Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Dědictví dětí

Od: zavinac® odpovědí: 11 změna:

,,Zdravím,,,,,dá se napsat závěť tak,,,abych mohla napsat co komu odkazuji? Třeba jednomu byt a druhému chatu?Bez nějakých opominutelných dědiců? Když dědici jsou jen oni dva?

Protože když se to napíše na jednoho tak musí druhého vyplatit,,tak si myslím,že by to nebylo takhle špatné a bez vyplácení...díky všem

 

 

11 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

jitkak*
hodnocení

0x

penize.cz/...

Dobrý den přikládám odkaz...

 

hodnocení

0x
avatar bruno2

Předem musím upozornit, že předchozí rádkyně odkazuje na článek, který se opírá na již neplatnou právní normu. K vašemu dotazu - váš záměr je správný, když odkážete svým dětem konkrétní součásti pozůstalosti, předejdete tím pozdějším sporům, nejasnostem a hádkám. Jen je potřeba dodržet, aby každý z dědiců obdržel nejméně tolik, co stanoví zákon. Pokud jsou dva dospělí dědici, musí každý obdržet nejméně osminu celého předmětu pozůstalosti (podle zákona minimálně čtvrtinu z poloviny). Pokud by byt měl hodnotu 2 mil. Kč a chata 200 tis. Kč, byla by závěť v této části neplatná, nebo byste musela menší podíl pozůstalosti (chata) dorovnat např. hotovostí. Dále upozorňuji na nutnost dodržet náležitosti závěti, doporučuji si přečíst občanský zákoník od §1475 nebo se obrátit na notáře.

jitkak*

Dobrý den Bruno,

i když je to článek staršího data, po přečtení a srovnání s platným občanským zákoníkem, co se týče dědictví a závěti, jsem žádné nesrovnalosti nenašla *nevi* (nemám teď na mysli stávající znění zákona a znění starého, ale obsah článku s platnou novelou) ;)


doplněno 22.06.16 12:06:

Bruno...omlouvám se, máte pravdu *hi* dříve to byla 1/2

Rozdíl je např. ve velikosti povinného podílu z pozůstalosti, viz § 1643 NOZ.

 

jabraka*
hodnocení

0x

Nejlepší,co můžete udělat,je,že jim určité nemovitosti darujete hned.Necháte v darovací smlouvě doložku na dožití dárce.

JABRAKA

I zde existuje určité riziko. Pokud by potencionální dědic začal např. vést nezřízený život nebo jinak se chovat tak, že by si značný podíl na pozůstalosti nezasloužil, lze závěť kdykoli zrušit nebo pozměnit. Občanský zákoník sice uvádí institut vrácení daru, ale dosáhnout jej není jednoduché.

hodnocení

,,Hned darovat se mi nelíbí,,co kdyby některý byl na tom zle a prodal byt i se mnou.A nový majitel by mi zvedl nájem ,Zrovna včera to bylo "soudkyně Barbara" dcera nechala dožít tátu,ale barák prodala a táta byl chudák a stejněmusel odejít do paneláku ,,,

 

tondac*
hodnocení

0x

Sice je u nás nulová dědická daň, ale moc se nemluví o nemravných notářských poplatcích, takže třeba za vyřízení dědictví bytu v Praze v hodnotě kolem 3milonů zaplatíte notáři za 2-3 sezení asi 30tisíc.

Doporučil bych darovat za života, můžete si dát právo užívání celých nemovitostí do dožití a bude na vás, co se tam bude nebo nebude dít. Případně udělat darovací smlouvu, kde ošetříte možnost vrácení daru, pokud se děti budou chovat špatně k vám nebo k sobě vzájemně.

hodnocení

tondac,,,,,,,,,,,,,,jedině tak ,aby se člověk jistil,když by nastaly problémy...


doplněno 24.06.16 07:13:

a u toho darování se s nikým pak nemusí dělit?

iz*

Ne, nikdo není povinen se dělit o dar.

 

balzerka
hodnocení

0x

Měli jsme už jenom maminku. Ta nás podělila rozumně - ještě za života. Každý jsme slíbil, že si její věci rozdělíme podle jejího přání, ale nakonec, jsme se dohodli sami, kdo si co vezme. Už to nemohla zkontrolovat, nechodila. Rozdělila svoje stavebko na 3 díly. Každý jsme dali částku na opravu rodinné hrobky. V pohodě. Na jedno musím upozornit, že pokud je na potomka/dceru/ převeden byt a je družstevní, tak se vlastně převádí členská práva i na jejího manžela! To je můj případ, kdy jsem pak byt chtěla napsat na svoji - ne naši společnou - dceru / 38/, tak manžel musel vše odsouhlasit.Musel se vzdát svého podílu, byť v bytě nikdy nebyl! Mohl nám to zkomplikovat, kdyby chtěl. V případě bytu v os. vlastnictví tenhle fígl není. Tam je to bez problémů.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]