Téma na katolíky

Od: Datum: 20.04.16 10:28 odpovědí: 17 změna: 22.04.16 13:12

Dobrý den. Prosím pouze seriózně, žádný "flame". Jsem ateista a otázku víry sám vnitřně neřeším, ale zajímám se o pohnutky a uvažování lidí z okolí. Vrtá mi hlavou jedna záležitost, na kterou bych se chtěl zeptat věřících v mém okolí. Ovšem cítím, že by to mohlo něco mezi námi poškodit. Zároveň nechci s nimi vést debatu na téma jejich víry, nejsem hledající ani tápající. Chci využít relativní anonymity takovéto diskuze, abych se zeptal zde.

Chápu, že něco jiného je zájmová organizace a něco jiného víra a církev. Ovšem chtěl bych vědět jak katolíci, odmítající přijímání uprchlíků k nám, vnímají kroky papeže z minulých dnů. Údajně si odvezl z Lesbosu sebou do Vatikánu 12 z nich a údajně se pak všem uprchlíkům za nás – Evropany omluvil, že je nechceme přijmout. Na jedné straně máme prý povinnost přijmout každého "prchajícího", kdo o to zažádá (jiný postup je v rozporu s mezinárodním právem - je nelegální) a dokonce máme zřejmě povinnost jim umožnit jít, kam chtějí oni sami. Pak je zde morální apel "nejvyšší morální autority" – Papeže. Těch 12 lidí si asi na místě nevybral náhodně z davu, že?

Druhá věc jsou sexuální skandály kněží (např. z Lyonu) a jejich pedofilní orientace. Jako ateista bych nepovažoval zhřešení duchovního s ženou za něco, za co by měl dotyčný ztratit přízeň Ježíše. Ale násilí na dítěti považuji za vůbec nejhorší možný zločin v lidské společnosti nezávisle na jakékoli víře. A nic na tom nemůže změnit omluva kohokoli na Zemi.

Opravdu nechci vyvolávat žádné plamenné diskuze. Zajímá mě jen a pouze, jak někdo může být a cítit se dobrovolně součástí společenství, kde se toto děje. Ve svém okolí mám organizované katolíky, kteří s přijímáním uprchlíků nesouhlasí stejně jako s tím druhým. A názor takových z tohoto fóra mě zajímá. Zda nad tím mávnout rukou, nebo o tom musí stále přemýšlet, nebo se spolehnou na slovo jejich faráře. Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.04.16 11:24
avatar

Honzíku, Vy se skutečných věřících, katolíků z Vašeho okolí bojíte zeptat ("by to mohlo něco mezi námi poškodit"), tak se raději na jejich názory zeptáte někoho třetího? Navíc, zcela anonymního, takže netušíte, kdo vůbec Vám odpovídá? Tak to je tedy logika, nad kterou by člověk plakal. Jestli se chcete něco dozvědět, musíte se prostě zeptat na pravém místě, jinak se dozvíte jen domněnky, případně drby a pomluvy. A to je jako pramen poznání dost ubohé. Zkuste sebrat odvahu a zeptat se lidí, o jejichž názory tak stojíte.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: honzik*
Datum: 20.04.16 13:48

klidně plakejte tiffany, pokud k tomu máte důvod. Mě to neurazí. Odpovím Vám upřímně a pravdivě. Ve svém okolí mám praktikující katolíky (tak se to říká, když "chodí do kostela"?) nebo věřící, s kterými musím dobře vycházet, neb s nimi spolupracuji nebo jsou dokonce nadřízení. Zároveň vím, že jsou na téma své víry hákliví. Nebo dokonce mají pocit jisté nadřazenosti z pozice věřícího. Pokud Vám to přijde divné, neberu Vám to, ale nevidím důvod rozebírat své postoje nebo o nich diskutovat. To není téma. Domnívám se, že má otázka je přímá a snadno srozumitelná. Pokud mi někdo odpoví zavádějícím způsobem nebo nepravdivě, co se stane? Asi vlastně nic, že? Ale chápu, že lidé se mohou bát pravdivě sdělit své pocity a názory.

