Jak jste na tom s pitným režimem?

Od: Datum: 24.03.16 00:17 odpovědí: 51 změna: 28.03.16 18:46
avatar

V našem rodě, po matce, všichni málo pijeme, prostě nemáme pocit žízně a nevíme proč. Děsí mně ty lékařský doporučení, pít 3 l vody za den a nevím, jestli je vůbec možné to zvládnout - a taky u toho stihnout něco udělat. Teď se tady v noci hroutím, protože mám prp urologa zapisovat 48 hod. příjem a výdej tekutin. Mám pít 3l, piju poctivě celý den, nic u toho nestihnu, jen ještě běhat na malou, v břiše mám žáby a o půlnoci mi do předepsaného množství zbývá ještě vypít půl litru. ale to už asi nedám. A to si neumím představit, jak to dělat mimo domov, třeba ve městě. Vím, že si můžu vzít vodu s sebou, ale jaksi pak musím na malou každou chvíli a není kam. Veřejné záchodky, jedny na celé město, nebývají naschvál v dosahu. Zajít do nějaké restaurace si netroufnu, protože už jednou jsem měla ostudu, kdy na mně recepční před lidmi řvala, že kam by přišli, kdyby si z nich lidi dělali veřejné záchodky... Ani v žádném obchoďáku v centru, či jeho okraji, WC není. Otázka zní, kolik toho přes den normálně vypijete, a jak řešíte potřebu mimo domov? Chlapi to mají asi jednodušší, i když už taky nesmějí, kde se jim zachce.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.03.16 00:50
avatar

taky toho moc nevypiju, ale dohanim to v lete az 5L denne podle slunecnosti penivou samoopalovaci vodou :) na vasem miste bych to udelal stejne tak :) pres den nake cucani a vecer aspon 2 desitky nejake ridke, treba Kozel je jak voda oproti jinym apod :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.03.16 00:52
Dneska to bylo tak ty 3 litry. Kdybych se nehlidal, tak bych vypil i víc.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.03.16 06:28
avatar

Dobrý den, neřeším kolik vody vypiju. Napiju se když mám žízeň. Nějaké doporučení vypít x litrů vody za den...Na co? proč do sebe tlačit něco, když necítím potřebu? Řešil to někdo s vámi když jste byl dítě? Tady u nás ne.Lítali jsme venku, když byla žízeň šlo se napít a lítali jsme znovu. Piju když mám žízeň. Před pár lety se sádlo a máslo nedoporučovalo z těch i těch důvodů a přišel bum margarínů a podobných. Dnes se obojí vrací, protože to zas taková hrůza nebyla. A to samé je s vodou. Nebudu ani do sebe, ani do dětí násilím vodu tlačit.Někdy vypiju 5 l, někdy asi litr. Podle potřeby.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: atj®
Datum: 24.03.16 08:12
avatar

Přesně tak! Piju jenom když chci pít. tři litry za den? to běžný člověk do sebe nedostane pokud nechce. Už jenom po litru vody běhá člověk neustále na záchod. tři litry jsou jistě vhodné ve velkých vedrech ale ne každý den. To říkají maximálně doktoři a to svůj důvod má vypít povinně takové množství tekutin při teplotách.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.03.16 07:41
avatar

Vítejte v mém světě. Já mám žízeň docela často, takže kamkoliv jdu, hlídám a) zda si brát pití nebo tam lze obstarat; b) zda tam jsou záchody... Co vydržím bez pití i záchodů je 60 minut výuky, kam to mám necelých 10 minut pěšky, takže cca 80 minut. Naštěstí ve městě se vždycky pohybuju poblíž nákupních center. Problém mám, když vozím prcka v kočáře třeba 2,5 hodiny. To pak si zakazuju pít (a už vůbec močopudné tekutiny, jen vodu) a občas v lese narazíme na prázdno, tak běžím za keř. A když to nejde, vezmeme to přes knihovnu nebo centrum, no... naštěstí my ženy máme potřebu na záchod jinak řešenou, jak jsem si nedávno všimla. Chlap, když potřebuje, tak musí. Ženám se ta potřeba postupně zvyšuje, nejdřív se ozve, ale velice potichu, pak stoupá a urgentní je to až třeba za hodinu a do té doby se něco najde :-D

