Lžička v čaji proti vychladnutí?

Od: Datum: 11.07.13 12:35 odpovědí: 19 změna: 12.07.13 20:36

ochladilo se a tak piju čaj... mám ho ráda horký a v mysli se mi vynořila vzpomínka z dětství - prý když si v čaji necháš lžičku, pomalejc vychladne - má to nějaké vědecké odůvodnění, nebo je to jen nějaká pověra?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 11.07.13 12:38

Naopak - chladne rychleji - a má to "vědecké odůvodnění"...

Kov má vysokou tepelnou vodivost a tak ta neponořená část lžičky předává teplo okolnímu vzduchu.

doplněno 11.07.13 12:56:

Figurku - nesmysl... Ocel má c cca 0,5, hliník cca 0,9, voda cca 4,2 (kJ/Kkg)...

;)

doplněno 11.07.13 12:58:

Figurku - Pt ma c cca 0,133 - tedy cca 30x méně, než voda... :-D

doplněno 11.07.13 13:06:

Tomkk - promiň, ale vzdělej se... Nebo si aspoň počti - http://cs.wikipedia.org/wiki/Měrná_tepelná_kapacita

:-P

doplněno 11.07.13 13:08:

Mindo - nemáš zač... ;) Já tu lžičku ´používám´, aby mi kafe stydlo rychlejc.

doplněno 11.07.13 13:22:

Tomkk - jojo - Figurek použil ´navíc´ slovo skupenské, jde ´jen´ o "měrné teplo" (tedy, tak jsme se to kdysi prapradávno učili, dneska je to tepelná kapacita).;)

doplněno 11.07.13 13:42:

Tomkk - hustota - ocel má hustotu necelých 8, takže ano - ocelový (nerez) předmět má jen o cca 5 % menší tepelnou kapacitu oproti vodě stejného objemu. U hliníku je to cca 50 %.

V zásadě nejsme ´ve sporu´...

____

"Vysilač" - *smich* - pěkná myšlenka... Akorát by nesměl nikdo v daném místě nosit prstýnek, řetízek... *smich*

Datum: 11.07.13 12:41

ajaj... tak to začnu dělát přesně opačně... díky, mowlo

Datum: 11.07.13 13:00

Oba jste mimo. Skupenské teplo je "skupenské", tedy týká se pouze enegie vydané/potřebné pro změnu skupenství, což není tento případ (jedině byste lili di čaje rozžhavené železo).

Datum: 11.07.13 13:19

Ale "měrná tepelná kapacita" je něco jiného než "měrné skupenské teplo", které zmiňoval figurek a kterého jste reagoval.;)

doplněno 11.07.13 13:32:

Navíc porovnávat samotné hodnoty měrného tepla je bezpředmětné, protože ocel má vyšší hustotu než voda, takže předmět stejného objemu ze železa i z vody má obdobnou tepelnou kapacitu. Ale ani to není úplně podstatné, protože jde pouze o energie a o to, jak rychle byde předávána okolí. Vstupní je jasná, je to teplota čaje (dané hmotnosti) oproti okolí A ochlazování je nyní dáno pouze přenosem tepla do okolí.

Vložením lžičky dojde pouze k tomu, že jednak se část tepla předá lžičce a druhak čouhající část lžičky zvýší chladící plochu, takže i z tohoto důvodu začne čaj chladnout rychleji.

Pak je tu ještě další jev, a to především u horkého čaje dochází na hladině k odpařování a tím opět rychlejšímu výdeji energie, ale netuším, jak by toto mohla lžička ovlivnit. Jedině poklička.

doplněno 11.07.13 13:37:

Už jsem na to přišel. Minda v dětství bydlela velmi blízko výkonného vysílače. Proto se všechny kovové předměty v domě zahřívaly. Stačilo pak nechat v čaji lžíci a měli ho příjemně teplý celý den. :)

Datum: 11.07.13 14:29

Presne tak. A to clovek nemusi byt ani fyzik. Na to staci zivot. Lzicka mi vzdycky pomohla abych mohl chlemtat kafe co nejdrive.

