Jsou zde řidiči důchodci?

Od: ® odpovědí: 23 změna:
avatar pt

Prosím rádce, kteří jsou v důchodu a řídí auto, muži i ženy. Napište, jací jste řidiči a pokud jste někdy účastníky nehody, tak v jakém věku se to přihodilo a kdo byl na vině? Jen tak pro zajímovost.

Za sebe říkám, že jsem řidička aktivní, ne sváteční, předvídám (co asi udělá druhý), jezdím 40 let a zatím bez nehody.

23 odpovědí na otázku

 

 


0x

Jezdil jsem celý život, posledních 21 let autobusem, celkem bez kolizí, a 14 dní před důchodem – klasické nevěnování se, nedobrždění, a docvaknutí do nárazníku přede mnoujedoucí Oktávky; 500 Kč pokuta, 1100 spoluúčast k pojistce. Takže finále jako vyšité.

 


0x
avatar bruno2

Vlastním řidičský průkaz 51 let. Nejprve jsem jezdil na pionýru, pak na motorce, na vojně s T 805. Pak s osobáky. Nehodu jsem měl pouze jednou a to před 6 lety na motorce na dovolené v Řecku. Ustlal jsem si v důsledku smyku v zatáčce na pískem pokryté silnici. Jinak s autem pouze jednou odřený blatník. A to jezdím dost, např. o víkendu jsem ujel 1100 km.

 


0x
avatar jabraka

Vlastním průkaz řidiče od roku 1966.Ani jsem netušil,že mám letos výročí-Automobilů jsem vystřídal 6,všechny škodovky.

Nezůčastnil jsem se žádné nehody,i když jsem po republice České i Slovenské natočil na 150 000 Km

JABRAKA

150 000? Jabrako jezdil jste i popředu nebo tohle je jen couvání.

 


0x

Můj muž má 70 let a lepšího řidiče neznám.Jezdí ohleduplně, svižně, plynule, fofrem odcouvá, nezdržuje. To je prostě v povaze.

Svizne, plynule, kez by kazdej borec umel fofrem odcouvat a nezdrzovat *ua* i jinak, kdyz uz je nezadouci l Ja jsem si koupila svoje páte auto na oslavu odchodu do duchodu, ke sve blond hrive a dlouhym noham nedavno novy model :)

 


0x
avatar opicak

Tak já napíšu za čtyři roky, pokud nezapomenu.*ua*

opičáku, taky mi bude za 5 let přidat se do debaty.

 


0x
řidičák mam letos 70 let a najeto zhruba 2500000 km bez nehod
To máš Karle Toníku štěstí. I když ti ho teď prodloužili jen na těch 5 let...
.
Vlastně mám štěstí i já.
.
15(18) + 70 + 5 = 90(93)
To si budu muset už jen pět let na tebe dávat na cestách pozor, abych tě nepotkal.
Jen jsem zvědavý, jak v tvých pětaosmdesáti najedeš těch 35 000 km ročně... Nebo skoro 3 000 měsíčně.

 


0x
avatar hrdaalena

Řidičský průkaz mám od roku 1972, byla jsem aktivní řidička, jezdit autem jsem přímo milovala, nikdy jsem žádnou nehodu neměla ..až : před 4mi lety jsem v autě vezla 5ti letého vnuka na chatu.Jedu si po rovné silnici vedle příkop a najednou nějaký pitomec v protisměru se přesunul na moji polovinu vozovky,začala jsem zpomalovat a on stále proti mně, to už jsem brzdila plnou parou, vyděšená hlavně kvůli vnoučeti a on ten kripl těsně u mě provedl strhnutím volantu návrat na svou stranu, vystrčil ruku z okénka a ještě na mně ukázal prostředník a hrozně mu to připadalo vtipné, jak se tomu smál A do mě by se krve nedořezal.Možná si pomyslíte, že jsem měla dost času nějak zareagovat jinak ale byl to mžik, nestačila jsem mu ani vynadat a já od té doby mám nějaký psychický blok, hlavně ta odpovědnost za vnuka, při pomyšlení, co mohlo následovat.Tak se radši nechávám vozit a už se toho bloku asi nezbavím. A řidičák si můžu dát za rámeček:-D Sice jsem si už podvakrát nechala napsat potvrzení od lékaře, kvůli věku a policajtům, abyste mi rozuměli,ale kvůli dalším potenciálním magorům,bohužel to tak musím napsat, a že je vidím dost často, řidičský průkaz využiji jen když by to bylo nevyhnutelné v případě nějaké nepředvídané události, kdy by jiný řidič nebyl k mání. Je mi to líto,ale je to tak.


