Základní příjem neboli Grundeinkommen

Od: Datum: 08.06.16 14:31 odpovědí: 9 změna: 09.06.16 21:23
avatar

Jak jistě víte, Švýcaři v referendu výraznou většinou 78% odmítli možnost zavedení tzv. Grundeinkommen. S podobnými úvahami nejsou první, Finové zvažovali totéž. Obecné principy Základního příjmu jistě znáte, jen připomínám, že v zemi helvétského kříže šlo o cifru 2500 CHF, Finové počítali s předpokládanou částkou 800 Teuro. Jaký máte na samotnou myšlenku Základního příjmu názor? Osobně jsem proti. Připouštím argument zastánců, že díky technice upalující mílovými kroky bude razantně přibývat občanů, kteří jsou na trhu práce absolutně neuplatnitelní, ale jsou zde k dispozici jiná řešení. Na Grundeinkommen prostě nemáme. Tak tedy? *hej*


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.06.16 14:37
avatar
Taky tak nějak. Čím víc bude robotů, automatizace, tím více aktuální to bude. Proč pracovat celý život a neuzit si jej jinak? No, ne každý umí naložit s volným časem. Asi poroste kriminalita apd.
Ale myslím, že my se toho ještě nedozijeme.
Líbil by se návrat zpět, k soběstačnosti s vydobytky moderní doby.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.06.16 14:50
avatar

Taky to tak vidím, díky robotům a celkově technice (pokud se nestane něco jako válka apod.) jsou dle mého tři scénáře - buď základní příjem jak je zmíněno, nebo upustit od peněz, anebo, což je pravděpodobnější, budeme všichni padat na hubu a žrát trávu...

Ono zavést teď takovýto příjem tak se docela dost lidí na nějaký pracování vyprdne a ta menšina na ně bude pracovat (ostatně podívejte se dnes kolem sebe...)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 08.06.16 15:06
avatar

Je to naprostá hloupost, aspoň u nás. Ale docela jsem si přál, aby to schválili. To by se toho tady třeba taky naši vládní pitomci chytili a já bych pak nemusel čekat, jestli se vůbec dožiju důchodu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.06.16 15:11
avatar

Takový instalatér, který buduje, čistí, spravuje kanalizaci si bude chtít vydělat pěkné peníze, nebo si řekne, proč bych se hrabal v těch sr...?

Pořád bude plno zaměstnání, kde bude lidská práce potřeba. A když dostanou lidé peníze bez práce, tak to brzy půjde do kelu.

Vždyť ty peníze musí někdo vydělat. Nebo si je natisknou?

Je to experiment a pokud jej někde zavedou, nedopadne to dobře. Leda, jak je již výše uvedeno, zruší se peníze.

Zvíře i člověk si musí obstarat nějakým způsobem živobytí. Buďto prací, nebo loupeží, krádeží apod. V obchodech se časem projeví nedostatek potravin. Též by mě zajímalo, kdo bude dělat již výše popsané ty nepříjemné, hrubé, nečisté práce. A někdo zase musí ty automaty a stroje obhospodařovat, čistit, opravovat, zadávat programy. To, že to jde v automobilovém průmyslu neznamená, že to půjde ve všech oblastech. Jsou stovky prací, kde je lidská práce nezastupitelná.

Člověk by jinak zlenivěl, po psychické i tělesné stránce, zchátral. Možná by se ale třeba vytřídilo zrno od plev. Ti, kdo by se nesnažili, tak by se možná dožívali nižšího věku. A ti, kteří by byli platní pro společnost, tak by měli zcela jiný servis. Což nejde, když máme tu rovnost a každý má na všechno právo.

Pokud by třičtvrtě lidstva na zeměkouli začalo využívat svůj volný čas k cestování, tak kam by se člověk asi tak za chvíli podíval?

Když to tak vidím, všechnu přírodu si pomalu ničíme, divoká zvířata hubíme, moře otravujeme jedovatými látkami a ani mořská zásobárna živočichů a ryb není bezedná.

