Poctivost ve zlatnictví

Od: Datum: 14.06.16 11:40 odpovědí: 18 změna: 14.06.16 23:42

Dobrý den,chtěl bych se zeptat na vaše zkušenosti se zlatnictvími.Jako dar k mému narození jsem dostal od babičky tuto mini pistoli (viz foto).Protože je ze stříbra,chtěl jsem jí nechat vyčistit a tak jsem si udělal výlet po zlatnictvích v Mladé Boleslavi.V prvním dělala zlatnice test kyselinou jestli se jedná o stříbro a opravdu se o stříbro jednalo.Bohužel však nečistila na počkání,ale vozila to do Turnova.Řekl jsem si tedy,že to zkusím jinde.V dalších pěti (kde měli tedy napsáno že dělají i čištění) mi řekli,že se o stříbro v žádném případě nejedná-a nemá cenu to ani zkoušet kyselinou (když jsem řekl,že vedle jí testovali tak mi nevěřili).Nakonec jsem tedy zašel do posledního o kterém jsem věděl a ejhle...při dalším testování to opět stříbro bylo a tak sem ho tam nechal vyčistit.Říkám si co to v tech krámech dělá za lidi?

Pak mám ještě jeden postřeh.Díval jsem se do vitríny zlatnictví v jednom nákupním centru a upoutal mě rozhovor prodavačky s jednou už starší důchodkyní.Paní chtěla koupit dceři zlatý náramek jenž stál 14 000Kč.Tvrdila,že má pouze 12 000Kč.Prodavačka jí řekla,že jestli má doma nějaké staré zlato tak ať ho všechno přinese a odečtou to z ceny.

Protože mi autobus jel až za hodinu sednul jsem si proti tomuto zlatnictví a čekal.Za necelých 15 minut se paní vrátila a protože mě zajímalo jak to dopadne,šel jsem dovnitř také.Paní přinesla dva snubní prsteny,minci,brož a medailon (bylo vidět že je to stará práce).Prodavačka řekla,že vše co přinesla je jen zlacené,ale že si všechno ač nerada vezme a s temi 12000 to bude akorát.Důchodkyně řekla že je vše puncované,ale bylo jí odpovězeno že je to punc zlata jímž je to jen potaženo.S tímto zlatnictvím mám i osobní zkušenost.Před 6-ti lety jsem zde kupoval stříbrný prstýnek.Po pár týdnech stříbro pryč a svítila měď.Když sem tam jel reklamovat,tak mi bylo řečeno že vše je jen zlaceno a stříbřeno...na paragonu je sice stříbro,ovšem tímto stříbrem je to jen potaženo.To ovšem při prodeji jaksi neřekli.

Tento můj příběh jsem řekl také té důchodkyni co chtěla náramek protože mi jí bylo líto a prý zajde jinam.Dokonce mě za to pozvala i na kafe.Ještě dodám,že jen ta mince co měla byl dukát Františka Josefa (6000 Kč).Člověk si pořád musí dávat bacha.

Ptám se tedy:Máte také nějaké podobné zážitky?


doplněno 14.06.16 12:24:

Ještě sem doplním otázku...Všímáte si i kamenů když kupujete šperky?Tím myslím jestli zjišťujete jestli se jedná o přírodní nebo uměle upravovaný kámen.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.06.16 11:54
avatar

Podobné zážitky nemám. Ale vím, že pokud někdo přinese do zlatnictví staré zlato, třeba i zlomky, zuby po babičce, lichou náušnici apod., že to mohou vykoupit jako zlomkové zlato. Ovšem, levně vykoupí, vyčistí, předělají, draze prodají.

Prodavačka viděla starou paní, myslela si, že babča tomu nerozumí a že ji trochu ošulí. Pokud měla paní ty věci puncované, mělo by se opravdu jednat o zlaté předměty. A ne pouze pozlacené.

Také její věta, že si to tedy všecko, ač nerada vezme a zohlední to v ceně nového zboží. Kdyby to byl doopravdy pozlacený brak, určitě by si to nebzala. Ta věděla moc dobře, co má před sebou. A koho - starou paní, která se neumí bránit, myslí pomaleji, není rázná.