Potkala jsem kdysi holku, co jí dělalo problém vypít litr za den. Když se snažila pít víc, řešila to tak, že si dvakrát denně dala půllitrovku vody naráz. Prostě se zapřela a vydržela, vypila ji celou a měla pokoj. Taky nedokázala myslet pořád na to, aby víc pila. Neděste se tím, že se na to musíte soustředit, my pijani to už děláme automaticky, takže si myslím, že se dá zvyknout ;)


doplněno 24.03.16 07:46:

Blešíku, já teď jinde zjistila, že jste žena. To se omlouvám, nějak jsem měla za to, že jste muž

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.03.16 15:37
avatar

Nufrago, ony ty niky někdy klamou a já s tím počítám. A já to mám asi jako ti chlapi, z ničeho nic se mi začne chtít na malou a to akutně.. Je to od přechodu. Ono se výše zmiňujícím mužům říká, pít jak mám potřebu. Ale když ji někdy nemám vůbec? Někdy v devět večer si uvědomím, že jsem vypila jen 2x deci vody a to v kafi. 3l vody mám v sobě dávno vyřešené, myslím, že 1,5 l je na mně až kam, záleží na počasí, pocení - nepotím se - na aktivitě, i na výšce a váze. Jen jsem se chtěla zeptat, jakou potřebu mají jiní lidé, muži pijí samozřejmě víc.

Datum: 24.03.16 08:20

Nepočítám-li příjem v vody v potravinách, vypiju v zimě 2,5-3 litry, v létě ještě víc. Pokud piju přes den méně, mám večer pocit, že vypiju vodovod a pořád to nestačí. Co se týká potřeby, tak vždy nějak improvizuji. Ale jsem chlap a ti to mají, jak říkáte, přece jen trochu jednodušší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.03.16 09:13

Chce to vzít jen rozum do hrsti. Nejprve nám nutili balené vody, dnes, když spousta lidí pochopila, že jim doma teče z kohoutku kvalitnější než v plastu, tak nám nutí různé filtry a obohacovače vytamínů a pod. nesmysly. Ale můžeme se dnes setkat i s "normálním" názorem lékařů na to, že člověk by měl v běžném prostředí pít podle toho, kdy má žízeň, neboť lít do sebe 5 litrů tekutin denně zatěžuje ledviny a tělu nic pozitivního nedá. Nikdy jsem na podobné hlouposti o pitném režimu nedal, pil tak, jak si tělo řeklo a kupodivu jsem ještě neumřel. Někdy vypiju třeba jen dva čaje za den, ale počítá se polévka, ovoce...Nějaké to chroští se vždy najde v případě nutnosti.


doplněno 24.03.16 10:01:

Oprava : "Vitamínů"

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.03.16 15:42
avatar

Salamos - To jsem neřešila nikdy, pít takové množství a běhat s flaškou po městě. Ani jsem nikdy nepodlehla balené vodě. Jenom nemám potřebu pít, jako ostatní lidé a nějaké množství bych pít měla, tak se ptám asi kolik, abych pila normálně a ne přehnaně, nebo naopak málo. Nechci vypadat, jak indiánská babička!

Datum: 24.03.16 09:36
avatar
3 litry je dost, to podle mne většina lidí nedá. V létě už jo.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 24.03.16 10:04

Pokud chodíte na urologii, tak asi máte už tím nepitím nějaký zdravotní problém? Jinak se doporučuje tuším 30ml na 1kg váhy. Takže když má někdo 50kg, je to pro něj jen 1,5l za den.

