Jaký je smysl státních svátků?

Od: Datum: 21.05.16 18:12 odpovědí: 30 změna: 24.05.16 21:10

Jaký je podle vás smysl státních svátků kromě toho že nemusíme jít do práce, do školy a můžeme se ulejt? Pokud pomineme náboženské svátky (myslím zejména Štědrý den) a oslavu nového roku, které jsou už u nás i ve světě silně zakořeněné tradice, tak smysl těch ostatních státních svátků nevidím. Chápu sice záměr - státní svátek by měl připomínat historickou událost - ovšem k čemu to je, když lidi pustíte ze školy a práce domů, aby mladí mohli hrát hry na počítači případně se jít opít do hospody nebo se účastnit veřejných akcí, které ovšem samy o sobě danou historickou událost nijak nepřipomínají. Napadlo mě totiž, že aby smysl státních svátků byl naplněn, tak by vlastně žáci měli zůstat ve škole a naučit se něco o historii, dějinách naší země. Mohli by tedy například jet na exkurzi související s daným tématem. Neprobíhalo by sice klasické učení a psaní písemek, ale chodilo by se na přednášky a tak by si lidé připoměli co se skutečně událo. To dává smysl. Ovšem nedává smysl žáky pustit domů... S dospělými je to tak, učitelé by tedy mohli zůstat v práci a probrat s žákama historické události nebo s nimi vyrazit na exkurzi. A zbytek lidí co nemaj nic společného se vzděláváním, ti by mohli taky zůstat v práci a oslavit historický den společně prací Jistě zde přednesete argument že státní svátky jsou proto, aby lidé mohli být spolu se svými dětmi a nebyly pořád v práci. Nu, nemám nic proti dvou svátkům jako Štědrý den a Nový rok, ovšem zdaleka ne všichni jsou rodiče tedy nevidím důvod proč by se všichni měli ulejvat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hk
Datum: 21.05.16 18:15

Vaše představa o naplnění státního svátku je důkladnější, než si dovedly představit agitky politbyra stran.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 21.05.16 18:22
avatar

no - z mého pohledu - mám o 100% vyšší plat za daný den v práci *palec* - já bych do toho nešťoural

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.16 18:24
avatar

Tento pohled ze 100% sdílím...s důrazem na oněch 100%. *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.16 18:26
avatar

Já jsem pro :) Když mi zaměstnavatel připlatí zmíněných 100% za svátek, klidně s dětmi zůstanu i v tento den :).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.16 18:27
avatar
Už jsem slyšel nespočet různých návrhů skoro na cokoliv, ovšem tenhle si zaslouží nějaký čestný místo.
Zkus to nějak protlačit do parlamentu, ať to uzákoní.
Nebo si založ svoji politickou stranu a tohle si dej jako hlavní program.
Jen si myslím, že budeš ve straně sám.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 21.05.16 18:29
avatar

Muslimů tu bude co nevidět hooodně :(


doplněno 21.05.16 18:29:

ah - už opraveno :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 21.05.16 18:37
avatar

Dobrý den, no, já pamatuji ještě dobu, kdy se ve státní svátek dobrovolně vyvěšovala naše státní vlajka i na RD. Podotýkám, že to bylo dobrovolné a poměrně rozšířené. A zřejmě to mělo i souvislost s vlastenectvím a národní hrdostí - vlajky už občané na své RD nevyvěšují, ale zdobí raději auta při MS v hokeji nebo si je berou na demonstrace. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.16 18:55
avatar

Potkají se dva dědci a ten jeden povídá: "Zítra je státní svátek!" *ua*A co má být? Do práce nechodíme, den jako den. *nevi*"Zapomínáš, že já jsem sváteční kuřák." *ua*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.16 20:30
avatar

V dnešní době a současné situaci říkám: již dlouho nebyla válka. Pamětníci pomalu umírají, naše generace si ale ještě pamatuje ten budovatelský, poválečný život, kdy nikde nic nebylo.

