Proč čechoslováci kopírovali benz. vařiče?

Od: Datum: 22.06.16 15:11 odpovědí: 6 změna: 24.06.16 10:54

Mám namysli třeba bevarex, meva 2140...atd. Proč to čssr kopírovalo když jsme byly vždy strojírenský stát? To opravdu nechápu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 22.06.16 16:11
avatar

Dobrý den, nechápete, protože jste v té době určitě nežil. Plánovité hospodářství, omezený dovoz surovin a zboží, potřeba uspokojování nároků obyvatel, určování a nařizování RVHP, co a kde se bude vyrábět, stálý nedostatek valut na dovoz ze Západu, průmyslová špionáž a právní vědomí na úrovni jako v dnešní Číně. Jakýkoliv vývoj vlastních výrobků trval velmi dlouho a jejich výrobu provázely komplikace, které musel pracující lid překonávat např. formou socialistických závazků. Takže, pokud byl okopírován nějaký vařič, tak to bylo nicotné ve srovnání s rozmachem kopírováním např. v elektroprůmyslu. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: souhlas
Datum: 22.06.16 16:58

"Souhlas" , tak třeba jsme okopírovali Tamaru

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.06.16 20:34
avatar

Nejen v ČSSR -kopírovalo se všude ve světě a kopíruje dodnes!

Mnohdy je jednodušší něco obšlehnout než namáhat a mozeček vyvíjet !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 22.06.16 20:59

U nás v podniku ( německém) rovněž. Před pár lety ve vývoji rozebrali výrobek cizí značky, okopčili a zase ho složili, jako že se nechumelí a dali na dílnu do používání. Ten "nový" typ na materiálu okradli a tak není divu, že stál zaprd. Tak znovu rezebrali, zjistili přesně materiál a hotovo. Nový typ s českým výrobcem byl na světě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.06.16 23:11
avatar

Vedle nedostatku valut, který uvádí Ben, existoval i zákaz vývozu některých druhů výrobků do zemí východního bloku. To platilo nejen pro strojírenské výrobky, ale také pro elektroniku – např. počítače. (Samozřejmě se to nevztahovalo na vše, takže se tu občas něco objevilo...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.06.16 10:54
avatar

I naše strojírenství záviselo na patentových závazcích.Bylo mnoho případů,kdy se začal vyrábět výrobek,u kterého se ukázalo,že princip je v zahraničí chráněn patentem,kvůli dobrým obchodním stykům jsme pak patent koupili.

JB

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.