Jak vnímáte koledníky?

Od: Datum: 23.03.16 10:35 odpovědí: 11 změna: 24.03.16 00:00

ahoj, s blížícími se Velikonocemi bych se vás rád zeptal ohledně velikonoční koledy, otázka je zaměřena spíše pro ženy, ale mohou odpovídat i muži.

V našem městě v poslední době na Velikonoce potkávám stále méně koledníků, a tak mě napadlo, že bych tuto tradici trochu obnovil, ale vím, že spousta lidí koledníky nemusí(neotevře jim) a v každém městě je to jiné, ale budu rád alespoň za pár názorů zde v poradně.

Musím ještě říci, že mi jde o koledu jako takovou, o tradici, byl bych rád za vajíčka, sladkosti, prostě vše, co s Velikonocemi souvisí, nedělal bych to z "existenčních" důvodů, tj., že máme hluboko do kapsy, a proto si chci tímto způsobem přilepšit. Nejde mi o to, aby mi někdo dával za koledu nějaké peníze nebo štamprličky alkoholu (stejně nepiju) apod, jde mi opravdu o samotnou tradici.

Takže se vás ptám:

- je podle vás koledování hlavně záležitostí dětí, a pro dospělé už se to "nehodí", nebo je to v pohodě? (jako dítě jsem jednou na koledě byl, teď je mi 20 let)

- co byste od koledníka očekávali, co by měl mít sebou - kromě košíčku, pomlázky, co třeba řehtačku?

- jaké je podle vás nejlepší uvítání, je lepší začít s pozdravem, a jakou písničku zvolit? Jako dítě jsem měl spousta velikonočních básniček, ty se teď ale k mému věku nehodí, takže jestli by stačilo klasické "hody, hody, doprovody, dejte vejce malovaný...atd", či máte nápad na něco jiného, aby to nebylo takové obyčejné;

- pro ženy, je lepší se nějak předem dovolit ohledně vyšlehání, nebo začít šlehat rovnou?

Díky moc všem.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.03.16 11:35

Myslím, že ve městě s tím neuspějete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: coco
Datum: 23.03.16 11:56

Tuhle tradici jsem nikdy nemusela, muzi to radi zneuzivaji k pomstychtivemu šlehani bez zabran a divky/zeny trpi :)


doplněno 23.03.16 13:11:

Najdou se však i "masochistky", ktere se rady chlubi "modrinovymi jitrnicemi" a jsou naivne pysne na vyšlehani *haha*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.03.16 16:52
avatar

Že ne? V našem městě je 35 tisíc obyvatel a koledovat chodím už přes 20 let, někde mě vyloženě čekají.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.03.16 12:01
avatar

Tato tradice se jakž takž dodržuje spíš na vesnici, ve městě asi neuspějete vůbec.

Za mého mládí vzpomínám na partů mladých mužů v krojích, krásně zpívali, hráli, chodili s nůší a celou ji naplnili vajíčky. Alkohol nepili, nic jiného kromě těch vajec si nevzali. Všude jim rádi otevřeli.

Dneska zazvoní puberťácká omladina. Když Vás potká běžně venku, nepozdraví, nezabučí, kdyby o Vás brknout měli. Na Velikonoce ale spolehlivě dorazí. Posbírají vajíčka, čokoládky, dokonce si už i sami drze řekli o štamprle. Což nedostali.

Poslední dobou slýchám bohužel, i o tom /mně se to nestalo/, že koledníci požadují za svou "službu" peníze.

Připadá mi, že ta klasická koleda se svými zvyky je už pohřbená. Možná někde na Moravě, kde působí různé národopisné spolky, je to ještě o něčem jiném.

Proto i když mám velice ráda Vánoce, Velikonoce až tak nemusím. Slípky mám své, o pár vajec mi nikdy nešlo, ale ty mezilidské vztahy už nejsou to, co bývaly. Jaga.

A stálo by za to udělat průzkum, kolik mládenců dnes umí vlastnoručně uplést pomlázku z osmi a s košíčkem. Já umím, dokonce jsem před lety školila chlapy v hospodě. Jenže někteří si raději koupí to vyschlé roští v Tescu. A to není žádná pomlázka. *ee*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.03.16 12:29
avatar

jj, moderní koledníci. Moderní koledníci už mají s velikonocemi společný snad tak leda ten pradávný pohanský zvyk, kdy se po prvním jarním úplňku všichni pořádně zpili.

Jestli chcete zapůsobit, pak to chce připravit si dlouhou básničku, dívku či ženu (i cizí a neznámou) k sobě lehce přivinout, jemně ji plácat tatarem po zadku a básničku jí šuškat do ucha. Líbání na tvář je povoleno.

No ale věc má tři podmínky.

