Vítězný únor 1948

Od: Datum: 25.02.16 07:21 odpovědí: 44 změna: 01.03.16 09:47
avatar

Dobrý den, dnes je opět stejný den, tak si kladu otázku, pro koho to byl den vítězný a pro koho ne, resp. otázku kladu k (slušné) diskuzi. Byl pro Vaši rodinu tento převratný den roku 1948 přínosem, pomohla si, okrádala? Nebo to byl den pro Vaší rodinu špatný, trpěla následně a byla okradena? A měl by být tento den připomínán stále i další a mladší generaci? A jak - pozitivně nebo jen negativně? Děkuji Vám za názory a třeba zkušenosti z vlastní rodiny. Zdravím!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.02.16 08:00
avatar

Tak pro naší rodinu to bylo dost špatné. Naše rodina přišla o slušný majetek. V restituci byl sice vrácen, ale ve stavu, že jsem ho dodnes nedal zcela dopořádku. Otec byl "dobrovolně" sesazen z místa bankovního úředníka do uranového průmyslu (naštěstí ne přímo do dolů), kde zůstal s podlomeným zdravím až do důchodu. Já se ani po mnoha letech díky "buržoaznímu původu" nedostal na střední školu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 25.02.16 08:17
avatar

Dobrý den, děkuji Vám za smutný příspěvek. Uvidíme, jestli budou převládat ty smutné nebo ty radostné. Zdravím!

Od: jofa®
Datum: 25.02.16 09:27

ben:

Byl pro Vaši rodinu tento převratný den roku 1948 přínosem, pomohla si, okrádala?

Bene! Tato věta mne docela naštvala. Měl jsem Vás za slušně solidního rádce i tazatele, ale tohle jste pro mne přehnal.
Narodil jsem se 1948 a za svoje rodiče můžu odpovědně napsat, že nikoho neokrádala ani nebyla okradena.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 25.02.16 10:18
avatar

Dobrý den, vůbec nechápu, co Vás tak popudilo. Že by ta zmínka o okrádání? Měl jsem snad raději použít nějaký mírnější výraz? Znárodnění, přesun majetků, odklon majetků, nedobrovolná změna vlastnictví = to vše je krádež a nemá význam si to malovat růžově.

Nemusel jste vůbec reagovat nebo pouze napsat, že k Vaší rodině se tento den v roce 1948 zachoval neutrálně - žádná újma a ani žádný zisk. Jinak je zde příležitost, aby se někdo snad přiznal, co má doma po předcích a co patřilo před tímto dnem třeba do vybavení domácnosti nějakého továrníka. Ovšem, to by musel přiznat tu krádež - a to zřejmě nikdo neudělá. Zdravím!

doplněno 25.02.16 10:38:

jofa - nyní už Vám nerozumím vůbec. Dobře, tak já jsem cynik - a Vy jste soudruh. A myslím, že se vzájemně nijak neurážíme, ale pouze se hodnotíme .

doplněno 25.02.16 10:49:

jofa - jako cynik bych Vám mohl napsat, že ten únor 1948 posílal lidi na horší místa, než je Ú.P. (ovšem, jako slušný cynik o tom pomlčím).

doplněno 25.02.16 10:59:

jofa - nemám zájem o nějaké nepřátelství. Nemáme pouze stejné názory, ale můžeme se/je respektovat. A chtěl bych debatu udržet v rámci slušnosti, aby nebyla otázka hned uzavřena.

Od: jofa®
Datum: 25.02.16 10:31

Jste pro mne cynik, nic jiného Vám napsat nemůžu.


doplněno 25.02.16 10:44:

bene: Proč se tak ztrapňujete. Vždyť o mně nic nevite a píšete hlouposti. A pokud chcete slyšet víc, tak o práci v naší rodině připtavil tento režim dva členy a poslal 2 roky před důchodem na úřad práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.02.16 09:15
avatar