"hrdalena", to muselo být trauma, to je neuvěřitelné, co napadne takového "pitomce". Kdyby mu manévr nevyšel, byla by to katastrofa. Hlavně, že se Vám, ani chlapečkovi nic nestalo.

pt,děkuji vám za vaše vyjádření, bylo to opravdu fousové a pro mě šok a dodnes vlastně nevím, proč to ten člověk udělal.Najížděl na mě v neuvěřitelné rychlosti, bohužel jsem si nestihla přečíst ani jeho SPZ.Nejhorší bylo, že jsem neměla ani šanci uhnout do pole, protože tam byl dost hluboký příkop a na druhou stranu mi nedal šanci zase on,magor jeden.Chvíli jsem nebyla vůbec schopná v jízdě pokračovat,rozklepala jsem se,pak jsem začala brečet a musela jsem to vydýchat venku mimo auto.Kdyby se mnou nejel vnuk, asi bych to tak emotivně neprožívala. No, každopádně se mu podařílo vyřadit mě tím z evidence aktivních řidičů.Od té doby mám totiž fóbii z aut a drží mě to již 4 roky.Ještě vám řeknu,že dnes, už jenom z pozice spolujezdce, vidím tolik "dobrovolných abonentů na smrt",hlavně mladých kluků,kterým ještě ani"neuschnul inkoust" v řidičáku,ale myslí si, že jsou "king",když svou riskantní jízdou, která nemá vůbec nic společného s řidičským uměním,ohrožují nejen sebe,ale hlavně ostatní řidiče, kteří nebýt jejich zkušeností a rychlých reakcí..radši ani nedomýšlím jak by to dopadlo.


"hrdalena", to Vás naprosto chápu, člověk vychoval své děti, ale za ta vnoučátka cítí daleko větší zodpovědnost, jede opatrně a nějakému "pitomci" přeskočí v hlavě a udělal by neštěstí a ještě z toho má radost a nestydí se vystrčit prostředník. Takovému by měli hned sebrat řidičák, ale je jasné, že člověk je v šoku a je rád, že se nic nestalo. No, však ono se to takovému "pitomci" jednou vrátí, nebo se mu to vymstí.

 


0x
avatar babajaga

Letos 21. května oslaví můj řidičák 43 let. Takže žádné kulaté výročí.

Jezdila jsem: se Š 100 L, Š 105 GL, Fordem Mondeo, Fiátkem 126 - Maluchem, nyní s krásně zelenou dvojkovou Fabií. Služebně se Š 120, Š Favoritem, Š Formanem, Fordem Fiestou.

Nehody jsem měla dvě, naštěstí jen plechy, zranění žádné. Poprvé jsem měla řidičák pár měsíců a můj kluk /nynější muž/ mi půjčil řízení. Skončila jsem na třešni. Takže moje vina.

Podruhé jsem jela ve služebním Favoritu, vlítl do mě pán, který prudce vjel do zatáčky a vyneslo ho to do protisměru. To bylo někdy před 20 lety.

Jezdím často, hodně a ráda. Jezdívala jsem dost svižně, od té doby, co se mi narodily děti, zvolnila jsem. I když mě auta předjíždějí, říkám si, že i já dojedu do cíle, jen o pár minut později. Dneska už jezdím ponejvíc po doktorech a na nákup. Na dovolenou si vybíráme jiné dopravní prostředky.

V letech 1998 - 2001 jsem jezdila služebně skoro po půlce Čech. Litoměřice, Mělník, Náchod, Trutnov, Hradec Králové, Kolín, Nymburk, Jičín, Turnov, Liberec, Jablonec, Mladá Boleslav...Měsíčně to bylo kolem 5 tisíc km. Na silnicích jsem toho viděla hodně. A nebylo to pokaždé jen pěkné.

