Psychické zhroucení

Od: Datum: 01.03.16 09:47 odpovědí: 15 změna: 02.03.16 15:09

Nevím jestli je tu někdo, kdo se setkal u někoho blízkého z psychickým zhroucením. Zajímá mě, co tomu předchází a jak vlastně psychické zhoucení probíhá.


doplněno 01.03.16 16:36:

Špatně jsem tu otázku formuloval. Snad se mi to nyní podaří lépe. Jaké jsou příznaky, které vlastnímu zhroucení předchází - myslím situace, kdy je člověk vystaven dlouhodobému psychickému tlaku, ne náhlé úmrtí dítěte (např. začne mít pocit, že se pod ním propadá zem, stahuje se do sebe atd.) a jak se chová člověk, který už je psychicky zhroucený.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.03.16 10:16

reaktivní --- po nějakém velkém a masivním stresu třeba (úmrtí, ztráta práce, onemocnění v rodině, hádky, hrozný rozvod...)

nebo že má vážný problém -- sesype se s psychozou, to myslím nemívá konkrétní důvody.

Nejsem odborník, jenom občas čtu psychologické články.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.03.16 11:18
avatar

Já si myslím, že psychické zhroucení může u každého, komu se to stane, vypadat jinak. *sok* Zažila jsem kamarádku, která byla i v normálním stavu přepečlivá, úzkostná, stále měla z něčeho obavu. Jednou se stalo, že začala chodit kolem jídelního stolu ve velkém obýváku a jen kouřila. Vůbec nevnímala okolí, jen chodila a hulila. Pokoušel se ji zastavit manžel a malý syn. Nešlo to. *plac*Jindy jsem slyšela o muži, který si sedl, houpal se dopředu a dozadu, měl skelný pohled a nevnjímal okolí. *sok* Myslím si, že zhroucení může probíhat i tak, že člověk dělá všechny činnosti na které je zvyklý, ale jako automat. Hlava vypne.


doplněno 01.03.16 16:18:

Wasube, vím jak vypadá grand mal i jak vypadá petit mal. Grand mal jsem viděla dvakrát a dítě, které mívalo petit mal jsem měla ve školce, dokud mu to neurčil, nediagnostikoval lékař. Také z vyprávění lékaře tohle vím. *sok* Nechci se s vámi přít, nemusím mít vždy pravdu, ale tedy nechápu, proč mou kamarádku odvezli a dlouho ošetřovali v psychiatrické léčebně v Opavě a pak chodila na terapie. Vlastně dodnes chodí. Proč ji neodvezli na neurologii.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.03.16 12:01
avatar

babkazove, popisované děje spíše vypadají na epilepsii, protože ne každá epilepsie se projevuje záchvaty Grand Mall se myslím říká. Tedy velkými záchvaty. U dětí to často ani nepoznáte, dítě se zakouká a opakovaně třeba točí tužkou. Právě to opakování stejných pohybů ukazuje na epilepsii a ne na deprese nebo psychické zhroucení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.03.16 11:57
avatar

Převážná většina psychických zhroucení probíhá náhlou změnou osobnosti pacienta. Nereaguje na nic, nemá zájem o nic, nejí, někdy dokonce ani nepije. Pokud kouří, zapaluje jednu od druhé. Na základě těžké deprese nereaguje na zájem druhých, mlčí a kouká se "do zdi" jako skrze sklo, bez vnímání okolí. Pak nastane posun, kdy na něj někdo mluví pokud možno laskavě a s vysvětlením že ho chápe a že vždycky lze najít řešení - to se nehodí u umrtí...

Pacient bud reaguje po lécích ulevným spánkem, nebo ulevným pláčem. Ten je lepší. Většinou dlouhým, který přechází do spánku.

Nikdo psychické zhrucení nemůže napodobit. Má určité příznaky a odvíjí se z nějakého traumatu nebo posttraumatu.

Jsou ovšem také případy že trauma může vyvolat fyzickou agresi, je nutné podat podat včas léky, než pacient poškodí převážně sebe, málokdy někoho jiného. Sebeagrese je vůbec nejhorší, musí se léčit dlouho a ohrožuje život pacienta. Chut dál žít zde nastupuje velice pomalu.

Jsou také psychické šoky, třeba po sdělení závažné diagnozy a navíc někdy slabých vyhlídek na změnu. Většinou stačí chápávý rozhovor, lék na uklidnění a trochu naděje že nemusí být zase až tak zle. A hlavně po léku posilující spánek.

Lidský mozek je velmi neprobádanou oblastí a lékař dosud neví proč se to a to v lidském mozku děje. Psychiatři se učí stále nové a nové děje a léčby v mozku, které před X lety by někomu přišly velmi zvláštní. Sama se domnívám že hrozné bylo že psychiatrie léčila kdysi schizofrenii elektrickými šoky, bylo to nehumánní a podle mého názoru to pacientu poškodilo mozek. A navíc jste si nemohl zakázat a zvolit jinou léčbu. Doufám že tomu už tak dneska není. Jako ne všichni dobře snáší všechny druhy léků tak stejně jsou i pacienti, kteří je odnesou poškozeným mozkem. Psychiatr na to může mít jiný názor, neurologové také. Tak jenom tak v kostce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: twofaced
Datum: 01.03.16 20:30

Pacient? Leky...? Chapu udiv a snahu pochopit jak funguje mozek a vse nejak definovat atd.. Co takhle pochopit cloveka samotneho..individualne, hm?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.03.16 13:36
avatar