Já jsem ty roky nezažil, ale znal z vyprávění dědy. Ten měl bratra, který vlastnil v Praze velkou prodejnu s nářadím. Komunisti mu všechno ukradli. Prý pro něj bylo nejsmutnější, když si šel po několika letech koupit do socialistického obchodu rýč a na něm bylo logo jeho vlastní, bývalé firmy. Celkově si myslím, že socialismus okrádal a komuniskická strana kradla, jenomže to se děje i dnes. Politika je špína, politika je prosazování jakýchkoli názorů a zájmů menšiny, v horším případě jednotlivce. Kdysi jsme měli zahradu 10tisíc m2 (ovocný sad). Dnešní cena pozemku cca 4500kč/ m2, takže dobré místo, navíc okolí Prahy. Přišel komouš a řekl, tady je to neprodejný, protože je to poddolovaný, "prodejte to státu-městu" a naši prodali za 6 tisíc korun celý, za jejich odhadní cenu. A komouši ihned začali stavět provozovny a kde co. Přišel rok 89 a naši to chtěli vrátit, protože byli uvdeni v omyl, či zahrada byla vylákána podvodem. Tak my vám to dáme, ale koupíte si ty budovy za desítky milionů. A bylo vymalováno. Naši neměli povahu na to se soudit. Takže já cítím, že naši rodinu komunisti okradli, v dnešních cenách o desítky milionů. Ale ono je to jedno kdo kradl, kdyby tam byli fialoví, kradli by taky, dnes krade stát stejně nebo více. Prostě politika je špína a já neviním komunisty, viním vládnoucí mocnou svoloč, ať má barvu jakoukoliv

Někoho jiného zase zbavili majetku kapitalisti a za komančů se měl dobře. Nevyberete si. Hajzli byli, jsou a budou..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ceskymoula
Datum: 25.02.16 09:24
Moje babička odmítala vstoupit do JZD a kritizovala čech komunisti,včele Klémy že je to žvatlálek byla neoprávněně nařčena, že přechovává diverzanty, třicet domovních prohlídek, během 4 let, pole násilně odebráno, návrh na vystěhování z bydliště a další represe. V roce 1968 při provolávání slávy Dubčekovi a jeho slibům o komunismu s lidskou tváří pravila, národ je poblázněn jako v roce 1948 a špatně dopadne, v roce 1989 měla názor podívej ukecanej rýšavej slibotechna,žvatlá o kapitalismu, každý ismus patří na smetiště dějin zase bude část národa žít v utrpení. Tolik názor obyčejné ženy, která zažila tři ismy, v neobyčejném státě.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.02.16 10:25

Nechápu proč sem "taháte" dotazy na minulost?Hlavně se dívejte na přítomnost a budoucnost,protože to vypadá s náma bledě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 25.02.16 10:42
avatar

Dobrý den, je snad důležité znát minulost, aby se bylo z čeho poučit do té budoucnosti a neopakovat negativní minulost. Navíc, minulost je již známá, ale o budoucnosti můžeme pouze spekulovat. Zdravím!

Od: nick®
Datum: 25.02.16 11:33

V te dobe jsem jeste nezil, takze znam jen z doslechu, ale byl to slaby cajicek proti tomu, co nas ceka v budoucnu - mnohem dramatictejsi situace ve spolecnosti prijde po vstupu do eurozony a nastupu tvrdeho kapitalismu - velke rozdily mezi majetnymi dravci a chudinou povedou k negativnim naladam, dnesni inteligentni stredni vrstvy se take propadnou do chudoby a politicke strety se budou prohlubovat... Takze zadna ruzova budoucnost v dohledu - bohati jeste vic zbohatnou a chudi budou jeste chudsi, chce to holt hodne sily a optimismu pro preziti *jasne*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikc®
Datum: 27.02.16 14:26

Čekají nás hezké věci. Když jsem si teď spočítala, že půjdu až v 67 letech do důchodu bezdětná nebo i se dvěmi dětmi (kdybych měla), tak mě hned napadla otázka, co budu do těch 67 let dělat za práci? Když pro některé zaměstnavatele jste v 35 letech stará. A nejen pro ně. Dneska mi v metru nějaký asi 18 letý kluk řekl, ať ho pustím hezky sednout, že jsem taky byla mladá... Do důchodu mám ještě 30 let:-D.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.02.16 10:47
avatar

Dědovi odebrali několik ha ploch lesů a polí, a pak ty nesmyslné "kvóty" na pěstování plodin a odvody dodávek z vlastního hospodaření, navíc k tomu byla velkou ranou měnová reforma 1953, pro naše předky asi nelehká doba, zvláště na vesnici

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 01.03.16 09:47

Dnes měnová reforma probíhá neustále, pernamentně, jen se jí říká jinak -INFLACE. Nedovedu posoudit která z těchto reforem je vlídnější a ve prospěch koho?.

