Společný účet nebo každý svůj?

Od: Datum: 17.05.16 13:27 odpovědí: 43 změna: 22.05.16 12:04

Dnes jsem poslouchala debatu mladých kolegyněk a docela dost mě překvapilo kolik partnerů i manželů dnes hospodaří s tím, že mají každý svůj účet. My jsme s manželem ještě nebyli svoji a už jsme strkali peníze do jednoho šuplíku, že teď máme společný účet mi přijde samozřejmé. S penězi můžeme oba dva disponovat podle libosti s tím, že o investici nad 1 000Kč se domluvíme. To je u nás nepsaný zákon a funguje nám to 26 let. Neumím si představit, že by jsme jeli každý za své. Momentálně jsme splatili dluh na dům, takže teď jsme bez dluhů a co jsme potřebovali nebo chtěli, na to jsme si našetřili. Docela by mě zajímaly Vaše názory na dva účty na jednu domáctnost.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: karl
Datum: 17.05.16 13:39

Je to každého, ryze soukromá, věc. Máme oddělené účty a dále máme například dítě, dům, lásku i vzájemnou úctu. Stačí? Já si zase neumím vysvětlit, že dva mají spolu děti, žijí v jednom domě a nejsou sezdaní. Někteří dokonce jdou tak daleko, že si "udělají" společné příjmení kvůli dětem a stejně se nevezmou.

Datum: 17.05.16 13:56

Conconi, máme to přesně jako vy.

Od: rv
Datum: 17.05.16 13:55

Dva účty, protože je mnohdy lepší nevědět, za co manželka utrácí. A pokud nevyjde, tak si řekne.

Od: ben®
Datum: 17.05.16 13:58

Dobrý den, nejsou dva samostatné účty lepší řešení i kvůli exekucím (na jednoho)? Zdravím!

Datum: 17.05.16 14:23

Abych to rozvedl trochu, conconi, já tuším asi kam svojí otázkou směřujete, proč Vám to přijde samozřejmé mít společný účet a proč nechápete oddělené. Mě zase přijde samozřejmé, že když dva žijí dlouho spolu, nebo dokonce mají děti, tak by se měli vzít. Představuje to pro mě projev elementární úcty vůči člověku, s kterým chci žít. Považuji to za samozřejmé a opak nechápu. Na druhou stranu odmítám koncept manželství, kde na začátku jsou partneři povinni odevzdat veškeré své soukromí a svůj život a sny na oltář rodiny. Oddělené účty, ale zároveň společné "táhnutí" domácnosti! považuji za projev úcty k partnerovi, že s ním chci žít, ale zároveň chci jemu a sobě zachovat určitou nezávislost. Proč bych měl vědět, a proč by mě mělo zajímat, kolik stála manželčina nová halenka? Pokud to chci vědět, mohu se přece zeptat. To se mám chodit ptát manželky, zda si mohu koupit novou knížku? K lásce a vzájemné důvěře není třeba sdílení všeho.

Samozřejmě oddělené účty jsou zcela samozřejmě BEZPEČNĚJŠÍ. Exekuce, krach banky, krádež karty, atd.

Datum: 17.05.16 16:07

Karle, vy mi mluvíte z duše. Celé to vaše zamyšlení nad manželstvím, jako projevem úcty k partnerovi. I pohled na společné hospodaření s jedním, společným účtem. Úcta a důvěra. O tom to je. *palec*Tak to měli mí rodiče a tak to bylo u nás, když jsem byla vdaná. Vlastně to fungovalo jako u tazatelky Conconi.:-D Akorát nějakou dobu jsme měli ještě jeden účet. Mělo ho auto jménem Darina. 200kč měsíčně na ten účet šlo z platu muže. Na na potřeby, mimo benzinu a kosmetické ošetření.

doplněno 17.05.16 16:23:

Lucie, to co píšete, to je pravda. Ale nemusím to takhle mít já a moje rodina. Fakt, vůbec!