Je dopoledne a dokončuju 1. litřík (převařené vody z kohoutku), do večera ještě jeden dám a to mi na mou váhu stačí až až. Ale moje máma, ta má z pití vyloženě psychický blok. Prý má taky od doktora nakázané vypít no považte, celý 1,5l vody. Říkám v čem je problém, si to nalej ráno do konvice nebo PET láhve a ulejvej do hrnku a pij. No to nemůžu, jak bych vyděla to množství, by se mi zvednul žaludek. Je to jenom o zvyku, ničem jiném. Další známá, té je přes 60 a nepije vůbec. Prý si dá za den 3 kafe a proč by měla pít, když nemá žízeň.

Z toho čurání venku se chce hlavně moc nehroutit. Zcela jistě když se Vám chce, tak nemusíte teď hned, ale nějakou dobu vydržíte. Já třeba v klidu i dvě hodiny a za tu dobu se buď dojde domů, nebo se najde záchod. Ono líná huba holé neštěstí a i v té hospodě Vás zcela jistě pustí, když nabídnete, že tu návštěvu WC zaplatíte.

Ženská si to čurání venku taky může usnadnit, když u toho trošku přemýšlí. Stačí delší bunda nebo svetr pod zadek. Když se budete svlékat, zadek vidět nebude a předkem si čupnete k něčemu, takže aby někdo něco zahlédl, musel by těsně před Vás a ještě pokleknout. Ano, bude jasné, co děláte, ale to je jasné i u mužů mířících na strom a taky se nad močícím mužem na ulici nikdo moc nepohoršuje, pokud je to někam ke keříku a ne uprostřed náměstí. No co, když musíš tak musíš. Každý jistě z vlastní zkušenosti ví, jaké to je. Jak se říká, pod svícnem je největší tma, takže můžete třeba předstírat, že na trávníku obdivujete kytičku a po výkonu vítězoslavně prohlásit: nic mi nebylo a je mi líp.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.03.16 15:47
avatar

pb - no, myslíte to dobře, ale nemůžu kolikrát vydržet ani 1/4 hoďky a v centru města jaksi přičupnout nelze. Mně by teda vadilo, i kdyby mi nikdo neviděl pod svetr, že ví , že čůrám. Jsme zvyklí na chlapy, co stojí čelem ke stromu, ale ne na ženské na bobku s kaťaty u kolen.

Datum: 24.03.16 10:10

Nikdy jsem neměl problém s doporučovaným množstvím.

Ale... pil jsem až jsem přišel domů z práce. V práci málokdy, nikdy jsem neměl pocit žízně. No skončilo to nakonec ledvinovou kolikou. Od té doby se snažím popíjet v průběhu celého dne.

Takže není to jen o množství, ale hlavně o tom pít průběžně celý den. Ledviny nebolí, ale až začnou je to pořádný průser. A bolest která doprovází ledvinovou koliku nepřeju ani největšímu nepříteli. A zcela upřímně bych se asi raději nechal i nakopat do rozkroku, než mít další koliku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.03.16 15:53
avatar

gotrekz. - Znám! Měla jsem jednou v mládí a nemohla jsem se pohnout, nedechnout, ani vydechnout. Prostě "štronzo".

Od: asd1
Datum: 24.03.16 10:11

Dá se řídit i barvou moči, tmavě žlutá = málo vody, čirá = moc vody. Ono pít vody hodně taky není ideální.

Normální den ca 2 litry za den, intenzivní sport v létě klidně litr za hodinu. Obzvlášť při sportu pocit žízně moc nefunguje - když máte žízeň tak už je rozjetá dehydratace, musí se pít ještě před žízní.

Ve městě na záchod do roští, pod most atd. Noste si zástěnu - maskovací síť ;), deštník atd. Nečůrat na zídky, baráky a na místa kde to nespláchne déšť. Do restaurace klidně, můžete si něco malého objednat, v rámci pitného režimu třeba malé pivo/ nealko.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.03.16 16:17
avatar

asd1 - u nás ve městě neni kam zalézt, i v tom městském parku jsou pořád lidi. Jednou jsem to už nevydržela, dolewzla na parkoviště, otevřela dveře a ulevila si, ale to byly nervy, jestli se tam někdo neobjeví! Je tam docela cvrkot. Jéžiši, k čemu já se tady nepřiznám!