Datum: 20.04.16 17:21
avatar

honzík -

- naprosto s Vámi souhlasím - věřící dokážou být velmi agresivní - a pokud jsou to dokonce Vaši nadřízení, tak je jakákoliv diskuze s nimi nejen nesmyslná, ale i nebezpečná.

Myslím, že jste se na tuto Poradnu obrátil správně, neboť zde je věřících dost a jistě Vám Vaše dilema rádi vysvětlí - já osobně nestačím "kulit oči" - celá situace na mne dělá dojem, že je církev na zotročování Evropy nějak finančně, nebo mocensky zainteresovaná. No - jen můj názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.04.16 18:18
avatar

A proč by mu zde nemohl odpovědět nějaký katolík, od toho je to poradna, aby se lidi anonymně ptali, ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 20.04.16 11:54
avatar

Musím dát za pravdu kolegovi. Nechcete reakci lidí, které znáte, ale chcete reakci anonymů, o kterých nevíte nic. Prorokuji otázce min. 20 odpovědí lidí, kteří s katolickou církví nemají společného vůbec nic. Antiteisté se budou rozepisovat, nakonec to skončí u komunistů nebo islámského státu.Za katolíka vám odpovím stručně na oba dotazy - dovoluji si uvést jen toto a nebudu dále reagovat na jakýkoliv pokus o hádky a dlouhé zbytečné diskuse.1) Papež uvádí, že máme přijmout lidi, kteří se snaží utéct před válkou. Neříká "živte je, dělejte jim otroky,...", ale nabádá, abychom podali pomocnou ruku potřebným. Pokud budou tito lidé chtít. - viz. např. http://www.rozhlas.cz/zpravy/…aci-z-ceska-do-iraku--1601127 . Napomíná katolíky, kteří jsou pokrytci. Tj. velká huba keců a čin žádný. Když pak mají možnost se postarat, pomoct, mají plno výmluv, proč to nejde. Nebo dokonce dělají akce proti "nežádoucím uprchlíkům".Papež má samozřejmě pravdu a snaží se prosazovat nějaký princip církve a jejího základu - pravda a láska.2) sexuální skandály - Lidi jsou omylní. Neexistuje člověk, který neudělal chybu. Když je tento člověk představený (prezident, předseda vlády, senátu, lékař, učitel, ...) a udělá něco v rozporu s jeho učením či zneužije svou funkci, je to špatné. Média ale tyto příběhy vyhledávají, snaží se vytáhnout pár slov z popsané stránky a udělat z toho kšeft. Že se pak zjistí, že to není přesně podle popisu? To nikoho nezajímá - prodáno 3x tolik výtisků za poslední měsíc, a to se vyplatí! Pokud opravdu je nějaký skadnál popsán přesně podle pravdy, je to smutné, rozhodně by to tak být nemělo a chování daných lidí je třeba potrestat dle zákona. Ostatní předáme Bohu a ten si dořeší při posledním soudu...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzik*
Datum: 20.04.16 14:02

moje otázka zřejmě je možná naivní. Zakončeme to tedy hned na začátku tím, že milion katolíků = milion názorů na věc. To mi stačí. A nemusíme se o tom více bavit.

Cíleně jsem to směřoval na organizované věřící v katolické církvi. Domníval jsem se totiž, možná chybně, že na mnoho věcí na světě dostávají od svých autorit návod, jak na ně mají nahlížet. Dost dobře si totiž nedokážu představit, že slova faráře ke svým svěřencům by měla být značně rozdílná od slov a činů papeže. Sám pro sebe si nedokážu připodobnit, jak bych to vnitřně řešil. Neorganizovaný věřící má jistě větší prostor pro své vlastní myšlenky. Více ke svým pohnutkám nemám co dodat. Všem, co odpovídají děkuji.

