Jak se zabavit bez počítače?

Od: Datum: 18.05.16 17:59 odpovědí: 17 změna: 20.05.16 20:17
Dobrý den.
Je mi 13 let a chtěla bych se zeptat jek bych se mohla zabavit bez počítače. Bydlím v malém městě a moc věcí co by se dalo delat tu není a už mě nebaví jen sedět u počítače nebo u tabletu.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.05.16 18:10

Ježkovy voči. Tak nevím, jak jsem přežila to mládí bez počítače. Ale naučila jsem se plést, vyšívat, šít, vařit, s kámoškama jsme protřepaly kdeco, venku jsme byli od návratu ze školy až do tmy a v každou volnou chvilku jsem četla. Děkuji ze srdce za svoje úžasné dětství a mládí.

Datum: 18.05.16 19:18

Ano, "ježkovi voči" mě taky napadly. Ale pak jsem se zamyslel *nevi*, co jsem v těch letech vlastně podnikal já.

Po příchodu ze školy odhození tašky do kouta, převlečení do tepláků a ven. Možných činností bylo i ve velkém městě nepřeberně. Po ulicích skoro nic nejezdilo, auta, zaparkovaná u chodníků se daly spočítet na prstech. Spousta místa pro ježdění na kole a jiné zábavné činosti. Několik škvárových proluk mezi domy, kde se daly třeba hrát kuličky, nebo kopat do míče. Volně přístupné dvorky, několik školních hřišť, dokonce jeden školní atletický stadion, všechno volně přístupné i mimo vyučování. V neudržovaných zelených plochách se dalo dělat prakticky cokoliv (hlavně lumpáren ;), například vypalovat starou trávu, lézt po stromech, šmejdit v křoví, kutat různé díry...) a nikomu to nevadilo. Hodinky jsem nepotřeboval, měl jsem nařízeno, že se musím vrátit, až se rozsvítí veřejné osvětlení. K tomu 2x týdně zájmový kroužek. Sotva jsem si stačil napsat úkoly na příští den *uf*.

A dnešní možnosti? Ježdění na kole mezi auty je prakticky nemyslitelné, proluky jsou zastavěné, dvorky oplocené a zamčené, školní hřiště nepřístupná. Všude asfalt a beton, ani ten důlek na kuličky si není kde udělat. Z neudržovaných ploch se staly udržované parky, kde pomalu ani nesmíte šlápnout mimo cestu. V těch několika zatím volných lokalitách narkomani a bezdomovci. Řeknu Vám, že jsem šťastný, že jsem prožil dětství v 60 letech. Počítače, ani nic podobného neexistovaly a rozhodně nám nechyběly. Dneska děti jinou zábavu hledají těžko. Je mi líto dnešních dětí a jejich potomků *plac*.

Od: jmlc®
Datum: 19.05.16 15:21

Proto jsem odmítal všechny připomínky těch "rozumnějších", že si mám koupit byt a bydlet s rodinou ve velkém městě. Prý to dojíždění za prací mne bude štvát... - Jenže i spolupracovníci dojíždí třeba přes půl Brna a to cca 40minut.

Bydlím na vesnici a díky Bohu je pořád ještě dost dětí, které rády vyrazí na hřiště jen tak si zakopat nebo s kolem, kolobkou jezdit v naší čtvrti. Není potíž domluvit kamaráda na hru, návštěvu, ... A smutně poslouchám kolegy z Brna, kteří vlastně tu svou volnou chvíli tráví rozvozem dětí po kroužcích...

Jednu dobu jsem řešil i tu problém, že kluk třeba obešel 4 kamarády a všichni byli doma a hráli na PC... naštěstí už se to trochu změnilo a když se nehrají na hřišti, skáčou na trampolíně nebo vymýšlí hlouposti v garáži...

Co doporučit? Pokud nejsou k dispozici kamarádi, tak prostě knihu nebo vycházku do parku...