Datum: 24.03.16 10:18
avatar

Já mám velký problém vypít 1litr,ale vím,že rodiče také moc nepili a dožili se ve zdraví 85 let a moje teta 93 a druhá 100 let. Pokud má člověk problémy s ledvinami,tak by asi vypít měl víc, tak to souhlasím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: coco
Datum: 24.03.16 12:50

Vim od zkuseneho doktora, ze je to opravdu individualni. Pokud nekdo vypije cca1,5 l tekutin denne a nema zdravotni potize, tak mu to asi staci a nema smysl se nutit do vetsiho mnozstvi, nekomu zase vyhovuje pit vic, jinak by mohl nedostatek pocitit. Nekteri doktori naridi i to, co by sami nikdy nedodrzeli a klidne sve pokyny prehodnoti a otoči, kdyz se casem ukaze mýlka dnešnich nazoru a doporuceni. V kazdem pripade se nema pit vetsi mnozstvi naraz, ale nejlepe po castech v prubehu celeho dne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.03.16 15:31
avatar

Myslím, že jsem na tom dobře. V létě 3l a klidně i víc, v zimě max.2.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.03.16 16:11
avatar

Ani nevíte, jak závidím Vám všem, co Vám nedělá problémy pít takové množství! Hledím na Vás, fakt, jako na hrdiny všedního dne, i když je to pro Vás přirozené, máte můj obdiv a cítím neskrývanou závist! Uklidnili jste mně, že je víc lidí, kteří pijí jen 1,5 litránku, hned se cítím líp a budu se snažit k tomu přiblížit. Ale mnozí z Vás si ani neumí představit, jaké to je, když není pití přirozená potřeba a musíte na to stále myslet, abyste se napili. Já si prostě nevzpomínám, zaberu se do práce, čas jen letí a nevzpomenu si. Hlavně, že za to samé pořád dělám přednášky své matce. Ta si dokonce rozmístí sklenice s vodou po bytě a pak kolem nich chodí, aniž by je vnímala. Buzeruju ji proto, že prošla rakovinou a mám o ni strach, ale sama se s tím potýkám úplně stejně.( To jí ale nesmím říct). Ale vidím, ve svém věku, na těle, že když piju víc, tak je tělo pevnější, líp vypadá, tak to musí být zdravé, nepít málo. Moje babička pila taky málo a dožila se skoro 90ti, ale co pamatuju, tak kůže na ní visela, kam mi paměť sahá, myslím už od 50ti let, možná dříve. Ale mně někdy pobolívají ledviny, na jedné mám cystu, nevím tedy přesně proč bolí,tak mám špatné svědomí. Teď jsem asi nastydlá, krev v moči, proto ta urologie.

Datum: 24.03.16 18:28
avatar

já myslím, že je to jen věc zvyku - u nás v rodině se taky moc nepilo, ráno čaj a přes den sotva trochu vody... pak jsem lehce po 20 měla ledvinovou koliku, opakovaně, důrazně mi doporučovali víc pít - snažila jsem se, postupně jsem se dokonce i naučila pít pivo a celkově víc tekutin - pak problémy s ledvinami ustaly, a udržuji to dodnes...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.03.16 19:26
avatar

Mindo, a kolik vypijete?

Datum: 25.03.16 02:17
avatar

tak 2-3 litry, v létě i víc... :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.03.16 10:20
avatar

Tak to je na mně moc, max 1,5 l.

Datum: 25.03.16 11:00
avatar

Abych dokázala vypít aspoň 1,5 l za den, pořídila jsem si sodastream a sklenice si počítám. Zas se utěšuji, že třeba nemám diabetes, protože to bych měla žízeň, kterou nemám vůbec. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.03.16 18:28
avatar

No, a já mám diabetes a nepiju. Někdy mi vrtá hlavou, kde beru moč? To by mi šlo dobře, ale z čeho?