Od: jmlc®
Datum: 20.04.16 14:12
avatar

Každá církev má nějakého představeného, který by měl být vzdělaný v oblasti dané víry. Měl by znát nějakou historii a prameny, měl by logicky nebo věrohodně vysvětlit určité signály či literaturu.. - podle svého nejlepšího přesvědčení a v souladu se zákony (třeba i zákony cíkevními) prezentovat dále svým ovečkám...

A samozřejmě i faráři jsou lidi, kteří můžou nesouhlasit se svým nadřízeným. Třeba díky nějakým svým zkušenostem, třeba pro svou pohodlnost.

Například vznik Anglikánské církve - https://cs.wikipedia.org/wiki/Anglik%C3%A1nsk%C3%A1_c%C3%ADrkev - prostě vlivná osoba nechce akceptovat vyjádření tehdejšího představeného, tak si "založí" svou vlastní sektu nebo církev, která vyhoví jeho požadavkům...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.04.16 17:15

... ale my nemáme členské průkazy nebo evidenční čísla. Co to je organizovaný věřící? Jako že někdo v církevním sekretariátu dělá čárku za docházku do kostela, další za pozdní příchod a další za hřích?

S některým farářem souhlasím a s jiným zase ne a nejsem vyloučen za jiný názor. Uprchlíci mi vůbec nevadí, nám taky pomáhali, když jsme zdrhali z toho socialistického lágru. Milion uprchlíků přijalo 6milionové Jordánsko a Evropa s tím má problém?

A pedofilové? Nikdo by je neměl krýt, měli by být vydáni spravedlnosti.

Ale je to podobné jako bych se ptal, jestli se nebojíte zdravotníků, když tu byl heparinový vrah, lékař týrající děti, (osvobozená) draslíková sestra, MUDr. Barták, pedofilní lékaři, ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.04.16 15:39
avatar

Krásně podáno... papeže obdivuji, btw, jsem kolegyně .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.04.16 12:50
avatar

Honzíku, v první větě druhého sloupce máte základní chybu. Církev, to je vlastně zájmová organizace. Víra, to je přesvědčení každého jednoho člověka. A tam je jádro pudla. Každý věřící, mající víru, jedná podle svého přesvědčení a podle své potřeby. A pak se to snaží obhájit, ukecat. *sok*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.04.16 13:31
avatar

Možný tu někoho naštvu, ale mám ve svém okolí několik lidí, kteří se ohánějí Bohem a přitom se chovají hůř než ateisté. Myslím, že dnes to je přežitek nebo móda, podívejte se na nějaké celebrity, jak se hlásí k tomu, že věří a přitom se vdávají po několikáté.

Věřící v Boha by měl být skromný a neškodit druhým a podívejte se, kolik škod napáchaly církve, kolik jim padlo za oběť nevinných lidí. I když je církev, zájmová organizace, sdružuje věřící, z nichž velká řada se podle přikázání nechová a nikdo je ze svého středu nevyloučí.

A majetek? K smíchu,podívejte se na restituce a to hamounění.

A poslední, jestliže člověk vraždí ve jménu své církve nevěřící nebo jinak smýšlející, je to zločin daleko horší,

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dylin
Datum: 20.04.16 16:32

Tak já můžu reagovat :)

1. Já bych proti přijímaní uprchlíku nic neměl pod jednou podmínkou - nechovat se k nim liberálně a lhostejně, ale na férovku nadefinovat jim povinnosti. Nesouhlasíš? Tak bohužel no. Zrovna u papeže si myslím, že je hnán tou myšlenkou, udělat z 12 vybraných Evropany.

2. Je hrozně zajímavé, že u ateistů se největší pozornost věnuje pedofilii u kněží. Jasně, je to tím, že něco kněží kážou a přitom jsou to dobytci. Že je největší pedofilnost mezi příbuznými, to nikoho nějak netankuje. Přitom je to to samé - jedinec má zvrácenou psychiku, ukájí se na dětech. Když je to člen církve => celá církev je organizace na prznění dětí. Když je to občan => hovado, ale nikdo podle stejné logiky nedodá: občané této země jsou pedofilové.