Datum: 17.05.16 16:20

...tak dnes už ani oddělené účty nejsou zárukou bezpečí peněz.Taky by mě zajímalo kam zmizela důvěra mezi manžely,svátost manželství,úcta a slušnost vůči rodičům,učitelům...doba kdy jsem se styděli za rozvod,dluhy,třídní dudky,tloušťku...Prostě dnes je vše jinak,nevím jestli k lepšímu.

doplněno 17.05.16 17:40:

Taky budem dělat co je v našich silách,aby naši kluci patřili"do staré školy",ale bojíme se,že budou převálcováni většinou...snad jim vštěpíme trochu slušnosti a dobrých mravů a snad pochopí,že nemusí být jako ostatní.

Datum: 17.05.16 17:26

Přesně tak to cítím. Tím že si chlapa vezmu mu projevím úctu a důvěru a věřím, že jsem si nevzala magora, který napráská dluhy. To samé nabízím já. Zodpovědnost a jistotu, že nebudu utrácet za blbosti.

Datum: 18.05.16 07:51

s tou svatbou jsem skutečně stará škola, ale pokud jde o peníze, tak skutečně nepokládám jediný společný účet za rozumný. Existují situace, kdy může být člověku odepřeno nebo omezeno nakládání s penězi na účtu. Namátkou, kromě exekuce, klidně neoprávněné, mě napadá třeba smrt jednoho z partnerů, nebo krach banky. Poslední jmenované mě osobně postihlo před 14 lety. Ano vklady jsou pojištěné, ale než se to vyřídí, tak jste bez peněz. Nebo Vám někdo z účtu peníze "nějakým způsobem" vykrade. Klidně si říkejme, že nám se to stát nemůže. Technicky je jediný společný účet v dnešní době rizikový.

Od: pb®
Datum: 17.05.16 14:35

Holt jiná doba. Neumím si představit, že bych zrušila svůj účet a nechala si posílat výplatu na partnerův podnikatelský. A ta svatba není záruka vůbec ničeho. Tedy ano, že pokud druhý zblbne a nadělá si dluhy, což se může stát kdykoliv, protože do hlavy nikomu nevidíme, sáhnou exekutoři i na plat druhého z manželů. S dnešními zákony mi přijde, že svatba je velké riziko. To před 30ti léty nebylo, to byla naopak svatba zárukou toho, že člověk dostane novomanželskou půjčku a může zažádat o byt. Časy se mění a musíme to chtě nechtě přimout. Před 100lety bylo třeba neslýchané, že by nevěsta nebyla panna. Najděte mi dnes takovou, která je.

Datum: 17.05.16 14:45

Život je někdy dost složitý. Pokud bych měla společný účet se svým manželem, byla bych chudina. Musela bych všechno, co vydělám, odevzdat do společného, ale vzít bych se nesměla nic - maximálně tak s poníženým prosíkem. Tak si může můj manžel svoje peníze syslit, kam chce, může se s nimi laskat jako Moliérův Lakomec... a může se s nimi třeba i zalknout. ;) Takže z mého úhlu pohledu nevidím na rozdílných financích manželů žádný problém a hlavně se tomu nedivím. Co funguje dobře u někoho, nemusí vůbec fungovat u jiného. Tak asi tak.:)

Datum: 17.05.16 15:00

Já si zase nedokážu představit společný účet.Než jsem poznala manžela,měla jsem několik vztahů,bydleli jsme spolu...já ten vztah myslela vždy vážně,ale nevydržely.Nepředstavím si,proč bysme dávali peníze dohromady*nevi*já vydělavala dost,ale partneři vždy víc,nevím proč bych měla mít jejich peníze k užívání?Domluvili jsme si částku(každý polovinu nájmu a částka za jídlo na měsíc)zbytek peněz mě nezajímal.

