Nový název naší republiky -Tchekia

Od: Datum: 15.04.16 19:05 odpovědí: 35 změna: 22.04.16 12:27
avatar

Zdravím. Tak co na to říkáte? Nejenom že to bude stát miliardy, ale vůbec se mi to nelíbí. Jak na to koukáte Vy? Jak to bude správně napsáno nevím.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.04.16 19:11

Neříkám na to nic. Název republiky se nemění.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: coco
Datum: 15.04.16 19:21

K cemu by mohla byt ta zmena dobra? Nekdo uz nevi co roupama vyplodit *jasne* Buh to snad nedopusti :)


doplněno 16.04.16 10:59:

Kdyz uz by to muselo byt jednoslovne, tak snad Czechland (jako Holland, Finland...)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 15.04.16 19:16
avatar

Dobrý den, no, v zahraničí to zřejmě nikdo řešit nebude a velký ohlas ani přínos to nevyvolá.

Horší to bude (je) u nás. Už jsem zaznamenal vyjádření předsedy nějaké moravské národní strany, že mu v tom názvu chybí Morava (a ani Slezska tam moc není). Takže, jistě budou i nějaké vášně a kam vede spor o název státu zde již pamatujeme. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.04.16 19:16

vůbec takové věci neřeším...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.04.16 19:19
avatar

Kdyby se někdo před měsícem zeptal, jaký název se v cizině užívá, tak by půlka lidí nevěděla. Píše se to Czechia (Česko)...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.16 11:36
avatar

Ve Francii je to Republique Tchéque.

Datum: 15.04.16 19:22
avatar

Czechia. Nevadí mi to a myslím si, že se tento název jen "oprášil". Používal se. Dokonce se tak jmenoval slavný motocykl. No a že to bude stát peníze je mi jedno, víc mi vadí vyhozené peníze za jiné nesmysly, jako třeba za ministra pro lidská práva.

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cechie-B%C3%B6hmerland

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 15.04.16 19:26

Včera to vysvětlovali v čt. Je to jediné možné správné pojmenování co do přesného významu pro název našeho státu. Asi tak jsem tomu rozuměl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.04.16 19:56
avatar

Nevím, proč tak narychlo, co za tím vězí. Kde nic, tu nic a najednou změna? Kdo je pověřil, čí to byl nápad? Stát peníze nemá a změna musí být? Nepokládám naši vládu za dobré hospodáře.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.04.16 21:58
avatar

O tom se mluví už dlouho.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bibi
Datum: 15.04.16 20:26

Dělají, jako by neměli nic jinýho na starosti, takový věci by se měly řešit až naposled, kdy už nebude co. Vytáhli to a chtějí odvést pozornost od opravdu důležitých věcí, které lidi trápí, at to stojí co to stojí, po nás potopa.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 15.04.16 21:33
avatar

Proč tady uvádíte, když už něco, tak jen anglickou verzi? Těch verzí je 6: anglická, francouzská, arabská, čínská, ruská a španělská. A nejedná se o změnu názvu, ale o oficiální uvedení zkráceného názvu (ekvivalentu k patvaru "Česko") jako varianty k normálnímu názvu (Česká republika). Takže bude možné používat obě verze a v cizině budou vědět, jak má ta zkratka vypadat.
Takto (v tomto smyslu) to uvádí web Českého rozhlasu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pesk*
Datum: 15.04.16 22:14

... holt někomu se to líbí, někomu ne. Jako je Italia, Bulgaria, no tak bude Czechia. Ne to, co píšete Vy. Vždy´t je to ostuda. V Německu píší, že tohle byl těžký porod, který trval 20 let. I oni mají pro nás název - Tschechien. A my sami jsme nebyli schopni vytvořit pro sebe jednoslovný název.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.16 02:45
avatar