Od: slon
Datum: 12.07.13 20:36

Ovšem, pokud by to byly umělohmotné lžičky z DDR ... ts,ts,ts*smich*

Datum: 11.07.13 12:43

ta finta se jmenuje měrné skupenské teplo. Například pro ohřátí kila vody potřebujete méně tepelné energie, než pro ohřátí kila platiny. Platí to i zpětně. Kilo platiny při chladnutí vydá více tepelné energie, než kilo vody. Čaj s ohřátou kovovou lžičkou skutečně chladne pomaleji, než čaj bez lžičky. Otázka ale je, jaký bude ten časový rozdíl. Se mi nějak nechce vzpomínat jak jsme to ve škole počítali, ale myslím, že moc velký nebude.

doplněno 12.07.13 17:04:

Hm. Ono je to naopak? To je ale zajímavé. Vidím že jsem tehdá ve škole chyběl.

jj, je to divné, ale je to tak. Není kilo jako kilo.

Pro ohřátí kila platiny je potřeba mnohem méně energie, než pro stejné ohřátí kila vody.

Od: ron*
Datum: 11.07.13 12:47

Mě zase v dětství říkali - před zalitím čaje do šálku (sklenice) dávej lžičku, ať šálek (sklenice) nepraskne.;) Tak ji tam pořád dávám.*nevi*

Datum: 11.07.13 13:40

Mě zase říkali: "Vyndej si tu lžíci, ať si nevypíchneš oko.." *smich*

doplněno 11.07.13 13:43:

Šmarja "mně"..*ee*

Datum: 11.07.13 14:37

ron - to mi taky říkali, že do sklenice se má dát lžička, aby sklenice nepraskla... lžička zřejmě odvede část tepla... to by potvrzovalo, že teplo z čaje odvádí...

Datum: 11.07.13 17:11

Když už je řeč o lžičce. Co je na tom pravdy, že když se dá lžička do hrdla poloprázdné lahve sektu nebo šampaňského, že bublinky utíkají mnohem pomaleji, že nevětrá. Někde jsem slyšely, že jen tehdy, když je lžička stříbrná. Dělávali jsme to tak, ale bez stříbrné lžičky a dodnes nevím, jestli to funguje a proč. :D

Datum: 11.07.13 17:45

Nefunguje.

Datum: 11.07.13 22:08

Doufám, že se sem, pánové, ještě vrátíte:

Jak dlouho je nutné lžičku v kávě/čajit ponechat, aby se zmíněný efekt projevil?

Mám dojem, že obě tekutiny vypiji tak rychle, že lžička nestihne do okolí předat téměř žádné teplo.

Datum: 12.07.13 12:24

Přiznám se, že experimenty jsem v tomto ohledu nepodnikal - já piju kafe až studené (takže si klidně uvařím dva půlitráky a nechám je chladnout) a čaj naopak horký.

;)

Datum: 12.07.13 07:51

taky doufám, že se pánové vrátí... napadla mě ještě jedna otázka - jestli lžička odvádí teplo, na jakém principu funguje kovový termo hrnek? ten přece udržuje kapalinu horkou... *nevi*

Datum: 12.07.13 07:55

Termoska preci taky udrzi teple napoje teple, studene studenyma. Kovovy termo hrnek neni jen kovovy. Sklada se z vice plastu.

Datum: 12.07.13 17:08

Co to melu sakra o plastu *zed*

Od: bmbx®
Datum: 12.07.13 08:21

Kovový termohrnek je na principu termosky tenký kovový dvojitý plášť jehož prostor je vyplněn tepelnou izolací. Kvalitní termoska (dewarova nádoba) je pro představu - jakoby dvě nádoby v sobě a prostor mezi nimi tvoří vzduchoprázdno coby nejlepší tepelný izolant, je pokovená (aby nemohlo pronikat teplo v podobě infrazáření). V takové nádobě vydrží teplé / studené "cokoliv" hodně dlouho.

Datum: 12.07.13 12:42

Termohrnky budí dojem, že jsou silnostěnné (tedy - ty ocelové), ve skutečnosti jde ale o dvě tenkostěnné nádoby spojené jen horním okrajem (teď mne nenapadá, jak to lépe popsat) - takže kapalina chladne je tím okrajem a hladinou...

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.