Měna za protektorátu a po válce

Od: Datum: 27.05.16 15:11 odpovědí: 5 změna: 30.05.16 14:01
avatar

Přestože jsem pamětníkem onoho obobí, rád bych si osvěžil svojí paměť. Jaká měna kolovala za protektorátu? A co se stalo po skončení války s měnou. Byla inflace? Byly měněny bankovky? Jak to vypadalo po uchopení moci v roce 1948 Komunistickou stranou? Pamatuji rok 1953, kdy jsem byl na vojně a kdy byla provedena měnová reforma, přes příslib samotného tehdejšího prezidenta Antonína Zápotockého.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.05.16 12:58
avatar

výborná odpověď, jsem úplně v obraze, děkuji za ní

Datum: 29.05.16 10:25
avatar

Jedno je jisté,před válkou měla česká měna vysoký kredit.Okupací se sesypala na úroveň inflační DM.Po válce se vrátila na předválečnou úroveň,ale rychle podlehla inflačním tendencím,protože řada chamtivců ukládala do sejfů zlato a hodnoty z hospodářského výsledku podniků odcházely do Švýcar.Vše toto ukončila měna 1953.Já si toto pamatuji velmi jasně.v rose 1950 jsem se dost zabýval už jako školák snahou fotografovat.Pořídil jsem si v 14 letech fotoaparát FOKAFLEX,mladší sestru FLEXARETY,a snil jsem o tom,pořídit si něco lepšího.Tomu jsem podřídil šetření a ukládal halíř k halířku na knížku do spořitelny.Moje matka neměla,jak mi přispět,tak jsem sbíral sběr,staré lahvea šetřil na svačinách,až jsem v té poválečné měně našetřiolskoro 5000 Kč.A přišla měna.Když jsem uslyšel,že se vše mění 1:50, vše se mi zhroutilo.Ale zase vysvitlo sluníčko,když jsem navštívil spořitelnu.Uložené vklady se hodnotily 1:5 a já zvítězil.V nové měně jsem najednou měl 1000 korun.A to byl slušný měsíční plat úředníka.A já si mohl koupit v té době nový typ fotoaparátu NDR - EXA.

Chci tím říci,že na tuto měnovou akci doplatili především ti ,co nedůvěřovali režimu a chamtili finance doma v kufru.Stát prostě dosáhl na ty,kteří mu škodili.Většina lidí měla po měně dostatek prostředků k obživě,domácí prostředky - na osobu 1000 Kč stačily na slušnou obživu.Nehledě na to,že byl zlikvidován lístkový systém a černý trh s potravinami.Ten umožnil státu ovlivňovat ceny mimo spekulantský křivý trh.Proto se nedivím,kdo na toto opatření dodnes nadává.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.05.16 13:01
avatar

také mě dostala do obrazu vaše odpověď a výborný popis těch událostí v protektorátu a po válce, oživil jsem si pamět, ještě jednou děkuji

Od: dota
Datum: 30.05.16 14:01

A co když měl nějaký živnostník několik set tisíc na knížce ve spořitelně. Tomu to celé vyměnili v kurzu 1:5? Podle mých informacích tam byl limit max. částky která šla vyměnit v limitu 1:5, nad tuto částku vyměnovali v kurzu 1:50. Kdysi tu kdosi psal na poradně, že rodiče měli našetřeno na stavbu domu a po měnové reformě téměř o všechno přišli. Kolik byla cena papíru a lahví, že jste byl schopen našetřit 5 měsíčních platů úředníka, jak jste psal?


doplněno 30.05.16 14:07:

Tak na wikopedie píšou, že to bylo přesně do 5000, kdy byl na knížce kurz 5:1, nad to byl kurz 1:50, v předchozím příspěvku jsem to omylem přehodil.


doplněno 30.05.16 14:09:

Moc se omlouvám, že jsem to napsal blbě, ty kurzy nad 5000 ve spořitelně byly jinak. To je tak, když si člověk nedočte celý článek a píše. Ještě jednou se omlouvám.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.