A proč musí být jednoslovný? ČR byla dobrá a nepletli si nás s Čečenskem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pesk*
Datum: 16.04.16 17:42

proč, proč ... každý stát má oficiální název - třeba Republica něco ... a potom jednoslovný název . Např. Bundesrepublik Deutschland a ten jednoslovný Deutschland . Snad se zrovna v tomto příkladu nějak nepletu, ale když se zamyslíte, tak to tak prostě je...Jen my jsme po ztrátě Slovenska, kdy bylo úplně normální říkat československo, nebyli schopni něco kloudného vytvořit ... mimo jiné proto, že nabízející se tvar "česko" mnohým lidem prostě nejde jaksi z huby - včetně mně ... ale vlastně už jsem si zvykl. ... a vždyť jde o název vlastně mezinárodní ... Na dresech bude Czechia ... co tam do prčic chcete? Nikdo tam nemá název s "republic" - jen my. Bylo na čase

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pisatel
Datum: 16.04.16 03:03

taky se mi to nelíbí, je to moc měkké a divné

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.16 09:59
avatar

- pokud už to musí být - tak jaký název by byl lepší?

Z tohoto hlediska bylo to Československo asi nejdůstojnější (i když se Slovákům vůbec nedivím, že se od nás odtrhli). Jugoslavie měla ve světě taky lepší zvuk, nežli nějaké Kosovo, nebo jak se všechny ty státečky vlastně jmenují. A pro Američany a ostatní svět budeme stejně hlavně EU, dokud budeme. Jó - doby hrdého Království Českého jsou nenávratně pryč, tak co už teď - kde sehnat nového Karla IV?!

- jo - doufám, že se nemusím bát napsat svůj názor, pokud se mýlím, ráda se nechám přesvědčit a "kabát převleču" . Zdravím.


doplněno 16.04.16 11:05:

ještě chybí ty tibetské vlajky na hradě!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.16 10:08

Naše zem je Čekia a my jsme čekisti. Soudruh Felix Edmundovič má jistě v pekle ohromnou radost ..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 16.04.16 10:31

Vždyť je to jedno, jak se budeme jmenovat. 90% lidí ve světě stejně neví kde to je. Nebýt Zátopka a dnes Jágra, tak možná 99 %.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 16.04.16 11:11
avatar

Mně by se líbil název: "České země" - Czechieland, jako Niederland - Nizozemí.

České země, to zahrnuje Čechy, Moravu i Slezko, bývalo České království a to byly právě České země, jak nastínila už trochu "culda".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.04.16 10:39
avatar

No, to mně ani nenapadlo! To bych asi jediné přijala, pro mé uši, i srdce, to zní libozvučně. Dobrý nápad! Jen by mně zajímalo, proč pořád vláda vymýšlí a řeší, co už je jednou vyřešeno. To si zase vzpomenou za pár let nás přejmenovat? Nebo chtějí ušetřit práci švadlenám při šití dresu? Nebo peníze za pár přišitých písmenek navíc sport. klubům?


doplněno 22.04.16 10:41:

Suzymon, příspěvkem pode mnou mi mluvíte z duše! Ano, taky mně uráží, že se na tak důležitou věc nezeptali lidí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 22.04.16 10:56

Nejde o přejmenování, ale o dohodě občanů ČR, jak se má jejich země nazývat jednoslovně v angličtině.

Zkuste si přečíst článek na Wikipedii.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.16 11:47
avatar

Někteří tady píší, že to není nic nového, že se tohle projednávala už v minulosti. Omlouvám se, nevšimla jsem si. Vadí mi na tom to, že jde o úplnou zbytečnost a jak to vypadá, asi se teda ty předešlé diskuze chtějí zrealizovat. Nechápu proč, když jsme ve světě už dobře známí. Včera jsem právě slyšela tak jako mnozí z nás, že to nebude žádná "sranda", že se bude muset zasahovat do celosvětových map a tak dál. Takže nejde pouze o nějaké jiné jméno (to tady už bylo), ale o zásadní změnu, která bude strašně nákladná pro náš stát a tudíž i pro lidi. Myslím si, že by o takovém radikálním rozhodnutí měli hlasovat občané a ne jenom hrstka "povolaných". Nechápu proč by se měly vydávat miliardy na takovou změnu, která nikomu neprospěje. Dělají, jako kdybychom neexistovali, jakoby nikdo ve světě už dávno nevěděl že existuje Česká republika. Ano, dříve, asi tak před pětadvaceti lety tomu tak někde bylo. Setkala jsem se s tím právě ve Francii. Tam mne prostě měli obyčejní lidé za Jugoslávku. Ale dnes? Dnes je přece jiná doba.