Ty věci měla prodavačka zvážit, vynásobit cenou vykupovaného zlata a odečíst od ceny náramku. Už to, že to takhle plácla jen od oka, je podezřelé. Zlomky je pokaždé třeba dobře zvážit.

Pokud ta babča nákup neuskutečnila, tím lépe. Jistě někde sežene to, co se jí bude líbit a třeba i za lepší cenu.

Třeba má hodnou vnučku, která si dar zaslouží. Hlavně, aby ji ta vnučka za pár let nešoupla do nějakého starobince, až babka nebude moci a nebude mít a bude na obtíž. Vím moc dobře, víc než dobře, o čem tady píšu. *bzum* Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.06.16 11:58

No ale co je to za povahu.To je hnus

Datum: 14.06.16 12:07
avatar

Dobrý den,

já přímo zkušenost nemám, ale kamarádka kupovala tchýni zlatý náramek, ten se ale roztrhl, tak s ním tchýně šla na opravu do toho samého zlatnictví, kde byl náramek zakoupený a paní jí suše zdělila, že náramek není zlatý *bzum* Jak to vše dopadlo, ale netuším...*nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.06.16 12:15

Také jsem si ještě všimnul že pakliže je ve zlatnictví něco s kamenem,tak skoro nikde nepíšou jestli je kámen přírodní nebo uměle upravený.Přitom rozdíl ceny může být obrovský.Všímáte si také co kupujete za kámen...třeba v prstenu?

Datum: 14.06.16 12:30
avatar
Já zas až tak častým zákazníkem zlatnictví nejsem, ale i přes minimální zkušenosti mám zatím jen kladné hodnocení. Spíš to bude tím, že se vyhýbám nablýskaným výlohám a chodím k léty ověřenému prodejci. Zlomkové zlato i stříbro přezkouší, zváží, vyplatí. Při nákupu poskytne info o materiálech a tyto materiály mám napsány i na dokladu (paragonu), včetně návodu, jak užívat. M.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.06.16 12:35

To ano,ale nablýskaných výloh přibývá a gramotnost zákazníků ubývá.Hodně lidí má strach se zeptat,říct si o potvrzení a nebo se jen prostě nechá "odkecat" prodavačem který tomu třeba ani sám nerozumí.

Datum: 14.06.16 12:55

Domnívám se, že jestliže by té staré paní měla prodavačka zaplatit pouze cenu za zlomkové zlato, tak by to ty 2.000,- Kč ani nebyly. To je úplně jedno, že ten dukát měl hodnotu 6.000,- Kč. Jako zlomkové zlato má cenu třeba 100,- Kč

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.06.16 13:06

Kupovaný náramek byl ze 14-ti kar.zlata(585).Dukát je ze zlata dukátového(986) .Takže naprosto jiná ryzost.Nyní se zlato (dukátové) vykupuje okolo 950 Kč/gram.Při váze mince 3.5g je to 3325Kč.To je jen ta mince...

Datum: 14.06.16 14:01

angell. Děkuji. Já to spíš psala tak všeobecně. Lidé jdou do zlatnictví s nějakou rodinnou památkou za zlata a diví se, že za to dostanou pár korun. Přitom kdyby to nabídli někde jako šperk, byli by na tom lépe. Nepozastavuj se nad okrádáním v zlatnictví. Tam většina lidí zajde jen vyjímečně (ať něco koupit či prodat). Lidi jsou okrádáni denodenně všude, kam se podíváš. Bohužel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.06.16 14:14

Že se okrádá všude je mi jasné.Tenhle příběh byl jako příklad.Člověk nechodí do zlatnictví denně a když už tam jde,tak by měl alespoň vědět co že si to za své (někdy nemalé) peníze kupuje.A co jsem se tak bavil s lidmi,tak většina ani neví,nebo je to nezajímá.V tom přece není logika.

