Jiná doba a ceny

Od: Datum: 27.02.16 18:46 odpovědí: 42 změna: 29.02.16 14:27

Dobrý večer. Jsem ročník 1955. Pamatuji si jen určité ceny potravin a energie co byly v roce 1980. Jsem dělník v tu dobu jsem měl čistý příjem 2400kč. Měl jsem čistého 15 korun za hodinu práce. Za odpracovaný den jsem měl 120kč. Za hodinový výdělek jsem si mohl koupit 50 rohlíku za ceny co byly. Za výdělek za směnu 50litru benzínu. Dnes jako svářeč v čistém výdělku za směnu jsi mužu koupit 26litru a to uvádím cenu pouze 26kč za litr. Internet uvádí za den pruměrného výdělku v ČR 26000kč 1000litru. Dále energie plyn 70hal za kubík plynu rodiný dum spotřeba i s teplou vodou při větší zimě 5000 kubíku. Stačily 2platy a bylo na energie. Dnes tento domek 40000kč A kdo vydělá s dělníku 20000kč čistého? A mohl bych pokračovat dále v cenách. Proč stát nezveřejní výdělky od minimální mzdy počet lidí až po těch uváděných 26000kč jako pruměr? Jo a zapoměl jsem na příjmy milionářu.A nadávali jsme tu dobu která je již za námi. Stát je zadlužen 1 bilion korun ti co jej zadlužili se nic neděje přijdou další. Ale kdo bude splácet dluh stím aby byl menší obyčejní lidé. Další vláda co nastoupí to vymyslí opět zdražením a potom bude zadluženost menší a stím se budou chválit. Asi té kritiky co jsem napsal bude více? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 27.02.16 19:22

Proč to srovnáte? Proč se díváte zpět? Zajděte si do archívu a podívejte se do kronik co kdy stálo. Je to k ničemu! Průměr je k ničemu! Mohl bych říci, měl jste si najít lepší zaměstnání, lépe se učit a mít lepší výdělek, můžete podnikat, můžete do politiky, jít do vlády a učinit občany šťastnější, zajistit levné ceny, odjet dělat do zahraničí a mít miliony, miliardy. Proč nemáte?
Je to i ve vašich rukou tak nebečte!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: srovnani
Datum: 27.02.16 19:55

No ono je otázka, že hodnoty se tvoří ručičkami a intelektem. Ti co mají v ruce jen kapitál si z vytvořených hodnot uberou víc než by si zasloužili a nikdo jim to nezakáže. To samé stát. Pokud by tomu tak nebylo, tak by se ti co hodnoty tvoří mohli mít ještě lépe. Ovšem je nutné sponzorovat sportovce, umělce a další, tudíž taky reklamu a lůze vymývat hlavu po vzoru staré Sparty. Navíc to odporuje principům tržní ekonomiky, protože třeba sportovce by si měli platit ti co chodí na stadiony a koukají na TV. Známosti, kšeftem se hodnoty netvoří. To se jen přesouvají do jiných kapes.

Ostatně olympijská myšlenka je naprosto pošlapána. A pak ty blbé rady. Staň se tím a tím. Vždyť někdo musí makat, aby právníci, poslanci atd měli z čeho žít.


doplněno 27.02.16 20:08:

Ač se to zdá k nevíře ve skutečnosti se propadáme. Jako odbytiště šmejdů a odpadů docela vyhovujeme. PŘEVZATO

Vážení kritici minulého režimu,
ukažte mi jediný národ na světě naší velikosti, který před rokem 1989
dokázal vyvíjet a vyrábět trysková letadla, dopravní letadla, atomové
reaktory, lokomotivy, trolejbusy, autobusy, traktory, radary, motocykly,
osobní automobily, špičkové zbraně, tkalcovské stavy, zemědělské stroje,
turbíny, nákladní automobily, námořní lodě, tanky, špičkové sklářské a
porcelánové výrobky atd.atd.
Dnes nevyvíjeme a nevyrábíme NIC. NIC.
BYLI JSME VELMI SCHOPNÝ NÁROD to však vy nechcete slyšet jen si trváte na
svých nesmyslech.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: q1
Datum: 27.02.16 20:29
IMHO bychom i dnes byli schopni vyvíjet všechno, co píšete. Jen by to od nás nikdo nekoupil, konkurenceschopnost (v uvozovkách) mnoha socialistických výrobků byla umožněna jen tím, že byla uměle omezena podle politických hranic.

Naproti tomu dnes dovedeme vyvíjet spousty věcí, které skutečně jsou konkurenceschopné i ve světovém měřítku. Akorát to nevidíte, protože to nejsou velké celky nebo věci, které by se snadno demonstrovaly. Třeba v IT si vůbec nevedeme špatně.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: srovnani
Datum: 27.02.16 20:57

S konkurencí nebudu odporovat. Ovšem třeba textilní stroje, byl jsem u toho. Bezvřetenové předení, špička ve své době. Ovšem další vývoj byl umlčen. Takže dnes není o čem mluvit.

IT souhlas jako programátor. Ovšem to je oblast pro mnohé neproniknutelná a točí se tam velké peníze. Ovšem nikoliv programátor. Takže mnohé drahé projekty se zadají pak se musí hodit do koše protože se zjistí, že nebyly vysoutěženy.