Ráda jsem jezdila s manželem a vnoučaty na dovolenou do severní Itálie. Bylo to téměř 900 km jedna cesta. Už nevím, jak to vzniklo, ale tam jsem řídila nonstop já, celou cestu /kromě pauz na čurání/, zpátky zase celou cestu manžel. Rakouské a italské dálnice jsou rovné jako stůl, nejsou přecpané a proti naší D 1 jsem si je parádně užívala. V Rakousku mě navíc překvapovala čistá a upravená parkoviště, nikde ani papírek. To se u nás nevidí.

A tak jezdím ráda. Zrak i sluch mám dosud velmi dobrý, tak jen aby mi to vydrželo.

Přeji všem jízdu bez nehod a šťastný návrat. A nenadávejte, lidi, jenom na důchodce za volantem, na vině je často i jiná kategorie řidičů. *bum*Jaga.

Prostě: Kdo umí, ten umí...:-D

 


0x

,,,to nezáleží na daném řidiči,ale i na jiných...každý si myslí.že je dobrý řidič téměř..

 


avatar pt

Vidím, že se sešli řidičky i řidiči v důchodovém věku, kteří jezdí mnoho desítek let a najezdili hodně tisíc km a bez vážné nehody, myslím, že vesele trumfneme ty mladé, kteří mají ještě mokrý řidičák a rozumu na rozdávání a snaží se nás důchodce za volantem kritizovat, ale chybí jim letitá zkušenost.

Zkoušela jsem i motorku, ale mám malé ruce, prý, jako porodní asistentka a spojka s řídítkem se mi nějak nevešla do ruky. Začínala jsem s našim prvním autkem trabantem, to byly jízdy z Čech na Moravu, kolem 600 km nonstop, pak to bylo MB (škoda 110), to jsem jela za manželem do lázní. Naložila jsem dcerku, jela přes Prahu za Zbraslav pro babičku a zpátky přes Prahu směrem na Teplice. To samé večer zpátky, řidičák jsem měla krátkou dobu a byla to největší škola, bez manžela, bez pomoci, sama s dítětem a s babičkou. Pak to byla š105, to jsme jeli poprvé za dcerou do Rakouska do Salzburgu v r 1991, pak k dceři do Belgie asi v r 1993, přes Německo, kus Holandska a směr Belgie, 1000 km a střídali jsme se s manželem, další cesta k dceři byla s Favoritem a další s Fábií, pak už jsme jezdili autobusem se Student Agency. S naší nynější Thálií, ale jezdím do Prahy, do Ikea, do Globusu, do Hornbachu, do Bauhausu, u nás do okolních vesnic do zahradnictví, na veterinu, běžně jezdím na nákupy.

Pt, tato schválně založená otázka-reakce na diskuzi o dopravní nehodě... dosáhla jste, čeho jste chtěla? :) Ukázala jste nám mladým, co umíme jen kritizovat, zač je toho loket? :)

Nezlobte se, ale je to trochu úsměvné, takové zahojení se po Vám nepříjemné debatě. Navíc stále platí, že pokud někdo způsobí dopravní nehodu nebo svou chybou ohrozí jiného, je to pouze a jen jeho chyba. Ať je to dvacetiletý kluk nebo sedmdesátiletý děda. Pokud neumí řídit, nemá ani jeden z nich na silnici co dělat.

A vo to go.


doplněno 08.04.16 17:18: Pt, moc Vás prosím, přečtěte si, opravdu si přečtěte, slovo od slova, co jsem napsala v oné diskuzi. Jsem vytočená z každého, kdo neumí řídit a ohrožuje ostatní. Asi jste opět přehlédla - a už mám dojem, že úmyslně, že jsem opakovaně psala, že je jedno, jestli je řidiči dvacet nebo sto, pokud ohrožuje lidi kolem. Ani jeden za volantem nemá co dělat.Až si to přečtete, možná nebudete útočit na moji práci a na moje řízení, nikdy jste mě neviděla ani při jednom. O vyhledávání sporů v případě Vašich poznámek o rezervaci, opupínkování, narážky na práci, bych spíš moudře pomlčela. Zkuste spolknout to, že si jiný člověk dovolil si říct něco, co se Vám nelíbí.Děkuji. ps "Co to znamená, chovat se slušně k důchodcům na úřadě, ale v autě ne?" - to znamená jen to, že jste to špatně pochopila. Přečtěte si to znovu.
doplněno 08.04.16 17:50:

Souhlasím, příště lépe čtěte a vyhněte se prosím nízkým osobním útokům přes práci nebo řízení, abyste pak nemohla tvrdit, že někdo vyhledává spory.

