Jak si můžu ve 13-ti letech vydělat peníze?

Od: Datum: 21.03.16 15:57 odpovědí: 15 změna: 23.03.16 23:07

Dobrý den,

Je mi 13 let a chtěla bych se zeptat, jestli je možné v tomto věku nějak získat peníze. Už se nechci pořát ptát rodičů na peníze. Chtěla bych nějaké vlastní.

doplněno 23.03.16 19:48:

Nyní si vydělávám sběrem skleněných lahví. Jenže za jednu lahev jsou jen 3 koruny. Potřebovala bych něco co by mě vyneslo více peněz.:)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.03.16 16:01

"legálně", pokud nebudeš třeba hrát ve filmu, to asi nepůjde... ukončená školní docházka a dovršení 15 let je podmínkou...

Datum: 21.03.16 16:06

Palec nahoru za to, že si je chceš vydělat vlastními silami. Ale i tak, zkoušela ses rodičů zeptat, jestli by ti místo občasné částky mohli dávat pravidelné kapesné? Vím, že v mnoha rodinách děti dostanou, kolik si řeknou (někdy i víc, než by dostaly na kapesném), ale kapesné je stejně lepší - učí člověka vyjít s nějakou sumou, šetřit na potom. Šlo by jim vysvětlit, že je ti nepříjemné o peníze neustále žádat?

Jinak toho pro 13letého člověka moc nebude. Určitě ne oficiálně na smlouvu. Není někde poblíž babička, která potřebuje donést nákup (vyvenčit pejska, posekat zahradu, umýt okna, ...) a dala by ti za to pár kaček? Rodina, která potřebuje odpoledne zabavit dva caparty? Teoreticky bys ještě mohla zkusit prodat nějaké své výrobky (náramky, obrázky, keramiku, šití), ale muselo by to být dost dobré a výdělek nebude nic moc.

Od: w3d®
Datum: 21.03.16 16:30

Ahoj, v tvém věku jsem hlídala děti, za peníze.

Datum: 22.03.16 07:47

Máš pravidelné kapesné? Jestli ne, požádej rodiče. Myslím si, že dítě by mělo dostávat pravideně, ve stejnou dobu, stejně vysoké kapesné. Mělo by se učit a naučit s penězi, po určitou dobu, hospodařit. *hej*

doplněno 23.03.16 06:53:

elpaja, to si netroufnu odhadnout. Je rozdíl mezi dětmi ve velkém městě a v menším. Také jaké koníčky máš, kam chodíš mimo školu. Na co bys ráda peníze použila, na co je potřebuješ. ;) Já jsem, když děti byly malé, dávala na týden, časem za 14 dní a pak na měsíc. Tak věděly, kolik mají peněz a jak dlouho s nimi musí vydržet. Také, jaké svátky nebo narozeniny v té době někdo má a ony by měly pořídit nějaký dárek. Láhve, tenkrát bylo všechno ve skle, byly jejich. :-D Když měly binec v pokojíku, křikla jsem, že budou padat pokuty a hned bylo uklizeno. Občas jsem jim pokuty dala. A když jedna na školu kašlala, tak dostala kapesného méně. Řekla jsem, že když já se budu v práci flinkat, taky mi seberou na platě. *hej*Kapesné, to byl velmi dobrý výchovný prostředek.

Od: elpapaja*
Datum: 22.03.16 17:54

A o kolik korun kapesného bych je měla požádat?

Od: hk
Datum: 22.03.16 18:07

To záleží od toho, kolik rodiče vydělávají.

Datum: 23.03.16 20:01

To je ale pěkná blbost.Je nesmysl dostávat kapesné podle platu rodičů.Normálně za rodiči jít a domluvit se.

Od: elpapaja*
Datum: 23.03.16 20:07

A o kolik bych teda podle vás měla požádat?:) Jen orientačně;)

Datum: 23.03.16 20:27

V tom já radit nemohu...ani orientačně.Záleží to na rodičích a hlavně každý má jiný názor na to co je málo a co dost.Zkuste s nimi promluvit a na něco určitě spolu přijdete.

Datum: 23.03.16 20:35

Proč je to blbost? Myslíte, že chudí rodiče rozdávají tisícovky na potkání a bohatí dvakrát obrátí každou desetikačku?

