1xJak byste finančně ohodnotili domácí práce?

Od: Datum: 18.05.16 16:46 odpovědí: 42 změna: 19.05.16 22:52
avatar

Dobrý den! Tak už se tu na poradně probírají společné finance, jestli ano, či nikoliv. A co takhle domácí práce? Jakou finanční částkou byste ohodnotili péči o domácnost - vaření, úklid, nákup, péče o dítě, žehlení...no nebudu tu vypisovat všechno, co se doma nutně musí dělat. I když jsou rodiny, kde se o vše poctivě oba dělí, tak naopak existují i takové, kde se domácí práce - tedy "ženské práce" ponechávají zásadně ženám a pánové mívají pocit, že se tyto práce dělají tak nějak samy, nebo nezaberou příliš času, energie a tak podobně. Respektive, pokud byste nastoupili někam do rodiny jako služka, za kolik byste byli ochotni takovou práci vykonávat... z toho jde odvodit, jaká je cena domácí práce. No a je-li tu někdo, kdo zaměstnává pomocnici v domácnosti, kolik se takové osobě platí na hodinu? Děkuji za případné příspěvky do volné diskuse. :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.05.16 16:52
avatar

Mi chodí jedna slečna umývat 3x za rok okna, platím 100kč na hodinu, má to jako bokovku, je to studentka.

U nás se na úklidu podílejí všichni, trvám si na tom, komu by to nevyhovovalo, může se odstěhovat.


doplněno 18.05.16 18:29:

Lucie chlap prach a kapky na zrcadle nevidí, maj výhodu:-D


doplněno 19.05.16 14:45:

Lucko to znám, ještě že máme 2 ruce jednou pucuju zuby a druhou zrcadlo

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 18.05.16 17:29

Důkladně vygruntovat byt 3 místnosti, včetně umytí oken, tak 3-4hod. práce, klidně dám tisícovku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.16 16:05
avatar

Za umytí dvou oken platím 300 kč. Záclony si peru a věším někdy sama. Když ne, stojí to víc. Kde bydlíte, že tam máte tak levné pomocníky? Za stovku by tu nikdo neřekl ani pozdrav.*zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.16 18:10
avatar

Já jsem doma s dětmi,práce to je,ale pořád doma s dětmi,kdy si děláme celý den podle sebe,nemusím se malovat,nemusím mít ani kostýmek,ani montérky...Není to rachota 8-12hod na nohou s jednou pauzou po 4 hodinách.Takže pro mě to práce není,rozhodně né srovnatelná se zaměstnáním.Proto bych to nedokázala vyjádřit penězi,ale souhlasím,že tak 100kč na hod je ideální.Za to bych šla i já sousedce umýt okna nebo vyluxovat.

Samozřejmě souhlasím,že chlapi si myslí,že se to vše tak nějak udělá samo.Stále to po letech řešíme,když viděl prach proč jej neutřel,když viděl kapky na zrcadle proč je hned nesetřel,proč tu sklínku neumyje a bere si raději jinou...*zed*asi jsou chlapi slepí nebo láskou oslepení.Mlčím,protože je odborník ve své náročné profesi,ale kdybych měla chlapa co má neprofesionální práci(u pásu,zametač,kopáč,kuchař,číšník...)asi bych byla doma tvrdší a chtěla aby více makal i doma.


doplněno 18.05.16 18:34:

slzička-zrovna včera jsem mu říkala,jak má krásný život,když to nevidí.Třeba v koupelně u čištění zubů si prohlíží jen sebe v zrcadle,zatím co já vidím co musím ještě přeleštit a vyčistit.


doplněno 18.05.16 19:25:

Taky je rozdíl jak se kdo umí otáčet.Já mám vše v cajku za 2-3hoďky,jako na hotelu.Beru to jako sport,prostě fofr jako někde ve výrobní lince*smich*ale třeba mám kamarádky co se u úklidu jen tak plouží a něco nechají na jindy,něco udělají dnes,děs a hrůza...takže je to individuální.Chlap to umí,ale trvá mu to.

xy-a vy znáte nějakou ženu s odbornou profesí?já teda jen doktorky,ale ty co znám mají za manžely doktory a většinou mají paní na úklid,bo jsou vytížení.I pro děti měli často chůvy.Jinak žádné elektroničky specialistky,pilotky,letecké mechaničky...neznám)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 18.05.16 19:10

a když žena má profesionální práci, náročnou, odbornou? tak kdo to pak udělá. muž, jak píšete, slepý láskou? to se teda směju, mně to připadá spíš slepý pohodlností, ještě po letech. Je to výhodnější strategie, nevidět, pokud máte manželku. Kdybych měla manželku , sama bych to tak dělala )

Mslím, že by to muži ohodnotili jinak, kdyby to museli několik měsíců OPRAVDU zastat vše, ne jen tak přicmrdnout pro dobrou vůli.