Jednoduše, člověk se psychicky sesype, po nějaké těžké situaci, na kterou není připraven, kterou nedokáže, nebo nemůže změnit, akceptovat, řešit a která ho hluboce raní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.03.16 16:58
avatar

Dota, k dodatku ve vaší otázce, to jak se člověk zhroutí v dlouhodobém stresu, je také hodně různé. To nikdo nedovede odhadnout a vypovědět, jak se jeho chování změní a také, jak se mu dlouhodobý stres podepíše na zdraví. Velmi často se stane, že dlouhodobý stres vypne imunitu a tak se mohou projevit nemoci, které jsou třeba zakódované v DNA, ale imunita si je uhlídala. *sok* Každá hlubší změna v normálním chování by měla být varováním. Nemyslím, že třeba přestane pít mlíko nebo bude připalovat v hrnci při vaření, ale vzorce chování se podstatně změní, to může být signálem k tomu, že se něco velmi důležitého děje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.03.16 19:57
avatar

Takový člověk hledá cestu ven. Psychické totální zhroucení nelze popsat, nelze říci jak se bude takový člověk chovat, protože je to absolutně individuelní. Proč se na to ptáte?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dota
Datum: 01.03.16 22:56

Ptám se proto, abych věděl co mě může čekat, protože už dlouhou dobu jsem vystaven větší psychické zátěži a snáším ji čím dál tím hůř, věci nad kterým bych dříve pomalu mávl rukou, tak mám pocit, že mě dusí.

Datum: 02.03.16 08:59
avatar

To znamená, že žijete s nějakým problémem, který se Vám nedaří řešit. Lépe řečeno, myslíte si že se nedá řešit. Ale tak tomu v životě není, každý problém se dá řešit. Věřte mi, že vím o čem mluvím.

Nevím co trápí Vás, ale zmiňoval jste i smrt dítěte. To je podle mne ta nejhorší rána, která může člověka postihnout, ale i s tím se lidé musí vyrovnat a také se vyrovnají. Jinak to nejde.

Ale pokud budete jenom hledat jak to bude vypadat až psychicky zkolabujete, tak se nic k lepšímu neobrátí. Přinejlepším Vám ze stresu vzniknou "jenom" žaludeční vředy. Ale může to mít daleko horší zdravotní následky, protože si odbouráte pomalu, ale jistě přirozenou imunitu a tělo pak nebude moci odbourávat běžné "útoky" zvenčí, kterých byste si za normálních okolností ani nevšiml. Píši to hodně zjednodušeně, protože to jinak napsat nemohu. Ale jestli o tom chcete vědět víc a podrobně, najdete to na jiných stránkách, kde takové stavy popisují odborníci.

Podle mne byste měl v prvé řadě soustředit veškeré síly na odstranění problémů, nebo je alespoň pro začátek zmírnit. Pokud budete jenom pátrat po tom, jak to s Vámi dopadne, až klesnete na úplné dno, ponecháváte pádu volný průběh a to dobré není zcela jistě. A nakonec ještě to, že Vám stejně nikdo nemůže říci jak to bude vypadat zrovna u Vás, protože to je totálně individuální. Kdybych Vám tady začala popisovat čím jsem si musela projít třeba já a jaké to mělo následky, v ničem by Vám to nepomohlo. Příčiny nejsou stejné...


doplněno 02.03.16 09:05:

Odkaz od Culdy doporučuji přečíst. Možná se na té stránce najdete a uvědomíte si, že nejste sám, který se psychických problémech "plácá". A už to by Vám mohlo dát zakzvaný morální kopanec, který by Vám prospěl k tomu, abyste se vzepřel a začal něco konkrétního dělat...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.03.16 20:09
avatar

může třeba začít "chlastat" .


doplněno 01.03.16 20:54:

http://www.rodicka.cz/nervove-zhrouceni/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: twofaced
Datum: 01.03.16 20:23

Myslím ze ano, ikdyz je to individulaní, kazdy reaguje nejak jinak...alkohol a jine podobne ,,pomaha jako utek...tedy jako prasek...ktery ti ma pomoci zvladnosut bolest ci nemoc...ale neresi to ten samotny pocatek, proc ta nemoc vubuc vznikla...proc ji clovek ma

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mop
Datum: 01.03.16 23:07

Tak u mě dlouhodobý stres z příšerné práce, úmrtí v rodině, strašný dluhy daně, příznaky začínajícího alkoholika.. stres, deprese, stres.. Jednou jsem se probudila a jen hodiny seděla, nemohla jsem vstát z postele, třásla jsem se, třást je slabý slovo, nemohla jsem nic udržet v ruce ani se napít vody, a jenom brečela. Za týden jdu dobrovolně na tři měsíce do klídku do léčebny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.03.16 15:09

mop. Moc Vám držím palce, ať to zvládnete *mala*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: carlosska
Datum: 02.03.16 14:56

Nemyslím si, že zhroucení je následkem nečekaného psychického vypětí. Velmi často k němu může dojít u člověka, který je dlouhodbě vystaven psychicky náročné situaci. A příznaky jsou u každého jiné. Dotyčný může začít být velmi apatický, celková neschopnost se prostě pohnout z místa, letargie, nezájem, nemožnost cokoliv udělat. Nezastavitelný pláč... A varovné signály? U každého opět jiné. Velmi nebezpečné to je u uzavřenějších jedinců, kteří neventilují své negativní myšlenky ven, leckdy okolí ani o potížích netuší právě až do chvíle kdy se dotyčný sesype...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.