doplněno 16.04.16 11:51:

Pro Jofa. Nejde o tohle. Jde o to, že to nebude zadarmo a že to zaplatí všichni lidé, včetně Vás. O to jde.


doplněno 16.04.16 15:19:

Nikdo, přesně tohle mám na mysli. Politici tady skučí že nejsou peníze na to a ono a na takovouhle zbytečnou hovadinu peníze teda najdou? A na to nebudou žádné dotace, je to vnitrostátní rozhodnutí a tudíž to budeme platit my všichni, jestli jim ta pitomost projde. Doufám, že vzniknou nějaké petice a budeme moci alespoň hlasovat. Ale i přesto se obávám, že si mnozí z lidí ani neuvědomí o jakou kolosálně drahou hovadinu půjde a řeknou si, mně to je fuk, ať si to přejmenují...

Od: hm®
Datum: 16.04.16 17:25
avatar

Tedy, já jsem to pochopil tak (u toho jednání jsem ovšem nebyl), že se nebudeme přejmenovávat. Pořád budem ČR, ale kdesi snad v OSN se jen zapíše ještě oficiální možnost zkrácené verze názvu. Pro nás tady v ČR se nemění nic, zaplatit bychom asi měli jen ten zápis do papíru OSN (z mého pohledu faktické náklady na jednoho úředníka cca 100 Kč pro zápis těch 6 slov i s vyhledáním a uklizením příslušného šanonu; bohužel se jedná o politického úředníka, tak to bude tak 1 mil. Kč) a dál nic. Když bude pak chtít cizinec pojmenovat náš stát, bude moci pořád po staru použít ekvivalent k "Česká republika", kdyby se mu to zdálo dlouhé, bude moci použít verzi kratší. Bude záležet na něm, ale nás už se to finančně nijak týkat nebude. Takže celkové reálné náklady už zmíněných 100 Kč (z důvodu účasti politického úředníka = 1 mil. Kč, kvůli projednávání našimi politickými orgány už alespoň bohužel 100 mil. Kč, protože něco ti naši chudáčci za svou těžkou práci dostat musejí); tak miliardy to snad nebudou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.16 19:28
avatar

Hm, kdyby to bylo tak jak povídáte, tak bych se nad tím vůbec nepozastavila a vzala to přesně tak jako Vy. Ale já včera slyšela o nákladech v počtu několika miliard. A to mne zvedlo ze židle. Proto jsem tu otázku založila, chtěla jsem vědět, jestli někdo poslouchal stejnou repotáž. Bohužel si nepamatuji všechno co tam říkali, že se bude muset změnit a kde. Jednalo se o změnu v celosvětových mapách, dopad na mezinárodní obchod a tak dál. Bylo toho hodně. Já doufám, že to byla pouze zase nějaká reportáž vycucnutá z prstu a nepodložená. Ale když jsem to poslouchala, tak jsem se fakt lekla, protože mi to přišlo naprosto nesmyslné. Člověk už fakticky nemůže ničemu věřit a já se to musím na stará kolena konečně naučit...


doplněno 22.04.16 19:03:

Už nemůžu reagovat do otázky, tak alespoň takto. Je to pro Paspulka a Hm. Možná si vzpomenete, že už Gilbert Bécaud a Charles Aznavour zpívali písničku s názvem "La Bohéme". Je krásná a všichni věděli o kterou zem jde. Ale myslím si, že by to bylo zbytek světa dost nesnadné. Ne všichni vědí, že La Bohéme jsou v latině Čechy. To by bylo ještě nesnadnější světově "ukotvit" tento název tak, aby všichni věděli, že se jedná o nás. Mně osobně tedy vůbec nevadí Česká republika. Jsem češka a nechápu co je na tom špatně, že se má zem jmenuje Česká republika. Už takhle jsme tak malinký národ a snad lidi nebudou natolik blbnout, aby třeba moravákům vadilo, že oni nejsou v názvu jmenovitě zvýrazněni. Francie je obrovská a jsou tam také různé regiony v daleko větším počtu a stačí jim prostě pro všechny ta Francie. To samé i pro jiné velké země. Tady je vidět, že asi trpíme nějakým velikáštvím právě proto, že jsme tak malí. Teda ne my, normální obyvatelé této země, ale ti co nám vládnou. Myslím si, že to jsou úplně zbytečně vynaložené peníze na náklady takové změny, která nám nic převratného ve světě nepřinese, akorát se vydají další miliardy za něco nepotřebného, zbytečného. Jim je to jedno, oni mají takové platy, že se jich to ani nedotkne, ale co normální lidi? Proč to máme platit my? Tak když se to vládě nelíbí a chtějí se nějak víc ve světě zviditelnit, ať si to financují z vlastních kapes. A kdyby jim tohle mohl národ dát na výběr, tak by rychle stáhli "ocasy mezi nohy" a určitě by se mezi sebou bleskurychle dohodli, že je je vlastně název Česká republika naprosto dostačující...

Datum: 16.04.16 13:35
avatar

Když už si konečně po 25 letech, zahraničí začalo trochu zvykat na Czech Republic, tak se to bude zase měnit. Nelíbí se mi to a nesouhlasím s tím. Kdyby vymějšleli spíš něco užitečnějšího. Než perly stylu czechia nebo hasičáky na rafty.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 16.04.16 15:43

Czechia už tady mělo být dávno. Jenže všechny naši zakonodárci v minulosti papežtější než papež a teď to budou znovu rezebírat. Typický Czech. To Slováci měli víc rozumu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hk
Datum: 16.04.16 17:28

Mně to přijde úplně jedno, jak se to tu bude jmenovat. Záleží jen, jak se tu bude žít. Cílem je stejně smazat národní povědomí a zvést jedno globální a tím je EU.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 16.04.16 18:13

A v jaké řeči to prosímvás má být? Asi to budou muset takto říkat ve Francii?

Nejlepčí je název Česko, nebo Čechy, a když to v zahraničí budou mít bez háčku, tak nevadí, oni to C stejně budou číst jako č. Ale nejlepší a nejlevnější neznamená, že se to v zemi tunelářů a korupce tak udělá. Důležité tady pro ty, co to prosazují je, imput na konto *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.04.16 10:52
avatar

Dobré dopoledne. Žasnu co všechno jsou naši zákonodárci vymyslet, někdy mám pocit, že spí a u sebe mají papír a pero, vzbudí se a jupí je tu momentální nápad. Všechny zákony pak mají novelu a poté novelu té novely. Příště až se zase někdo probere budeme se jmenovat? a opět to všichni zaplatíme.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.04.16 18:02
avatar

Ten jednoslovný název tu měl být už dávno...stejně nám už všichni nějak jednoslovně říkají (podle sebe) a pak je v tom akorát zmatek...Czechia se mi docela líbí (jenom kdyby tu nebyla ta Chechnya :-D).

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: jarkolousek
Datum: 20.04.16 21:28

Pánové ve vládě se nudí.Nevím co je špatného na jméně Česká republika?! Jednoslovný název také nemusí být máme Velkou Británii Nový zéland Bosnu Hercegovinu Černou Horu a nikomu to nevadí.Je potřeba jim dát více práce osobní zodpovědnost a ubrat peníze.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.04.16 11:22

Líbí se mi Bohemia...víc než Tchekia..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 22.04.16 12:10
avatar

No, to není špatné pojmenování. To bych možná i někdy použil, na rozdíl od poloslova "Česko-?!". Akorát tedy s Českou republikou nemá nic společného (formou zápisu a výslovností).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 22.04.16 12:27

Proti Bohemia jsou stejní lidé, kteří odmítají název Čechy, protože nezahrnuje Moravu a Slezsko.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.