ČEZ - vyučtování - nevyplacení přeplateku

Od: odpovědí: 10 změna:

Minulý rok nám ČEZ nesmyslně zvedl zálohy o více jak 800Kč měsíčně, dnes přišlo vyúčtování, přeplatek je skoro 10.000 Kč.

Je to hezká částka, ale po prostudování vyúčtování, přišlo překvapení.

Čez tuto částku, nevrátí a do vánoc nebudeme muset platit zálohy, protože je máme předplacené.

Takže, nejenom, že Čez celý rok profitoval na úrocích z nadměrné částky celé minulé období, ale ještě si to prodloužil o další půl rok a mi utřem hubu.

Vůbec se mi toto jednání nelíbí, pochybuju, že na ně budou platit nějaký páky, aby tu částku vrátili (která by se mimochodem hodila).

Jaký na to máte názor.

Raději bych platil pravidelně zálohy s tím, aby mi přeplatek vrátili.

P.S. Omluvte zkomolený nadpis, toho jsem si nevšim, ten opravit nejde.


doplněno 05.04.16 15:19:

Tak jsem našel smlouvu, je sice z roku 2008 (mezitím několikrát měnili obchodní podmínky) a tam je výslovně uvedeno, že přeplatek bude vrácen poštovní poukázkou, takže argument by byl.

Ještě zabrousím na jejich stránky a snad zjistím víc.

10 odpovědí na otázku

 

 


0x
avatar maahra
Zdravím,
Přeplatek vám naleží ze zákona, ale musíte o něj požádat, mělo by stačit telefonicky (nebo mně alespoň vždy stačilo), případně mailem.

 


0x
avatar gamapolis

Dobrý den.Ta částka je dost vysoká.Požadoval bych vrácení,tím spíše,že raději jak píšete, byste raději platila pravidelné zálohy.Nám se taky stalo,že nám několikrát zvedli nesmyslně zálohu.Tak jsem tam okamžitě zavolal,ať to vrátí zpátky.Sice to vždy udělali,ale stejně jsem dva měsíce platil tu novou částku.Dřív to prý nejde.

 


0x
avatar coklit

A na ČEZ už jste volal? Tam Vám řekli co?

Svůj účet na ČEZ si spravuji online. Tedy pokud mi zvýší zálohy, sama si je zase snížím. Že chci případný přeplatek vrátit na účet místo rozúčtování do dalšího období, jsem vyjednala telefonicky.

Nikdy žádný problém.


doplněno 06.04.16 16:11: Já naopak čekám, že mi teď díky malé spotřebě zálohy neúměrně sníží. Takže čekám na vyúčtování, abych je mohla zase navýšit. Nechci na konci roku doplácet velkou částku.

Nepopírám, že by mi vyhovovalo, kdyby do výše stanovení záloh, každoročně nezasahovali, ale své věci si kontroluji a mám ráda, když je po mém..

Problém pochopitelně je. Spoléhají na to, že pokud se neozvete, bude po jejich a z vámi zdarma půjčených peněz budou těžit. Mohu samozřejmě zavolat a dohodnout se, ale z mého pohledu se jedná o zcela zbytečnou aktivitu z mé strany.

 


0x
avatar h0nz490
Presne tak. Ja vzdy zavolal at vrati na ucet a nikdy nebyl problem.
A zalohy si regulujete sama. Staci jen zavolat nebo dat pres cez online.

 


0x

Názor je na to zcela jednoznačný: vyúčtování je třeba prostudovat podstatně lépe, včetně aktuálních obchodních podmínek.

 


Jak to dopadlo.

Takže po odeslání emailové žádosti o vrácení přeplatku, přišel email, že peníze vracejí složenkou.

Tímto děkuji všem za podnětné rady, jinak bych se tím asi moc nezabýval.

 


0x

Ahoj.

Asi by se i hodilo něco doplnit. Kdyby jsi si dělal každoměsíční zápisky o dosažených spotřebách, a následně si spočítal celkovou cenu za kW, tak by jsi si mohl ty zálohy nastavit podle svých potřeb. Spíše něco do +, aby vznikl malý přeplatek.Pak máš šanci si zachytit i nějakou případnou anomálii ve spotřebě a reagovat včas na ni.

Je možné, že už tu nebudeš, ale můžou se takhle zařídit i ostatní.

Vyšší zálohy jsou v podstatě bezúročná půjčka - např. 10 tisíc domácností a stovka měsíčně je milion korun každý měsíc. S tím už se dá kšeftovat a nese to další zisk. Proto přeplatek nevrací automaticky, zvyšují zálohy i když k tomu není důvod atd.

 


0x

Jenom se budu opakovat, většina radí dobře. Jsou to vaše peníze, Vy si je musíte obhospodařovat, vy si děláte mantinely. Vše vyřídíte z domova a on-line ČEZ.

jak mě osobně přijde vyúčtování, můj druhý pohled je na výši záloh pro příští rok a okamžitě podle spotřeby výši záloh upravuji. Ne ní s tím problém. Byly časy, kdy v domě žily 3 rodiny, dnes se tam občas pohybuje jenom jedna osoba, takže rozdíly jsou.

Jinak i postupovat ohledně záloh na plyn.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]