Slovanská epopej jako putovní výstava?

Od: Datum: 20.03.16 07:32 odpovědí: 15 změna: 21.03.16 13:09

Dobrý den, postřehl jsem informaci (možná nepřesně), že toto velké a velkolepé dílo má opustit naši vlast na několik měsíců (možná až let) a putovat do asijských zemí na výstavy. Vím, že muzea si třeba exponáty půjčují a vystavují je i v jiných státech, ale zde jde o dílo značně rozměrné a mohlo by být možná i poškozeno, protože se musí plátna při převozu srolovat a potom znovu napnout do rámů. Jaký máte názor na toto stěhování a vystavování obrazů v daleké cizině? Nebylo by lepší, aby se milovníci umění přijeli podívat k nám? Je to dobrý počin nebo hloupost? Děkuji Vám za názory a zdravím!

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.03.16 07:53

Nevím. Viděla jsem tato obrovská plátna 2x ještě v Moravském Krumlově. Ikdyž to vůbec nevypadalo na galerii, ale nějaké přechodné, nedůstojné, umísťovací zařízení, pohled na plátna mi vzal dech. :-D Tak si říkám, kolik lidí je vidělo? Kdo z vás, z nás tuto mimořádnou krásu, viděl? Ráda bych si před ně, beze spěchu, stoupla znovu. Moc ráda!

Datum: 20.03.16 09:53

Babko, to je právě ono. Moc našich lidí to nevidělo, tak to vyvezem do Asie a budem riskovat, že už to neuvidí nikdo.

Datum: 20.03.16 08:21
Takové dilo by mělo zůstat doma.
Mona Lisa taky nerajzuje po světě.
Když jsem ji chtěl vidět,musel jsem za ní.
A beztak jsem určitě obdivoval kopii
Datum: 20.03.16 08:23

Jsem jednoznačně proti.

Datum: 20.03.16 08:51

Tak se pomalu ukazuje, co jsem říkal už před lety, když Epopej z Moravského Krumlova pražáci kradli.

Datum: 20.03.16 09:48

Nechme stranou, ve kterém místě ČR by měla být epopej trvale umístěna, na to asi nikdo z nás nezná dost podrobností (poslední vůle autora, vhodnost a nezávadnost prostor, právoplatný majitel...) a nechme rovněž stranou, jestli jí někdo někomu "ukradl", či si jí jenom "vypůjčil". Je to sice předmětem různých sporů, ale pro osud díla jako takového to není podstatné.

Podstatné je, že každé podobné dílo každým stěhováním trpí, zvlášť dílo takových rozměrů, choulostivé na změny teploty, vlhkosti, světla, UV záření a kdoví čeho dalšího. Neustálé rolování a rozbalování obrazům určitě nesvědčí a mělo by se dít jen ve skutečně nezbytných případech, nutných k jejich ochraně. To ale rozhodně není tento případ. Myslím, že v tomhle případě jde spíš o zájem několika jedinců, kteří nemají k umění žádný vztah a jde jim jen a pouze o to se "vytáhnout" (určitě ne zadarmo) před světem (východním), že u nás taky máme něco ke koukání . A to i za cenu případného poškození, či ztráty nenahraditelného díla. Kdo zaručí, že se po čase někde nedočteme zprávu: "K velké lítosti oznamujeme, že dílo českého umělce bylo kdesi cestou ze Šanghaje do Hanoje odcizeno neznámými ozbrojenými pachately. Je pravděpodobné, že skončilo v soukromé sbírce některého z vůdců mafie. Policie po obrazech zatím neúspěšně pátrá. Jakoukoliv informaci sdělte na linku 158)".

A můj názor? Najít konečně vyhovující, dobře střežené místo v naší republice (celkem lhostejno kde) a tam celé dílo trvale vystavit. Případně udělat náležitou mezinárodní reklamu, a kdo to chce vidět, ať se přijede podívat. Ať už z Horní Dolní, nebo třeba z Antarktidy.

Datum: 20.03.16 10:26

V Krumlově sice zámek nebyl nic moc z venku ale umístění Epopeje bylo důstojné a krásné, kdyby ji pražáci "neukradli" mohla tam být i dnes a já to za ní měla 20km a ne 200. My neumíme nic ani nalákat turisty, raděj jim to zavezeme, shrábneme prachy a jen ať sedí doma a k nám nejezdí. Je to kardinální blbost a mladý Mucha s tím rovněž nesouhlasí, bohužel je mu to prdlajs platné.

doplněno 20.03.16 13:07:

Magdone, víte, že ani ne. Vše co má cenu seberou pražáci my na Moravě máme h...Máte recht ať je třeba v Tramtárii, viděla jsem ji 3x a víckrát nemusím.

Datum: 20.03.16 10:41

"...to za ní měla 20km a ne 200."

Já - já - já... Nezdá se Vám to trochu sobecké? Ať už byla (bude) epopej umístěna kdekoliv, vždycky to bude pro někoho blízko, pro jiného daleko. A jak už jsem napsal, s vyvážením národního pokladu rozhodně nesouhlasím, ale kde bude v rámci republiky nakonec umístěný, je mi celkem jedno. Přesto, že jsem z Prahy, mohla epopej klidně zůstat v Krumlově (nebo třeba v Brně, Ostravě, Horní Bečvě...). Těch 200 km si rád dojedu.

