Co dělat, když to do Vás někdo napálí?

Od: Datum: 06.06.16 00:02 odpovědí: 20 změna: 07.06.16 08:46

Ahoj,

Mám dotaz ohledně situace, kdy to do vás z protisměru napálí auto(např. zfetovaný řidič apod.). Tato situace nedávno stála život řidičku, která nehodu nezavinila http://zpravy.idnes.cz/opila-…A160531_113410_zahranicni_san

Dá se v této situaci vůbec něco dělat? Je lepší to strhnout do příkopu, nebo radši držet pevně volant rovně?Či snad nějak kličkovat? Existuje v této bleskové situaci vůbec nějaká správná reakce? Jak byste reagovali? Vím, na reakci je zlomeček sekundy.

Děkuji za rady a názory,

Z takovéto nehody mám strach, má Felicie by mi asi moc nepomohla. :/

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hk
Datum: 06.06.16 00:06

Udělat vše, aby se předešlo srážce s protijedoucím autem, případně se stromem.

Od: mot
Datum: 06.06.16 00:38
Neudelate nic.
Datum: 06.06.16 01:05

Na toto je těžké odpovědět, jelikož záleží vždy na idnividuální situaci. Jak někdo psal výšše, že udělat vše pro vyhnutí se srážce není tak úplně pravda, třeba v severních čechách nebo v Brdech jsou pobíhající srnky či relativně nově divoké prasata celkem běžnou záležitostí, a v takovém to případě, když není jiná možnost, je lepší do něho vrazit, než riskovat pád do škarpy nebo rokle i několik desítek metrů sráze.

Datum: 06.06.16 01:25

To se nedá takhle odhadnout do předu. Záleží na momentální situaci, stavu okolního terénu, Vaší reakci, směru ohrožení, rychlosti, jestli někoho vezete, jaký vůbec máte odhad aj. Já bych, asi v šoku, pravděpodobně byla schopna akorát tak brzdit, s vyvalenýma očima...

Datum: 06.06.16 03:29
U zvěře nemá moc cenu kličkovat ve vyšší rychlosti. Čelní náraz do auta bývá fatální, tomu je třeba se vyhnout i v té škarpě. Ale ne zas do stromu...
Datum: 06.06.16 07:20

To je tak strašný fofr, že než si uvědomíte, že se něco děje, už je po. Nemáte čas uvažovat o tom, co je správné anebo výhodné. Vaše rychlost a rychlost protijedoucího se sčítají. Je to fofr! *plac*

Od: axus®
Datum: 06.06.16 10:47

Jednoduche. Bud mas cas neco udelat, pak to udelas instinktivne, at to spravne je nebo neni a nebo nemas cas nic udelat a pak tedy nic neudelas.

Pust si video z odkazu a zkus vymyslet, co v takove situaci delat:

http://www.lidovky.cz/nehoda-…c=A150814_124847_ln-video_ele

Od: fik
Datum: 06.06.16 10:56

Při zpomaleném bylo vidět že se snaží uhnout do leva,ale bylo už pozdě,v takových situacích se nedá dělat nic

Datum: 06.06.16 10:55

V tomto případě asi strhnout do pangejtu,protože úplně nejhorší ze všeho je čelní srážka proijedoucích vozidel. Rychlosti obou vozidel se sečtou a výsledný náraz je fatální. Když vyjedeš mimo a sundáš strom,tak je to přece asi lepší,protože působí jenom tvoje rychlost,i když zase strom je tenčí takže se prořeže víc do karoserie. Pokud je to na poli tak tam je to jasný,tam strhnout do pole. Opačná situace je se zvířaty,zvíře není tak obrovské a pokud se mu nejde bezpečně vyhnout,je lepší jej srazit čelně.

Jsou situace kdy auto vyrazí tak prudce že se nedá dělat nic,není prostě čas na reakci. V takových případech ti nezbývá než se modlit že takového šílence nepotkáš a když potkáš,tak je to stejně o štěstí,když nepřežiješ,už je ti to jedno

Datum: 06.06.16 11:43
Při čelní srážce se rychlosti nesčítají.
Datum: 06.06.16 13:01

Možná jsem to napsal špatně,sčítá se energie z obou rychlostí

Od: asd1
Datum: 06.06.16 13:08

To platí pro přibližně stejný auta. Pokud je velký rozdíl hmotnosti tak pro to lehčí auto se rychlost sčítá - např. kamion X osobák - osobák hned po srážce jede zpátky rychlostí kamionu...

Strom je úzká pevná překážka = průšvih.

Datum: 06.06.16 11:06

Slyšel jsem, že horší než čelní, je boční srážka. Na boku auta jsou podstatně menší deformační zóny a hlavně naše vnitřní orgány vydrží podstatně menší přetížení z boku než zepředu, takže i když nás ochrání airbagy, tak se přetížením něco přetrhne.

Od: dam®
Datum: 06.06.16 11:23

Ahoj, dost těžké odpovědět, Můj názor - když už není zbytí, tak se snažit trefit reflektor, nejhorší je trefa hned za přední kolo, tam už fakt moc šancí na lehčí zranění není, ale upřímě si myslím, že bez nácviku ve škole smyku se tyhle manévry zvládnout moc nepodaří. Opravdu doporučuju a přeji ježdění bez nehod.