doplněno 18.05.16 19:14:

Jasně, že nevidí něco, co za ním někdo jde a udělá. Když kamarádka jela před lety do Německa jako au pair, první měsíc jen žehlila nahromaděné prádlo. Rodina i s dětmi byli zvyklí převlékat se několikrát denně. Proč ne, když za vašimi zády stojí někdo,kdo to posbírá, vypere, vyžehlí, složí. Tak i muž si nevšímá toho, co vy už teď vidíte , že vy pak, až on poodejde, vyčistíte, vyleštíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 18.05.16 19:35

tak mě třeba neodborná profese účetní v malé firmě - řešení všeho účta, daní, bezpečnosti, odpadů, odvodů, exekucí jiných lidí - nutí i doma studovat knihy, zákony, hledat na netu. Zabere to čas doma. V práci na to není čas ani klid. Moje kolegyně a kamarádka nebyla ochotna obětovat ten čas doma ( má rodinu a tedy jiné priority ) a průšvihy v práci na sebe nenechaly dlouho čekat, situace vygradovala, firmu to něco stálo, mě to stálo práci navíc a nervy, a nakonec raději kolegyně odešla a pracuje manuálně. Protože viděla, že bez investice svého času to nezvládne. Nemyslím, že by odbornost znamenala nutně pracovat v řízení letového provozu, nebo jako jaderný fyzik ( to by mě asi bavilo, škoda že jsem nezvolila správnou školu . Ale už jen domácí studium odborné literatury , zákonů a sledování diskusí na toto téma na netu mi zabírá doma čas, který bych jinak třeba věnovala .. no, úklidu asi ne, asi spíš tý fyzice )

Letecká mechanička si myslím, že může doma hodit práci za hlavu, stejně tak jako jiná mechanička. Pokud tedy není práce jejím koníčkem ( u tohoto oboru je to pravděpodobné, sama miluju letadla a vše co s nimi souvisí a netráví volno na letišti.


doplněno 18.05.16 19:37:

znám např. auditorky, daňařky ( bývalé spolužačky ) , které pracují od rána do noci. A často i o víkendu. S výchovou dětí to jen těžko skloubují dohromady. Přitom název jejich povolání nezní nijak zvlášť akčně ani zajímavě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 18.05.16 18:33
567/2006 zařazuje uklizečku do skupiny s minimální mzdou 58,70 za hodinu hrubého. Stejně tak hodnotí pomocné práce v kuchyni. Kuchařka má hodinovou mzdu 74,20.
Ty ženské prostě moc nemají, i když úklidová firma účtuje tak 3x tolik. Proto mi stovka čistého za běžný úklid od někoho, komu věřím pustit si ho do bytu, přijde přiměřená, ale určitě bych víc nedával. Asi ale záleží, kde a jak úklid bude probíhat, kolik hodin najednou, jak často a jiných věcech.
doplněno 18.05.16 18:50: A já se bál, že budu za asociála;)
Nejsem, jenže u nás by za 100-120 za hodinu některé paní vzaly snad i úklid po malování. Snad jen v případě, že by musely platit za dopravu někam do jiné vsi, by chtěly příspěvek na dopravu.
doplněno 18.05.16 19:40: To už ale zabíháme jinam, a to dělat nebudu. Mohl bych se totiž od žen dozvědět, že nejvíc procent podlahy ošlapu já, protože mám největší nohy, že víc při čištění zubů prskám, proto musíme mýt častěji zrcadlo, že vypotřebuju o skleničku víc, co je potřeba strčit do myčky.
Nakonec budu platit víc vody, kterou se myju,protože mám největší povrch těla a víc na úklidové prostředky, protože prášek taky není zadarmo.
A nezapomínejte, že na vás připadá to špinavější dítě, má to po vás.
Problém by mohl nastat i v konzumaci domácího "štěstí", kdy by jeden vyrovnával rozdíl drahému druhému za větší potěšení. Spravedlnost musí být. A to si pište, že byste byl vy ten častěji platící chudák.
Taky by se mohla vypočíst doba navíc, kdy se žena zkrášluje kvůli vám, zatímco vy jen proběhnete sprchou a maximálně se oholíte.
To jí ty peníze pošlu raději rovnou.
A na její zvláštní účet, abych se nikdy nedozvěděl, kolik stála její nová kabelka, zatímco já mám v pohodě dva roky staré jedny kraťasy:-D.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: mcfight
Datum: 18.05.16 18:36

Vilíku, předběhl jste mě. Chtěl jsem zmínit tutéž metriku *smich*


doplněno 18.05.16 19:11:

V naznačené otázce, vzhledem k ohodnocení zmíněné práce, je ovšem třeba ještě doplnit, že cena za hodinu by šla dole díky tomu, že manželka nevytírá (když už zaznělo to vytírání) jenom po manželovi ale také po sobě a dětech. Poznámka, pro případ, že by měl být plátcem za služby pouze manžel :D


doplněno 18.05.16 19:57:

Trefil jste to rovnou - přesně a přímo do černého a navíc jsem se zasmál, díky :D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.16 20:01
avatar

Tak jsem se dlouho nezasmála vilík*smich*nejste už rozveden?tohle už slyšel kdejaký muž při výčitkách.Ještě že ten můj už ženatý byl ,než mě poznal,proto tohle taky slyšel a naučil se i čůrat v sedě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 18.05.16 20:56
Rozveden nejsem a děkuju vám za uznání. Oběma.
Naštěstí jsem šťastně ženatý a práce máme rozdělené. Já dělám bordel doma a manželka trpělivě uklízí, venku je veškerá práce moje a manželka se kochá upravenou zahradou. Občas přidělám v domácnosti nějakou poličku, tedy když mi nikdo nestihne uklidit šroubovák. A prosím, z pilnosti odhazuju v zimě sníh! Letos dvakrát!
Ale taky jsme si museli nejdřív určit kompetence. Dohodli jsme se, že je nám spolu vlastně dobře a i když se někdy neshodnem, tak je lepší se zkusit nejdřív vydýchat.
Vlastně i kvůli tomu máme oddělené účty (i když s dispozičními právy) + jeden provozní společný, protože nám oběma přijde, že jsme rovnocení partneři, kteří se nemusí vzájemně zpovídat, jestli si na cestě do práce náhodou nekoupí kafe navíc.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: mcfight
Datum: 18.05.16 21:14

Smekám, to jste vážně dobrá, že se vám z manžela podařilo udělat "sedáka". Mně, než by tohle žena naučila, tak bych se s ní dříve, snad i rozloučil. Někdy mám ale pocit, že se jí na mě líbí právě ta "neosedlatelnost".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.16 21:18
avatar

Jedna věc nesedí. Vlastně dvě. Jednak ženská v domácnosti dělá kuchařku, uklízečku, a vychovatelku najednou, celý den. Takže nejmíň tři výplaty. A za druhé, nesouhlasím se zařazením jako pomocná kuchařka. Většinou vaří sama, včetně zásobování, takže šéfkuchař. A to je v sakra jiném tarifu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mcfight
Datum: 18.05.16 21:21

No, nevím - nevím. U nás bere "šéfkuchařka" v takové školce, sotva čtvrtinu mého platu :D A potravinami zásobujeme společně. Ona vybírá, já vozím košík a pak to odvezu autem.. takže, tak mě napadlo, musím ženě dát účtenku za benál :D


doplněno 18.05.16 21:26:

wau..nebo ne za benzím., musím si zjistit, kolik bere taxikář.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.16 21:38
avatar

Nikdo, jsem ráda, že jste to tu zaznělo. Práce okolo domácnosti - to přeci není jen pomocné úklidové práce nebo kuchařka... to by bylo moc jednoduché. :) A možná, pokud bychom sečetli průměrné platy jednotlivých profesí, tak bychom se dopídili již docela hezké částky za domácí práce celkově.

Od: vilik
Datum: 18.05.16 23:00
Eulálie, nezlobte se, 74,20. Minimální mzda kuchařky. Ne pomocné síly, ale skutečné kuchařky. Takové, co nedělá jen rychlá jednoduchá jídla a možná jedno či dvě složitější týdně, zatímco její manžel dělá fyzicky na zahradě.
Já si mojí manželky vážím, i práce, kterou dělá. Ale stejně tak pracuju pro rodinu já a nepočítám si hodiny v tarifu pro odbornou práci opraváře a nutričního terapeuta zároveň, když stíhám sledovat, jestli se mé dítě necpe pískem s čokoládou. Stejně jako nebudu psát na domácí nástěnku docházku do zaměstnání, protože případný půlhodinový přesčas bych mohl manželce hned vyúčtovat, přece nebudu dělat pro rodinu v práci zadarmo.
Navíc jeden z partnerů bude mít vyšší příjem, znamená to tedy, že doma bude pracovat procentuálně méně? A jak to bude řešeno při nemoci, bude druhý z partnerů povolovat režim na lůžku a účtovat vaření čaje navíc? A jak ohodnotíte stav, kdy muž vynáší nákup z auta poloviční dobu, protože unese najednou 2x víc? Bude mít ušetřený čas volno?
Jestli bych měl potřebu to přepočítávat a kontrolovat, tak je viditelně ve vztahu něco špatně. V tom případě vztah přehodnotim a popřemýšlím, jestli nemám hledat někoho jiného.
No, je večer, promiňte, musím už jít na fušku, budu chvíli vykonávat práci společníka. Pečovatel a dřevorubec sice sype jen 64,80, ale zkusím převzít dnes ještě roli mistra, to je za 81,90.
doplněno 18.05.16 23:14: Paráda, dokonce za 87,20!
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.16 07:45
avatar