A ty co byly vysoutěženy tak to vysoutěží firma ve známosti zadavatele, která nemá ani jednoho programátora. To je příklad z praxe. Vysoutěží za miliony a pak zadali programátorům někde z Pardubic za pár desítek tisíc. Takhle se dnes dělají prachy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 28.02.16 00:16

Ale to není nic proti ničemu. Mám na mysli to, že jsme si i za socialismu nevedli úplně nejhůře. Spíše by byla chyba, kdyby tomu tak nebylo. Už v devatenáctém století jsme byli nejvyspělejší zemí Rakouska - Uherska. Po první světové válce se to ještě zlepšilo. Po okupaci Německem v nás Hitler našel slepici, která mu snášela zlatá vejce. Nejlepší průmysl (hlavně zbrojní), automobilky, pracovití dělníci. Komunisté na to navázali. Škoda, že to dokázali za těch 40 let jejich vlády prohospodařit. Tak to ale komunisté (a všichni lidé,kteří chtějí jen brát, a sami moc neznají) obyčejně dělají. Napřed všechno seberou, pak to prohospodaří, pak to v tichosti opustí (jako kobylky). Schovají se, a až jim otrne ( a někdo zase něco vybuduje) tak zase vystrčí růžky a znovu přiletí na sklizeň. Jestli mě to někdo dokáže vymluvit, tak budu rád.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.16 09:13

No, řekl bych, že kobylky přiletěly v devadesátém. A brzo nebude co likvidovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: drap1
Datum: 27.02.16 19:26

Nevím sice dost dobře na co se ptáš, ale musím s tebou ve všem souhlasit. I když nás media krmí růnámi tabulkami a přepočty cen, kde jim jednoznačně vyplývá, jak se máme teď dobře, tak pravdu máš skutečně ty. Máš pravdu i s tím splácením dluhu. Zase ho bude muset uhradit ta finančně slabší většina a jejich děti, vnuci a další potomci. S tím se nedá nic dělat. Pro změnu jsme se rozhodli jako národ / bez ohledu zda někdo souhlasil a nebo ne/ a jako národ musíme nést důsledky.

A to na tom nejsi ještě tak zler. Znám několik čtyřčlených rodin, kteří žijí s celkovám příjmem okolo 12000

Ohodnoceno: 0x
 
Od: q1
Datum: 27.02.16 19:52
To je vtip? Vždyť celý jeho příspěvek je úplně mimo, i podle jeho vlastních čísel. Sice pro jistotu nenapsal svůj současný výdělek, asi aby to nikdo nemohl přepočítat, ale: Tehdy stál rohlík 30 haléřů, vydělával 2400 Kč; dnes stojí rohlík 5x tolik, takže aby se měl hůř, musel by mít míň než 12000 Kč čistého. Za výdělek za směnu neměl 50 litrů benzínu, jak tvrdí, ale 15 litrů (za 8 Kč), tzn. při pětinásobně vyšším platu a dnešní ceně 25 Kč/l by si mohl pořídit 24 litrů.

A jakmile začne blábolit o státním dluhu, tak už je úplně evidentní, že neví, o čem mluví. Jednoduše vidí v kolonce, kde se dříve skvěla nula, 1 bilion Kč, ale vůbec netuší, co za tou nulou bylo skryté. Nechtěl bych tvrdit, že to dnes je kdovíjak v pořádku, ale nezmínit ve srovnání dluhů "dříve a dnes" skrytý dluh, to značí buď naprostou neznalost nebo naprostou vychcanost.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.16 08:32
avatar

pro drap1 Datum: včera 19:26
Znám několik čtyřčlených rodin, kteří žijí s celkovám příjmem okolo 12000
-----------------------------
A proč je ten živitel rodiny pokud není nemocný tak líný, že nezvedne zadek a nejde vydělávat tam, kde se vydělá - třeba do Prahy, jako to dělají jiní? A dělali to i za socialismu. ne všichni pracovali za humny, naši zahraniční montéři, stavaři a podobně...než bych nechala trpět děti, tak přestanu být líná proboha.


doplněno 28.02.16 08:43:

daniel® Datum: včera 19:30
danieli, já také jsem spokojena s dnešní dobou. Kdysi za mnou přišla dcerka s dotazem, po ukončení gymnázia, že by ráda na VŠ, jestli bychom si to mohli dovolit. Měla pravdu, dnes vydělává hodně peněz a má životní uroven o jaké se řadě žen ani nezdá. Proč to říkám?

Že pokud je to možné je třeba využít svých schopností a možností a pak nelkám a nenaříkám že mám málo, když jsem nic neudělala pro to, aby se má situace změnila. Ono opravdu bez vzdělání a navíc za humny nikdo dobře placenou práci nenajde. Často ji lidé hledají i v cizině.

Proto mě nedojímá že 4členná rodina má 12 000 kč na měsíc, když řešení je aby živitel rodiny hnul zadkem a šel pracovat tam, kde si rozhodně vydělá a pokud má jen ZŠ, ničím není, pak nechápu, která s ním založila rodinu aniž myslela na budoucnost. Asi jaký šel, takovou potkal. Oba nechají trpět své děti nedostatkem. To je výborný pak říkat že za to může stát a doba.


doplněno 28.02.16 08:50:

tomkk® Datum: včera 19:57

Nemáte pravdu že v tomto systému mají dělníci méně. Spíše má opravdu každý podle svých zasluh, navíc podle nabídky a poptávky. Dělníků je hodně, tím nesnižuju jejich práci, ale říkám fakta. Opravdu chytrých a schopných lidí je málo. A proto třeba takový manažér který pro továrnu shání zakázky a ve vysledku ta firma nepropouští, ale naopak přibírá dělníky, pak at má třeba tolik co prezident, když to dokáže. Protože bez těhle lidí by často ti dělníci tu práci neměli. Už tomu rozumíte, proč jsou rozdíly v platech? A nejen u dělníků.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jentak
Datum: 29.02.16 13:15

wasube: Vy se dopouštíte(možná nevědomě), jednoho oblíbeného zjednodušení, kterým se snažíte protistranu předem odzbrojit: předpokládáte, že každý, kdo se zastane sociálně slabších, by chtěl nějaké rovnostářství. Předpokládáte, že každému jde JEN a JEN o to, mít se stejně dobře, jako ten lépe vybavený do života.