Nejlepší by byl výzkum na výrobu umělého masa, dělaly se pokusy, ale asi žádná sláva.

Myslím, že to je tak složitá záležitost, že ani ti, kdo si s tímto zahrávají, nemohou všechny následky a důsledky domyslet.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: coco
Datum: 08.06.16 16:58

Vsechno ma svuj rub a lic - oni byli totiz predem vystraseni informaci, ze to na druhe strane prinese prudke zvyseni odvodu dani, aby na to rozdavani mel stat penize, jinak by asi nemeli zasadni duvod nesouhlasit s nadilkou od statu :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 08.06.16 17:07

S postupem robotizace to bude stále nutnější. Zatím je příznivců menšina, ale za pár let se to změní. Do té doby se dá očekávat snižování pracovních hodin, popřípadě "výroba" zbytečných úřednických míst ve státní správě. Výhoda systému je, že ten, kdo se rozhodne pracovat, bude mít vždy vyšší příjem, než ten, kdo nepracuje (což dnes mnohdy neplatí).Dnešní systém, kde příjem toho, kdo se rozhodne nepracovat, je závislý na tom, jak se mu podaří přesvědčit různé komise, kolik peněz mu mají posílat je nespravedlivý hlavně k těm slušným.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.16 18:52
avatar

Jako hodně mladá jsem četla knížku, která byla z budoucna, abych tak řekla...
Všichni měli všechno zadarmo, jednotný svět, kdo co potřeboval, šel a vzal si to, lidé proto neschranovali věci..

Ale co tam bylo zajímavé, lidé měli vynikající zdravotní péči a vlastně se rodili zdraví a zdraví byli až do smrti, už si nepamatuju, na co vlastně umírali, protože byli všichni pořád tak zdraví a mladí...

Ale nudili se, chtěli pracovat a když byli hodní, tak mohli pracovat i 2 hodiny denně. Kdo zlobil, tomu ji odepřeli za trest. Mít práci pro ně bylo štěstím a nemít ji neštěstím...co myslíte, bude to jednou?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.16 19:27
avatar

Všichni, co tu tvrdíte NIKDY, se dopouštíte jedné chyby v úvaze. Počítáte s dnešním stavem příjmů. Proto můžete tvrdit, že by nikdo nepracoval atd...

Zkuste popustit ale uzdu své fantazii, zapomeňte na to co je dnes, a představte si stav, že základní příjem je nějaký, říkejme třeba X. Minimální mzda je třeba 2X nebo 3X. A průměrná mzda je třeba 6X. Můžete se doma flákat za nějaký základ, budete mít kde bydlet, budete mít co jíst. Nebo půjdete dělat, a budete mít okamžitě jistotu trojnásobku platu. A když budete dobří, tak budete mít 6násobek a víc.

Když připustíte, že by se to nějak takto povedlo nastavit, myslíte, že by lidi nešli dělat, aby se měli líp? Aby měli na koníčky, na dovolené, na auta, dětem na školy atd? A neříkejte mi, že BY TO nešlo. Když se chce, všechno jde. Jde jen o to, chtít, a mít zájem to nastavit tak, aby to fungovalo.

Vím, je to kacířská myšlenka. Ale kdysi, kdesi, jsem četl takovou zvláštní větu: Na každou otázku, existuje rychlá, snadno pochopitelná, nesprávná odpověď. A tak vy, co jste tak rychle hotovi s odpovědí, že to nejde, přemýšlejte, jestli to není zrovna tenhle případ. Nenechte se svazovat současností a současným stavem, při přemýšlení o budoucnosti. Budoucí čas, budoucí podmínky si můžeme nastavit. Ty dnešní už ne. Ty už žijeme.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 09.06.16 21:23

Mluvíte o robotech a technickém pokroku. Za posledních 50 let bylo toho technického pokroku až až, přesto pokud vím, práce neubývá, naopak jí přibývá. Sice to je převážně tzv. práce na hovno, tedy zbytečné papírování, přesto práce není rychlejší ani efektivnější.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.