A nová generace si neváží svobody, života v míru beze strachu, pohodlí, hojnosti - povětšinou. Dětí jedou do školy a sedí v autobuse a ani je nenapadne uvolnit místa starším ženám jedoucí do práce, kde třeba stojí celý den na nohou. To jsem odbočila.

Ten sváteční den, kdy vznikla republika, nebo osvobodila republika, právě proto nic neříká, protože zkušenost je nepřenositelná. Další generace si zřejmě musí opět prožít nesvobodu a utrpení, aby si vážili života, svobody, rodiny, zabezpečení.

Po druhé světové válce se musela vybudovat republika, průmysl, bydlení, zemědělství. Vše se muselo zlepšit a pracovalo se, seč síly stačily po 6 dnů v týdnu. Ani 5 týdnů dovolené nebylo. My mladí měli 14 dní. Pro nás, dělný lid, byl svátek opravdu svátek, kdy jsme si mohli oddechnout, a třeba i jít do to průvodu na 1. máj s radostí, že je krásně, město je uklizené a nazdobené a na náměstí prodávají dobré, prvomájové párky.:-D.

Ale s tím vzděláváním o historii našeho národa je to opravdu dobrý nápad.*palec*.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.16 20:45

Jenže to by učitelé museli dostat noty z Brusele, Norimberku nebo Tržiště, aby věděli, co o těch památných událostech mají vlastně říkat.
Speciálně o nich se totiž neučí vůbec nebo se pro jistotu jen blábolí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 22.05.16 07:53

pohanka:

"zkušenost je nepřenositelná" všeobecně oblíbená, ale nepravdivá hláška, kdyby tomu tak bylo, tak žijeme v jeskyních

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 23.05.16 11:16

Idealistická otázka, většina idealistických odpovědí. Jen několik technických odpovědí. Pamatuju, že za komančů se i volný první máj, či devátý květen musel napracovat i někdy v neděli. Naše učitelka zrovna šílela, co je to za nápad jít do školy v neděli. Po válce se musely vzpamatovávát mnohé země Evropy. Zrovna my jsme utrpěli hodně malé škody - možná tak poškozený kostel Emauzy. Takže, že se tady muselo něco budovat po válce to je trochu jen v hlavách některých lidí. Tady se to spíše po válce ukradlo, pak špatně 40 let hospodařilo (všichni dobří rodáci), a teď se ještě nadává opačně. Trochu znát historii vůbec neškodí. Já osobně radím - ještě více svátků (každý, koho to zajímá, ještě může studovat, co který svátek znamená). Jediný sporný svátek je 1. ledna - den vzniku České Republiky - to si nikdo neuvědomí - je to prostě Nový Rok, a ten byl svátkem, co pamatuju.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.16 20:47
avatar
No, nutit někoho, aby uctil památku, či oslavil výročí...nevím nevím. V době, kdy jakýkoliv nátlak je brán jako útok na vlastní osobu či omezování... ;)
Myšlenku jako takovou chápu a souhlasím. Co si vzpomínám, tak ve škole jsme si svátky vždy připomínali předem a dané události probírali. Dnes pro dospělé fungují jako připomínka média.
A já oslavuji svátky v praci, když to tak vyjde... M.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.16 21:47

"nevidím důvod proč by se všichni měli ulejvat."

