To je velmi zajímavá otázka. Nevím na ni přesnou odpověď, napíši jen svou domněnku, tak to berte s rezervou, je to jen spekulace: Možná to pochází původem z červených domů ze Švédska. Tradiční švédské domky jsou typické červenohnědé baráčky, původně natírané barvou pocházející z měděných dolů ve Falunu, tzv. falunskou červení. Domy se tak začaly natírat již na začátku 17. století, když se úředníci z měst rozhodli napodobit evropské kontinentální domy z červených cihel. Nešlo jen o krásu, prášek z mleté měděné rudy, který býval hlavní komponentou červené barvy, i výtečně chránil dřevo před povětrnostními vlivy. Patrně jen hrubě ošetřené dřevo v těchto končinách málo vydží, dřevo, kt. má ucpané póry barvou je odolnější. Možná vlivem tohohle sytého odstínu a ošetření dřeva proti mrazu se začaly natírat i ostatní domky, aby ladily k těm červeným a zvyk se rošířil. Může na to mít vliv i pošmourné počasí v severských končinách, kdy nedostatkem světla lidé trpí depresemi a toto je jakási obrana, kdy jim rozjasněné barvy domků rozptylovaly případné chmury.
Hezká teorie.Ale spíše bych vycházel ze záměru architekta,který chce sídliště zajisté továrních unifikovaných domků zvýraznit a rozlišit.I u nás se dnes vybarvují sídlištní paneláky do pastele.
JABRAKA
dejavu*
Ono se ale nejedná jen o toto sídliště, je pravdou, že celý ten sever je takhle sytě barevný, jsou to barvy na baráčcích i doma, barvy stěn a nábytku, na naše podmínky je to opravdu výrazně sytější a vypadá to pěkně a vesele.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.