Datum: 25.03.16 23:01
avatar

Patronkoí, teď se mi to reozleželo v hlavě, víte, že se sodovka moc pít nemá? Není to zdravé a přispívá to k osteoporóze.

Datum: 25.03.16 10:50
avatar

To, že se má pít minimálně x litrů denně, vymyslela v USA v rámci reklamní kampaně jedna firma, která vyráběla balenou vodu. Začali ty "drby", že balená voda je lepší než kohoutková, a že se má vypít minimálně x litrů vody. Takže je to vlastně takové to "devět z deseti lékařů doporučuje".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.03.16 16:30

Nejsem příznivcem konspirací alá USA, ale tentokrát mohu potvrdit, že jsem před časem poslouchal rozhovor s jakýmsi reklamním mágem oslavujícím snad 70. narozeniny a ten opravdu potvrdil s úsměvem na tváři, že nejdříve lidem dali PET láhve, ale nyní, když pomaloučku prozřeli a našli levnou vodu z kohoutku, tak jim jednoduchým reklamním trikem vnutili filtry na vodu.

Také silně pochybuji, že by měl člověk z nedostatku tekutin "hustou krev."

Jiný pitný režim požaduje člověk s diabetes, urologickými potížemi...a jiný člověk zdravý. Chce to jen přemýšlet a řídit se vlastním tělem. Je-li něco v nepořádku, pak dát na doporučení lékaře, ale těm já osobně příliš nedůvěřuji. Lékaři jsou bohužel slušně placeni farmaceutickými firmami i výrobci neskutečných pitomin.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.03.16 16:39
avatar

Ono nejde o reklamu. V tomhle byl prostě boom od doby, co se zjistilo, že voda z kohoutku není tak dobrá a zdravá jako voda z pramene stáčená do láhví. Na tom začala vydělávat reklama a začalo se prodávat více a více balených vod.

Dneska se taky ví, že voda z kohoutku je sice pitná, ale nedosahuje takové kvality jako většina pramenitých vod.
Taky se ví, že je spousta místa v republice, kde voda kohoutková má divnou chuť, spoustu chlóru a je celkově nedobrá.

Proto ta voda v PET.

Málo kdo ví, že ač vodárny dodávají nezávadnou vodu do řádu, ta z kohoutku už tak nezávadná být nemusí.

Dneska je právě IN smát se lidem co nakupují balenou vodu a myslet si že jsou to jen ovce které jsou zaslepeny reklamou.

A propo, ta hustota krve, respektive ředění krve vlivem množství tekutin je pravdivý fakt.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.03.16 20:25

Domníváte se, že člověk, který má žízeň má třetinu krve?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.16 10:34
avatar

Majsterjoe - D - test zjistil, že je kohoutková voda lepší, než balená a že je to zbytečné vyhazování peněz, vláčení lahví a zatěžování přírody petkami. Navíc, např v horkých dnech, se , zejména v autě, do balené vody uvolňují škodliviny z petky. Nejlepší je čerstvá, kvalitní voda z pramene (ale kdo ji má, že?) a voda, kterou dáte zmrazit a pak rozmrazíte, tedy, jako z ledovce.

Datum: 26.03.16 11:04
avatar

blesiku já vím co Dtest zjistil, ale věřte nebo ne, já pracuji v oboru a tak vím co říkám a co píšu. Co se týče samotného D-testu mám k nim obrovské výhrady, a o jejich zaujatosti a financování už toho bylo taky napsáno dost. Co se týče PET láhví a uvolňování škodlivin do nápojů, hlavně v teple a na slunci máte, a mají, naprostou pravdu. Bohužel i ze špatně skladovaných PETek se dělají takové rozbory a pak to takto dopadá. Jo a není balená voda jako balená voda. Prodává se pramenitá voda, která si drží čertvé kvality po dobu několika měsíců jako by byla právě nabrána z pramene. Netrvdím ale že máte z kohoutku vodu špatnou. Pravidlem to určitě není. Například Ostrava má celkově velmi chutnou kohoutkovou vodu, ale i tady v Ostravě se najdou místa, kde voda z kohoutku je odlišná a i chuťově nedobrá. A znám i místa, kde je vyloženě nedoporučována pít. Ale oficiálně se to nedozvíte. Takže vše je o osobních preferencí daného člověka, ale s čistým svědomím můžu prohlásít, že balené vody nejsou jen reklamním trikem jak vydělávat na hlouposti lidí.*uf*