I teď když mi začne rodičovská tak manžel stále platí polovinu nájmu+jídlo,jen na té mé rodičovské bude teď platit celé"jídlo"Vybere hotovost,která se bere na platbu jídla a malých položek,jinak se vše platí kartou.Každý si spoříme a každý si platí své koníčky,dětem se kupuje kdo zrovna má nebo chce platit,dražší investice se berou z úspor,auto platí chlap,používá jej víc já bych žila i bez něj.Jsem doma s dětmi,ale rozhodně to není tak moc práce jak chodit do rachoty,rozhodně má právo si dopřát drahé koníčky atd.Není důvod mít společný účet,stejně tu hotovost(co je nájem a jídlo)vybere a dá do společného hrníčku a zbytek je jen jeho "kapesné"a jen na něm jak s nima naloží.

doplněno 17.05.16 15:14:

Naufrago-vy jste to napsala přesně"...proč bych se měla dívat jak utrácí za hlouposti"Mám to stejně jako vy,možná bysme mohly žít spolu*smich*Musela by mě klepnout vidět co zas koupil za zbytečnosti a hlavně zaslouží si za ty hodiny v práci si i něco koupit(jenže mi vše co chce připadá jako hlouposti),takže by byly jen hádky a rozpory.

Datum: 17.05.16 15:04

Nehodlám se ve vztahu dívat na to, jak přítel/manžel utrácí společné peníze za věci, které považuji za zbytečné a hloupé. Proto je společná pouze procentuální část platu, ze které se zaplatí nájem, jídlo, internet, dovolená a něco do prasátka na nenadálé situace a zbytek jedeme každý po svém.

Ačkoliv jsem žena (o kterých se traduje, jak utrácí), vždycky to byl u mě partner, kdo vyhazoval za blbosti. Cigarety, nepoužité hračky (elektronika, hry apod.), zbytečné a drahé doplňky k autu/kolu, stravovací doplňky za tisíce... Dokážu ušetřit z platu víc, než partner ze svého 2x tak vysokého a opravdu se nemůžu dívat na to, jak utrácí i to, co vydělám já, proto jsme vždy jeli "za svoje".

Ale jestli najdu chlapa, který bude stejně šetřivý nebo šetřivější než já (pokud to nebude patologická šetřivost), a budu vědět, že nerozfofruje naše peníze, tak proč ne.

doplněno 18.05.16 14:55:

Zdá se mi, že naprostá většina těch, kteří mají společný účet, má mezi sebou takovou dávku důvěry, která takové uspořádání umožňuje. A i tvrdí, že oddělené účty jsou výraz nedůvěry. Ano, já svým partnerům nevěřila v tom, že by neutráceli naše společné peníze. Ještě než se vztah dostal do takové fáze, že by společný účet připadl v úvahu, jsem zjistila, jak s penězi zacházejí, a nelíbilo se mi to. Důvěra se totiž musí získat, nepřijde sama. Chtěla bych vidět, jak by se zastánci společných účtů zachovali, kdyby věděli, že jejich partner rozhází těžce šetřené peníze za blbosti. "Ale jen si utrácej, přece ti nebudu vyjadřovat nedůvěru..." *ee*

doplněno 18.05.16 16:46:

Tondo, a Vy byste opustil partnerku, která je ve všech ohledech "ta pravá", ale rozháže společné peníze? Já tedy ne. Partnera bych si nechala, a k tomu svůj účet :-D samozřejmě trval-li by na společném, tak bych byla ochotná to nezávazně vyzkoušet s tím, že by se uvidělo, jak to funguje a jak jsme schopní se domluvit, jak je on schopen držet se na uzdě a já schopna přehlédnout občasný úlet. Ale bude-li partner rozhazovačný, tak se kvůli tomu s ním rozcházet nebudu, jen s ním nebudu sdílet účet.

Datum: 18.05.16 15:12

... otázkou je, proč bych s takovým partnerem zůstával nebo si ho bral. Žít s člověkem, ke kterému nemám důvěru?