Samozřejmě,že tady nejde o to kolik si zaslouží žena peněz,jak jí ocenit,ale o svěčí to špatných vztazích.Dneska se málokterý chlap povede.Bohužel se za to ani většina nestydí,že nedokáží rodinu pořádně uživit,mají děti bokem,neplatí alimenty,nestarají se doma o nic,jen pc,mobil,facebook,sport...O mě si všichni mysleli,že nechci děti,ale nebylo se kam hnát,protože nebylo s kým-nebylo s kým kdo by se fakt postaral a byl zoodpovědný.Našla jsem až po 30tce a kdyby se neodjevil,raději bych žila sama,než se přidat do řad nešťastných žen,které jsou na vše samy,závislé na manželových penězích atd.Samotná žena s dětma by dřela bídu a tahala se o alimenty,To raději vydrží kvůli dětem a sobě ve vztahu,ale o štěstí to není,jen o přežívání.

Třeba budou další generace lepší*modla*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.16 08:53
avatar

Vilíku, ale já se na vás vůbec nezlobím, kde jste na to přišel? Vždyť vás ani neznám. Hodila jsem otázku do placu, abych viděla spíše názor na domácí práce jako takové, než jejich skutečnou cenu. Protože tu nikdy nikdo nezaplatí. Je to stejné jako s platy doktorů v nemocnicích, nebo sestřiček. Taky jsou podhodnocené a stejně tu práci dělají, pokud tedy neodejdou za výdělkem do zahraničí. Takže asi tak. No, ale zřejmě jste nepochopil smysl mojí otázky, nemám potřebu něco přepočítávat nebo kontrolovat... :)

Ale všiml jste si jedné zajímavé věci? Hodně přispěvatelů - mužů - se chválí tím, jak manželce při domácích pracech doma pomáhá...To je samozřejmě záslužné a obdivu hodné. Když už si tu budeme hrát se slovíčky, tak jaképak pomáhání manželce s domácími pracemi? Je to domov muže, tak jako ženy, ne? A do práce chodí v dnešní době už většinou oba dva. Tak asi tak.

Od: vilik
Datum: 19.05.16 11:16
Já jsem to napsal řečnicky, jak jste napsala, že by vyšel zajímavý průměr, když nejde jen o pomocné práce. Den má nějaké hodiny a nelze platit platů víc. To nebylo ve smyslu, že se zlobíte, ale že ten průměr bude přesto malý.
A taky mi právě jen to čisté vypíchnutí pouze domácích prací přijde nespravedlivé a jednostranné. Musím vše brát jako celek, taky mi nikdo nezaplatil za výběr pojištění, ručení, za to, že kontroluju termíny plateb, že sestavuju a udržuju domácí PC, že vozím děti do školy, že udržuju auto, že jsem schopen opravit některé závady v domácnosti, že žena a děti kolo jen vezmou a jedou. Tak proč bych se měl zajímat, kolik stojí žehlení?
Já teď trochu otočím, protože vy to z pohledu muže možná nevidíte. Tak to berte jako doplnění.
Jde o ty domácí práce. Vy ženy je děláte odjakživa, učí vás to matky a vy zas vaše dcery. Kluky k tomu nepouštíte, ti ať raději pomůžou v dílně nebo na zahradě. Jenže dneska je to jinak, nikdo nemá doma brambory, králíky a kozu, hospodářství, kde je práce vždycky. Když si pak vaše dcera chlapce vezme, ten pak neví, co má dělat. Vy mu totiž práci zkritizujete, pak ji předěláte a příště uděláte samy. On pak sedí v bytovce nebo v satelitním domku a neví co. Já taky téměř nikdy neperu, nemeju nádobí a nevysávám, manželka to nechce. Jenže já zas dělám ty ostatní práce. Máme takovou dohodu.
Zato z mého pohledu narážím na jiný problém. Manželka vyžaduje můj čas. Příklad: Jede k lékaři, mám ji odvézt a nejmíň 2 hodiny s ní být na vyšetření. S cestou a nutným nákupem 4 hodiny. Jenže to nebere jako výkon, jako něco, co mne omezuje a kvůli čemu nedělám něco jiného. Pak, když dovleču tašky s nákupem a uklidím auto, mi vyčte, že jdu pracovat ven, že si myslela, že si sedneme a budem spolu. Nebo jiný: Sekám zahradu a telefon, jestli bych pro ni nedojel k autobusu. Ve výsledku půl hodiny nesekám, aby nemusela 10 minut pěšky. Což o to, rád to udělám, kdyby nebylo první, co po příchodu řekne, že si myslela, že už mám posekáno.
Takže to není jenom o tom, že by muž práci neudělal. Udělal, ale vám by se jeho práce nelíbila. Navíc v čase, kdy by byla akutní podle jeho názoru, ne podle vás. Takže je to vlastně nejmíň z poloviny problém ženské výchovy, říznutý s mužským sklonem zabývat se problémem, až přijde. Prostě nádobí umeju, ale až se budu chtít najíst.
Co se týká finanční stránky věci, není od věci zmínit většinou vyšší náklady na kadeřníka a oblečení žen. Ty by možná nějaký základní úklid i zcela nebo alespoň částečně zaplatily.
A ještě něco. Přestože do práce většinou chodí oba, všiml jsem si u většiny žen v okolí, že chlap, co především nezabezpečí rodinu (rozuměj nebere slušné peníze), pořád nemá takovou hodnotu s tím, co ty peníze vydělá. Stejně jako v minulosti. Navíc spousta žen se nedokáže sama zabavit, pak vše svádějí na muže, že se s nimi nudí. Takže z našeho pohledu taky nejste jenom berušky a zlatíčka bez chybičky, nemyslete;).
Beru to tak, že rozdělení čiností v domácnosti je věc dohody. Pokud se dohodnout žena či muž neumí, buď nemá správného partnera, neumí vyjádřit správně své požadavky, v nejhorším případě nemá pravdu. Je ale jen jejich rozhodnutí a jejich zodpovědnost, jak situaci vyřeší. Ale to není jen doma, ale i v ostatním životě a v práci. A tím bych asi přestal spamovat tuto diskuzi.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.16 16:08
avatar