Datum: 06.06.16 13:03

1) Ožralá slovenka - bylo tam rovný pole = brzdit, když vidim že se nevejdu tak odbrzdit, zatočit doprava do pole, ještě na asfaltu srovnat auto aby do pole vjíždělo rovně a neskončilo v kotrmelcích. Bylo to rychlý a nečekaný, asi by se muselo rovnou točit do pole na víc nebyl čas...

Pokud se není kam vyhnout tak brzdit (jet přitom rovně). když vidim že nedobrzdim tak namířit tam kde to bude bolet nejmíň (pro změny smeru odbrzdit)

2) Fabka na dálnici najela do protisměru - takhle nešlo dělat nic, výhled byl zakrytý. Příliš malý odstup od auta před sebou. Viník je sice ten co tam vjel, ale s větším odstupem by ho viděl a mohl se vyhnout (jako se vyhnul ten první). Takhle stihl jen zahájit úhyb vlevo a vzít ho pravým světlem (což mu zachránilo život). Vidět ho o 0,2 s dřív tak by se už vyhnout stihnul... Malý odstup!

Zvěř - brzdit a nevyhýbat se. Kdo umí tak brzdit, když nedobrzdim tak přestat brzdit a "losí test". V každém případě udržet auto na silnici a hlavně netrefit auto v protisměru nebo strom.

Od: pb®
Datum: 06.06.16 13:45

U té zvěře záleží dost co to je. Králíka a zajíce netřeba řešit, srnka je lehká a má vysoko těžiště, jelen o dost těžší, ale těžiště pořád vysoko a kanec, ten může mít s přehledem 100kg a tomu je lepší se snažit vyhnout, ovšem zůstat na silnici a do ničeho/nikoho nevrazit. Když utečou z ohrady krávy nebo koně, tak s těmi bych tedy čelní srážku nedoporučovala vůbec, když takový obyčejný kůň váží 600kg a masný skot, který se obvykle chová pastevně a je šance, že protrhne ohradník a uteče, ještě víc.

Datum: 06.06.16 13:53

U spousty řidičů pokus o vyhnutí zanmená ztrátu kontroly nad autem = průšvih... Prase má sice metrák ale je nízko, při nárazu sice zdemoluje celý předek (auto zralé do šrotu), ale ne nápravy a auto jde řídit a zastavit.

Jelen, kůň atd. hlavní problém je že stojí vysoko a tělem vletí do předního skla.

Datum: 06.06.16 21:18

Mě se něco podobného stalo na motorce.Bylo to na obyčejné okresce.Avie jedoucí zhruba 30 metrů předemnou zajela půlkou auta do krajnice a řidič z okénka mával ať jedu.Podřadil sem,přidal a když jsem byl skoro vedle něj,ale ještě za ním tak sem si všiml protijedoucího auta které začalo předjíždět (půlkou vjelo do našem pruhu) .Já to strhnul zpátky za Avii.Řidič z Avie se ho lekl,dupnul na brzdu a já přistál zádama na sajtny.

Od: axus®
Datum: 07.06.16 08:46

Zasada c.1. Nikdy a v zadnem pripade nereagovat na znameni k umozneni predjizdeni. Ridic, ktery Te nechava predjizdet za Tebe nasledky neponese.

Bud vidim, ze predjizdet muzu, pak mi je jakekoliv davani znameni k nicemu, nebo nevidim a pak nemam predjizdet.

Datum: 06.06.16 23:02

Ahoj.

Vyhýbání v takovémhle případě je asi vždy problém. Zvlášť v případě toho videa s autem v protisměru.

Kámoška měla příhodu, co je stará víc jak 28 let. Jela po silnici a do cesty ji vjel nějaký řidič. Automaticky se mu snažila instinktivně vyhnout. To znamená vlevo. On se ale zase vrátil spátky a došlo k nárazu. Kdo si myslíte, že byl v tomhle případě viník? Soud rozhodl, že ten, kdo nebyl ve svém směru jízdy. To znamená, že kámoška. Naštěstí dostala pouze ,,podmínku,, . Kterou přežila bez úhony nějakého trestu.

Jiný podobný případ se stal někdy počátkem 70 tých let za Újezdem pod Troskami v dlouhé, táhlé, pravé zatáčce.Před osadou Čímyšl. To se srazily Škodovky 1000 a 100. Starší manželé jeli. A za jízdy se jim za zadním oknem nějak hnuly plata s vajcema. Babka to řekla řidiči a on se začal natahovat dozadu. Tím se zase dostal do protisměru a vjel v levo. Protijedoucí řidič se zase snažil vyhnout a taky vyrazil v jeho v levo. Babka se podívala dopředu, vyděsila se a strhla mu to řízení spátky. To už se nic nestačilo udělat a došlo k čelnímu střetu. Vím už jen, že jedno to auto bylo zlomený v podlaze uprostřed a předky slisovaný ke stěračům. Skla vylítla. Nepomohly ani rezervy pod kufrem. Jako deformační součást konstrukce. V závěru srážky obě auta od sebe odskočila asi o metr.. Jak to tehdy kdo přežil si nepamatuji.

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.