Datum: 18.05.16 16:37

Tady se řeší důvěra či nedůvěra*bzum*lidé se podvádějí,mají milence,milenky...a třeba i společné účty.Lidé mají i různé povahy i když se milují.Kamarádka má pěkné manželství 25let,ale neumí nakupovat.Je prostě na cetky,tretky a nechá se často unést.Moje matka nás zase zbytečně zahlcovala oblečením a blbůstkyma.Kamarádova žena zase občas domů donese leguána,papouška nebo koupí jinou blbost co pak stojí zase jen prachy...jsou takové povahy co neumí s penězma,ale když někoho takového milujete a žijete s ním,tak jak to chcete jinak řešit,než odděleným účtem?

Datum: 18.05.16 15:16

"Chtěla bych vidět, jak by se zastánci společných účtů zachovali, kdyby věděli, že jejich partner rozhází těžce šetřené peníze za blbosti"

Jak bych se zachoval? Docela jednoduše: "Rozhazuješ společné peníze? Nedá se Ti věřit? Tak nazdar - támhle jsou dveře!"

Datum: 18.05.16 16:51

Magdone, já bych někdy ráda měla tuhle schopnost dát sbohem někomu, na kom mi nevyhovuje jedna blbost, jedna věc. Ale moje kompatibilita s partnery je tak šílená, že jsou pro mě důležitější věci, dle kterých posuzuji, jestli ho chci nebo ne. Pokud klapou další věci, tak pro mě odlišné zacházení s penězi nemůže být důvodem k rozchodu. Na to mi vyhovuje příliš málo lidí v naší populaci. Pak bych litovala, že jsem dala sbohem člověku, který mohl být dobrým životním partnerem (za předpokladu oddělených účtů).

Od: mot
Datum: 17.05.16 16:21
Kazdy svuj, je mi jedno co si zena kupuje, pokud na to ma...
Datum: 17.05.16 17:59

Když jsem se kdysi dávno oženil, ještě se účty moc nenosily. Takže jsem přišel domů, vysypal výplatu do šuplíku, odebral pár korun jako osobní kapesné a dál se nezajímal. Věděl jsem, že manželka umí šetřit a že určitě neutratí víc, než je nezbytně potřeba. Když bylo potřeba koupit třeba stavební materiál na opravu domku, či auta, nebo benzín, nebyl problém si o příslušnou částku říct. Manželka dokázala ušetřit i v době, kdy byla na mateřské a celou domácnost táhla v podstatě z jednoho platu. Později jsem založil společný účet, se kterým jsme mohli disponovat oba stejně. Věřili jsme si a nebyl důvod kontrolovat, za co manželka utrácí. Tenhle systém nám vydržel bez problémů 20 let (do rozvodu). Oddělené účty považuju za výraz nedůvěry k partnerovi.

Datum: 17.05.16 18:09

Magdon *hej**palec*

Od: pb®
Datum: 17.05.16 18:14
Žij a nech žít. Proč vnucujete svůj názor jiným, o kterých nic nevíte, nežijete s nimi pod jednou střechou. Správná cesta nemusí být jen jedna. Co považuji za správné já, může být pro druhého absurdní a naopak. Kdo má patent na to řídit ostatním jejich životy.
Datum: 17.05.16 18:44

Nevšiml jsem si, že by tady někdo někomu něco vnucoval. Vy ano? *sok*

Jestli máte pocit, že Vám někdo proti Vašemu přesvědčení radí, jak máte žít a tahle diskuse se Vám nelíbí, nemusíte se jí účastnit. Je to jen a pouze na Vás.

Datum: 17.05.16 19:36

Nikomu svůj názor nevnucuji, ať si každý dělá co chce, zajímá mě jen jak to mají v jiných rodinách.

Datum: 17.05.16 18:32

Také mi funguje společný účet 35 let, ovšem nedivím se těm co ho nemají.

doplněno 17.05.16 19:56:

Výraz nedůvěry, možná až po x letech zjistíte, že váš partner účet vybílil aniž by vám něco řekl, budete se na věc dívat jinak. Někteří dobří parneři se vybarví až několik let po bezproblémovém soužití a to je vám prd platné, že jste ušetřila za jedno vedení účtu.