-miro

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 25.02.16 10:48
avatar

Myslím že běžný občan který neměl majetek nebyl zklamán. Spíš naopak. Byl nadšen z myšlenky že se budeme mít všichni dobře. Pracovalo se víc než teď. Akce a brigády jen frčely. Nad ostatním se moc nepřemýšlelo. Bylo to na první pohled líbivé. Až po čase kdy začaly probleskovat různé zprávy o nespravedlnostech se začala vkrádat nejistota, která vzrůstala a šířila se. Nakonec vyústila v Pražské jaro atd. Dnes už víme, co se tenkrát dělo a co bylo špatné, ale tenkrát to nebylo hned jasné. Nadšení obyvatel bylo velké. Vlastně něco jako v 1989...nadšení a následně desiluze.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 25.02.16 13:39
avatar

Věta "byli jste okradeni nebo jste kradli" je opravdu iritující... s tím musím souhlasit. Rozdělujete tak lidi na samostatné dvě skupiny - zloději a okradení... takto černobílé to asi nebylo.

Moje rodina pocházela z rodu "čtvrt - pololáníků" - takže pár hektarů nám bylo odebráno. Navrácení bylo samozřejmě složitější a většinou formou náhradních pozemků - které byly různě po okrese a samozřejmě téměř neprodejné...

K dnešnímu dni si pamatuje dobu jen babička, která byla v dané době děvčetem a takové věci neřešila... prostě chodila stále na stejné pole, jen to bylo někoho jiného. Další dny, týdny, roky - to už je trochu jiná...

Celkově však můžu uvést, že dopad byl na naši tehdy žijící rodinu negativní.


doplněno 25.02.16 18:16:

Ono je to na jedné straně evidentní - "zloděj x okradený" - ale spousty lidí pracovaly pro ty majetné za mzdu, pak bez jakéhokoliv vlivu lidi dál pracovali pro JZD a podobné ... Byli tam zaměstnanci a majitelé podniků - majitelé byli okradeni, zaměstnanci dostávali novou pracovní smlouvu a jelo se dál...

Ovlivněni byli v podstatě všichni, ne každý ale byl zloděj nebo okradený... Chápete to rozhořčení, že vlastě výrokem osočujete tyto lidi z krádeží, protože jim nic odcizeno nebylo?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.02.16 14:31
avatar

Tak jeden příspěvek, který nebude záporný, aspoň ne zcela.. Nemohu plně souhlasit s tím, že se vše znárnilo a každého hnalo do JZD. Ovšem moje teta se strejdou dřeli od rána do večera na ubohém políčku a když vstoupili do JZD, konečně měli jednou trochu peněz.

Komunisti majetek znárodnila a politice po sametové revoluci rozkradli to co zbylo a prodali za pár korun - něco sobě - něco do zahraničí. A bohužel dnes máme v republice lidi rřadu zlodějů, podvodníků korupčníků s milionovými až miliardovými majetky,s které nezískali lpoctivou prací a na druhé straně dost lidí, kterým se žije opravdu špatně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 25.02.16 18:01
avatar

Dobrý den, děkuji všem za příspěvky k tématu (i mírně mimo téma). A rozumím i tomu, že někomu nejsou slova o okrádání příjemná - může si tam dosadit slovo jiné a libozvučnější.

No, jestli si někdo myslí, že princip "bohatým brát a chudým dávat" není krádež, tak je to jeho hodnocení stavu, jeho pohled a názor. Já to vidím "černobíle" - je zloděj a okradený. Zdravím!