Tak to ale NENÍ. Tak to ale není a nebylo ani za toho socialismu. Ti starší moc dobře pamatují třídy pracovního zařazení, od kterých se odvíjela hodinová, nebo měsíční mzda či plat. Stejně tak ani dnes to nemůže být jiné. Ale dnes, díky větší diferenciaci odměn, na rodinu daleko více dopadá právě ta "neschopnost vydělat si víc?). Já nevím, jak to nazvat. Jsou mezi námi lidé, kteří nemají duševně na to, aby se vyučili, aby dělali jakoukoliv práci spojenou s odpovědností. To je příroda, a stejně jako se rodí chytří, tak se rodí i hloupí.

Chytří ať si vydělají. Ale ty hloupé přeci nemůžeme hodit do propasti, nebo je trápit chudobou. Není třeba aby si jezdili po dovolených, měli drahá auta, chaty a já nevím co. Vše to, co je "normální" u těch lépe příjmových. Ale měli by mít zajištěné důstojné bydlení, měli by mít co jíst. V tomhle jsme zatím v 19 stol. Nebo Vám připadá důstojné bydlení matek s dětma v jednom pokoji na ubytovně? A že jich není málo?

To je celé. Nikdo Vám nechce nic brát. Ale jestli si chceme říkat civilizovaná společnost, tak tohle je naše ostuda. Neschopnost postarat se o ty slabší. Pokud to jako společnost nedokážeme, jsme jen stádo na úrovni divokých zvířat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 29.02.16 13:44

Není to odpověď pro mne, ale ... Částečně s vámi souhlasím, ale myslím si, že náš stát má až mimořádně velké soc. cítění viz sociální příplatky. Uvádíte matky na ubytovnách. Já tvrdím, že i matky na ubytovnách si mohou přivydělat, třeba ke svým dětem si vzít na hlídání další cizí dítě. Ale musí se chtít a ne jen spoléhat na stát.

Na pomocníka na stavbách nepotřebují chlapy moc přemýšlet, co neumí se naučí. Školu nepotřebují žádnou. A že je těchto lidí nedostatek, je pravda. Ale zase se musí chtít. Pořád mě vychází, že každý je strůjcem svého štěstí (mimo nemocné lidi).


doplněno 29.02.16 20:05:

jentak - já na ubytovně nebyla. Vy píšete, že takovým matek je tam mnoho. Tak jedna bude hlídat i děti druhé matce z ubytovany a jedna matka může pracovat. Po čase si to mohou vyměnit. Ale to je utopije, oni dělat nebudou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jentak
Datum: 29.02.16 14:27

Vy by jste dala své dítě na hlídání k ženský na ubytovně? Já tedy ne. Byla jste někdy na takové ubytovně? Bordel, špína, rámus, opilci, feťáci.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 27.02.16 19:30
avatar

Jooo to byla doba ... všichni to stejný, protože nic jiného se koupit nedalo, soused neměl co závidět, každý dostal stejně nehledě na to kolik toho udělal. Nikdo si nestěžoval, respektive kdo ano ten nebyl. Škoda, mohlo by se to vrátit *smich**smich**smich*

Já jsem s dnešní dobou spíše spokojený, každý svého štěstí strůjcem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 27.02.16 19:49

Nevím za co děkujete a také nevím na co se ptáte. Nenašla jsem otázku.


doplněno 27.02.16 19:59:

Já vám poradím jak být denně šťastný a ne se hrabat v bludech minulosti. Čas zpět nevrátíte a to je dobře.

http://www.prozeny.cz/magazin…-stastny-i-kdyz-mate-starosti

Ohodnoceno: 0x
 
Od: srovnani
Datum: 27.02.16 20:00

Já bych třeba poděkoval, kdyby se našla nějaká s takovým intelektem, aby pochopila, že příspěvek je jako volná diskuze, tudíž bez otázky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.16 19:57

Podívejte, rozděluje se v zásadě stále stejný "koláč". Na a když má mít někdo víc, musí mít jiný míň, jinak to nejde. Tady se to navíc ještě dolepuje dluhem a tím, že se 25 nedávaly peníze na armádu, což se nám teď vymstí.

V tomto systému jsou to dělníci, kdo má míň. Buďte rád, že už to máte za pár, nízko kvalifikované profese tu bude dělat stále více gastarbajtrů a časem i migrantů, kteří nemusí živit svoji rodinu v tomto státě a bydlí někde po deseti, takže mohou dělat za pár korun. S těmi kecy a podnikání a vydělávání milionů je to samozřejmě blud, na to každý povahu nemá, zvlášť když to v našem banánistánu často ani nejde poctivě, protože těm, co daně neplatí, jako malý živnostník často ani konkurovat nemůžete.