Datum: 18.05.16 04:03

Není to o ušetření za jeden účet, myslím, že dnes jsou banky, kde už za vedení účtu neplatíte, ale nás to prostě ani nenapadlo mít dva.

Datum: 18.05.16 07:33

To rozhodně není o šetření za poplatky. Společné peníze jsme měli, i když jsme je měli v hotovosti v šuplíku a žádné poplatky neplatili. Žili jsme ve společné domácnosti, měli společné děti, společný domek, společné auto, společné starosti a radosti, proč bychom neměli mít společný i účet? Prostě jsme si absolutně věřili a tuhle důvěru nikdy nikdo z nás nezklamal. Teď už jsme skoro 15 let rozvedení, každý si žijeme po svém, účet už máme samozřejmě každý svůj, ale oboustranná důvěra trvá. Takže se nezlobte, ale nechápu, jak někdo může žít s někým, před kým musí hlídat "svoje" peníze. *nevi*

Datum: 18.05.16 18:23

Přesně tak.

Datum: 18.05.16 06:46

No, my jsme měli asi 25 let účet jeden. Ale když jsme z blízka viděli komplikace se zablokováním účtu do vyřízení dědictví, založili jsme i druhý. Je na nich cca stejně a přístup na ně máme oba.

Od: pisalka
Datum: 18.05.16 07:57

Dva účty mi absolutně nepřijdou jako nedůvěra. I kdyby můj partner vydělával 10x víc než já, tak bych stejně nechtěla společný účet, protože by mi bylo trapné utrácet jeho peníze! Společné výdaje na domácnost se zaplatí napůl a pak je každého věc, jak si naloží se zbytkem peněz...

Od: jenda2
Datum: 18.05.16 08:04

Co je na tom divného? Každý má svůj účet, společně si platí náklady a zbytek je každého věc. Když jsme měli společné peníze, nikdy se nic neušetřilo. Jakmile jsem to zatrhl, najednou peníze přibývaly. Zázrak se nekonal, jen nemusím kupovat každou blbost jako důležitou pro domácnost...

Datum: 18.05.16 09:56

Dobrý den,

také máme s manželem každý svůj účet, nevidím na tom nic, co by se týkalo nedůvěry...o náklady se dělíme, jednou nakoupím já cestou z práce a příště nakoupí zase on ;)

Datum: 18.05.16 11:06

Souhlas s magdon®

Do svatby jsme měli každý svoje peníze a platili společně bydlení a jídlo. Od svatby peníze sypeme na společné účty a přestože vydělávám několikanásobek toho co manželka, tak mi to přijde normální. Každou investici a útratu probereme a pořizujeme, jen když s tím souhlasí oba. Kdybysme jeli každý na své triko, tak za blbosti utratíme daleko víc. Většinu nákupů platíme v hotovosti, protože vytahování bankovek z peněženky bolí víc než platba kartou a i podle socilogických studií se tak utratí asi o 1/3 míň.

Před oltářem jsme si slíbili lásku, úctu a věrnost na celý život a v tu chvíli podle mě skončilo moje a začalo naše. ;)

A když se budete rozvádět a nemáte právně ošetřené rozdělení majetku, tak se i na peníze na účtech bude hledět jako na společné.

Od: mp
Datum: 18.05.16 11:16

Počet účtů je podle mě jen otázka technická. Tam je to hlavně otázka příjmu peněz, kdo si myslí, že je tvoří a kdo by je měl spotřebovávat. U různých zaměstnavatelů je ten příjem ještě jasný. A co třeba, když spolu manželé podnikají - tam se to nedá vůbec vyčíslit. Spotřeba se dá vyčíslit docela jasně. Ale jak rozlišíte, co je koho spotřeba? To chce hodně velkorysosti, nebo daného vůdce v rodině, a nebo být sám. Vezměte si, že i v účetnictví pro daňové účely Vám to každý finanční úřad posoudí jinak. Prostě to se nedá přesně říci.