Datum: 25.02.16 18:40
moc cernobila otazka. Pokud jsem tehda nic nemel, a pote dostal treba druzstevni byt od statniho majetku (jzd), byl jsem tedy okradajici poctive zemedelce...
Doba byla zla v tom, ze komuniste meli velkokapitalisty velmi dobre prectene, co se deje s majetkama pomoci verejnych zakazek, vidime dnes.
Takze se zaridili tak, jako cirkev na lovu carodejnic, protoze zmena musela byt rychla.
Stacilo, kdyz kdokoliv se styky pustil informaci i nepravdivou, mirici proti novemu systemu,
dotycny byl obvinen, zatcen za kolaboraci, nebo cokoliv jineho, a majetek mu byl zhaban, i kdyz predtim nepodlehal zakonum o znarodnovani (pripadne - stacilo jit na STB).
Lidska zavist, nebo zarlivost vykonala sve, soused, ci sok byl odstranen. Lide byli svine i tehda...
Jevi se mi to tak, ze system byl natolik "policejni", ze i vysoce postaveni komuniste se bali krast ve velkem, a v 1989 nam zanechali stat nezadluzeny a "pripraveny na privatizaci".
Z tohoto pohledu, protoze clovek je od prirody socialni zvire, vidim komunismus, jako "prinosnejsi pro vetsinu" a tento novy neoKolonialismus (globalismus, vladu bilych limecku, ci jak to nazvat) jako "prinosnejsi pro mensinu, na ukor vetsiny".
Ano, nebylo tolik zbozi, a svobody. Jenze: bez financi neni zadne svobody, a dnes ma vetsina lidi mensi prijem, nez za komunismu (+ byly i byty zdarma, mladomanzelske pujcky, kterych cast byla nenavratna, a pod.). Cili, vetsina lidi ma dnes mensi svobodu, nez za komunistu. Mensina ma vetsi a jezdi si do exotickych destinaci treba kazdy mesic, nebo tam zije trvale, bez potizi s urady.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.02.16 21:38
avatar

Nedávno jsem někde četl, takové přirovnání. Představte si prosím atmosféru listopadu 89, jen zvonění klíčema, nahraďte zakládáním lidových milicí. A máte jako vyšitou atmosféru února 1948. Dav nasr.nych lidí, kteří chtějí změnu, neschopnou vládu, a schopného který ukáže směr. Jen prostředky se trochu liší. A dění po únoru? To nechám na jiných.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 26.02.16 21:30

Vítězný Únor byla vítězství několika lidí nad národem. Strana byla jen zástěrka. Rozhodoval Stalin a Gottwald to jen vykonal. I v následných letech byla STB nástrojem k prosazení zájmů několika lidí z vedení strany. Nikdo jiný vůbec o ničem nerozhodoval. Každý občan na komunisty doplatitl, jen někteří z toho vytěžili a tak jsou za tu dobu vděční. Po válce k obnově bylo potřeba schopných lidí, kteří si založili soukromé firmy. Únor 1948 jim pak vše sebral, je zavřeli nebo vyhnali do šílených podmínek do pohraničí. Tak jaké vítězství? Že si komunisti počkali jak zloději za rohem, až někdo něco vybuduje a pak mu to v zájmu blaha jako lidu vezmou? Nikdo myslící tomu nemůže přece věřit !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 26.02.16 23:07

Není pravda že šlo o puč vyvolaný několika lidmi,to je dnešní výmysl, ve straně totiž bylo již za války dost lidí včetně těch veřejně činných (spisovatelé apod.) a ať se to komu líbí nebo ne komunisté legálně vyhráli volby, lidé socialismus opravdu chtěli, byla to totiž generace která zažila první republiku tzn. nezaměstnanost a bídu, dnes se první republika glorifikuje ale již se zapomnělo na to jak tvrdý chleba pro pracující tehdy byl, tvrdě se potlačovaly stáv. dělníků, a že se i střílelo..je známým faktem, a že by o tom tatíček Masaryk nevěděl? o tom se dnes ale už nemluví, protože se to dnes nikomu "nehodí do krámu"

A k tomu kradení ano, komunisté kradli na těch co si dříve nakradli na hubených mzdách svých zaměstnanců a těm ostatním ukradli proto aby se všichni měli lépe všimněte si slova "všichni" a to je ten rozdíl od dnešní doby, dnes se vykradly miliardy proto aby se jen "někdo" měl lépe na úkor většiny, viz. různé kauzy od 89...