Ano, život byl tehdy mnohem pohodlnější. Například i to, že si mladí mohli podle chuti vybrat těměř jakýkoli obor a věděli, že neskončí pod mostem nezaměstnaní, že si vždy budou moci dovolit bydlení a rodinu. Nyní je spousta oborů prakticky mrtvá, nebo vás odsoudí k doživotnímu podprůměrnému příjmu a nikdo ani mladým nemůže slíbit, který obor bude perspektivní i za 20 let.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ertl
Datum: 27.02.16 20:01
tomkk: na úkor čeho a koho to vše bylo? To, že lempl bral stejné peníze jako dříč se ti zdá v pořádku?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.16 20:20

Někde to snad píšu? Ano, příliš srovnané příjmy byly pro některé demotivující. Ten systém neměl na lemply páky, proto jako celek byl méně výkonný, než západ. Tento systém zato umí některé vyžímat dokonale. Reálně spousta méně kvalifikovaných profesí pracuje za byt a stravu a ještě ve strachu o místo, hůř než otroci.

Já nikde nepíšu, že ten minulý systém byl obecně lepší. Můžeme je porovnávat a ke každému napsat sto výhod i nevýhod. Ve výsledku každému podle povahy vyhovuje něco jiného, ale žít musíme všichni jen v jednom. Je to, jako když máte jen jeden plný autobus lidí a můžete jet buď jen k moři, nebo jen lyžovat do Alp. Každé má svoje pro i proti a je celkem zbytečné se do krve hádat, jestli je lepší válet se v u moře, nebo od rána do večera sjíždět svah. Vždy bude část pasažérů nespokojena.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.16 08:54
avatar

Od: ertl Datum: včera 20:01

Máte uplnou pravdu. Socialismus byl nespravedlivý a zrůdný systém, protože není rovnost v inteligenci, schopnosti, vzdělání a pracovitosti, nemůže tedy být rovnost ani v platech. Kdo má hodně, určitě si to zasloužil. Zadarmo dnes nikdo nic nedává.


doplněno 28.02.16 10:47:

ra252® Datum: včera 20:45

Nechápu proč uhybáte od tématu. Že Bakala je zloděj o tom nikdo nepochybuje, ale jak to souvisí s tím, že za socialismu byly levné činže a energie na ukor danových poplatníků tedy i těch co nebydleli?
Za socialismu se kradlo hodně, filmy z těch dob Vám to jasně dokáží, dokonce to byl jakýsi oblíbený sport. Takové kuchařky ze školních jídelen , domovech důchodců a dětských domovů nosily denně domů tašky narvané máslem, masem a podobně.
Tehdy kradli řezníci, zelináři, vedoucí různých prodejen, taxikáři i když se lidé mylně domnívají že taxikáři kradou až ted, oni totiž tehdy neplatili daně, pojištění, pohonné hmoty, opravnu atd, takže tehdy opravdu kradli na ukor občanů, kradli všichni i zedníci i řemeslníci, kteří denně proseděli hodiny placených hodin v hospodách a tak by se dalo pokračovat. Kdo potřeboval instalatéra, šel dopoledne do hospody..nebylo to tak? Bylo. Kradlo se všude a na všech urovních.Není to žádné novum, prostě jsme takoví.

Komunisté by nikdy nestavěli tolik bytů, nebýt výstavby metra. Do Prahy přijížděli pracovat mraky lidí, jednak dostali byty a jednak trvalý pobyt v hlavním městě.Tím že bylo víc bytů se pohnula i populace a dosud nebyly v počtu "Husákovy děti" překonány. I ten pták potřebuje mít hnízdo jinak nemá mladé a škoda že si dnešní vládní garnitura nechce připustit že by měla umožnit mladým dostupnost startovacích bytů.

Bytů se dnes staví hodně, až moc. Kdyby je stavěli na pronájmy tak není problém, ale ony jsou za peníze a v tom je ten kámen urazu. Stát se konečně trochu rozhoupal a konečně mladým poskytne státní půjčku na vlastní byt, ovšem zase za urok i když nízký, to je chyba prostě.


doplněno 28.02.16 10:50:

Od: q1 Datum: včera 20:22

Máte velmi rozumný názor. Naprosto s ním souhlasím.*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 29.02.16 09:23

ertl: Nevím jak to bylo u vás a kde jste pracoval, ale v naší fabrice (strojírenství) tomu tak nebylo. Lempl se nechytal a maximálně zametal a uklízel dílny a dříč, který tam opravdu byl a ne jeden, byl daleko více ohodnocen než průměr a můžu Vám říct, že v letech cca 1975-80, ten dříč měl vyšší měsíční plat ( na výplatní pásce) než ředitel. Jednou nám to řekla, na nějaké oslavě mírně opilá účetní. Asi nebudete věřit, ale bylo to tak, alespoň v naší fabrice.. Takže ne všechno co se píše o minulém rovnostářství je pravda.


doplněno 29.02.16 09:31:

A vzhledem k dřívějším cenám, ten rozdíl mezi dříčem a půměrem byl docela zásadní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ertl
Datum: 27.02.16 19:57
V 1980 roce 2400 čistého. Nadprůměrný plat. Takže sis pohoršil a proto teď brečíš?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.16 20:01

Komunisté tu za 40let udělali daleko větší dluh, jen jim nikdo nepůjčil, tak se tento dluh podepsal na celkové zaostalosti země.

