Obchodování s osobními informacemi

Od: Datum: 28.02.16 12:20 odpovědí: 15 změna: 28.02.16 17:05

Taky vás štve když vám volají různí prodejci co vám nabízí zboží? Mě jo. Dával jsem si velký pozor aby nikde na internetu nebyly moje osobní informace jako jméno a telefon. Nedávno mi ale zase zavovala nějaká ženská co nabízí určité zboží z oblasti léčiv. Zarazilo mě nejen to že znala můj telefon (asi i moje jméno, ale nejsem si jistý jestli jsem se představil když jsem to zvedal) ale nabízela mi lék či preparát který měl přesně odpovídat tomu s čím se léčím u doktora (respektive léčil jsem se asi tak před dvěma roky). Když jsem se ji zeptal odkud získala mé telefonní číslo tak řekla že z veřejně dostupných zdrojů a pak mi nabídla že jim mohu napsat na email: reklamace@marketingovedatabaze.cz ... Pochopil jsem to tedy tak že prostřednictvím této stránky někdo obchoduje s kradenými osobními údaji. Psal jsem jim tam tedy jak je to možné, kdo jim dal k tomu svolení a ať zruší mou registraci. Nepřišla žádná odpověď tudíž mě ignorují a tím se doznali k vině. Mě by zajímalo, jak se proti tomu bránit. Nechápu kde vzali ty data. Vím, že asi tak před pěti lety jsem měl svoje jméno a tel. číslo veřejně dostupné, ale to nebylo mobilní, to byla pevná linka a to jsem už znepřístupnil. Navíc tam nebyla spojitost mezi těmi lékařskými údaji. Takže podezření padá taky na lékarnu, jestli jsem někde nenechal svoje telefonní číslo. Stalo se vám někomu něco podobného? Říkám si jestli třeba lékarna nemohla prodat nějaké osobní informace. Jinak by mě ještě napadlo jestli to nemohlo pocházet z googlu ale ten nemůže znát moje tel. číslo a dost pochybuji že by si tyhle věci vytahal ze soukromých emailů a taky by tam nenašel tu souvislost s léky a telefonním číslem protože mě žádná nenapadá...

A jak se proti tomu bránit právní nebo úřední cestou s tím, že nechci platit právníka nebo nějaké výdaje ale je možnost podat třeba žalobu na neznámého pachatele na podezření na obchodování s kradenými osobními údaji? A jaká by byla šance že se policie dopátrá k nějakému výsledku. Vemte to tak, že vlastně nemám žádný důkaz kromě toho že mi volala nějaká paní. Existuje úřad který by mohl prověžit tu jejich databázi, koho tam vlastně mají a jestli mají svolení od majistelů těch telefonních čísel?


avatar
strejc uzavřel tuto otázku
Autor píše pod různými nicky (navíc ve stejné diskuzi), čímž se dopouští porušení pravidel poradny.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mot
Datum: 28.02.16 12:47
 
a vas nekdo nuti s temi prodejci povidat? hovor ukoncete a hotovo. klidne mohli zkouset volat na nahodny cislo. zadnou vernosti karticku do obchodu, lekaren atd nemate?
celkove to moc resite
 
Od: jidah
Datum: 28.02.16 13:58
 

Já jsem si s ní nepovídal jen jsem se ji zeptal kde vzala moje tel. číslo. A nepochopil jste podstatu otázky. Jde o to že tu někdo neoprávněně manipuluje s mými osobními údaji (určitě v tom nejsem sám). Mělo by se to tedy prošetřit a odpovědné osoby potrestat. Jde tu o princip. Jak se tedy bránit právní nebo úřední cestou? Nikdy jsem na nikoho v životě nepodal žalobu, byla by vůbec šance na úspěch, když sám nejsem movitý?

Od: mot
Datum: 28.02.16 14:02
 
a jste si 100% jisty ze jste nikdy zadne spolecnosti sve tel. cislo nedaval?
 
Datum: 28.02.16 12:57
 

Píšu to tu pořád. Pokud máte mobil s androidem, tak aplikace nevolejte.cz jim to automaticky položí. Od té doby co ji používám už o tomto problému jen čtu a slýchám. :)

 
Od: jidah
Datum: 28.02.16 13:56
 

nemám

Od: mot
Datum: 28.02.16 14:03
 
a lide ve vasem tel seznamu souhlasili, ze jejich jmeno a cislo poskytnete treti osobe?
 