Elpapaja, kdybych měla 13leté dítě, které si z kapesného sem tam koupí časopis, sladkost, zaplatí si nějakou zábavu a pár desetikaček ušetří, dala bych mu kolem 200 Kč na měsíc. To vše za předpokladu, že nám ty dvě stovky nebudou chybět v rozpočtu. Méně dám nespolehlivému, který vše rozhází za blbosti, více šetřílkovi, který si (prokazatelně!) šetří peníze na nějakou hodnotnou věc a je schopen s penězi dobře vycházet. Když přemýšlí, co koupit, kde a za kolik, kolik musí našetřit, a je schopen si něco odříct, ráda dám víc. Možná ale pro začátek spíš méně, aby se ukázalo, jak s penězi vychází (ale já bych dítěti dávala kapesné již od 1. třídy, takže by se to už dávno ukázalo). P. S. i s kapesným se nezapomeň rozhlížet, jestli někde nečeká příležitost přivydělat si ;)

Moje dvouletá neteř má peněženku, do které jí občas někdo dá dvoukorunu nebo pětikorunu. Když jsme šly nakupovat jídlo, vzala si ji s sebou. V obchodě chtěla rohlík, vzala si ho a pěkně si ho sama zaplatila z "kapesného"

Datum: 23.03.16 21:02

Podle toho kolik vydělávají je blbost.Chcete tedy tvrdit,že je v pořádku dávat 13-ti letému dítěti třeba 1000 Kč kapesné?pakliže to tedy rodiče vydělají.Takové dítě si pak neváží peněz.Měla by si dojít za rodiči a normálně se zeptat jich.Vy jim tady řeknete 200 Kč...pro vás třeba nic a pro někoho třeba moc.

Datum: 23.03.16 21:52

Neprotiřečíte si trochu? Když je 200,- pro někoho moc, tak to právě svědčí o tom, že výše kapesného se odvíjí od výše platu rodičů. Ne přesně na koruny, ne ve všech případech, ale výše kapesného bude více či méně závislá na výši příjmu rodičů.

Krom toho jsem uvedla, že 200,- by to bylo v případě, že nemám hluboko do kapsy. Takže nechápu tu připomínku, že je to pro někoho moc. Ani netvrdím, že je v pořádku dávat 1000,- kapesné, vždyť jsem řekla, že za přijatelnou částku považuji 200,-.

doplněno 24.03.16 07:52:

Aha, už jsem Vás (aspoň zčásti) pochopila. Měla jsem za to, že je snad jasné, že kapesné nebude nijak extra vysoké, když rodiče vydělávají dobře; to ovlivňování platem půjde spíš směrem dolů, kdo má málo, nemůže dát hodně. Fakt jsem si myslela, že je tohle jasné a není třeba vysvětlovat jak u blbých. Omlouvám se.

A jestli tazatelka z mojí rady, kde tvrdím, že JÁ bych dala... V TOMTO KONKRÉTNÍM případě a za TĚCHTO PODMÍNEK... pochopí, že 200,- je normální, tak to není moje chyba, to je chyba na jejím přijímači. Ale mám takový pocit, že zas tak hloupá není ;)

Datum: 23.03.16 23:07
Vy jste mě nepochopila.Když je 200,- pro někoho moc, tak to přece nesvědčí o tom,kolik rodiče berou.Třeba může být jejich záměr naučit jí šetřit(nebo jiný) a dát jí 150,- a klidně mohou brát i 50000 měsíčně.Já jejím rodičům do hlavy nevidím a proto jsem tu nechtěl psát tazatelce žádné částky.Oni jí třeba fakt chtěli dát tech 150,ona jim bude tvrdit,že normální je 200 protože to tady od vás přečetla a rodiče na ni budou jen naštvaný.Já bych se do toho vůbec nepletl ať se domluví s rodiči.Píšete že netvrdíte že je v pořádku dávat 1000...ale na druhou stranu že se kapesné odvíjí od platu...proč když na to někdo má.
Od: sandra19
Datum: 23.03.16 20:51

Zkus se zeptat kamarádů zda někdo neroznáší letáky, že by jsi pomohla,nebo třeba venčení pejsků známých. Jinak je legální brigáda od 15 let.

Datum: 23.03.16 21:22

Co takhle venčit pejska, spousta lidí by to uvítalo

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.