eulálie

a nezapomněla jste pokračování?

Kolik stojí manželský sex?*haha*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.16 16:13
avatar

Dafino, no nevím, jak to myslíte s tím manželským sexem... já jsem se ptala na cenu domácí práce.

Datum: 19.05.16 17:49
avatar

A manželský sex nejsou domácí práce?*kafe*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.16 19:56
avatar

Já s dovolením, ten manželský sex trochu odlehčím vtipem.

Manželský sex je nejdražší na světě. Stojí chlapa celou vejplatu a kolikrát si za celej měsíc ani nevrzne.


doplněno 19.05.16 19:59:

A k té debatě níže, o velikosti částky. Vykašlete se na podrobnosti. Stejně to má každý jinak. Nechtělo by to trochu nadhledu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 19.05.16 21:02
Odlehčit jsem to zkoušel, použil jsem i vtip. Jen jsem, já bloud, zapomněl na to, že žena má vždycky pravdu.
Porušil jsem pravidlo o mlčení, maximálně dát najevo nadšený souhlas. Tedy v tom případě, že se žena neptá, jestli v tom oděvu nevypadá tlustá. Ale tohle už mám naštěstí vychytané.
Tak, když jsem neuspěl vtipem, jsem vytáhl mužský prvek, spočitatelné údaje. To jsem si dal! Ihned jsem se ocitl v roli viníka, který nevidí, co všechno pro mé blaho dělají oddané ženy a považte, já si toho vůbec nevážím!
Moje domácí práce je veskrze trapná, udělám víc škody než užitku, takže můj přínos je snad dokonce záporný. Kdyby to bylo společensky únosné, žily by ženy raději s nějakým zvířecím mazlíkem, jenže by mazlíkovi bohužel asi nikdo nevydal řidičské oprávnění, tak to s námi muži zkusí ještě vydržet.
Je mi jasné, že bych se měl stydět a na vřelou náruč mohu zapomenout nejmíň do příštího svetříku či botiček!
Šel bych aspoň do hospody, pro teplý ženský úsměv alespoň jednou za večer při placení. Jenže v hospodě je touhle dobou majitel, protože jeho žena asi večer musí po tom špindírovi doma šůrovat. A to bych zas poslouchal ty kecy, jak to asi zavře, protože málo utrácíme.
Tak raději zůstanu doma a budu v rámci trestu koukat na nějakou nekonečnou romantiku, aby bylo vidět, jak se kaju.
Škoda, že to tady nikdo neuvidí. Myslím to zcela upřímně.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.16 21:11
avatar

A Vilíku, když tak moc dáváte na odiv, jak všude svoji manželku vozíte autem, a jste tudíž jako řidič naprosto doma nepostradatelný, to vaše žena ani nemá řidičský průkaz? To si tedy neumím představit nevlastnit něco tak důležitého. No, každý to máme zařízeno doma jinak, že. A že jsem si vůbec nevšimla, že by tady nějaký vtip na téma domácí práce zazněl. A to si musím fandit, že smysl pro humor mi není cizí. Vy jste tu jen házel čísly sem a tam - na to mi stačí moje zákonná drahá polovička, která se v číslech vyžívá, to si nemusím číst na netu...

