Křestní jméno Natalie

Od: Datum: 14.03.16 15:13 odpovědí: 33 změna: 16.03.16 21:20

Dobrý den, nemůže mi někdo poradit? Mám vnučku, křestním jménem Natalie (Natalí)... napsala jsem Natálka s dlouhým "á". Snacha mi okamžitě napsala, abych jí neblbla hlavu, že jí učí psát Natalka s kátkým "a". Napsala mi, že musela ve školce vysvětlovat pí. učitelkám, že se píše s krátkým "a". Mně to je vcelku šumák, ale jde mi o to jak to je správně.*nevi* Díky moc...;)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.03.16 15:18
avatar

Já si myslím, že je lhostejné, co je správné. "Maminka má vždycky pravdu!"

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 14.03.16 15:19
avatar

Dobrý den, snacha má pravdu, protože ji chce mít a nikdo ji to nesmí vymlouvat. Já bych také napsal Natálka - a více bych to v rodině nehrotil, resp. se snachou se o to nepřel. No, možná bych si o ní něco pomyslel . Zdravím!

doplněno 15.03.16 07:06:

Hlavně by snacha měla dohlédnout na to, aby na svátek Natálie její Natalie nic neslavila .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wamp®
Datum: 14.03.16 15:29
avatar
Snacha bude zřejmě snobka.
Proti těm nemá smysl bojovat,co si budeme povídat :-D
Dle mého soudu je holčička zkrátka Natálka.
Dle soudu snobů je to Natalka,jako Natalí.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.03.16 15:25
avatar

Jaké jméno má v rodném listě? Jen tak je to správně

Po pravdě, jestli jste někde v textu napsala Natálka a snaše se to nelíbilo, tak bych si o ní něco pomyslela a nechala to být, ale jestli jste vnučku učila psát Natálka (na to usuzuji z toho "abych jí neblbla hlavu"), tak je asi lepší zůstat u způsobu, který ji učí doma... My máme v rodině Isabelu, kdyby ji babička učila psát Izabela, tak by se mi to taky nelíbilo.

Ale také jsem nikdy Natalka neviděla s krátkým "a", jestli se ptáte i na tohle. Vždy jen Natálka, Natálie.


doplněno 14.03.16 15:41:

Ještě přidám, že pokud má jméno znít po anglicku, Natalie [natalí], tak mi nesedí počeštěná forma Natálka s krátkým "a". Natalie, budiž, ale Natalka? Podivné *nevi* Ale to je jedno, máma chce Natalku, bude Natalka *smich* a vlastně, jak jméno vyslovujete? [natalka] nebo [natálka]?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.03.16 15:37
avatar

Česky je v kalendáři jméno Natálie. Ovšem v zahraničí je asi skoro všude Natalie. Maminka prostě chce mít dceru se světově znějícím jménem - není první ani poslední s tímto názorem.
Něco málo o jméně Natálie třeba tady

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.03.16 15:44
avatar

Miloš Forman říkal Natalii Portman "Natálka". Natalka je jak něco, co můžeš koupit v Baumaxu *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivanawositzka
Datum: 14.03.16 16:36

Všem moc děkuji za odpovědi. Neučila jsem vnučku jak psát Natálka, pouze jsem si dělala koláž a napsala Natálka a tak mi snacha začala psát, že je to špatně, že tam mám chybu. Já jsem jenom chtěla slyšet názor jiných lidí, protože jsem si připadala jako blb.*smich* Když vnučce dali jméno Natalie (Natalí), tak jsem si říkala, že stejně bude Natálka a hotovo, ale nahlas jsem neřekla ani slovo.;) Teď jsem taky raději zticha, pro klid v rodině... ještě jen tak pro zasmátí: napsala mi, že nemám mluvit před malou o mrtvých, tak jsem přemýšlela, co jsem mohla panebože říct.No a pak mi došlo, že jsem jí vyprávěla pohádku o Červené Karkulce, kde se vlk utopí. Tak si říkám, jestli by se ta pohádka neměla přepsat, ale to by se muselo přepsat tolik pohádek...*smich* Všechny zdravím a ještě jednou díky móóóc;)

Datum: 14.03.16 17:13
avatar

Přidám taky něco pro zasmání - znal jsem kdysi jednu Natálii - nikdo ji neřekl nijak jinak naž "Talino". Až tohle někdo zkusí říct vaší vnučce před snachou, snachu nejspíš odvezou Chocholouškovi ;) A to už vůbec nemluvím, až na ni začnou pokřikovat "Nato, pojď na to" a pod. *hi*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 14.03.16 17:24