Ohledně ceny benzínu kecáš, protože od roku 1980 stál speciál 4,5 Kčs a v roce 1985 už stál 6,5Kčs a pak se ještě zdražil na 8Kčs.

V roce 1980 jsi měl nadprůměrný příjem a dnes máš hodně podprůměrný. V tom je tvůj problém.Ty se musíš začít více snažit, nikdo jiný to za tebe neudělá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.16 20:11
avatar

Pamatuju dobu o který píšeš, dělám i teď, nejsem zastáncem starých časů, ani jejich odpůrce. Vše mělo své pro i proti. Záleží k čemu si najdeš cestu. Vzpomeň kolik stála barevná televize v roce asi tak 85. Něco kolem patnácti tisíc, kolik stála pračka, stodvacítka stála skoro šedesát tisíc. Tak to dej dělěno 2400. Lahvová desítka stála 2,50, těď není problém ji koupit za 8,-. A tak by se dalo pokračovat. Na druhou stranu je fakt, že za novomanželskou půjčku 50K, se dalo vybavit skoro celý byt.Je toho dost co je relativně levné, ale i dost co je relativně drahé. Akorát dnes seženeš všechno. Je to plus i mínus, jak ve všem. Záleží co je pro koho prirotou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 27.02.16 23:32

Jo Andelck a Had mají taky dobrého pamatováka. Ale jen opravím tu barevnou televizi. První v.r. 1973 stála 13500 kč a pak už to šlo dolů. Náš kamarád si jí tenkrát koupil. Chodili jsme jí k němu obdivovat. A to se vysílalo barevně jen pár pořadů. Pěkný pálky byly taky za videa a kazety. To bylo taky dost drahé a nedostupné zboží.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.16 09:04
avatar

pro mp-

Tragédie byly tehdy výrobky. Barevné televize byly na záznam v pořadníku, pokud jste nevyměnil bony a neměl ji z Tuzexu. Rodiče koupili sovětskou, ty nějak byly víc na našem chudém a nedostatkovém trhu. Výběr nebyl tehdy žádný.Byla tak závadová, byl to tak strašný krám že to byly vyhozené peníze.
Pak se zakoupila česká značka - pračka Tatramat. To bylo na Bohnice. Jezdila při ždímání po bytě a rozbíjela všechno. Nekvalitně prala a ždímala. Dnes zakoupená pračka nebo televize je většinou perfektní. Co to bylo za skvělou dobu že nekvalitní výrobky byly tak předražené?


doplněno 01.03.16 00:56:

doplněno 28.02.16 15:06:

- a pokud ti komunisti tenkrát "zvítězili" - tak to asi taky nebylo samosebou - a rozhodně to nebyl převrat pouhé hrstky lidí !

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

To opravdu ne, protože si to předem po válce dohodly vítězné mocnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kulicka
Datum: 27.02.16 20:13
jenom se vyjadrim k vete-mel ses lepe ucit a mel bys vic-.Ale on nekdo musi podojit kravy,upect rohliky,zorat pole atd.,aby ti vzdelani meli co jist.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 27.02.16 20:21

Kuličko souhlas. Lze podojit krávy a doma si zřídit nějakou živnost na přivýdělek. Dnes můžete mít zaměstnání kolik chcete. V minulosti by vám šéf musel dát souhlas a ten byste nedostal nedejbože, že byste se měl lépe než šéf.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: q1
Datum: 27.02.16 20:22
Samozřejmě. Všechny práce jsou potřeba. Bylo by chybou se nad některými ušklebovat, že jsou méněcenné. Jde však o to, že jednodušší práce může vykonávat kdokoliv, takže ten, kdo umí jen je, je vystaven velké konkurenci, která snižuje jeho výdělky. Ten, kdo se "lépe učil", si může vybírat a nejen že bere víc, ale je také méně ohrožen tím, že ho někdo jiný nahradí, a kdyby se mu zachtělo, že si potřebuje vyčistit hlavu, může klidně jít i "podojit krávy" - zatímco "dojič krav" za něj jeho kvalifikovanou práci dělat nedokáže...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.16 20:29
avatar
Jo, jo. Mám v práci jednoho, co se učil. Bc. Ing. Dělá 3/4 úvazek - základ 9.000,- + 1500, - osobní. Nic lepšího nikdy dělat nebude. Je nepoužitelnej...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.16 09:10
avatar

kulicka Datum: včera 20:13

kuličko, ale my se tu bavíme ne o druhu a potřebě práce, ale odměnách za ni. Že za socialismu jsme si byli rovni jen v platech. Schopná učetní pracovala při stejném platu za dvě neschopné a líné kolegyně. Tatáž učetní si dnes vydělá, ty druhé třeba pasou někde i se svým vzděláním dobytek. Abych Vám to přiblížila, je to konečně spravedlivé. Takže to není o tom že i vzdělaní potřebují jíst.


doplněno 28.02.16 09:14:

culdabulda1® Datum: včera 20:32

Rozumný člověk chápe že v minulém režimu soudruzi organizovali lidem život. I ti, kteří socialismus nezažili mají proto oprávněný pocit, že by ho zažít ani nechtěli, protože dnes si lidé rádi organizují svůj život sami.


doplněno 28.02.16 09:25:

ra252® Datum: včera 20:45

Na to, že Vy jste bydlel levně měly zásluhu daně lidí, kteří nebydleli. Bylo nespravedlivé, že někdo dostal od ONV byt brzy, někdo za několik let a někdo vůbec. Mladí a svobodní vůbec, takže byli nuceni žít u rodičů. Nebo založit rodinu a žádat o byt. Jen málo lidí mělo štěstí že zdědili domek, nebo jim ho příbuzní pomohli postavit, či v nějakém družstvu po 20 letech dostali konečně byt.