Od: vilik
Datum: 19.05.16 21:51
Vzhledem k názvu a obsahu vaší otázky vaše vyjádření o tom, jak nechcete číst čísla na netu, beru jako nejlepší vtip vlákna. Jo, jste fakt vtipná. Já mám štěstí v neštěstí, Ordinace, díl 658, končí právě teď.
Přemýšlím ještě o tom, že bych dětem vybrakoval pokladničky a zařídil se podle rady pt. Ale pořád nevím, abych si to spíš nerozházel. To se asi opravdu hodí spíš pro děti.
K tomu řidičáku, taky se divím. Moje soukromá domněnka je, že kdyby řídila sama, bylo by divné, že si sama sobě mluví do řízení. Já totiž řídím podle ní úplně strašně. Ale jinak samozřejmě dobře vím, jaká je odpověď na všechny vaše otázky. Asi jsem to měl napsat nejdřív a nemusel bych se tak rozepisovat.
Tradá, odpověď je 42.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.16 21:57
avatar

nikdo-kdysi na to byla střední škola-rodinná škola-babička jí měla a bylo to vše dohromady.Prostě péče o rodinu(vaření,vyšívání,háčkování,děti,šití,výchova...)Nazvala bych to žena v domácnosti a nikdo to nerozděloval na několik profesí.

Nevím kde která z žen pracovala,ale než makat 8-12hod ve dne v noci,s jednou pauzou a po šichtě práce doma,sport a koníčky.To raději budu s dětma dělat tři profese naráz,ale v pohodě,bez honění s kafem kdy chci,s dětma si na sluníčku zasportuju,na splavu v přírodě si dám denně kafčo,večer nakreslím pár obrázků,ať si přivydělám...no,šichta dle mých představ.*slunce*


doplněno 19.05.16 18:04:

Ovšem,že budu pracovat,ale raději za míň a volnější práci...už jsem se na té mateřské"rozmazlila".*hi*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.16 10:00
avatar

Za předpokladu, že vás manžel uživí, je ta vaše představa, Lucie, více než lákavá.:) Brání vám něco v tom, abyste ji naplnila?


doplněno 19.05.16 13:43:

Tak to je prima, viďte, Lucie. :)A jak to bude, až vám děti vyrostou a rodičovskou mít nebudete? I ta je jen 220 tisíc a víc ani ťuk. Vrátíte se do továrny?

Datum: 19.05.16 13:23
avatar

ale já to takhle teď mám,jak to píšu*tanec*.Pracovala jsem tudíž mám našetřenou nějakou sumu,díky odpracovaným rokům i parádní mateřskou až teď rodičovská bude slabší,ale pořád to není bída,stíhám si přivydělat i pár kaček.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.16 09:58
avatar

Víte, Vilíku, vy při stanovení ceny domácí práce vycházíte z nějaké směrnice ministerstva práce. Asi jste natolik ale inteligentní a víte, že všeobecně jsou platy v ČR velmi podhodnocené. Jistě, najdou se čestné výjimky, které berou tak akorát, ale stejně si ještě odhlasují, že si platy zvýší. Ani průměrná mzda, kterou se zaštiťují média, nic neříká o skutečných platech. Je tu ještě nějaký ten medián... a pod. Tak mi tu prosím nemávejte nějakými tabulkovými platy pomocných sil v kuchyni...

Od: vilik
Datum: 19.05.16 11:57
Tak ještě jednou. MEDIÁN ze stránek ČSÚ je v současné době 26 tisíc u mužů, 21 u žen. PRŮMĚR v pohostinství a restauratérství je pouhých necelých 15 tisíc. Což je necelých 90 hrubého za hodinu. Zdroj tentýž.
Jde o nejmíň placené mzdy, s výdělkem okolo pětistovky za osmihodinovou práci.
Když tedy nepřepočítáváte, tak je jedno, jestli mávám nejnižší zaručenou či průměrnou mzdou. Ony jsou pod stovku obě. Jak u pomocných sil, tak u kuchařek. Jistě se to bude lišit zejména podle konkrétního města.
S podhodnocením nemůžu sloužit, neženil jsem se v zahraniční kvůli penězům, zůstávám s českou manželkou u nás. Určitě proto, abych mohl kořistit z podhodnocené práce při mytí podlahy a vaření knedla zela vepřa.
Prostě pochopte, že uklizečka a kuchařka v práci dostane za měsíc desítku až patnáctku, takže stovka za hoďku na ruku je pro ni slušná odměna.
Ta směrnice ji má právě chránit, aby nebrala osm. A věřte nebo ne, i za tyto peníze chodí lidé do zaměstnání.
Ale nic vám nebrání stanovit vaší konkrétní cenu na 367,30. Když to někdo zaplatí, proč ne.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.16 13:41
avatar

Vilíku, jezuskote, však já jsem se neptala na plat uklízečky, ptala jsem se, jakou částkou by lidi ohodnotili domácí práce. A vy sem pořád pletete, jestli si vydělám jako uklízečka víc. Četl jste vůbec zadání mojí otázky? Prostě hrušky a jablka, to jste dal dohromady. ;)


doplněno 19.05.16 15:10:

Tak jo, Vilíku. Z vašeho psaní je vlastně zřejmé, jak moc nebo málo si domácí práce oceňujete. Přeberte si to, jak umíte. Rozhodně mi nešlo o zjištění toho, jestli to mají ženské s chlapama těžké.