A k těm komunistům jako takovým, dle dnešních "zmanipulovaných teorií" byli komunisté malá skupinka zlých fanatiků která diktovala celému národu a já se ptám kde se poděli všichni ti co byli dříve ve straně? Vždyť to byly minimálně třičtvrtiny národa (? byť i méně malá skupinka to rozhodně nebyla) a najednou po revoluci (89) nikdo nebyl ve straně, nikdo nechodil do pionýra, nikdo nebyl v milicích, a všichni jsme "čistí" a za vše mohou komunisti, kteří? Pokud za vše špatné mohli a i nyní mohou komunisté pak to znamená že za to může téměř celý národ! Navíc, komunisté jak se zkresleně dneska uvádí nebyli nikdy jednolitou masou, mnoho komunistů vystupovalo ze strany nebo byli vyloučeni protože nesouhlasili s cestou (a činy) která byla nastolena v padesátých letech, v šedesátých letech existovali cca 3 frakce komunistů a každá to viděla jinak, konzervativní reformní a ti "praktičtí" co měli na starosti běžné věci sem patřil např. oblíbený Dubček apod. Sám Gustav Husák byl komunistou kterého mučili komunisti ! A přesto v něm nezlomili víru v pravou myšlenku dokonalé společnosti bez vykořisťování bídy chudoby nezaměstnanosti, tedy socialismu...

Myšlenka komunismu a socialismu existovala dávno před tím než ji nějaký Stalin nebo Gottwald a jim podobní zprznili, své stoupence měla již za první republiky hlásil se k ní nejeden spisovatel a mezi obyvateli sužovanými existenčními problémy to byla naděje na lepší život. Je třeba si také uvědomit že toto hnutí vzniklo až jako reakce na kapitalismus, nikdy tomu nebylo naopak, kdyby byli lidé v dějinách s kapitalismem opravdu spokojeni nikdy by žádné takové hnutí nevzniklo, nadává-li dnes někdo na komunisty pak v první řadě musí nadávat také na to co k jejich vzniku vedlo a co je příčinou a to je kapitalismus

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.16 06:59
avatar

Tak k tomuhle příspěvku, jak vystřiženému z "Rudého práva" 60 let, jen pár poznámek:

"...ukradli proto aby se všichni měli lépe všimněte si slova "všichni"..."

Vy fakt máte dojem, že s za socialismu měli dobře všichni? Ne. Dobře se mělo jen pár "vyvolených" (a rozhodně ne zrovna čistým přičiněním). Ostatní se sice měli všichni stejně, ale rozhodně ne lépe.

"...viz. různé kauzy od 89... "

Ano, různé lumpárny se zdánlivě dějí až od revoluce, ve skutečnosti se ale děly odjakžia. Je to hlavně tím, že se před revolucí každá sebemenší zmínka o nepravosti někoho s vlivných lidí tvrdě trestala třeba i vězením, takže si málokdo dovolil i jen ceknout.

"...nikdo nechodil do pionýra, ..."

Já jsem chodil do pionýra. Byl jsem v té době malý kluk a neměl jsem ani ponětí o zrůdnosti tehdejšího režimu. Mediální masáž dokázala v mladých hlavách udělat své. Chodili tam všichni, protože to navíc bylo povinné a neexistovalo tam nechodit. V roce 68 jsem pionýra opustil a do později vzniklého SSM už mě nikdo nedostal, i když jsem si s tím docela skomplikoval život.


doplněno 27.02.16 07:13:

Ještě k Vaší poslední větě:

"...toto hnutí vzniklo až jako reakce na kapitalismus, nikdy tomu nebylo naopak, kdyby byli lidé v dějinách s kapitalismem opravdu spokojeni nikdy by žádné takové hnutí nevzniklo..."