Aby někdo byl zvýhodněn, musel být někdo znevýhodněn.
Lidé bydleli levně ve velkých bytech, dokud soudruzi nezavedli platbu nadměrných metrů. Výrobky byly proto tak drahé, že někde se ty chybějící peníze na státem dotované činže a energie vzít musely.

Takže dnes je to konečně spravedlivé, každý si platí na co má, své činže, své energie, danoví poplatníci už na bydlení jiných nedoplácejí. Tím je možné mít levné výrobky. Takže to bylo uplně jinak a já jsem ráda že je to jinak.


doplněno 28.02.16 09:27:

peo mp

Naši koupili v roce 1976 automatickou pračku Tatramat za 10 000 kč, nebyly tedy tak levné jak uvádíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.16 20:32
avatar

- no doby se střídají a lidi musí žít v každé době. Za komoušů někteří lidé tesknili po první republice a jiným se žilo v socialismu dobře, dnes zase někteří lidé teskní po "komunistických" časech - zatímco jiní minulý režim fanaticky nenávidí aniž ho vůbec poznali.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.16 20:45

V roce 1989 jsem bydlel v Praze v 1+1 za 43 Kčs měsíčně.


doplněno 28.02.16 10:18:

Aha, tak dnes je to spravedlivé. Takže privatizační zloděj nakoupil byty po 40 000 Kč a pronajímá je po 15 000 měsíčně. Tak to myslíte?
Pokud jde o bydlení a nebydlení - do roku 1989 se stavělo tempem asi 50 000 bytů ročně. Od té doby se tolik postaví za 20 let.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 27.02.16 23:23

Každý si vzpomíná na jiné ceny v.r. 1980. Já například barevnou televizi 10000 kč, džíny 1000 kč, přezkáče (lyžařské boty) Dynafit 2600 kč, máslo 10 kč, krabičku amerik (cigaret) 25 kč, lahev whisky 360 kč, čtrnáctidenní zájezd do Jugoslávie pro jednoho (dnešní Chorvatsko) 5600 kč, Kuba 14 dní 14500 kč, automatickou pračku 4000 kč, ledničku 3000 kč, auto trabant 40000 kč, škoda 65000 kč, chysler 125000 kč, vzduchovací motorek do akvária Rena 230 kč. Samozřejmě přesně chápu, co jste tím chtěl říci - prostě to, že se i tenkrát měl někdo lépe, někdo hůře. Tak to ale obyčejně v různých dobách chodí. Určitě mě nikdo nemusí přesvědčovat, že třeba za Hitlera se měl průměrný člen NSDAP lépe než průměrný židovský obchodník (pokud teda ještě žil). Takže jednotlivé doby se nedají srovnávat. Tam je jen vidět, že Vy byste se rád do takové zase vrátil. Pokud Vás bude víc, tak je to i možné.


doplněno 28.02.16 00:23:

K Whisky ještě dopňuji, že na černém trhu (obyčejně z ambasád) byla cena cca 250 kč.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.16 11:24
avatar

1. pro "andělíčka" komunisti zem nezadlužili, 2. rozkradená, rozprodaná je až po 89 ale o tom to není, že? Proč stále vytahovat co bylo a nebylo, moje maminka říká, přece nebudu stále vzpomínat na boty z Unry a na málo namazaný chleba. Dnes je jiná doba, jiné možnosti. Dřív do všeho kecal SSSR a dnes USA a EU, dřív se kradlo také a dnes to naši politici dovedli k dokonalosti, dřív byla korupce a dnes je superkorupce, dřív byl milion strašně moc a dnes není až tak velký problém, stát se milionářem, dřív byla lichva trestná a dnes je lichvář každá banka, dřív si děti nafackovaly a dnes je všechno šikana, dřív děti otrhaly sousedovi jabka a dostaly pár facek, dnes je "zavřou". Dřív nebyl internet a tak se nadávalo v hospodě u piva, dnes internet je a tak se vše píše na nějakou sociální síť. Dřív nebyla svoboda, dnes je pouze pomyslná. Dřív jste musel pracovat, dnes nemusíte... Nenadávám, nevzpomínám a žiju prostě v jiné době a v jiných možnostech.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: q1
Datum: 28.02.16 17:22
Další, kdo se podívá do kolonky "státní dluh" a když tam vidí napsanou nulu, řekne, že země zadlužená nebyla. Podívejte se někdy na to, co to je tzv. vnitřní dluh.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.16 18:54

Zadlužili, ale né finančně. Kdyby nám někdo tenkrát půjčil,tak se komunisti zadlužili co to jde.

Ten dluh byl nejvíce vidět, když člověk vycestoval po roce 1989 na západ. Tenkrát jsem čuměl, že v Rakousku, Německu... je úplně jiný svět. Ten rozdíl tu ale vznikl za vlády komunistů, protože před válkou jsme byli před nimi. A tento dluh zaostalosti budeme splácet několik generací.

Ohledně korupce. Za bývalého režimu bez korupce(uplácení) nešlo prakticky nic. Dnes to jde i bez. (nikdy jsem nedal a nevzal)

Dřív byl milion hrozně moc a dnes ne. - No inflace tu byla vždy a to i za komustů.

