§53 co znamená

Od: Datum: 06.11.16 21:19 odpovědí: 9 změna: 08.11.16 22:29

Dobrý večer,pracoval jsem 1,5 roku jako stomatolog. Vedoucí mi dala výpověd udajně dohodou( nejsem si jist,protože výpověd jede teprve zítra podepsat), Vyhrožovala mi §53,co znamená tento paragraf. Také mi nechce proplatit zbytek dovolené ani proplatit. Děkuji Stefanov


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.11.16 21:23
avatar

Bývalá třiapadesátka je nyní § 55. *slunce*


doplněno 06.11.16 22:30:

Poslyšte, to vaše stomatologické sdružení mě děsí...jména lékařů evokují spíše Burlaky na Volze. Moc by mě zajímalo, co je vaše zakladatelka Madame Plecitá zač. *sok*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paragraf
Datum: 06.11.16 21:25

V Zákoníku práce (např. zde: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast2h4.aspx) si ho můžete sám najít a prostudovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 06.11.16 21:39

Asi §55 Zákoníku práce (hrubé porušení prac.kázně), jak už je uvedeno.

Výpověď dohodou neexistuje!

Jestli jsi nic vážného neudělal, tak rozhodně nepodepisuj dohodu. Lepší je se nechat normálně propustit (dostat výpověď). Pak máš nárok mimojiné na lepší podporu v nezaměstnanosti.

Někteří zaměstnavatelé se snaží donutit k výpovědi dohodou, protože pak nemusí platit odstupné nebo tvůj plat další 2 měsíce. Nebuď blbej a na dohodu nepřistupuj. Řekni, že o dohodu nemáš zájem a pokračuj v práci jako kdykoliv předtím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.16 21:45
avatar

stomatolog a podpora v nezaměstnanosti! ha ha. zítra najde 10 jiných míst, kde se o něj budou prát!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 06.11.16 21:43
Znamena to ukonceni pomeru pro hrube poruseni kazne. Musi byt k tomu oduvodneni. Pro vas by to znamenalo, ze nebudete mit narok na podporu a po roce se paragraf rusi (pak o podporu muzete zadat znovu).
Jinam dohodu nemusite podepisovat. Resp jedine tehdy, pokud vam proplati 2 platy jako vylpvedni lhutu a dale 1 plat jako odstupne. +onu dovolenou. Podepisovat hned nemusite. Vemte si vypoved domu a popremyslejte nad ni.
avatar
Upozornění od sys ladinpraha 06. 11. 2016 23:41:41
!Pravidlo Z1: je zakázáno psát nesmyslné odpovědi a otázky nebo úmyslně poskytovat špatnou radu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 06.11.16 23:06

Už slovo dohoda je zavazující, návrh rozvázání pracovního poměru dohodou je na domluvě obou složek, něco za něco a v termínu. Netuším co ještě potřebujete vědět, 53 je současně 55 a to je hrubé porušení pracovní kázně, většinou alkohol a nebo soustavné nedodržení pracovních pravidel a bezpečnosti v práci. P/okud nepůjdete na dohodu, tak se klidně stane, že do vašeho výstupního listu napíší věci o kterých by jste dozajistě se později nechtěl vyjadřovat a zdůvodňovat a velmi vám stěží přístup k dalším zaměstnáním. S odpočtovým listema a poznámkou 55 jste v podstatě odepsaný člověk na pomocné práce za mikro výdělek i na úřadu práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.16 23:33
avatar

Vaše vedoucí Vám nedala "výpověď dohodou", protože ta neexistuje. Jde o návrh rozvázat pracovní poměr dohodou bez uvedení důvodu, ovšem na takový návrh nejste povinen přistoupit.

"§ 53" znamená, že Vaše vedoucí nezná aktuální znění zákoníku práce. Nyní by muselo jít o okamžité zrušení pracovního poměru podle § 55, odst. 1 písm. b).

Kolik dovolené Vám zbývá? Ukončíte-li pracovní poměr dohodou v průběhu listopadu, budete mít nárok jenom na poměrnou část dovolené, nikoliv na celou roční výměru. Jestli Vám i po odečtení poměrné části dovolené za listopad a prosinec ještě nějaká dovolená zbyde, musí ji zaměstnavatel proplatit → zpravidla spolu s poslední výplatou po skončení zaměstnání.

________

Okamžité zrušení pracovního poměru by musela vedoucí prokázat a být schopna je obhájit/zdůvodnit i před soudem. Jestli s návrhem dohody nesouhlasíte, nepodepisujte ji, není to Vaše povinnost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 08.11.16 21:04

No, zaměstnavatelé nabízejí dohodu právě když mají důvody k uplatnění §55 a nehodlají dotyčného zlikvidovat, tomu pak nezbývá než přistoupit na jednostrannou dohodu se zaměstnavatelem (na jeho podmínky), protože je to pro dotyčného v tu chvíli nejlepší varianta.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.16 22:29
avatar

I to je možné. Ale podle mých zkušeností je častější vyhrůžka okamžitým zrušením pracovního poměru v případě, že pro ně zaměstnavatel nemá důvod ani podklady.

No, tazatel zatím nereaguje, uvidíme, jestli ještě něco doplní.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.