Složité vysvětlování - mozek

Od: Datum: 28.02.16 21:15 odpovědí: 10 změna: 01.03.16 21:49

Ahoj, už delší dobu na sobě pozoruji a nejen u sebe, ale i u jiných lidí, že se nedokážu vymáčknout. Zapomínám poslední písmenka u slov a když něco vysvětluji, tak zapomenu nejpodstatnější slovo z té věty, nebo jednoduchou věc vysvětluji moc složitě nebo tak, že to nikdo nepochopí. Někdo mi řekl, že o tom byl v nějakém časopise článek, prý je to něco s mozkem, že je nevyvynutý, nebo tak něco.

Nevěděl by někdo o co se jedná a popř, jak by se tomu dalo odpomoci?

Předem děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: janm*
Datum: 28.02.16 21:57

Možná je to právě naopak, čím je mozek "vyvinutější" tím je právě "složitější" a i myslí složitěji a tak se i vyjadřuje. (pro složitost se pak i zahltíte slovy a "ztratíte nit")

Uvedu příklad:

Když se zeptáte "normálního člověka" "jaká je to barva"? "Bílá nebo černá"? Odpoví : "Bílá, černá nebo nevím." Když se zeptáte "nadprůměrného inteligentního " (vím jsou to pojmy relativní nemám je rád, ale budiž) člověka tak místo odpovědi uslyšíte: "Jak jste to myslel?"

Jak tomu odpomoci?

Když budete něco vysvětlovat "moc složitě" zkuste si to např. napsat přečíst a pak se zamyslet "CO TÍM VLASTNĚ DRUHÝM CHCI SDĚLIT?" Čili zkuste si najít "JÁDRO, PODSTATU" kterou chcete sdělit tu "hlavní myšlenku", jakmile se jí doberete tak zjistíte "svitne vám", že spousta slov je vlastně zbytečných a stačí jen některá, zkrátka vyjádříte se jednodušeji a přesněji. Zkoušejte to :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: heliss
Datum: 29.02.16 17:51

Děkuji za radu, určitě to zkusím. :)

Datum: 28.02.16 22:29

Můžete vyzkoušet to, že vezmete nejakou věc, co jste vysvětloval v poslední době, nebo si vymyslíte vlastní libovolný problém a pisemně se ho pokusíte vysvětlit, jako byste na někoho mluvil (můžete se i nahrát, ale myslím, že psaní je na pozdější rozbor lepší) . No a pak si to s odstupem aspoň 15 min. po sobě přečtěte a sám se to pokuste z toho pochopit. Třeba zjistíte, že co jste popsal deseti větami jste, mohl jasněji říct jedinou. Může to být tak, že o problému víte mnohem víc než ten, s kým mluvíte a máte tak tendenci ten výklad rozšiřovat o poznámky a skutečnosti, které dotyčnému nedávají smysl, nemají pro něj výáznam a neumí je rozlišit od těch podstatných. Tak to po sobě opravte, odstraňte balast, aby tam bylo jen to, co je potřeba k pochopení a takto můžete opakovaně trénovat. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.16 22:58
avatar

Já bych trénovala holé věty a pak opatrně přidávala jen nejnutnější slova. Myslím, že by se mohlo jednat o nějakou poruchu. Běžné to není. Podobný problém je i u poruchy autistického spektra.


doplněno 28.02.16 23:09:

Mohlo by pomoci snažit se mluvit s rozvahou, pomaleji, promyslet si dopředu další kus věty. Znám člověka, který tím trpí také, ale nemůžu tvrdit, že je to ze stejného důvodu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eewewew
Datum: 29.02.16 01:52

Radši se nechte vyšetřit, jestliže zapomínáte písmenka u slov. Zvláště jestli jste staršího věku. Není to sranda. Ale samořejmě to může být něco neškodného

Ohodnoceno: 0x
 
Od: heliss
Datum: 29.02.16 17:54

k doktorovi jsem se již objednávala, ale pouze čekám, kdy nastane ten den.

Nene nejsem staršího věku, je mi teprve 18 let *smich*

Datum: 29.02.16 07:08
avatar

Tomu, co popisujete, tomu se říká: Pusa, řeč je rychlejší než mozek. Jste jednoduše zbrklý. Musíte se naučit sladit řeč s myšlením. Stačí, když se budete soustředit na to, co říkáte a ne na to, co chcete říci, protože to už mozek ví naprosto jistě. Slova , když je bude mozek kontrolovat, začnou s hlavou spolupracovat a tok řeči bude plynulý. Nedrmolte, naučte se správně vyslovovat. ;) Na váš problém je jeden fígl. Je to úvod. Taková slovíčka -Tak se podívejte, myslím si, asi to bude tak, nejsem si úplně jstý, ale ono to bude tak, že. . .Tímto se sladí rychlost myšlení, paměti s centrem řeči, dechem v hlasivkách a konečnou tvorbou slov ústy. Je to o spolupráci všeho, co řeč tvoří. ;) Vyzkoušejte, když budete sám, polohlasitě přednášejte na nějaké velmi jednoduché téma. Třeba, co to je les. Kontrolujte sám sebe, jak myslíte a jak mluvíte. Mluvte k někomu, kdo les nikdy neviděl a neví o něm nic. Téma měňte. ;) Nebuďte zbrklý, kontrolujte sebe.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.02.16 10:11
avatar

Neznám Váš věk a prodělané choroby. Pokud jste mladý a zdravý, pak to může být tím, že málo čtete. Ano, spousta lidí má podobné potíže protože spousta lidí nečte. Moje rada - kupte zajímavou knihu a každý den před spaním pár stránek přečtěte. Za nějaký čas budete číst i ve svém volnu, začne Vás to bavit a v konečném důsledku se naučíte používat slovosled, kultivované vyjadřování a někteří i gramatiku. To jediné Vám může pomoci. Zdravý a mladý mozek s tím co uvádíte, nemá problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: heliss
Datum: 29.02.16 17:59

18 let a žádné choroby si nejsem vědoma. Ano dalo by se říct, že nejsem úplný fanoušek knih, ale měsíčně přečtu knihu o cca 200 stran, ovšem záleží na to kterou. (jak je téžká, nebo dlouhá).

Datum: 01.03.16 21:49

Jo vy jste ženská? Tak to potom neřešte, to je úplně normální. *haha*

To by bylo naopak divný, kdybyste mluvila a dávalo to nějaký smysl. *smich*

No ano, jsem maličko šovinista, ale jenom úplně maličko. :-D

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.