datum: 22.06.16 23:56

Co nedorostlá končetina, kterou dříve měl, jsou i tací, co mají vše fyzicky ok, ale jaksi chybí obsah, např. hlava s mozkem, ovšem bez rozumu!

Datum: 23.06.16 10:35

bmbx: Ano, třeba ve velikosti mozku, který na vývoj potřebuji víc času než třeba u mloka. Teda alespoň u většiny jedinců ... A kromě genů to budou také fyzikální zákony.

Od: bmbx®
Datum: 24.06.16 11:42

wlezley:

a ty sis zcela jist, že například rychlost vývoje mozku je maximální možná? Já tedy ne.

Datum: 23.06.16 10:39

Představa je to dobrá, kdyby si člověk usekl hnátu a ona mu za cvhilku opět dotostla. Třeba jako v terminátorovi bohužel to nejde no.

Datum: 24.06.16 11:00

vše je to ve specializaci buněk různých orgánů.Proto je nelze donutit k regeneraci,Nakonec i hojení ran je tak trochu regenerací,jen se už nestačí nahradit celý orgán,nebo končetina,I u mloka se vyjímečně stane,že mu místo utrženého ocasu naroste nožička,Viděl jsem to na You tube,

JABRAKA

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.