Od: vilik
Datum: 19.05.16 14:27
Vždyť přesně to celou dobu píšu. Ohodnotil bych podle nabídky a poptávky na trhu. Jestli za nějakou sumu v hrubém pracuje uklizečka a kuchařka, nevidím důvod za stejnou práci platit služce doma o moc víc. Maximálně odliším krátkodobý výkon, nezaložený na zaměstnaneckém poměru nebo obdobném způsobu práce, za který jsem ochoten platit stovku čistého. Tu stovku čistého totiž nedostane v práci polovina žen, alespoň podle statistik.
Navíc pokud bych tímto způsobem měl vyjádřit hodnotu práce manželky, musí ona ohodnotit práci moji, kterou vykonávám, i když jí třeba jako práce nepřijde. Bez tohoto srovnání to nejde. Příklady jsem vám uvedl včetně některých dalších skutečností, které hoodnocení mohou ovlivnit.
Máte uvedený systém, příklady, údaje, z čeho při stanovení mzdy a hodnoty práce vycházím, tak jaké hrušky s jabkama?
Ale jestli jste chtěla pouze potvrdit, jak to mají ženy těžké s náma chlapama, tak se omlouvám, že vám to kazím.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.16 14:46

vilíku. Vycházíte z krásných informací. Statisticky podložených. Jen ale nesmíte zapomínat na to, že STATISTIKA - to je velice přesné sčítání NEpřesných čísel. K těm platům v pohostinství apod. kuchařek, pomocných sil, uklizeček atd. Tak za prvé - většina těchto profesí je placena částečně na černo. Takže ve skutečnosti je jejich plat daleko vyšší. No a za druhé - zrovna třeba uklizečky se rekrutují z velké části z cizojazyčných zájemkyň o práci, které pracují i pod cenu. A za další, právě v těchto profesích - služby funguje něco jako spropitné (leckdy ve stejné výši jako oficiální mzda).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 19.05.16 15:14
O problému se spropitným vím.
A o cizojazyčných zaměstnankyních taky.
Statistiku znám, viděl jsem ji z rychlíku.
Bohužel znám ale spoustu žen, které by to vzaly i za osmdesát. Asi jim nikdo hodnotu jejich práce výš neurčil. A to některé v pohostinství dělají.
Obvyklá výše hodinové hrubé mzdy je v mém okolí lehce pod stokorunou, v čistém to dělá přibližně 75 korun. Nekvalifikovaným profesím je nabízeno méně.
Jenže pokud jste z Prahy nebo můžete dojíždět, je život hned tak nějak veselejší.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.16 16:23
avatar

Kuchařky, pomocné síly, uklízečky dostávají dýško? Kde? Neslyšela jsem, neviděla jsem. Jinak vilíku v Praze máme opravdu velmi rozdílné ceny, ale když platíte práci jenom, jinak výdělky tu atraktivní také nejsou, je to schválně udělaná bída a bohužel v tom bude pokračovat i Rusnok.

Například za uklid bytu po malování ( předsíňka jak dlan, kuchyn malá a k tomu koupelna s WC, které jsou ale obloženy obklady, viz foto v jedné mé otázce, takže jen strop ) jsme zaplatili 4 200 kč. Samotné malování 18 000 kč. Uvažuju, že příště nevolám firmu ale meloucháře. Věřím tomu, že bydlet na venkově, stojí to polovic. A proto my vycházíme z pražských cen. I tak jsem neviděla, že by kuchařky, uklízečky, pomocné síly měly tady dýška. Nejsou to číšnice a servírky, jinak nevím ,že se vůbec někde jinde dávala dýška. Poučte mě někdo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.16 15:29
avatar

Dobrý den, za výpomoc v domácnosti jsme dávali jedné studentce cca 90 Kč/hod. Zhruba proto, že má jednotnou sazbu za úklid a je na ní, jak je rychlá. ke konci měla na přepočet více než 100 Kč/hod. Podle mě se takto práce nedá počítat a také ne sčítat profese, které doma děláme. Já pracuji v IT, doma si také neúčtuji práci vychovatele, údržbáře, zedníka, zahradníka, instalatéra, obkladače a spoustu jiných profesí, které se proste kolem domu musí dělat. Mamka doma s dětmi to má určitě náročné. Spíš by jsem hádal psychicky, než fyzicky. Podle mě je důležité práci doma brát jako práci a umět ji ocenit, ne počítat na kolik to vyjde. Hrátky s penězi se dají napočítat vždy různě podle toho, co chcete, aby vyšlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.16 15:40
avatar

Děkuji vám za odpověď. :)

Datum: 19.05.16 16:36
avatar

Myslím dakone že máte pravdu, ale hlavně nespokojenost žen narůstá s tím, že muži si nevšimnou, nepochválí, neocení...Ted už mám děti velké, ale na známých jsem viděla, že holky jsou otrávené, snaží se a muž si všimne, až když mu zapomenou podat sůl k polívce.
Je to nemoc, věčná, dělali to muži vždy a škodí sami sobě. Reakce v noci je pak taková - bolí mě hlava...