Lichva je trestná stále. Já mám půjčeno na úrok 2,78% a lichvou bych to nenazval. Před 30lety byli úroky daleko vyšší.

Fyzický trest je krajní řešení, které se dříve nadužívalo. Dnes je tomu naopak. Je třeba najít kompromis.

Za otrhaná jablka těžko někoho zavřou. To by toho musel natrhat plný vlek. Naopak dnes takové malé přestupky prochází "dětem" daleko více.

Dříve musel být člověk zaměstnán, ale nemusel pracovat. Naopak dnes, když je někdo zaměstnán, tak je práce vyžadována.

To může někomu vadit a proto je třeba nezaměstnaný.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.16 12:57
avatar

wasube 28.02.16 09:14:

- nevšimla jsem si, že by mi někdo až tak moc organizoval život. Pouze se musela dodržovat určitá pravidla, aby mohl tento režim existovat a lidé v něm žít pokud možno bezpečně. A nastavení pravidel pro fungování lidské společnosti učinil už Bůh ve svém "desateru" - takže nic nového pod sluncem. Ostatně i ta "příroda" ví, že podmínkou pro fungování života je dodržování pravidel - koukněte třeba na mravence - myslíte, že neustále reptají, bouří se a vyžadují "svobodu"? - to by asi brzo vychcípali. A lidi se holt přírodě vymkli - a ta za svůj omyl teď draze platí.

A nevím, jestli současná "svoboda", za kterou se dnes často zaměňuje anarchie a zvůle různých fanatiků - není pro fungování jakéhokoliv společenství fatální a jak dlouho to lidem bude "procházet".


doplněno 28.02.16 13:16:

- a pokud se v přírodě nějaký druh přemnoží, je jeho množení regulováno - slabší, neduživí a života neschopní jedinci jsou likvidováni, staří a nemocní umřou tak jak mají - a nejsou násilím udržováni při životě, i když jsou už prakticky mrtví - i v tom vidím prokletí lidského plemene, které si myslí, že může přírodě poroučet (ať už komunisti, či kapitalisti - mezi nimi jsou to jen "žabomyší" spory).


doplněno 28.02.16 13:27:

- a ještě bych dodala - ze všech živočišných druhů bojuje "za svobodu" jenom člověk - a proto je taky pořád nespokojený - protože svobody v absolutním slova smyslu dosáhnout nelze - a navíc je člověk velmi agresivní tvor, který si i to "dobro" vynucuje násilím !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.16 13:34
avatar

culdabuldo - jak pro koho.
Pro mě ta pravidla byla hnusná. Pro řadu lidí také. Pořád se tady musím opakovat že aby ženy mohly jít na potrat jen přes potratové komise, které rozhodovaly o nich a za ně, aby děti i velmi nadané se nemohly dostat na školy kvůli politicky nespolehlivým rodičům, aby mladí lidé kvůli pomluvě jedné soudružky báby z uličního výboru nemohli dostat 10 let byt, aby jste nemohla vycestovat sama, volně kam chcete a pracovat tam a dalo by se pokračovat.

Že jenom to bylo hnusné že podle bydliště jste měla doktora, nemocnici a nic jste sama nemohla změnit, ve zdravotnictví nebyly na nic peníze a tak nebyly ani moderní přístroje, sto let za opicemi jsme byli a často byli tehdy doktoři co snad měli doktorát na základě člena KSČ a dalo by se pokračovat.
A tak je jasné že mladí lidé šli a tu hnusnou dobu změnili.
Takže o tom to je - o strašné nesvobodě, nátlaku a nad starými časy pláčou jen ti, co žijí roky na cizí ukor, na dávkách a jsou líní pro sebe něco udělat. Nebo důchodci, kterým byli fajn, že byli mladí a nic je nebolelo.

Schopní a pracovití to mají zkrátka jinak. Strašně to fnukání už nesnáším - já nemusel nic pro to udělat, stačilo, že jsem nic sice nesměl ale měl jsem práci. Asi patrně takovou, kde také nic nemusel dělat, jak tehdy často bylo, že dva opravdu pracovali a další se flákali na jejich ukor se stejným platem..

Děkuji, dost bylo socialismu. Je už to nudné a otravné po 27 letech.Kapitalismus právě ukázal kdo je kdo. Kdo je schopný a kdo ne. Vyjímám staré, nemocné lidi a děti, o ty je společnost vždy povinna se postarat, ale nechápu, proč se starat o armádu vyžírku a další, jak to vypadá, se sem ženou...asi tady čekají také socialismus.

Že pečení holubi padají zadarmo až do ust..


doplněno 28.02.16 19:34:

lidus® Datum: dnes 14:44

liduš, no dyk jo. Problém je v tom, že dnes je svoboda slova a tisku a hlavně internet. Proto jsou dnes informace, moře informací a lidé si naivně myslí, že v době temna když nebyl internet a Rudé právo bylo cenzurováno, tak se nic podobného nedělo a všechno bylo v pořádku.

Lidi se nezměnili, pořád jsou stejní.


doplněno 01.03.16 00:15:

pro jentak Datum: včera 13:15

Já pořád tady vidím určitý rozdíl. Ubytovna - "matka" si ráno zápalí cigaretu, udělá kafe, pokud nevstane v poledne a její den končí i někdy v hospodě.

Normální domov, který žena i když také chudá umí vytvořit. Ráno vstane, uvaří dětem snídani a vzbudí je do školy. Popřípadě je dá do školky a jde pracovat. Má děti a ví že se tedy má co otáčet. Večer kmitá, protože na co měla ta na ubytovně celý den a nestihla to, tak ona to musí stihnout za večer. Ale má práci, má byt.