Když byl ten Vámi opěvovaný socialismus tak úžasný, proč se drtivá většina socialistických států vrátila k onomu prohnilému kapitalismu? Zřejmě proto, aby se zase měli všichni dobrovolně hůř.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 27.02.16 09:31

magdon: "Chodili tam všichni, protože to navíc bylo povinné a neexistovalo tam nechodit." Nemáte pravdu. Jsem ročník 1948 a tudíž "komunismus či socialismus" jsem prožil od prvního dne narození. Do žádného pionýra ČSM, (ani moje děti pionýra a SSM) jsem nechodil a nikdo mne nikam nenutil. Možná se někdo zeptal, jestli chci tam a tam, to si nepamatuji, ale nikdy jsem nikam nevstoupil a nikdo mne za to neperzekuoval a z rodičů nikdo ve straně ani později nebyl. A nebyl jsem sám. Moji nejlepší kamarádi taky nikde nebyli.
Takže lépe je vždy psát za sebe a ne napsat všichni.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 27.02.16 09:38
Dobře se mělo jen pár "vyvolených" = Shodou okolností jsem také nějaké ty "vyvolené znal" vezmu-li to dle životní úrovně nic, moc, byl jsem v jejich bytě znal je osobně, oproti běžnému pracujícímu jsem nezaznamenal nějaký podstatný přepych. Ostatní se sice měli všichni stejně, ale rozhodně ne lépe= nevím proč by bylo vždy nutné aby se "někdo měl lépe", úplně stačí že všichni mohli žít slušně, dostupné bydlení, zaměstnání, zdrav. péče, bezdomovectví nezaměstnanost neexistovala, ekonomika bez recesí , nebylo to dokonalé ale to není nikdy. různé lumpárny se zdánlivě dějí až od revoluce= kriminalita byla i tehdy, ale takové rozkrádačky majetku v řádech miliard by si tehdy nikdo nedovolil, ani mezi vysoce postavenými funkcionářiJá jsem chodil do pionýra= ano já také, ale 99% lidí dnes nepřizná že bylo ve straně a vše svádí na jakési "fiktivní komunisty", není to malinko pokrytecké?proč se drtivá většina socialistických států vrátila k onomu prohnilému kapitalismu? Zřejmě proto, aby se zase měli všichni dobrovolně hůř = jak už jsem uvedl v jiné diskusi, v současném Rusku dělali anketu aby lidé napsali kdy se měli nejlépe pamětníci bez váhání napsali že za Brežňeva, zeptejte se východních němců zajímavé je že navzdory "kapitalistické hojnosti" by se jich hodně vrátilo do NDR...Cesta která byla nastolena po převratu nebyla jednoznačným přáním všech lidí vrátit se ke kapitalismu naopak např. Rusko chtělo spíše reformovaný socialismus,polit. změn a uvolnění ale využili pučisté v čele s Jelcinem, kteří vlastně svrhli stranu odstavili Gorbačova a nastolili to co nastolili. Ani u nás mnoho lidí nechtělo kapitalismus 19. století jaký byl pak nastolen, ve vzniklém po revolučním zmatku a opojení se zkrátka dostali k moci lidé kteří už měli jasno nedělali to kvůli zlepšení poměrů v této zemi ale k vůli svému profitu.
doplněno 27.02.16 10:03:

I v 80 letech tu byl socialismus a již tehdy zřejmě pod vlivem cccp, se začalo intenzivně pracovat na zlepšení nedostatků systému, zejména v oblasti spotřebního zboží, (např. stavba obchodních domů kde dříve nikdy nebyly, tlak na obchodní sítě apod.) ale i náboženských svobod, do tisku byly připraveny dříve cenzurované a zakázané tituly, znovu bylo povoleno soukromé podnikání, to dnes mnoho lidí neví, bylo to mnoho let před převratem, vždy je nutné si klást otázku "o jakém" socialismu se bavíme, bereme-li ho ale u nás v československu jako "celek" pak nelze vypichovat jen nešťastná padesátá léta ale uvést i vývoj pozdější, byla tu upřímná snaha "zlepšit systém" sami komunisté si začali "šlapat na paty" aby tu úroveň dotáhli k tomu lepšímu co bylo na západě, mnozí komunisté (kteří se neprekabátili) dnes litují toho že nemohla být využita tato další šance k tomu "dělat to jinak a lépe".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 27.02.16 10:19
avatar

Dobrý den, k Vašemu doplnění. Otázka byla jasná - jde o ten počátek (únor 1948).