Kamarádi před časem pojmenovali syna Sebastian Samuel ( aby si mohl v dospělosti vybrat) , ale v reálu ho kamarádi i širší rodina oslovují Séba. Asi u těch nečeských jmen stejně dojde k počeštění.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.03.16 16:39
avatar

Vaše snacha to přehání a nemá pravdu. Klidně jí tak můžete říkat a i to tak psát. Toto jméno má původ v latině a Vy jí klidně můžete říkat Natálko a i jinak. Třeba Natko, Naty, dokonce i Tálie. To všechno jsou známé a připuštěné podoby jména Natalie. Je těch domáckých podob víc, z hlavy je všechny nevím. A ať se Vaše snacha připraví na to, že spolužáci její dcery si její jméno stejně upraví po svém. To aby stála u každé její kamarádky a snad je rovnou pohlavkovala za to, že Vaší vnučce řeknou třeba Naty...*sok*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 14.03.16 16:44

A není to úplně jedno? Pokud se na tom se snachou shodnete, tak jste rozumné ženy. Pokud jen jedna z Vás, tak jste rozumná jen ta jedna (druhá je podle mě úplně blbá).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 14.03.16 16:47

jak se shodne jedna z nich?

a jak se pozná , která je ta blbá v tom případě

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 14.03.16 16:55

To se pozná velice jednoduše. Blbý je ten, který chce někomu nařizovat, jak kdo komu říká. To se nedá ovlivnit. To si stejně musí říci ten dotyčný. Může to být nepříjemné, ale stejně nikomu nenařídíte, jak komu říkat. Snad je to jasné. Nehledě na to, že je to jedno, spíše je důležité, jak kdo o Vás smýšlí a má Vás rád, než jak vás jmenuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 14.03.16 16:59

ptala jsem se, jak se shodne jeden člověk (? ) a ten druhý je pak blbý, - tak zněla vaše a původní odpověď ) Nebyla o tom, co kdo nařizuje ( a co já sama pokládám za divné, ale tak je to její dítě, možná první ..)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivanawositzka
Datum: 14.03.16 17:01

Já jsem ustoupila, protože je podle mne zbytečné se dohadovat.;)

Datum: 14.03.16 19:43
avatar

Je to podobné jako Milada a Miládka - klidně používejte dlouhou verzi. Ono se to časem vytřepe.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.03.16 19:10
avatar

Chi, chi!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.03.16 17:22

At´se ta snacha ne------, mělo by se vždy brát v uvahu prostředí ve kterém převážně člověk žije a tady jsme v Česku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.03.16 18:59
avatar

Jsme ve volné diskusi, tak přidám jednu historku ze studií, kterou mi Sydney připomněl.

Kupovala jsem si ve stánku sušenky CLUB. Povídám paní, že bych ráda jedny "klabky", protože jsem studovala angličtinu a vůbec mi to divné tehdy nepřišlo, mluvila jsem anglicky víc než česky. Paní prodavačka se na mě pěkně po komunisticku osočila, že to nejsou "klabky", ale "klubky", když jsme v česku, tak ať mluvím česky, opravdu hnusným tónem. Tak jsem jí na to řekla, že bych si vzala jedny "clubky" - když tedy jsme v tom česku, ne? :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.03.16 19:15
avatar

No jo, musíme si dávat pozor, abychom nebyli papežtější nežli papež. Já slyšela v květinářství se rozčilovat

mladou, "světovou", prodavačku, jak se rozčilovala, že ji nějaká zákaznice upozornila, že kaktus se nepíše "cactus", že určitě nevěděla, že je to anglicky!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.03.16 19:17

A kakao je cocoa.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.03.16 18:27

Vot eto Nataša!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.03.16 20:01
avatar

Kamarádka má vnučku, jmenuje se EMMA, musela se naučit dávat na ta dvě M důraz, žádná Emička a podobně ale podle matky EMMA a hotovo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.16 21:20

Lidus, posilam neco pro zasmani. Nevim, zda to znate, ale nemohla jsem si to odpustit ;) .


Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 14.03.16 20:14
avatar

Zdravím. Neřešte to, maminka je další z dlouhé řady rodičů, co se snaží být touto odlišností zajímaví. Rozumný člověk si poklepe na čelo a myslí si svoje, včetně učitelek (tomu věřte) :). Taky mám ve třídě jednu Nelli, jejíž maminka je prostě něco víc a ráda to dává najevo. Správně je to tak, tak je to v rodném listu a jak to holčička pochopí.


doplněno 14.03.16 21:15:

Jen mě zajímá, jak maminka bude nutit kamarády, známé apod., aby holčičku oslovovali Natalko. To bude dobrá komedie.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.03.16 20:48
avatar

Někteří rodiče si neuvědomují, jak takovým "světovým" jménem komplikují svým dětem život. Když se pak třeba budou někde představovat a budou muset vysvětlovat, jak se to píše. Například: "Dobrý den, já jsem Natlie Nováková, Natalie s krátkým a". Nebo: "Jmenuji se Victor Dvořák, Viktor, prosím, s c" *bzum* . Nehledě na problémy s vyhledáváním jména v nějaké databázi. Mám známého, původem ze Slovenska, jmenuje se Jozef. Při takové banalitě, jako je převod elektroměru trvalo snad 1/4 hodiny, než ho počítač dokázal v databázi najít, protože si to neobvyklé z ve jméně nikdo neuvědomil a počítač ho samozřejmě hledal jako Josefa.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.03.16 23:32

Uvažování dnešních rodičů je asi takové, že když už by náhodou z potomka vyrostl blbec, tak bude mít alespoň "světový" jméno*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.03.16 06:56
avatar

Rodiče dají nějaké krásné, ne zcela obvyklé jméno, ale pak ho shodí, zasměšní, nějakou podivnou zdrobnělinou. Znám bezva kluka Kryštova. A představte si, že mu říkají Kikin! No, není to na hlavu? Takže je to Kikin s Kryštofem na papíře! Smutný příběh. *klik*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.03.16 07:41
avatar

Celkem lituji třeba i ty Mathiase,jak budou od školky hláskovat své jméno,aby dali najevo to"t-h-i-a-s".Kamarádka má zase Alexe a nechce aby mu někdo říkal Sašo.Ale v tom s ní souhlasím,taky jsem takový pedant co je psáno je dáno.Takže když je Alex,proč Sašo,které není ani podobné slovu Alex.

My máme taky nertadiční a mohla jsem dát Herman s dvěma n,ale proč?aby to potom celý život zdůrazňoval,že má dvě n na konci?

Být tazatelkou,tak na to kašlu,stejně jednou budou holčičce říkat v kolektivu Talina*smich*jak píše ronyx a maminka se zlostí pos...re.:-D


doplněno 15.03.16 08:28:

...a proč se jí teda říká Natalko?proč né rovnou Natali?a nedošlo by k nedorozumnění.


doplněno 15.03.16 08:31:

Pamatuju na Veronika prostě Nika,ale Kryštof prostě Štof je hodně originální*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivanawositzka
Datum: 15.03.16 08:27

Mám ještě od dcery vnuka vnuka Kryštofa (17), a tak mu taky říkám. Doma mu říkají Štofi, Štofine atd... je to jejich věc, ať mu říkají jak chtějí, jemu to nevadí, tak co bych se jim do toho pletla.*tanec* Posílám foto, kvli kterému to vzniklo.*smich* ( co vyvolá jedna čárka )*smich*

Datum: 15.03.16 22:59

Natalie - Natálie, snacha je husa a myslí si, že je světová. Dnes je spousta nikoliv běžeckých závodů /jen ty komerční za předražené startovné/...v názvu mají nikoliv běh, ale run, a pořadatelé také myslí, že jim tím dodají světovosti. Podívejte se na některé ušmuslané večerky, honosící se názvem market, haha. Takže vaše NATALIA ať je Natalie, a vy jí klidně říkejte i pište Natálko, je to přece Vaše Natálka. A snacha ať si trhne nohou. PĚKNÝ DEN s úsměvem...Vám i Natálce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivanawositzka
Datum: 16.03.16 10:37

Děkuji všem za názory. *palec* Snacha chce být důležitá a dělá jí dobře, pořád někoho opravovat, protože ona všechno ví nejlíp. Všechno zná, všude byla, kde nebyla, tam pojede...*haha* podle mne se píše Natálka s dlouhým á. Hledala jsem to na internetě a tam je Natálka. Je pravda, že by tedy neměla slavit svátek 21.prosince, když je vnučka Natalie (Natalí), ale říkat jí to je akorát na vyvolání dohadování se. Já jsem nekonfliktní člověk, tak to nechám být. Chci, aby byl klid v rodině, ale ona si stejně na mne néco najde, protože kdo chce psa být, hůl si vždycky najde.;) Všechny moc zdrvím a díky...*srdce*

Datum: 16.03.16 21:10
Všechno zná, ale v Rusku nebyla a 60 jí taky není
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.