Přeji hezké svátky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.16 15:47
avatar

Připouštím, že můžete mít pravdu, pokud lidem neteče z kohoutku tak dobrá voda, jako nám. Asi mám celý život kliku. Kde jsem bydlela, tam byla voda dobrá. Ale nemusí to tak mít všichni. Co se týká D - testu, nemohu posoudit, domnívala jsem se, že testy mají nějakou výpovědní hodnotu. Pokud jste narazil na jiné informace, můžete je zde doložit? Ráda si upravím názor.

Od: uska®
Datum: 25.03.16 11:25

Lidičky pijte vše co máte po ruce. Já nemám pocit žízně ani v létě a dopadlo to tak, že jsem odpadla. Až v nemocnici jsem si uvědomila, že na pití něco bude neboť mi nemohli vůbec vzít krev jak byla hustá. Dnes zvládnu 1,5 l vody a to tak, že jí načepuji do petky a mám jí na očích. Když mám chuť na kávu, tak automatisky 2 deci vody ke kávě. Jinak bych se nenapila za celý den.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.03.16 11:29
Piji 2,5 - 3 litry denně. Hlídám si to jelikož mám neurologiocký problém s močením a větší přísun tekutin je jedním z doporučení urologů. Dříve jsem tolik nepil, a z mého pohledu není až tak velký problém naučit se víc pít, jako dostat to ze sebe když to prostě nejde (močová retence).Takže jednak počítám doma půllitry od čaje (spíše ovocný, slabý, slazený třeba pomerančovým sirupem) a v batohu na cestách mám petku čisté vody. Kafe jsem spíše omezil na dvě tři denně. Pití se snažím rozvrhnout tak aby množství k večeru spíše lehce ubývalo. Pokud je pitný režim opravdu co nejvíce pravidelný, tak se časem srovná i funkce ledvin (pokud je vše ostatní OK) a urgence močení by se měla dostavovat pravidelněji. Pokud to jde, tak lze i frekvenci močení natrénovat na určitý interval (někdy se i používá u osob, které necítí náplň).Každý z nás má objem močového měchýře trošku jiný, od velblouda jako jsem já *hi*(přes 3/4 litru) až po někoho kdo se pohybuje na 300ml (i méně) kdy má nucení na močení už při 150 ml. Tomu odpovídá i frekvence mikce, od 2-3 denně (absolutně špatně) až po 12 a více za den. Optimum je někde kolem 5-7 mikcí za den.Poměrně rozumné je vysledovat, které nápoje způsobují urgenci dříve a které později (u někoho třeba kafe znamená do deseti minut) a tomu přizpůsobit svůj pitný režim.Jak řeším potřebu? No upřímně řečeno mně centrum Prahy připomíná tak trošku středověk, relativně přes den WC v metru, pochopitelně s velkou výhodou, že si nemusím sedat (to bych asi nedal na veřejném wc) i když já osobně s naordinovanými metodami močení spíše WC pro invalidy. Přes den dále, úřady nemocnice atd. , klidně i soud. přijdu, řeknu, že má zdrav. problém a všude mně pustí.Takže má rada, já osobně jsem zprvu nacvičoval pravidelnost budíkem v mobilu. Jednou za hodinu a půl zazvonil, já si řekl kolik mně schází do průměru a to dopil. Pochopitelně bych nezačínal skokem z litru na tři litry. Pro někoho může být lepší dát si 2 x denně kuřecí vývar, než půl litru čisté vody. Prostě přizpůsobit svým možnostem..
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.03.16 20:14
avatar

Robin - spousta praktických rad. Dobrý!

