Čikování , jen pro znalé

Od: Datum: 25.03.16 15:42 odpovědí: 12 změna: 27.03.16 14:52

Přeji hezký den,

Pokud by se našel náhodou rádce, který má s čikováním osobní zkušenost a ozval by se mi třeba do zpráv.*hi*

Potřeboval bych zodpovědět pár otázek nad nimiž krčí zdravotnící rameny. *nevi*

Pozn pro admina: předmět otázky doplněn o "dotaz jen pro znalé" ačkoliv pro znalé bylo i jedno slovo dostatečné*hi* a pak bylo smazáno slovo dotaz...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.03.16 21:47

Robine, co je to čikování? Já chci být taky znalá!

Upozornění od sys ladinpraha 25. 03. 2016 22:05:34
Čistá intermitentní katetrizace (ČIK), kterou běžně nazýváme "čikováním", je opakované zavádění katetru do močového měchýře močovou trubicí za účelem jeho vyprázdnění.
Datum: 25.03.16 22:50
Blesiku, přesně tak jak říká moudrý sysel. Položil jsem otázku záměrně takto v naději, že se najde někdo, kdo má praktické zkušenosti. V tomto případě je ke všemu výběr radců striktně omezen na mužské pohlaví jelikož je pochopitelné, že zkušenosti dámské budou diametrálně jiné.
doplněno 26.03.16 17:01:

Toták, nikoliv nechtěl jsem zaperlit. Prostě hledám někoho kdo s tím má osobní zkušenost nic víc. Proč jsem doplnil dovětek jen pro znalé jsem se snažil objasnit v dotazu, prostě to po mně chtělo více slov.

doplněno 26.03.16 17:11:

Ronyx: onen rozdíl mezi čikováním a cévkováním v nemocnici je právě v tom, že při čikování se dotyčná osoba vyprazdňuje sama za pomocí jednorázových cévek třeba několikrát denně (interval určuje lékař dle indikace). Sestra v nemocnici dá pochopitelně návod, i zaškolí, v některých nemocnicích za tím účelem hospitalizují.

Ale už nemá praktické zkušenosti s výběrem velikosti cévek(jedná se o průměr), různými výrobci (zpravidla mají jednoho dodavatele), druhy zakončení (jsou dva) atd. To jsou zkušenosti, které mají pouze osoby, které se dlouhodobě čikují. A takového člověka já hledám. Dlužno doplnit, že třeba výsledný efekt jiného zakončení nepozná člověk za jeden den, ale spíše za několik týdnů, měsíců.

A protože jsem se chtěl vyhnout obecné diskuzi na téma co to je a co to není, a radám typu že to dělají jen v nemocnici atp, zkusil jsem položit dotaz takto. Prostě hledám někoho kdo to zná. Nic víc za tím není.

Datum: 26.03.16 13:15
No ono jde o to jestli chceš odpovědi, nebo chceš zaperlit s tím že na nas ohromíš neznámým vyrazem. Kdybys použil daleko běžnější cévkování tak by lidí věděli o čem je řeč.
Datum: 26.03.16 15:14

Děkuji nza odpověď. To mi stačí, už jsem "znalá". Já sice zkušenost mám, ale jsem žena. Můj muž byl cévkován po operaci zad, ale problémy s močákem neměl, tak nevím, jestli by Vám mohl poradit.

Datum: 26.03.16 15:32

Zdravím,
po zveřejnění popisu už vím, o co se jedná, ale znám to pod názvem "cévkování". Osobní zkušenost s tím "naštěstí" zatím žádnou nemám, ale z vypravování vím, že u holek je to prý docela jednoduché, u kluků je to dost náročné vzhledem k dlouhé močové trubici a bezproblémový průběh prý vyžaduje hodně zkušenou zdravotní sestru. Takže bych doporučil hledat rady spíš u těch sester - praktiček.

Datum: 26.03.16 15:54

Cévkování je něco jiného než katetr. Jsem sice žena ale s katetrem mám mnoho zkušeností, zavádí se obvykle když je nemocný upoutaný na lůžko nebo také když má problém s močením, špatná funkce ledvin a potřeba sledovat co do toho pytlíku vyteče. Není dobré mít katetr zavedený dlouho, močový měchýř zlenivý a také se dostavují různé záněty. Z doslechu vím, že zavedení katetru u žen je jednodušší než u mužů. Pokud jde o cévkování, znám jednu dívčinu co je ochrnutá od pasu dolů a cévkuje se sama.

Datum: 26.03.16 16:23

Jo aha - už sem v obraze (díky @lidus) - katetr je lidově řečeno "pytlík s hadičkou" :-P Tak to vím o co jde, to měl otec po operaci poměrně dlouho (přes rok v několika etapách). Něco málo tom vím, na další info bych se musel zeptat.

Datum: 26.03.16 17:23
Ronyx: Ne nejedná se o pytlík s hadičkou. Pytlík s hadičkou se odborně nazývá pernamentí močová katetrizace (PMK) a provádí ji u mužú pouze lékař (dříve) dnes i zaškolené sestry.Čikování je také o hadičce, ale je to záležitost pouze na dobu vyprázdnění močového měchýře. Poté se zase vytáhne a zahodí.U čikování, si pacient objedná průměr a typ zakončení katetru jaký mu vyhovuje a rovněž tak si může vybrat mezi celkem mnoha dodavateli u nich jsou celkem dost veliké kvalitativní rozdíly. A právě ty rozdíly mezi dodavateli katetrů těžko bude znát sestra v nemocnici, kde mají jednoho dodavatele. To zda je z pohledu počtu poranění lepší dlouhodobě používat Ch 14 nebo Ch 18 také spíše ví někdo kdo dlouhodobě vyzkoušel. Stejné je to se zakončením katetru.
Datum: 27.03.16 00:16

Aha, tak to už jsem zase mimo. Otec měl hadičku s pytlíkem, pak taky jeden čas jen hadičku zakončenou špuntem na vypouštění, ale obojí bylo zavedeno napevno. To se špuntem byl problém - když se mu to nepovedlo správně zavřít, špunt vypadl a byl problém.

Datum: 27.03.16 09:56
Ronyx, Tvůj otec měl pořád stejnou hadičku PMK (pernamentní močový katetr) na jehož konec se buď dá připojit sáček ( s 90 cm hadičkou) nebo kolíček (jak říkáš Ty špunt). PMK se mění v pravidelných intervalech cca 3 týdny, ale vždy jej mění zdravotnický personál většinou na urologii.
Datum: 27.03.16 13:48

Jo, tak nějak to bylo. Takže to není to, co hledáte a já bohužel tedy nepomůžu ani s radou, ani se zkušenostmi.

Datum: 27.03.16 14:52

Ronyx, ale i snaha se cení *placni* a buďte rád, že tyto zkušenosti nemáte. Není o co stát, i když to zase není tak hrozné jak to někdo prezentuje.*hi*

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.