Stavebni sporeni nebo penzijni pripojisteni

Od: Datum: 02.03.16 21:37 odpovědí: 6 změna: 16.03.16 14:23
Je mi36 let a chci si sporit, nevim pro co se rozhodnout.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.03.16 21:48

Nejsem sice finanční odborník ale pokud půjdete do stavebního spoření,tak buď od konce února nebo března (nejsem si jist) spadnou úroky ještě více dolů.Při uzavření smlouvy zaplatíte poplatek ve výši 1% z cílové částky.Při vyšší cílové částce se může stát,že vstupní poplatek ani na úrocích zpět nedostanete.

K penzijnímu připojištění se nemohu vyjádřit.

Kamarád investoval do podílových fondů,údajně je tam jeden z nejlepších úroků a peníze lze vybrat kdykoliv.

Ale pouze předávám jeho informaci,má zkušenost s podílovými fondy je nulová.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pu®
Datum: 02.03.16 22:22

Já mám penzijní a prostě jen doufám, že se těch státem zhodnocených úspor dožiju v nějakém slušném zdraví... *nevi* Stavebko jsem zavrhla, měla jsem jen před cca 15 lety v té "první vlně", když ho měli všichni. Poté už ne. Část deviz jsem investovala do nějakých fondů, ale to spíš z nouze ctnost - té měny se zbavovat nechci, a aby mi ležela jen tak na nevynášejícím účtě, to mě nebavilo. Výnosnost tak na úhradu inflace, když je špatná ekon. situace, tak ani to ne. Ale zase relativně bezpečně uložené peníze (za normálních okolností). Ono vůbec nejlepší je asi investovat do nějakých komodit, kdyby se v tom člověk vyznal...


doplněno 04.03.16 13:16:

Mám penzijko u Allianz, a byť je to soukromá pojišťovna, je snad ze zákona pro Vámi uvedený případ pojištěná, ne? Neumím si představit, že by stát přispíval na penzijní do společností, které nejsou chráněné proti úpadku.. *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cicko*
Datum: 04.03.16 20:11

Asi to bude tím, že to s Vámi sjednal nějaký "nezkušený" nýmand bez patnáctileté praxe! ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.16 06:34

Penzijní připojištění i stavební spoření jsou pro vás rizikem. Penzijní fondy jsou podnikatelské subjekty, které mohou zkrachovat jako každá jiná firma. Klidně je mohou zaměstnanci vytunelovat a vám zůstanou oči jen pro pláč. Stavební spoření, tam může stát kdykoliv změnit výši státního příspěvku. Většinou je to snižování. Riziko, že příjdete o peníze je mnohem menší jako u penzijního fondu. Rozhodně je lepší zvolit jinou, výhodnější variantu na zhodnocení peněz. Pracoval jsem 15 let jako finanční poradce u ČP, takže nějaká zkušenost tady je.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: scv®
Datum: 04.03.16 21:56
avatar

Penzijní připojištění má slušné zhodnocení jednotlivých vkladů, ale už ne peněz, které se tam hromadí - úroky zdaleka nepokryjí ani inflaci. A pokud byste ho potřeboval ukončit předčasně, přijdete o veškerou státní podporu, takže to pak postrádá smysl. Stavební spoření bude mít o trochu vyšší úrok, ale na stejnou vloženou částku oproti PP nižší státní podporu. Nicméně určitou výhodu má: při dobrém načasování je možné během 6 let získat státní podporu 8x. A pokud si dobře načasujete i druhou smlouvu, můžete část prostředků z té první "recyklovat" a použít je k získání dalších úroků i státních příspěvků na té druhé.

A jak zmínil @zajda888, podílové fondy také stojí za zvážení. Z dlouhodobějšího hlediska budou určitě výnosnější, než penzijní připojištění. Ale chce to najít nějaký slušný a ne se nechat ukecat na přepážce na něco se 3-4%. Neveřejné fondy budou nejspíše zajímavější.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davidvozak
Datum: 16.03.16 14:23

Dobrý den.

Pro naši generaci bohužel už platí, že si na důchod musíme naspořit sami. K tomu je k dispozici pouze doplňkové stavební spoření. Toto ale není v dlouhodobém horizontu výkonné. Zbývá jen investování, ideálně pravidelné, minimalizující rizika, diverzifikované a nastavené dle požadavků vkladatele. Stavební spoření je už za zenitem. Jenom se o tom nemluví a raději o něm nikdo moc nemluví.

Hezký den JUDr. David Vozák

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.