Jsem téhož názoru jako vy. Počet svátků v ČR považuji zbytečně vysoký. Ale bohužel většina lidí, pokud by si mohli vybrat, zda v určitý den půjdou do práce nebo zůstanou doma, si zvolí druhou možnost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: osel59
Datum: 21.05.16 22:56

Trochu nevím o co v otázce jde, jsem štastný, když nejsem v práci. Smysl státních svátků nehledám - je mi to jedno, ale děkuji Bohu za každý den, který nejsem v práci a přitom mi jdou peníze. A je věcí každého, jak to nazve a v životě zařídí, někdo tomu říká ulejvání, já zas krásně užitý den. Třeba i pracovně, ale doma a na svém. Škoda, že jsme o květnové svátky přišli, ale červenec vyjde a je mi putna , co se slaví. Ale spojím si to, dám tři dny z dovolené a bude z toho devět dní doma - tak vo co de?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jindrakocmich
Datum: 21.05.16 23:08

Já zase nevidím smysl v náboženských svátcích. Mnoho lidí není věřících a pro ně je takový svátek jen volným dnem. Snad jen Vánoce by se daly pochopit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 22.05.16 00:10
avatar

Můžete mi prosím uvést rozdíl mezi Vánocemi a Velikonocemi? Jak je možné, že Vánoce chtějí všichni, ale ostatní svátky (zvláště ty křesťanské) jsou k ničemu?

Děkuji.


doplněno 22.05.16 11:24:

Díky @ra za vyjádření myšlenek jiné osoby - stejně bych raději znal názor daného člověka...

Ale asi máte pravdu s tím obecným vyjádřením - Vánoce = dostanu moc dárků, takže je mám rád a ty můžou zůstat. Velikonoce - zvláště ve městech o ničem, na vesnicích ženské musí dávat dárky cizím dětem a chlapi se vožerou... - takže svátek k ničemu.

Svátek práce - vždyť ji nenávidím - proč bych to měl slavit - chci peníze bez práce

Oslava ukončení války - vždyť to nestojí za řeč...

Já se jen zarážím nad tím, že taková spousta lidí neuznává svátky, neuznává víru v Boha, sem tam někdo uvádí "lidi z církve lžou třeba i o datu narození Krista" ... ale Vánoce - to rušit nebudeme, to je fajn, to dostanu dárky...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.05.16 09:06

Vánoce i Velikonoce jsou svátky pohanské. Vánoce chtějí všichni, protože jsou to svátky setkávání rodin a obdarovávání.
Velikonoce už tak oblíbené nejsou, protože lidové zvyky už se nenosí, příležitosti mladých k setkávání a opíjení jsou dnes i mnohé jiné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.05.16 11:21

Na tohle už ale musím reagovat, je to pěkná pitomost. Třebaže ta tradice má původ již v dávné době před Kristem, v dnešním pojetí jsou to svátky křesťanské. Velikonoce dnes jsou oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista a ne jen slavnost jara. O vánocích je taky nejznámější koleda "Narodil se Kristus Pán". To, že jsou tak populární i dnes mezi "ateisty" vidím v jejich kouzlu – slavnostní večeře, stromeček, rozdávání dárků, mrskačka...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.05.16 11:35
avatar

Jak zpívá můj vnouček: Hajdom hajdom tečka kom *vtip*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.05.16 13:49
avatar

Koledy, stromeček, večeře i dárky na Vánoce jsou pohanského původu. Snad jen ten "Narodil se Kristus pán..." ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 23.05.16 14:07

To je samozřejmě špatná opověď. Pohani slavili svátky slunovratu a to souviselo s cykly slunce. Měl jsem před časem v práci dvě Ukrajinky, čtrnáct dní po našich Velikonocích přišly v neděli do práce ve slavnostním oblečení. Sice jsme pracovali, ale ony chtěly, že prý musí sníst sedm chodů. Tak jsem jim to udělal. I můj zedník Ukrajinec chodí na jejich Velikonoce ve svátečním. A muslimové se hlava nehlava 5x denně modlí. Jen My někteří Češi se tomu divíme. Oni o tom nepřemýšlí, mají to dané.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.05.16 12:46

To je obecné hodnocení lidí z města, kteřéí hodnoté život na vesnici? Na jižní moravě na vesnici zůstávají tradice zachovány a vypadá to, že i ženské se tam na Velikonoce těší aspoň dle toho jak to vypadá v TV. Když si u toho zazpívají a zatančí tak je to pro ně asi pěkná zábava. Takže já myslím že to bude individuální. Pro obyvatelé vesnic, které dodržují tradice to smysl má a brát jim to nelze. Já spíš mluvím o smysluplnějším využití státních svátků, než jen pustit lidi domů. Oni to většinou nijak neslaví a to je ten rozdíl. Ovšemže pokud by někdo chtěl navštívit např. památník obětí II. sv. války tak by mu to zaměstnavatel měl umožnit a pustit ho na žádost z práce...