Datum: 19.05.16 15:54

ižinýrko a necítila jste se osamělá bez kamárádů na facebooku?*smich*

doplněno 19.05.16 16:00:

Jinak samozřejmě nejlepší přátelé jsou knihy. Octla jsem se vždy v jiném světě a zůstalo mi to dodnes. Škoda, že děti nevidí u rodičů, že čtou, takže je to pak ani nenapadne. A hlavně je nutné se nepřátelit virtuálně, ale v reálu. Takova banda dětí vždy měla dost nápadů.

Od: vilik
Datum: 18.05.16 18:15
Kolo
Knihy
Vybíjená s kamarády
Není li kamarád, jde se na procházku
Pomoc rodičům
Zlepšení známek
Záhonek na zahrádce
Kroužek podle nálady, klavír, hasiči, skauti.
Datum: 18.05.16 19:18

Sport: běh, plavání, jízda na kole,... procházky

Hudba: nauč se hrát na některý hudební nástroj a/nebo zpívat

Ruční práce, četba,...

Od: mp
Datum: 18.05.16 19:58

Já to zase (jako obvykle) vezmu z té druhé stránky. Cca v roce 1982 jsem měl takové hodinky s hrou. Skákala tam taková opička z palmy na palmu. A byl jsem středem pozornosti. Pak hru jak někdo skládá krabice, taky dobrý, první počítač jsem měl v.r. 1991 a všichni známí se na něj chodili dívat. Dneska je to asi naopak. začíná móda opovrhovat výpočetní technikou. To je taky chyba. Jen jí musíme správně využívat.

Datum: 19.05.16 16:02

mp

Nemyslím že to tak je, jen lidé jako vždy přehání. Všeho s mírou a bude spokojenost.

Datum: 19.05.16 16:05

Ahoj, nejlepší je podle mně najít si nějakou knížku, co tě bude bavit, a číst si. Taky není špatné kouknout do knihovny - najdeš tam encyklopedie všeho druhu, záleží, co tě baví. Taky záleží, kolik kamarádů ve městě máš. Stačí, když máš třeba jednu nebo dvě opravdu dobré kamarádky, spolu se určitě zabavíte. Nebo například kreslení, výroba něčeho (korálkování, modelování z hlíny, např. modelářský kroužek). Zeptej se mamky, jestli by jsi nemohla chodit na nějaký kroužek tancování. Myslím, že by tě to mohlo bavit. Nebo třeba sázení - kup si mátu, šalvěj nebo bazalku, zasaď si je do truhlíků (nejlepší jsou sazenice, ale šalvěj ze semínek) a pěstuj. Tyhle rostliny jsou vhodné jako koření, takže z nich bude mít radost i maminka. Nebo třeba květiny (pěstovat), zase a opět záleží, co tě baví.

P.S. jak sis mohla všimnout z nicku, jsem kluk, a proto nevím, čím holky tráví čas :)

Od: nikc®
Datum: 19.05.16 16:31

Zaskákat si gumu s kamarádkou. Dlouho jsem neviděla nikoho skákat gumu. Hrát karty nebo nějakou hru venku s míčem. Běhat v lese. Můžeš si pustit hudbu nebo číst knížku venku. Počítač jsme neměli a taky jsme se zabavili.

doplněno 19.05.16 16:37:

Skákat gumu jsem nedávno viděla v nějakém hudebním klipu. Venku hrozně dlouho ne. Přitom za mého mládí se skákalo hodně s gumou, i panák nebo míčové hry se hrály. Kamarádky vozily známým kočárky. Nebo si pořiď nějaké zvířátko - morče, křečka.

Od: pesk®
Datum: 19.05.16 16:53

Já nemůžu pochopit, jak to, že jsem za svých mladých let neseděl na zadku a nenadával, kdy už vymyslí ten počítač, protože co jiného dělat, že ... vezmi si knížky a čti. Já zamlada přečetl hory verneovek, mayovek, proužkovaných KODek a další a další - když jsem nebyl venku nebo nelepil modely a nehltal komiksy z ABC ... tož tak

Od: nikc®
Datum: 20.05.16 16:39

Každý člověk nemiluje četbu knih.