Datum: 25.03.16 20:20
avatar

Já to mám naopak, jsem zvyklý pít až moc. Skrouhnul jsem to nedávno na 2 l denně, nepočítaje pivo a kafe.

A nyní ke všem, kteří si zoufají, že málo pijí: nezoufejte. Podle posledních výzkumů je potřeba pít naprosto individuální, ty mýtické 3 l denně vychází z pomýlených výpočtů a propagace. Ještě před několika desítkami let kupovat balenou vodu znělo jako scifi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.03.16 23:14

Bohužel s tím mám taky problém. Většinou dávám max. půl litru. V kombinaci s mým nízkým tlakem je to celkem vražedná kombinace. Den co den se motá hlava, časté bolesti...ale jakmile piju víc jak půl litru, tak jsem na záchodě skoro nonstop. Nevím jak z toho ven ale už jsem si zvykl (teda, jen psychicky) *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.16 10:22
avatar

A co se nechat vyšetřit na urologii? To fakt, u chlapa, nevypadá běžně.

Od: mp*
Datum: 26.03.16 00:46

Já bych přidal ještě to, že je dost podstatné, co zrovna děláte. Třeba já když vařím celý den (zejména v létě) tak dám třeba 5 litrů vody mírně říznuté nějakým džusem. Horší je, když zjistím, že pivo je stejně nejlepší. Zase. když mám volno, tak mě obyčejně stačí tak 2 litry. A někdy se přistihnu (hlavně, když dělám třeba účetnictví a zaberu se do toho), že jsem ještě dneska nepil. Takže podle mě obecná rada neexistuje. Ale hlavně je dobré myslet na zajištění pití třeba při výletu. Pak je třeba někde zavřeno, nebo v autě, kolona a najednou není co pít, přitom je to tak běžné. Takže petka do auta a bidon na kolo, či do batohu - nepodceňujte to! Pokud teda nemáte v autě svůj osobní bar.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.16 10:40
avatar

To už jsem zmiňovala výše, že záleží jistě na druhu činnosti, jak se člověk potí. Někdo se běžně potí víc a jiný míň. A tím, že se zaberu do činnosti a zapomenu pít, mám zkušenosti neustále. Prostě , to pití je u mně dost nepřirozená záležitost, když na to musím povinně myslet, rozestavovat po bytě nástrahy, v podobě sklenic s vodou, leckdy budíku,abych si vzpomněla. No a pak se zaberu a je to v pytli.

Datum: 26.03.16 11:07
avatar

hlavně tady nikdo nenepsal důležitou věc, a tou je že do množství tekutin se počítají i ty, které jsou v potravinách. Polívky, ovoce, zelenina. A naopak kdo vypije denně tři kávy a půl litru čisté vody, pak může mít problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.16 15:54
avatar

Já jsem o tom nepsala záměrně, protože jiné tekutiny nepřijímám, polévky nejím a jablko denně, příjem tekutin asi příliš neovlivní. Ale jistě máte pravdu, o tom žádná. Navíc se poslední dobou zpochybňuje, že káva se do příjmu nepočítá, neboť je naopak močopudná. Já s tím nemohu souhlasit, protože to sama na sobě pociťuji, že po kávě hned běžím, takže příjem této tekutiny musí být pro tělo nulový, ne - li mínusový.