Od: jmlc®
Datum: 23.05.16 13:59
avatar

Tady s Vámi souhlasím! Tuším to mají už v Rakousku - státní svátek je pro daný okruh lidí... takže když je to křesťanský svátek a máte registraci v církvi, můžete být doma.


doplněno 24.05.16 20:03:

nějak jsem to nestudoval - no tak asi má volno jen ten, jehož patron má "svátek" - ostatní prostě mají klasický pracovní den... - když bude v práci čas, zkusím se mrknout na detail :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.05.16 14:06

No a co když není v žádné registrované církvi. Člověk přece může vyznávat křesťanství a nemusí přitom být v církvi. Křesťanství je v tomto svobodné (jak je to u islámu nevím, tam asi "církve" nejsou).

Od: pt®
Datum: 24.05.16 21:10
avatar

"hever", pokud někdo není v církvi, připomíná si, co je v Bibli. Například jarní svátky "pasach", jedl se beránek. Vzpomeňte na poslední večeři Páně:

A díky činiv, lámal a řekl: Vezměte, jezte, to jest tělo mé, kteréž se za vás láme. To čiňte na mou památku. Takž i kalich, když povečeřel, řka: Tento kalich jest ta nová smlouva v mé krvi. To čiňte, kolikrátkoli píti budete, na mou památku. Nebo kolikrátž byste koli jedli chléb tento a z kalicha toho pili, smrt Páně zvěstujte, dokavadž nepřijde. 1. Kor. 11:23-25

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 22.05.16 11:53

Myslím,že současný stav je plně odpovídající tomu,co mají st.svátky přinášet - volno...ať si každý tráví čas dle svého,ostatně v TV vzpomínají výročí , v novinách a internetu taky.A náboženské svátky?Komu vadí,ať pracuje,kdo je slaví,ať to dělá dle svého.Svoboda je od toho,aby se každý rozhodoval podle sebe.Pokud nechcete svátky slavit - pracujte,zaměstnavatelé budou jenom rádi.Víte, žila jsem 2 roky v USA a po návratu mně připadalo normální,že jsme s přítelem vyvěsili při st.svátku českou vlajku..sousedé se moc divili a teď?4 už to dělají také...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.05.16 13:07

hancule. Já si pamatuji jako malá, jak to na prvního května všude krásně vlálo. Myslím ty naše vlajky . Mně ty dny tenkrát přišly takové krásné, slavnostní. A s odstupem let na to ráda vzpomínám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 23.05.16 13:18

To mohu potvrdit, bylo to pěkné.Ale bohužel to byla propaganda.Podívejte se dneska na oslavy takzvané "Máje" (které byly za vlády lidu dost nepropagovány, když to mám říci spisovně). Probíhá to celý měsíc, všude hromada lidí a je to super. Prostě květen má svoje kouzlo. (a ještě máme kšeft).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 24.05.16 21:07
avatar

Státní svátky připomínají danou událost. Pokud je politická, koná se kladení věnců a lidé se mohou přijít podívat a událost si připomenout. Pokud jsou Vánoce, tak jsou na náměstích stromky, stánky, lidé se potkávají, prohodí slovo a popřejí si. Zrovna tak Velikonoce, je volno, sjede se rodina známí a čas tráví pospolu, někdo jen doma odpočívá.

Když vezmu Belgii, tak tam mají svátků a volna v práci mnohem víc.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.