Tedy, o to založení "stavby", která se měla budovat a rozvíjet. A když založíte špatně základy stavby (např. na zločinu), tak už je další snaha o vylepšení, reformu nebo také záchranu zbytečná. Stejně je to "nepodarok" a musí se časem zhroutit sám nebo být zbourán. Takže, špatný počátek nemůže vést ke zdárnému konci. Zdravím!

Od: janm*
Datum: 27.02.16 10:58

-ben

Jako teoretická úvaha je to vpořádku, prakticky ne tak docela , protože na "zločinu" v podobě kolonialismu, vykořisťování a zbídačování uměle vytvářené nerovnosti stojí právě kapitalismus. Socialismus má dobrou myšlenku, a tu nelze činit zodpovědnou za pozdější prznění.

Prakticky lze stavbu opravit vždy, byť stojí na jakémkoliv základě protože lze opravit (vyloučit distancováním ) i ten základ beru-li základ jako "ty lidi kteří se dostali k moci v rámci komunistů " v padesátých letech, beru-li základ jako ideovou myšlenku pak socialismu nelze nic vytknout.

To že se prakticky "provedlo" přebourávání "zločineckých základů"/jejich vyloučení/ (ve smyslu zločinných vůdců a představitelů) je možné dobře vidět např. na bývalém sssr, kde Chruščov hned ze začátku "zásadně odmítl Stalina a jeho cestu" a rozhodně se od ní distancoval a to veřejně před celým tamním "byrem". Většina s tím souhlasila nikdo s tím neměl problém, ovšem PROBLÉM byl jak to zdělit "prostému lidu" který měl v rámci propagandy Stalinské éry Stalina za velkého "Tatíčka spasitele". Ale i za Stalina se udělalo i cosi dobrého, země se industrializovala a nastartoval se průmyslový růst, nebýt toho, zůstalo by Rusko nadále zaostalou zemí. Taktéž se zapomíná na to, že podobné metody perzekuce politicky nepohodlných osob užíval již sám "tatíček car". (vyhnanství na sibiř zcela běžná praxe)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nick®
Datum: 27.02.16 10:28

Janm - vzdycky me prekvapuji nazory, ktere pusobi tak verohodne, ze by dokazaly presvedcit mnohe vahavce :) Jinak ke korytum se vzdycky dostanou ti, kteri v tom umi chodit - to bylo, je a bude za kazdeho rezimu a s rozkradackama mate samozrejme pravdu, to zvladnou zase ti sami korytari, akorat dnes si uz musi davat bacha, aby neskoncili v lochu. Vzpominam si na pionyr a na "šátkováni" jako na estradu, ktere se nemohlo zucastnit za trest par deti "nezadoucich rodicu" a bylo to pro ne dost traumaticke vycleneni z kolektivniho stada na dlouha leta, bylo mi jich lito. Kazda doba ma sve obeti, ale dnes uz aspon neprzni detske duse kvuli politice *uf* Mozna nas nakonec spasi jen nejaky tvrdsi rezim *jasne*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 27.02.16 11:17

nick-

Tak k tomu vylučování dětí nežádoucích rodičů, já byl jedním z těch dětí nežádoucích rodičů ! :) Otec totiž tehdy vystoupil ze strany, funkcionáři kterým vracel knížku byli "nasraní" a dali to najevo, ale co se týká mne NIKDY podotýkám NIKDY jsem nebyl za to nijak perzekuován a otec prakticky také ne.

Když jsem na pionýrskou přísahu slib náhodou onemocněl, zřejmě to brali jako "další" revoltu ale tak tomu nebylo hned po uzdravení mně kontaktovala pionýrská ved. nebo skup. vedoucí (už si to označení přesně nepamatuji) a VELMI STÁLA O TO ABYCH SE STAL PIONÝREM a co já na to? Samozřejmě dejte to sem kde to mám podepsat :) Ona byla spokojená a já taky a proč? Protože já chtěl být pionýrem jako moji kamarádi a jsem na to hrdý.