Paušalizace církve jako pedofilní penězochtivé prasoorganizace je nejlepším argumentem ateistů, že nebýt v církvi je správné. Přitom je to kravina. Kolik je knží pedofilů v Čechách? Kolik je kněží v Čechách?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.04.16 19:31

ad 1. "si myslím, že je hnán tou myšlenkou, udělat z 12 vybraných Evropany.
Spíš křesťany :-D

ad 2. Máš nějaké statistiky které to prokazují? Já si myslím že to není pravda a že největší pozornost omezeně se věnuje hlavně manipulaci, inkvizici a potlačování lidských práv (týká se sňatků s homosexuály). Kolik je kněží v Čechách pedofilních se nedozvíš dokud to drží v tajnosti. Nedělal bych z toho ústřední bod zájmu, je to jen jeden z mnoha hříchů katolícké církve.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 20.04.16 19:27

Nejsem sice katolík ale mě osobně by to bylo jedno koho si sebou odveze, protože on bydlí ve Vatikánu a živit je asi bude sám, takže koho zajímá koho si sebou přiveze? Mno a když voni tam asi stejně moc dlouho nevydrží a budou chtít do Německa.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 20.04.16 20:47

1/ Co se týká víry jeden příklad, Kluka od sousedů vychovávala babička a chodila s ním do kostela. Teď je dospělý a věřící člověk. Bude mít svoje děti a chodit s nimi do kostela... Takže je to něco, co se člověk naučí od společnosti a dává mu to jakýsi duchovní rozměr.

2/ Co se týká církve. Máme různé církve, a některé se označují i jako sekty. Je to společenství lidí, kteří se mezi sebou nějak utvrzují ve společenských postojích a "radikalizují". Společným tématem je víra. Na programu je i často shánění nových oveček do církve, tak aby církev nezhynula na nezájem. Jako v každém společenství je i tam nějaká hierarchile řízení a nějaký řád.

3/ Co se týče uprchlíků. Mezi lidmi je to podobné jako mezi zvěří. Představte si, že na poli č.1 žije tlupa opic A, a na poli č.2 žije tlupa opic B. Základní pravidlo přežití je, že opice z tlupy A nejdou pro banány na pole č.2 jinak dostanou "nářez" (a naopak). Chování tlupy B je pochopitelné, protože nikdo nemá rád, když jim cizí žerou banány. Už dost povyku způsobí to, že si žerou banány mezi sebou v rámci jedné tlupy.

Jakmile někde dojdou banány tak začne migrace. Z hlediska lidí stojí zato přemýšlet, proč lidi odcházejí ze "svých" zemí a kdo jim sebral "banány", které tolik potřebují ke svému životu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.04.16 13:08

,Souhlasím s Tondouc.Zneužívání děti - je odpudivé a zvrženíhodné...ptát se ale katolíka ve vašem okolí,jak může být součástí toho společenství,to je,jako byste se ptal nevěřícího,jak může žít ve státě,kde se děje tolik vražd,loupeží atd.Nikdo přece nezodpovídá za druhé nebo Vy ano? Víte,někdy říkám-jako věřící praktikující-tzn.chodím do kostela-že s vírou a církví je to jako s občanem a státem.Pro mě je víra největší hodnotou,jako pro občana vlast..tu také miluje každý -církev tvoří faráři,biskupové,kardinálové atd.kteří jsou jen lidmi ..tak jako stát tvoří politici ,kteří jsou jen lidmi.Dobrým katolíkem nemusí být člověk,který chodí do kostela každý den a přitom hřeší a svých hříchů upřímně nelituje,dobrým katolíkem je člověk,který žije podle Desatera a uvěřil v Boha.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.04.16 13:12

Co se týká imigrantů,papež je jistě všeobjímající..v praktických věcech se ale rozhoduje na konkrétních místech a podle svědomí a možností -to je stejné jako ve státních organizacích v daném místě.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.