Ani žena nemá chut pochválit muže. Proč, vždyt on její snahu považuje také za běžnou. A ono to tak běžné není.
Jsme totiž každá jiná, Některá uvaří jak Bůh, uklidí jak uklidová četa a ještě se mile usmívá.
Druhá ošolichá mopem podlahu, seřve celou domácnost a ohřeje párky.Usměv jí chybí, nemá to v manželské smlouvě.

Když chceme příjemně žít, musíme se chovat přátelsky a s pochopením. A dvojnásob to platí v manželství, kde myslíme, že spolu vydržíme až do smrti. Nesmíme myslet jen na sebe a všechno od druhého partnera brát jen jako samozřejmost. To se nám prostě vymstí. V oboustranné nespokojenosti.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: pt®
Datum: 19.05.16 17:28
avatar

STO KORUN - příběh k zamyšlení

Z práce se žena vrátila pozdě, unavená a podrážděná. Náhle zjistila, že na ni čeká u dveří její šestiletý syn.

Syn: "Mami, můžu se tě na něco zeptat?"
Máma: "Jistě, na copak?"
Syn: "Mami, kolik vyděláš za hodinu?"
Máma: "Do toho ti nic není. Proč se mě na to vůbec ptáš?" Odpověděla žena nazlobeně.
Syn: "Jen to chci vědět. Řekni mi prosím, kolik si vyděláš za hodinu?"
Máma: "Když to musíš vědět, tak je to 100 korun za hodinu."
Syn: "Ach jo," povzdechl si chlapec se svěšenou hlavou. "Mami, můžu si půjčit 50 korun?"

Máma byla bez sebe, "Jestli ses ptal jen proto, že si chceš půjčit na nějakou pitomou hračku, nebo jiný nesmysl, tak odpochoduj zpátky do svého pokoje a jdi spát. Přemýšlej o tom, proč jsi tak sobecký. Já se v práci nedřu jen pro nějakou dětskou lehkovážnost."

Chlapec potichu odešel do svého pokoje a zavřel za sebou dveře. Jak se ji může takhle ptát, jen aby dostal nějaké peníze? Asi po hodině se žena uklidnila a začala přemýšlet: Možná, že na něco opravdu těch 50 korun opravdu potřeboval. Moc často si o peníze neříkal. Žena přistoupila ke dveřím do chlapcova pokoje a otevřela.

"Už spíš, synku?" Zeptala se.

"Ne, mami, jsem vzhůru," odpověděl chlapec.

"Přemýšlela jsem, možná jsem na tebe zbytečně vyjela," řekla žena. "Byl to dlouhý, úmorný den a já si na tobě všechno vylila. Tady máš těch 50 korun, které jsi chtěl."

Malý chlapec se posadil a usmál. "Ach, mami, moc děkuju," zajásal. Pak sáhl pod polštář a vytáhl několik desetikorun. Žena viděla, že už nějaké peníze má a pocítila, jak se ji znovu zmocňuje hněv. Chlapec spočítal všechny své peníze a pak pohlédl na matku.

"Proč chceš víc peněz, když už nějaké máš?", zabručela matka.

"Protože jsem neměl dost, ale teď už mám," odpověděl chlapec. "Mami, teď mám 100 korun. Můžu si koupit hodinu tvého času? Prosím, přijď zítra o hodinu dřív. Mohli bychom spolu večeřet."

Žena byla zdrcena. Objala svého malého syna a prosila ho za odpuštění.

Tohle je jen kratičká připomínka všem, kteří v životě hodně tvrdě pracují. Nenechme si protéci čas mezi prsty, aniž bychom jej strávili s těmi, na kterých nám opravdu záleží, které máme v srdci. Nezapomínejte sdílet váš čas v hodnotě "100 korun" s někým, koho opravdu milujete. Zemřeme-li zítra, firma, u které pracujeme, si za nás najde náhradu během několika hodin, ale rodina a přátelé, které opustíme, budou cítit ztrátu po zbytek života.

http://www.seberizeni.cz/krat…pribeh-k-zamysleni-sto-korun/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.16 18:46
avatar

Pt, moc pěkné povídání :). No a právě kvůli tomu, aby mi neprotékl čas mezi prsty a já nebyla s těmi, na kterých mi opravdu záleží, tak pracuji z domu ;)

Od: pt®
Datum: 19.05.16 22:52
avatar

"eulalie", mně se také líbí. To je dobře, že můžete pracovat z domova, že máte ty možnosti, určitě je to výhoda, už k vůli dětem...*klik*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 19.05.16 19:29

-pt *palec*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.