Od: pesk®
Datum: 20.05.16 18:46

...tak ať dělá do pr...e něco jinýho. Co, to tu napsalo asi 100 lidí; nebudu to opakovat

Datum: 19.05.16 19:27
Můžeš řeba jezdit na kole nebo na in-line bruslích. Nebo si číst,něco vyrábět,vařit,poslouchat hudbu,dívat se na film,jít na procházku,jít běhat a mnoho dalších věcí.;)
Od: jmlc®
Datum: 19.05.16 19:29

schýza?

Datum: 20.05.16 15:15

To nikdy nepochopím :-D

Od: host
Datum: 20.05.16 20:17

Dívčí ruční práce nejsou výsadou jenom dívek a slečen od středověku do minulého století. Docela se zabavíte třeba šitím. Buď menší šití, třeba různých panenek, figur, polštářků, nebo i šitím oblečení. Šití v ruce, nebo i na šicím stroji. Může to být i velice užitečná a třeba i výdělečná činnost. Různé taštičky, pytlíky na bylinky a koření do kuchyně, voňavé pytlíčky jako amulet (naplněné pryskyřicí z vonné borovice, vonnými bylinkami, apod.), legrační rukavice, brašničky se zipem nebo na suchý zip, plyšové figurky, třeba kulatý polštářek jako "tvarůžek" nebo "sluníčko", polštářky srdíčko jako různé dárky, apod.

Hudba potěší, můžete hrát na nějaký hudební nástroj, na zobcovou flétnu podle učebnice pana profesora Žilky, nebo na nějaké klávesy, nebo bubínky, apod.

Pletení neznamená jen pletení svetrů, ale třeba pletení pleteného opasku z pevného silonového provázku, z padákové šňůry - paracord 550, což je docela kultovní materiál, například na různé náramky, které se prodávají za docela vysoké ceny. Nemusí to být zrovna z drahé padákové šňůry, ale třeba z nějaké lacinější, ale dobře ohebné a pěkně barevné šňůry. Různé ozdoby, které by si jistě méně šikovní rádi koupili. Zkuste se podívat na "bracelet paracord" - náramky z padákové šňůry.

Malování obrázků. Nemusíte být zrovna Picasso nebo Mařák, stačí milé obrázky vlastní rukou. Třeba i jen maličké obrázky, miniaturky přírody, zátiší, nebo jenom abstraktní malůvky. Pokud se naučíte i s olejovými barvičkami, můžete zkusit dělat malé obrázky třeba na kulaté dřevěné destičky, třeba nařezaná kolečka z větve stromu. Maličké miniaturní obrázky - hruštička, beruška, zvoneček, kytička, žabička, šneček, hrádeček, nočníček, atd.

Nebo můžete zkusit malovat na sklo. Koupit si obyčejné bílé skleničky a barvy na sklo a malovat - třeba jenom jména pro obdarované, nebo i ozdoby. Moravské lidové ozdoby, ftáčky, kvítka, nebo nejrůznější symboly, obrazce, nebo i zvířátka, kytičky, apod. Pro radost a potěšení.

Nebo můžete zkusti modelovat maličká zvířátka z moduritu, který se po vymodelování hodí do vařicí vody a materiál ztvrdne na kámen. Malé, větší, ještě větší a největší prasátko, sloníka, šnečka, atd.

Atd..

doplněno 20.05.16 20:26:

Proč jenom číst co napsali jiní? Zkus psát vlastní příběhy, fantazii, pohádky pro mladší sourozence, namluvit je na počítač, vymysli si vlastní příběh na pokračování, můžete psát na pokračování. Kdysi bylo oblíbené psát si deníček, deníky psali velcí vojevůdci, cestovatelé i mladé dívky a paní jako svůj malý tajný deníček. Deník si můžeš i vymyslet, fantazírovat, bájit.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.