Ta první nikdy nic mít nebude. Jen nepromyšleně fůru dětí od různých tatínků, A proč by tedy ta druhá matka měla přispívat svými daněmi na tu první co se jen válí a naříká? Můžete mi to vysvětlit? Proč jeden může pracovat a druhý ne. Proč jeden posílá své děti čisté a najezené do školy a druhý ne? Komu se má pomáhat?

Podle mě těm, co se snaží, ne lemplům. Je to totiž ostuda jejich, ne státu. Ta druhá matka určitě také nemá univerzitu ale nebyla líná pracovat. A všichni víme že bez práce nejsou koláče.Kolika lidem se ZŠ žilo dobře, protože měli dvě ruce?
Není to zkrátka jen a jen ve vzdělání, ale opravdu v lenosti, že nechci pro svou rodinu nic udělat ani pro sebe i kdybych mohla nebo mohl.Jsme naopak až příliš sociální stát.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.16 13:50
avatar

Wasube-

- no rozložení sil na obou krajních stranách společenského spektra se mění podle toho, která strana je momentálně silnější. Myslím, že vždy je to ta strana, která je dlouhodobě frustrovaná a nespokojena, takže společenské i hospodářské rozpory nakonec vyustí v násilnou změnu režimu.

Přece musíte vidět, že naše nová společnost (ani světová situace) není zdaleka tak pohodová, jak bychom si v tom demokratickém kapitalismu přáli. Zase to jednou nakonec "bouchne" - a třeba zrovna směrem nějakého "ismu". Prostě to tak je - a vždycky mají někteří lidé štěstí a jiní bohužel smůlu !


doplněno 28.02.16 15:06:

- a pokud ti komunisti tenkrát "zvítězili" - tak to asi taky nebylo samosebou - a rozhodně to nebyl převrat pouhé hrstky lidí ! - vždycky je to masová záležitost - ale na to, jak se to pak vyvine, už masy vliv nemají - pak už je to záležitost vládců - a jelikož jsou to "lidi" - tak to vždycky dopadne pro většinu společnosti tak, jak to dopadne. Pro některé blbě, pro jiné dobře.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.16 14:44
avatar

Wasube máte pravdu, kapitalismus nám UKÁZAL a ještě i UKÁŽE. Chcete mi říct, že pro toto jste zvonil klíči, chápu, že se někdo dobře neměl ale ten co nevykřikoval se měl minimálně tak jako dnes a nemusel být v KSČ. Vidíte jen jednu stranu mince, není pravda, že jsme nic neměli, nic neuměli, že tu nebylo vynálezů, že tu byla špatná zdrav. péče, školství, že nebylo kde bydlet a co jíst. Myslím, že je zbytečné stále nadávat co bylo a nebylo, prostě tehdy bylo tak a nyní je jinak, jak bude za rok nebo 10 let je ve hvězdách, předpokládám ale, že i za 100 let bude stále na co nadávat, na válku, na totalitu, na socialismus, na kapitalismus, prd o tom ti pozděj narození budou vědět ale nadávat budou stejně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 28.02.16 21:30

Kapitalismus a socialismus nejsou jen nějakými "polytickými systémy" jsou to úplně odlišné způsoby myšlení, úplně odlišné nazírání na realitu, proto není možné aby si levice a pravice porozuměla.

Kdo více lne k egoismu partikulárnímu zůženému pohledu na svět a realitu, kořistnickému a predátorskému způsobu myšlení, kdo uznává pouze "právo silnějšího" ten nikdy nepochopí myšlenku socialismu.

Naopak kdo chce aby se nejen on sám měl dobře, komu nejde jen o vlastní profit, kdo uznává že svět nepatří jen "silným a predátorsky zaměřeným individuím které na základě své moci a síly "mohou vše na úkor ostatních" , ten logicky nemůže přijmout kapitalismus zejména v jeho "hrubé a sirové" formě.

Člověk který myslí levicově se nikdy nemůže plně radovat ze svého bohatství a štěstí dokud ten druhý se bude mít zle, byť si za to ten druhý i může třebas sám, to zkrátka není možné a to je to co pravicově myslící člověk nikdy nepochopí, protože když to pochopí už nemůže být pravicově orientovaný. To je podstata věci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 29.02.16 14:23

Tak já vám ty ceny některé řeknu, srovnejte dnes a hlavně tu techniku dnes, co to umí.
1967 tranzistorák Hitachi za 2211!, 1971 foto Kiev 4a za 1400, 1972 nafťáky Alfa Potez za 1590, 1975 Trabant ze Slovenska za 56000, 1976 Tatramat 352 tuším za cca 6000, 1976 vysavač ETA tuším za 1200, 1976 TV Elektronik maďar cca 6000, 1978 psací kufrstroj za 2449, 1978 lednička Calex 173 za 2440, 1982 š. str. Lucznik za 2400, 1988 vrtačka EV513 s příkl. za 1600, 1989 trafosvářečka SS 94 za 2770, 1998 počítač za 27999, tisk. bar. HP670V za 6649, monitor 15" za 7270!, modem za 5210 k telefonu, 1999 TV Mascom 7123 za 14990! , 2003 lednička Eur K270B 10490, 2004 monitor 19" za 5489, 2008 NB Toshiba Sat. L40-17U za 14771.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.