Nesmíte být ožralý, nesmíte smrdět jak popelník a básnička musí být lepší než tady tato :

Hody hody doprovody, piju všechno kromě vody. Co je k jídlu všechno žeru a vajíčka? Na ty s...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.03.16 12:50
avatar

Odpovím po pravdě. Kdyby u mne před barákem "přistál" dvacetiletý kluk s pomlázkou, začala bych se rozhlížet kde jsou schovaní nějací mí známí, kteří si ze mně chtějí udělat srandu...*smich*

Jinak byla tato tradice moc hezká a jako holka v pubertě jsem se na ni těšila. Ale vyrůstala jsem na vesnici a kdyby žádný kluk nepřišel vymrskat holku do stavení, byla by to ostuda pro tu hloku. Jako v tom myslu, že se nikomu nelíbí a ani si nevzpomene že vůbec existuje. Takže to byla pro nás děvčata i otázka prestiže, býti zmrskána několikrát...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.03.16 13:21

Jako kluk jsem chodil každý rok (na vesnici), ale nikoliv od domu k domu, ale po příbuzenstvu, spolužačkách, kamarádkách. Na prvním stupni ZŠ to byla jen naše vesnice, s přibývajícícm věkem (a přibývajícím počtem spolužaček a kamarádek) se postupně rozžiřovala působnost i na vesnice v okolí.

Jako malí kluci jsme dostávali vajíčka, nebo pentle, časem přibyly nějaké sladkosti no a jako středoškoláci už jsme dostávali občas i nějakého toho panáka. Po střední škole jsem s koledováním přestal, maximálně tak vyšlehat příbuzenstvo. Ale posledních cca 10 let už prakticky ani to ne. Moje bývalka Velikonoce v podstatě nesnášela a když se nenechala ode mne vyšlehat ona, tak jsem na koledu v podstatě zanevřel. Ale můj otec třeba chodí dodnes, má pár stálých zastávek (příbuzné, kamarádky) a ty každý rok obejde.

Takže koledování imho nezáleží na věku (byť je u dětí častější), ale spíš o naturelu a zvyku. Na vesnicích se to udržuje více, ale když srovnám kolik koledníků chodilo za "mých let" a kolik jich vidívám teď, tak ten počet klesá.

Bez pomlázky to nejde. Já jsem vždy nosil lískový prut, protože pomlázku plést neumím a kupovanou jsem nechtěl, ale děvčata si nikdy nestěžovala, měl jsem na něm vždy tolik mašlí, že to spíš hladilo... :) Řechtačku určitě ne... Hrkat (tak se tomu alespoň říká u nás) se chodí před Velikonocemi - na Zelený čtvrtek 2x, na Velký pátek 3x a o Bílé sobotě 2x. Takže koledníkovi je řechtačka k ničemu, je to jiný zvyk. Košík je fajn, hlavně na vajíčka. My si kdysi vystačili i s igelitkou...

Slušný pozdrav je samozřejmost. Pak záleží kdo otevře... když otevře "otec rodiny", tak se do něj určitě nepustíte s pomlázkou... *smich* Je pravda, že na Velikonoce chodí otevírat obvykle rovnou děvčata, ale několikrát se nám stalo, že otevřel někdo jiný a krom pozdravu jsme nemuseli říct nic, protože jakmile spatřil koledníky, hned volal "ženské osazenstvo". Koleda (básnička) je samozřejmostí, bez ní si koledník nic nezaslouží. Hody, hody... obvykle stačí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.03.16 18:28
avatar

U známých a kamarádů pohoda, roky k nám chodili dospělí strejdové, známí rodičů a moji kamarádi. Cizímu bych v žádném případě neotevřela.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 23.03.16 20:10

U nás, malé město, chodí koledníci po známých, příbuzných. Chodí kluci i dospělí . Moji dospělí bratři jdou obejít všechny kamarádky, rodinu... Já sama netoužím mít doma průchoďák , ale kdyby nikdo nepřišel, tak by mě to mrzelo, že si nikdo nevzpomněl. Dávám vajíčka, čokoládky. Na oplátku dostanu o pouti něco " pouti "

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.03.16 20:17

Koledníci?...vypusťte psy.

V naší vesnici kdysi řechtali v každé ulici.Dnes jen na tech "největších".Ovšem když jdou vybírat,tak na ty menší nezapomenou.Dříve jsme dávali barvená vejce-no to co se běžně dávalo.Dneska o vejce nemají zájem.Chtějí jen peníze a není jim hanba si ještě říct o víc než jim člověk dá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.03.16 00:00
avatar

Ono dost záleží na tom, kde člověk žije a jestli je tam dobrá parta chlapů, pokud jde o dospělé. Na panelákovém sídlišti mi to vadilo, děti nechodily po známých, ale drancovaly celé paneláky, vejce rozšlapaná už na chodbě a po celém sídlišti. Vejce jim nestačily, chtěli každý peníze a alespoiň pytlík bonbónů, člověk nikdy nevěděl, jestli a kdo u něj zazvoní, děti jsme tehdy neměli a když jsem pro koledníky nachystala, často nezazvonil nikdo a když jsem se na to vykašlala, tak jsem jim neměla co dát a dokonce jsme raději neotevřeli. Ale zvyk je to hezký, pokud chodí ve městě známí a ne většina nepřizpůsobivých dětí. Na vesnici to ještě bývá jiné, často se zvyky dodržují, i když taky už v menší míře. Většinu Velikonoc jsme trrávili později na chalupě a tam jsem si to užívala, napekla dětem slepičky, zajíčky, nazdobila vajíčka a nakoupila mlsůtky. Na to jsem se fakt těšila a tam jsem měla opravdu pocit, že to jsou Velikonoce. Jen se mi nelíbí, když jsou buď výrostci, nebo spíš chlapi suroví, to bych ty Velikonoce zrušila raz dva! Ale když jen tak pomlázkou pošmrdlají, tak je to radost a ta symbolika je v tom taky.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.