Od: moucha
Datum: 14.06.16 14:55

Milý pane, pro zajímavost vám napíšu svou zkušenost. Kdysi jsem dostala od přítele mimo jiné i masivní zlatý náramek váha asi 40 gramů, vypadá jako řetěz je z dutého zlata, uzávěr nic moc, jen tak ledabyle na očko jak je u řetízku, opracovaný na hrubo, žádná perfektní zlatnická práce. Ukazovala jsem ho svým známým a kamarád mi řekl, že to není zlato a vsadí na to svou hlavu. Vsadili jsme se o 500 Kč, tehdy dost peněz, že půjdeme do vyhlášeného zlatnicví, tehdy ještě za socialismu u kina Jalta na Václavák, že tam to poznají. Zkoušeli to před námi a jasně řekli, že to zlato není. Byla jsem moc zklamaná, nevěřila jsem, že by mi dal přítel nějaký šunt a lhal mi. Řekla jsem, že půjdeme ještě do jiného zlatnictví, šli jsme teda k pasáži Metro na Národní třídu. Představte si, že i tady zlatník po zkouškách potvrdil, že se nejedná o zlato. Kamarád už natěšený na 500 Kč, ale já se nechtěla dát a řekla jsem mu, že ho odnesu do Státní zkušebny kovů v Kozí ulici na Starém městě. Tam jsem to odevzdala a asi po 14ti dnech jsem si pro něj šla. Dostala jsem certifikát, jednalo se o 18ti karátové zlato 42gr, cena za zkoušku ovšem byla dle váhy a vyšla na nějakých 750 Korun. Odnesla jsem to ukázat kamarádovi, vypláznul 500 já doplatila zbytek a ted mám zlato, které má italský Ičeský punc a můžu ho kdykoliv a kdekoliv prodat už bez zkoušky. Tak vám radím udělějte to jako já.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.06.16 15:03

Tak nevím jestli to bylo na mě a na tu pistoli,ale odpovím.Já ji nechtěl a ani nechci prodat.Že je stříbrná vím a tudíž ani certifikát nepotřebuji.Mě šlo jen o vyčištění a to prý dělají jen na stříbru a jelikož toto stříbro podle nich není...

Od: moucha
Datum: 14.06.16 15:23

Bylo to na vás, chtěla jsem vám jen napsat, že nemůžete věřit tomu co řekli ve zlatnictví, opravdu to poznáte jen po zkoušce ve Státní zkušebně. Jestli je vám to jedno a věříte tomu, že je to stříbro je jedině dobře, protože to má pro vás hodnotu daru, památky kterou máte po babičce. Co se týše vyčištění, nevím proč jste si o nenechal vyčistit, co vím já, tak mi nikdy nic na počkání nevyčistili, vždycky jsem to tam musela nechat a v dílně to vyčistili, nebo postříbřili, pozlatili, at to bylo cokoliv. Nebo jsem si kupovala růžovou vatičku co je na stříbro, vyvařila jsem třeba náušnice v sodové vodě a pak vatičkou na stříbro jsem to krásně vycídila, byly jak nové. Také jsem si koupila čističku na brýle a tam se taky krásně vyčistí věci z drahých kovů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.06.16 15:32

No já na to čekal čtyři hodiny a chtěl sem aby to čistili ultrazvukem.Proto sem to nečistil vatičkama.Co se týče toho stříbra tak o tom jsem přesvědčen.Jde o funkční pistoli vyráběnou pouze jednou firmou sídlící v rakousku a ta dělala tyto pistole pouze ve zlatě a nebo stříbře.

 

Datum: 14.06.16 15:30
avatar

mimochodem, není ta pistole funkční?, docela tak vypadá

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.06.16 15:32

Ano je

Datum: 14.06.16 15:55
avatar

ještě sehnat příslušnou ráži a vyzkoušet účinnost (-: (viděl jsem na aukru i ty nábojíčky, ale jen dohromady s pistolkou, jestli to byla přesně ta samá ráže, netuším)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.06.16 23:42

Parkrát mě to již napadlo,ale nechám jí radši uloženou.Ano na aukru se prodávají náboje 2mm,ale ty pistolky...koukal jsem i na Rakouský stránky výrobce,ale už to není co to bývalo.Je vidět že si s tím dříve víc vyhráli.Dnes to sekají všechno hranaté,na hlavni čučí příšerný závit a to rytí na pažbě bylo daleko jemnější.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.