Děkuji.


"martino", jelikož se v debatě hodně vyjadřujete opovržlivě o řidičích v důdodu a jste z nich vytočená, chtěla jsem vědět, kolik je zde je řidičů v důchodu a kolik měli za svou několikadesetiletou praxi nehod. Vidím, že to není tak špatné , jak mnozí mladí chtějí naznačit. Opravdu Vám chybí několikaletá řidičská praxe abyste se mohla tak vyjadřovat, prostě to tak je, jen se s tím nehodláte smířit a vyhledáváte spory. Hlavně to učte děti ve školce a za dvacet let to máte zpátky. Co to znamená, chovat se slušně k důchodcům na úřadě, ale v autě ne? To je schizofrenie. Já od Vás žádné ohledy nepotřebuju ani nechci, hlavně Vás nechci potkat na silnici a doufám, že se to ani nestane. Raději potkám na silnici zdejší důchodce, kteří jezdí bez nehody. Dělejte si, co chcete, pište si co chcete, už jsem Vám to psala, je mi to naprosto jedno, je to jen vaše vizitka.

 


"martino", četla jsem si vaše příspěvky o důchodcích, reagovala jsem na ně, ale už nebudu. Pokud se chcete přít najděte si někoho jiného, myslím, že i najdete. Co se týče důchodců řidičů, aby mohli jezdit, musí to mít potvrzeno od lékaře. A pokud jedou v obci pomaleji než 50, tak snad víte, že je to v obci největší maximalní povolená rychlost a ne rychlost, kterou se musí jezdit. A tak důchodci na základě svých zkušeností a letité praxe, jezdí opatrněji než mnozí mladí. A tím debatu končím. Budu ráda, pokud se zde vyjádří další řidiči v důchodovém věku a zmíní svou praxi a zkušenosti.

 


0x

Řidičák mám 55 roků a jezdila jsem moc ráda, ale teď asi 5 roků se hrozně bojím, ani jsem si nenechala vyměnit řidičák. Můj muž stáje jezdí a myslím moc dobře. Nehodu jsme zaplaťpánbu neměli, ale v roce 1970 do nás zezadu narazilo velké vojenské auto sovětské armády. Zadek byl dost zdemolovaný, ale nikomu se nic nestalo. Vše nám bohatě zaplatili.

 


0x
avatar jabraka

Měli jsme v sousedství starší známé,kteří se ne vlastní vinou zúčastnili havarie.Jeden z nich se už nevrátil.Nabourali je dva mladíci,kteří jeli pod drogama.Jim se moc nestalo.Také je to těch staříků vina,že se vůbec odvážili na silnici?

JABRAKA

Pro ty co kritizují důchodce ! není to o řízení ale o zodpovědnosti člověka ať mu je třicet nebo šedesát. A co se týká náhlého selhání tak to je dle statistiky pul na pul. Já jezdím též delší dobu a když je nějaký renonc na silnici tak né senior , ale třicátník nebo mládež sotva rok držitelé řidičáku. Hlavně rychlá jízda a předjíždění , to je nešvar dnešní doby. Mě teda vadí na silnici kolaři , jedou vedle sebe a povídají si u nás je kopcovitá krajina a samé serpentýny. někdy je to náročné. A ještě k těm seniorum , řidičům. Moje dcera žije na Floridě a tam je uplně normální že řidí senior kolem osmdesáti i výš. její tchýně i tchán oba nad 80 a suveréně jezdí . tam se jezdí od 16 let, to je pro středoškoláky neb mají školy daleko od domova.Bez auta to tam nefunguje.Moje dcera denně musí vozit děti do školy a ten nejstarší se vozí sám. Ale rychlost tam je mnohem nižší povolená než u nás ařidiči to vesměs dodržují. Taky je tam někdy karambol ale né v takové míře jako u nás. Je to vše o disciplíně a trestech. Což u nás nikoliv.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]