Od: ben®
Datum: 20.03.16 13:58

Dobrý den, děkuji Vám za reakce a názory. Myslím, že hezky to napsal kolega Magdon.

Také mám obavu o stav tohoto díla a zda se vrátí (v pořádku). Jenom doufám, že nikoho nenapadne poslat na pouť do světa třeba i Karlštejn, Karlův most nebo Macochu .

Zdravím!

P.S. Nechtěl bych zde řešit, kdo, komu a co ukradl. Jednak to zde nevyřešíme a je to snad i malicherné. Já bych slovo Pražáci psal s velkým P, ale "rozumím" tomu, že to Moravákům (či Moravanům) moc nejde .

doplněno 20.03.16 17:15:

ra252 - nedělejte ze sebe kašpárka a zkuste si uchovat určitou úroveň, i když je to pro Vás obtížné.

Datum: 20.03.16 17:07

S velkým P je pan profesor Pražák. Zatímco pražák je pepík z pepíkova.

doplněno 20.03.16 17:25:

S tím pražákem to máte jako s mechovákem. Je to sice obyvatel Hradce Králové, ale s malým ...

Datum: 21.03.16 07:31

Nelíbí se mi to. Myslím, že takové dílo by mělo zůstat trvale v republice. A kdo ho chce vidět, přijede se podívat.

Myslíte, že Francouzi by s ochotou stěhovali do Asie svou Monu Lisu? *ee*O tom dost pochybuji.

Jenže my nemáme žádnou hrdost, nad tím, co nám předci zachovali. Jen naši pomazaní počítají, kolik to vynese, aby měli dost na další rozhazování. Může se stát cokoli - nevhodné zabalení, nevhodná doprava, nevhodné umístění ...a spláčeme nad výdělkem. A není to reprodukce, která by se nechala nahradit.

Takže pak na to zůstaneme jenom koukat. *sok* Což nám bude pendrek platné.

Proto bych naše podobné kulturní bohatství nechala důstojně umístěné doma, tedy v ČR, kdekoliv. Patří přece sem a ne do nějaké tramtárie. Kdo chce, ať se přijede pokochat.

Také bych chtěla naživo vidět mnohá umělecká díla. A kdo je za mnou přiveze? Proto musí Mohamed k hoře! Jaga.

Datum: 21.03.16 07:52

Rozhodnutí, aby Slovanská epopej cestovala po světě, provažuji za jedno z těch hloupých rozhodnutí, které někdo vymyslí, ale veřejně se k němu nikdy nepřizná. Když se o něm po čase dozví veřejnost, je už vše dojednáno, podepsáno a schováno za "anonymními" názvy úřadů. Křiklavým příkladem (z úplně jiné oblasti) jsou třeba nedostupné české zásoby nafty kdesi v Německu.

Pokud bychom chtěli šířit v Asii informace o dávných Slovanech, měly by se k tomu účelu udělat reprodukce. V dnešní době je možno vytvářet reprodukce velmi dokonalé. Rozumný majitel zachází s originály čehokoli rozumně a opatrně. Jestli jsou ve vedení Prahy (současný téměřmajitel) nerozumní lidé, nebo jestli mají pro nerozumná rozhodnutí zvláštní důvod, se můžeme jen dohadovat. A nadávat.

Datum: 21.03.16 08:50

Slovanská epopej se mi nelíbí, výtvarná díla z období secese (na rozdíl od architektury) mi nic neříkají. Viděl jsem ji dvakrát, ale bez předchozího nastudování slovanské mytologie nelze obsah děl pochopit. Přesto však bych nebyl pro to, aby díla putovala na druhý konec světa. Mucha si sice uvědomoval, že jeho obrazy pro své velké rozměry bude obtížné přemisťovat, proto použil vaječnou temperu, která oproti olejovým barvám nepraská, ale riziko poškození je přesto velké.

Zapůjčování výtvarných děl mezi galeriemi a obrazárnami nebo i od soukromých majitelů je však ve světě celkem běžné; připravuje-li se nějaká retrospektivní výstava děl nějakého významného malíře, pak snahou organizátora takové akce je shromáždit co možná největší počet obrazů. Např. Meda Mládková své obrazy často zapůjčuje zahraničním galeriím. Není tedy vždy nutné za zážitky cestovat do New Yorku, Madridu, Paříže či Petrohradu. Existují však díla, která se zásadně nepůjčují.

Datum: 21.03.16 11:10

- každý národ by si měl své kulturní skvosty hýčkat - proč to Češi třeba zrovna v tomto případě nedělají - nevím.

doplněno 21.03.16 11:12:

- připadá mi, že si toto dílo z nějakého důvodu přehazují jako horký brambor - a jelikož už nevědí, co s tím - tak ho prostě vyvezou pryč.

Od: maja®
Datum: 21.03.16 13:09

Já také zásadně nesouhlasím s tím, že bude tohle velkolepé dílo někam putovat, jsem pro aby vše

zůstalo u nás a atˇ se oni přijedou podívat k nám !Prý bude dílo putovat dva roky po Číně, Japonsku...a má k nám poté přitáhnout více turistů z těchto částí světa, no zdá se mi to trochu nelogické, né?

Jeden příklad za vše, nedávná výstava Marilin Monroe, ani k nám nedorazila a někde po cestě

zmizelo 7 kamionů, dodnes se tuším nenašlo nic:(

Dá se s tomu ještě nějak zabránit?

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.