Postupnými nástupy, nerovnoměrně

Od: Datum: 15.05.16 21:14 odpovědí: 2 změna: 18.05.16 19:53

Dobrý den chtěl bych se zeptat nikde o tom nemohu nic najít co to znamená prosím toto: Jednosměnný provoz s postupnými nástupy, nerovnoměrně rozvržená prac.doba včetně víkendů.? Děkuji za vaši odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.05.16 22:11
avatar

Jestliže na určitém pracovišti někteří zaměstnanci nastupují do práce v 5.00 hodin, někteří v 6.00 hodin, někteří v 11.00 nebo ve 12.00 hodin, potom se nejedná o směnný pracovní režim, ale o odstupňovaný nástup směn (podle výkladu MPSV jde tedy v takovémto případě o postupný nástup zaměstnanců téže směny).

Nerovnoměrné rozvržení pracovní doby - pracovní doba je zaměstnavatelem rozvržena na jednotlivé týdny v rozvrhu směn sice nerovnoměrně, avšak tak, aby průměrná týdenní pracovní doba bez práce přesčas za vyrovnávací období nepřesáhla stanovenou týdenní pracovní dobu. Vyrovnávacím obdobím může být maximálně 26 týdnů po sobě jdoucích; jen v kolektivní smlouvě může být sjednáno vyrovnávací období delší, nejvýše ovšem 52 týdnů po sobě jdoucích. Při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby nesmí délka směny přesáhnout 12 hodin.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.16 19:53
avatar

To může být u každého zaměstnavatele jiné,

záleží na provozních potřebách a podmínkách.

Jednosměnný provoz = u zaměstnavatele se nestřídají dvě nebo více pracovních směn.

Postupný nástup znamená, že zaměstnanci nastupují do práce po částech,

každá část má jiný začátek a konec pracovní směny.

Zaměstnanci se nestřídají, jejich pracovní doby se (částečně) překrývají.

Nerovnoměrně rozvržená pracovní doba včetně víkendů znamená, že pracovní doba není rovnoměrně rozvržena od pondělka do pátku, ale že může být rozvržena i na sobotu a neděli. Souvislé volno v týdnu nemusí v tomto případě vycházet na sobotu a neděli, může připadnout na jiné dny v týdnu.

———

Zákoník práce stanoví pro jednosměnný provoz pracovní dobu 40 hodin týdně.

V nerovnoměrném provozu může zaměstnavatel v jednom týdnu nařídit práce více, v jiném zase méně. Za vyrovnávací období (jehož délku určuje zaměstnavatel) se musí pracovní/odpracovaná doba "srovnat" na zmíněných 40 hodin týdně. Vše, co odpracujete navíc, bude prací přesčas.

Doporučuji vést si (a každý měsíc si nechávat nadřízeným potvrdit) vlastní evidenci odpracované doby.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.