Datum: 18.05.16 11:28

Vidím zde "generační rozpor". Mladší většinou zastávají názor oddělených financí, starší společných. Já se počítám do kategorie "mládí v pr.. a do důchdu daleko". Účty máme oddělené, jinak kasu drží doma manželka, o útratě se samozřejmě radíme. Oddělené účty jsme měli za svobodna, po svatbě to tak zůstalo. Vyhovuje nám to a měnit to nebudeme. Nikdy. Ponaučením mi byl případ kolegyně, které zemřel manžel. Ze dne na den zablokovaný účet, naprostý nezájem ze strany notáře. K uvolnění prostředků ze společného účtu došlo až po 3/4 roce. Kdyby neměla spořicí účet na vlastní jméno, tak se mohla jít se dvěma dětmi napást.

Od: mp
Datum: 18.05.16 12:02

Zablokování účtu zemřelého je naprosto jasné a přesné pravidlo. A má to svůj význam. Nikdo nikdy neví, kdo bude dědit. To by si pak mohl vybírat účet každý. Takže to bych neřešil jako špatné.

Datum: 18.05.16 18:20

mp: Každý asi ne, jen osoba s dispozičním právem. A věřte, že když nemáte na nákup, nájem a jiné, změní se Vám úhel pohledu. V jednom máte pravdu. Pravidlo je jasné a je tak jedním z důvodů, proč mít účty oddělené.

Datum: 18.05.16 15:21

To by mě zajímalo, jak notář pohlížel na spořící účet vedený na její jméno. Pokud mají SJM, tak by přece i půlka z tohoto účtu měla být předmětem dědictví. Stejně jako jen jedna půlka z manželova běžného účtu by měla být předmětem dědictví a druhá půlka by měla být její.

Ale to je jen pohled logiky a selského rozumu, který nemá nic společného s pohledem vykladače práva. ;)

Ona je u nás sice nulová dědická daň, ale notářští trafikanti si prolobovalii sakra vysoké notářské poplatky.

Datum: 18.05.16 16:56

Zdravím, rodiče měli společný účet, ale máti jeden čas utrácela tak, že táta účty rozdělil a z každého se nyní platí něco. I já chci mít svůj účet, stačí větší krize a nikdy nevíte, s čím ten druhý přijde. Nemalá část mužů taky ovládá své manželky a přítelkyně právě pře konto, které mají v držení, a žena pak marně hledá, jak ze vztahu pryč, protože nemá ani korunu.

Datum: 18.05.16 18:09

No právě. Několik z nás napsalo, že je to o důvěře. *placni*

Datum: 18.05.16 18:28

Mám pocit, že jsem Marťan. Já jsem asi šíleně důvěřivá a náhodou jsem narazila na chlapa u kterého jsem "nenarazila"

Každopádně děkuji všem za názory

Od: coco
Datum: 18.05.16 20:15

Protoze o prachy jde skoro vzdycky v prvni rade, takze osobni ucet bych doporucila aspon jeden kazdemu zvlast bez pristupu toho druheho (nejlepe v ruznych bankach kvuli rozlozeni rizik) no a jeden spolecny na uhradu chodu domacnosti, do ktereho kazdy prispeje podle prijmu, nejlepe fiftyfifty :)

Datum: 18.05.16 22:34

mít oddělené účty je rozumné.

Na společné záležitosti lze zřídit třetí - společný účet. Alespoň nám to tak funguje, nedovedu si představit, že bych musela při každém svém nákupu žádat svolení partnera, stejně jako si nedovedu představit, že bych od něj očekávala, že bude platit i "moje věci" .

Datum: 22.05.16 12:04

Dneska je to jinak.Každý má své peníze a dohromady se dává jen na výdaje na domácnost...samozřejmě,pokud někdo ztratí práci - nenechá ho druh hladovět a vystěhovat.Ale počítá se to jako dluh...aspoň v podstatě všichni naši kamarádi a známí to tak mají... Samozřejmě si i peníze půjčujeme mavzájem.Moji rodiče hospodařili tak,jako Vy.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.