Datum: 26.03.16 20:11

Proč by se voda v kávě neměla počítat? Není to snad voda?


doplněno 27.03.16 08:18:

Pro Robin1: a liší se v té "močopudnosti" káva od čaje nebo Coly? A co lidé, kteří berou diuretika? Těm se nepočítá vůbec nic?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.16 20:54

ra252 Kafe podle mně rozhodí ledviny natolik, že v rámci jejich snahy cosi odbourat tyto v zápětí překotně vyprodukují nepřiměřené množství nezahuštěné moči. Takže celková nilance pití kávy bude negativní. Proto se říká, že je močopudné. Ale je to spíše jen můj názor...


doplněno 27.03.16 10:21: Ra252 ano asi liší. Vycházím hlavně z toho co mně bylo řečeno většinou urologů kterých jsem se na to ptal.
Lidé užívající diuretika mají poněkud jiný problém, těm se tvoří moci málo, bez ohledu na to kolik toho vypijí.
A protože předpokládám dotaz ra252" kam ta voda potom jde?" rovnou na něj odpovím : pokud nastane stav, kdy se tvoři méně moči (oligurie) , který jsem měl tu čest vyzkoušet, pak pokud se jedná o krátkodobou záležitost 1-2 dny dojde k rychlému růstu váhy, řádově 5% hmotnosti. Moc je na rozboru pochopitelně koncentrovanější. Pokud stav trvá déle, může se to projevit na stolici, ale většinou se to projevuje masivním pocením zejména v noci.
Takže je možné že ra252 namitaná podobnost s diuretiky má něco do sebe. Každopádně třeba u mně káva ani v případě oligurie nezabrala, její močopudné účinky na sobě nepozoruji a přesto ji na základě doporučení urologů do příjmu nepočítám. Ostatně v mém případě tvoří kafe cca 10% příjmu, takže pro mně otázka nicotná.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.03.16 11:38
avatar

Kolik má Cola kofeinu nevím, protože ji nepiju, ale s tím kafem to je známá věc. Kvůli tomu se ve slušných restauracích podává ke kávě i voda. A myslím, že lidi, co berou diuretika, mají problém se té vody v tělě naopak zbavit, takže pít by asi měli , aby se ledviny proplachovaly, ale voda neodchází v adekvátním množství,tělo se zavodňuje, proto se tomu napomáhá léčivy. Polévka, si myslím, by se do tekutin měla počítat. Četla jsem ale i články, kde byly zpochybňovány tekutiny, jako kakao, mléko, bílá káva, polévka, že to už nepatří do pití, ale že už je to potravina. Názory jsou různé, osobně to za pití považuji. Ale polévky jsou také různě husté.

 

Datum: 26.03.16 20:07
avatar

Neměl jsem sílu to číst celé, tak promiňte jestli se budu po někom opakovat. Potřebu pití si tělo reguluje samo, pocitem žízně. A množství kolik by se mělo vypít je jen doporučené.

Ale hlavně: do příjmu tekutin se započítává i třeba ranní kafe nebo čaj, polévka k obědu apod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.03.16 11:27
avatar

Ano, to už bylo řešeno, ale jde o situaci, kdy žízeň chybí.

Datum: 28.03.16 17:24
avatar

domnívám se, že i když pocit žízně chybí, můžete si v pravidelných intervalech dát třeba půl skleničky, to se dá zvládnout - nařídila bych si budíka třeba po hodině, tím podstatně zvýšíte množství tekutin za celý den...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.03.16 18:46
avatar

To je pravda, to už jsem zkoušela. Přes zimu to jde a kdyby byl člověk v práci, tak je to asi taky jednodušší. Jenže od jara do zimy jsem rozlítaná, práce na zahradě, velký barák, vaření, domácí práce, po úřadech, po doktorech a mám v tom hned chaos. Do města jsem si taky vozila vodu, ale zase jsem neměla kam jít, každou chvilku, na malou a bylo to utrpení. Ale, to jsem zmiňovala výše. Teď jsem dostala příkazem z urologie, pít 3 l denně, po dva dny, max. jsem zvládla 2,5 L a to jsem nedělala snad nic jiného, než do noci pila a navštěvovala onu místnůstku. Ne, to není normální, pít takové množství. Alespoň při mé a váze, když se ještě nepotím. Proto jsem se ptala, jak jsou na tom ostatní, jestli u pití taky tolik trpí, nebo nás je víc, co hold pijeme málo. Jak jsem zjistila, některé ženy jsou na tom podobně, tak nejsem černá ovce a hned mi je líp na duši.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.