Datum: 28.02.16 16:20
 

To dělá prakticky každý už v okamžiku, když si kupuje "chytrý" telefon.

 
Datum: 28.02.16 17:00
 

Moc nechápu smysl této otázky a na koho je mířená (protože nikdo tu nepsal nic o tel. seznamu). Pokud by byla na mě tak bych vám odpověděl že jsem nikdy nikomu nedával číslo třetí osoby pokud toto číslo bylo zveřejněné (např. číslo na firmu nebo instituci). A dále je rozdíl v tom jestli někdo má číslo uložené pro soukromý účel nebo ho prodává třetím osobám.

Od: mp*
Datum: 28.02.16 14:06
 

Já nevím, proč si to tolik lidí tak zošklivuje, Jako Vy, ty nabídky jako volání, letáky a podobně. Já osobně se na ně i docela těším. Letáky vyhodím, a když někdo volá nějakou nabídku, tak si ho spíše vychutnám podle nálady. Někdy ho rovnou pošlu do pr... Někdy jsem ochoten i diskutovat. Nejvíce jsem měl radost, když mě volaji asi před dvouma rokama, jestli jako chci prodloužit předplatné MF DNES a Lidových novin. Tak tam sem si na nich vybil všechny svoje frustrace, a ještě jsem měl pravdu.


doplněno 28.02.16 14:10:

A jinak je to stejné jako by Vám nesměl někdo zazvonit u dveří. Pak budete taky volat policajty? Tomu se taky někdy říká paranoia.

 
Datum: 28.02.16 17:02
 

Nejde mi o tohohle. Na tu paní se nezlobím. Zlobím se na tu firmu která prodává moje osobní informace a já z toho nemám žádný zisk. Ať mě nejdříve kontaktují, dají nabídku, domluvíme se kolik mi zaplatí a co s tím číslem mohou dělat a já jim dám nebo nedám svoje svolení.

Datum: 28.02.16 14:12
 
Už se to tu řešilo několikrát!
Tyto informace dostávají od mobilních operátorů. Zavolejte si vašemu operátorovi a řekněte,ze nechcete,aby vaše údaje poskytovali třetím osobám.
Žalobu na koho a proč? Ze vas to obtěžuje? Beztak jste s tím souhlasil podpisem nějaké smlouvy u operátora nebo nějakým jiným způsobem.
 
Od: fialka
Datum: 28.02.16 15:27
 

Je zbytečné se rozčilovat. Domnívám se, že data dávají i operátoři. Setkala jsem se s tím, že jeden /aniž jsem u něj evidovaná/ na mně útočil s nějakou výhodou - balíčky slev, výhrou atd. Provázané jsou různě veškeré komunikační systémy si myslím. Je to zbytečné. Naučit se neznámá čísla nebrat, nezajímat se kdo volá, co chce apod. Z těchto důvodů jsme doma zrušili přímou linku a je víc klidu.

 
Od: nick®
Datum: 28.02.16 16:04
 

Bohuzel se obchod s informacemi rozmaha cim dal vic, tomu se nevyhneme, je stale vic instituci, ktere se na tom prizivuji - bez informaci by dnes zadny podnik poradne nefungoval ( pritom info byva casto zkreslene - podle kvality respondentu) :) . Pokrocila doba vyzaduje shromazdovat a obchodovat s informacemi o kazdem a za kazdou cenu, proto se taky budoucnost neobejde bez šmirackych metod (napr.čipovani lidi) a boje o ruzne shromazdene informace a jejich kradeze + prodej daji zbohatnout kybernet.zlocincum. Tomu se neubranime! *sok*

 
Datum: 28.02.16 17:05
 

Jednalo se o prodej léků nebo výživy. Mají i jiné možnosti než prodávat tímto způsobem přes telefon. Mohou dávat reklamy do čekáren u lékařů apod. Mohou mít reklamu v novinách, v magazínech, na webových stránkách, kde si jen vzpomenete. Proč se cpát lidem do soukromí a ještě ke všemu k tomu využívat kradené informace?

Od: mp*
Datum: 28.02.16 16:17
 

Naučit se neznámá čísla nebrat nepovažuji za rozumné řešení. Co když Vám třeba volá někdo blízký, ukradli mu mobil, a volá o pomoc třeba z budky, nebo od někoho neznámého. Nebo volají z nemocnice.

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.