Archeologové a nálezy

Od: Datum: 20.04.16 13:51 odpovědí: 13 změna: 25.04.16 09:10
Ahoj,moc by mě zajímalo,kam jdou všechny drobné nálezy které archeologové naleznou.Je mi jasné,že třeba nález pokladu se oznámí veřejnosti a třeba i odevzdá muzeu,ale co mince nalezené po jedné?Myslím tím drobné měděné,stříbrné a zlaté mince.Mě přijde,že jim to končí v kapse...ačkoliv tyto mince mají kolikrát i velkou cenu.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.04.16 15:07

Prý se to vše zdokumentuje a skončí v depozitářích muzeií.

Datum: 20.04.16 15:20

Toto je bohužel naprostý nesmysl.

Datum: 20.04.16 15:21

Tak kam to tedy jde?

Datum: 20.04.16 15:30

Já osobně vlastním detektor kovů.Bohužel jeden z tech nejlevnějších tudíž nejhorších.Chodím hledat sem-tam tak na dvě hodiny týdně někdy ani to ne.Za 1 rok jsem našel spoustu měďáků,20 stříbrných.Oni hledají pomalu každý den tou nejlepší technikou.Víte jak obrovské by ty depozity museli být?

Osobně jsem s pár archeology mluvil a je shoda náhod že všichni sbírají mince.

Od: vilik
Datum: 20.04.16 15:34
To ale není chyba systému, ale selhání jednotlivce.
Datum: 20.04.16 15:34

Byli jste se někdy podívat v depozitáři?

Datum: 20.04.16 15:35

Vy si opravdu myslíte že existuje předávací protokol ke každému měděnému haléři nebo krejcaru?

Od: mot
Datum: 20.04.16 15:39
no proc se vlastne ptate, kdyz sam vite tu spravnou odpoved?
Datum: 20.04.16 15:45

Tuto otázku jsem položil i archeologům jenž u nás ve městě byly dělat výzkum a bylo mi řečeno,že je běžná praxe,že vše drobné jde do vlastních kapes.Bylo mi řečeno,že nebudou psát protokol ke každému drobáku.Zajímal ně veřejný názor na archeologickou práci.

Datum: 20.04.16 19:37

Právě proto že maj velkou cenu by měly skončit v kapse *smich* Nevidím důvod proč by se měl stát obohacovat na něčem co našel někdo jiný tedy pokud to není objev velkého významu.

Datum: 20.04.16 22:33

Takže podle toho co píšete to znamená,že pokud budu pracovat pro Škodovku mohu si domů brát díly z aut,nebo rovnou celé auto.

Datum: 25.04.16 09:10

Ale houby. S podnikáním můj příspěvek nemá nic společného.

Datum: 21.04.16 12:12

Tak já mohu mluvit jen za sebe, a uvést svoji zkušenost s archeologickým průzkumem u mně na pozemku.

Konal se tady celkem 3x. pokaždé jsem dostal na konci expertní list, s číslem průzkumu, jménem realizátora atd. V rámci průzkumu se vše zapisovalo do deníku, včetně zákresu nalezených zbytků staveb. V jisté fázi se uvažovalo i o podrobném zaměření geometry. Vzhledem k tomu, že u mně se jednalo o keltské období (krom zbytklů staveb, ty byli mladší) , tak většina nálezů byli střepy keramických nádob, kousek od vstupu do domu mám v hloubce cca 50 cm keltské ohniště...

Co se dokumentace tedy týká, spíše než jednotlivé protokoly jsem se setkal s deníkem kam se vše zapisuje. Jinou otázkou bude poctivost každého jednoho archeologa, ale to je asi stejné v kterémkoliv oboru. Takže já osobně bych to rozhodně nepaušalizoval tak, že většina drobných končí v kapse nálezce.

Moudrý a zapálený archeolog ví, že historicky má větší cenu nález mince na daném místě, v daném kontextu, než je cena mince samotné.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.