A k těm STŘETŮM s komunisty "funkcionáři"- v okolí jsem znal plno lidí co měli na něco jiný názor, hádali se o něj i na "vyšších místech" kde byli pozváni na "domluvu ukáznění" a výsledky? Zarážející, praktická perzekuce nepřišla, jako jedna moje dobrá známá zhádala se s nimi a i těm "nejvyšším" se nebála do očí říct co si myslí, nikdy ji z její vedoucí pozice neshodili a nakonec dostala ještě ocenění vzorné pracovnice *smich*

A zajímavý je i posun v myšlení těchto (které osobně znám a znal jsem někteří již umřeli) lidí kteří v mnohém s komunisty nesouhlasili anebo na protest vystoupili ze strany,po roce 89, když viděli kam to nabralo směr osobně jsem je slyšel prohlašovat "TEDA NADÁVAL JSEM NA KOMUNISTY ,ALE DNES JIM MUSÍM DÁT ZA PRAVDU, V MNOHÉM MĚLI PRAVDU" *smich* AŽ jsem myslel že nevěřím svým uším.


doplněno 27.02.16 11:29:

A k těm KORYTÁŘŮM jistěže byli i za komunistů, oportunismus kvete v každé době ALE. Dnes zejména mladá generace si pod pojmem "vysoký kom. funkcionář papaláš korytář " představuje něco takového jako je dnešní vysoce postavený MANAGER který se topí v "poctivě" získaných milionech či miliardách a dole "není na výplaty". To je ale hrubé nedorozumění. Také jsem takového "vysoce" postaveného znal jeho životní úroveň byla ÚŽASNĚ VYSOKÁ, měl ladu 1500, jednou za rok jeli s děckama k moři do Bulharska a bydleli v malém "omšelém bytečku, s obyčejným starým a omšelým vybavením" stále jsem si říkal kde dává ty své peníze vyplývající z jeho postavení až po čase mi začalo docházet že zřejmě ty peníze asi neměl protože nikdy jsem je nikde neviděl ani na něm ani později na jeho dětech, nebo je dával do nějakého fondu opravdu nevím *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 27.02.16 11:23
avatar

Dobrý den, u komunistů je problém (pro ostatní a např. demokraty), že tu svojí pravdu chtějí realizovat i za použití nedemokratických prostředků (a potom to někdo odnese).

Zdravím!

doplněno 27.02.16 11:51:

janm - nemohu mít důvěru v komunisty. Ve volbách v roce 1946 byl jejich program atraktivní a o tom, jak to myslí doopravdy (jak to udělají), tam nebylo nic, resp. nebyl tam zmíněn zločin, který k tomu použijí. Ta jejich pravda je stále nebezpečná, protože neumí myslet demokraticky. Zdravím!

Od: janm*
Datum: 27.02.16 11:44

-ben

Souhlasím máte na mysli ony tolik známé a proklamované "revoluce" , víte ale v každém společenství náboženství ideové škole časem dochází i k jistému vývoji v myšlení, i "revoluce" , revoluční nebo třídní boj je dnes nazírán trochu jinak a to ve smyslu "převratné změny vedoucí ke zlepšení " nikoli /dřívější pojetí a následné realizace jako / "krvavého a násilného převratu , dnešní komunisté jež se hlásí ke KSČM (pozor KSČ je jiná neparlamentní a dodnes exist. strana jež má v mnohém názory odlišné) vidí tyto pojmy ve smyslu spíše postupného zlepšování nebo měnění myšlení lidí kteří by ale změnu sami chtěli a na základě toho spíše postupně a prakticky (ekon. hospodářsky) realizovali. Jsou rozhodně daleko tomu něco někomu vnucovat, že je jakékoliv "vnucování" ve výsledku kontraproduktivní a neživotné dobře vědí, z historie.

Kdo by se dnes bál, že bude církev lidi odlišného názoru dnes upalovat na hranicích nebo věznit? Kdo by se dnes bál že bude zavřen za to že odmítne robotovat? (to se stalo v mé vesnici běžná praxe)


doplněno 27.02.16 12:29:

-ben

To máte pravdu měli atraktivní program který se jaksi "zvrhl" otázka je proč, při podrobnějším pohledu se ukáže že ani v 48 nebyli komunisté jednolití a nahoře došlo k výrazným "personálním změnám" a "od válu, sféry vlivu " byli odstaveni paradoxně právě ti komunisté co byli ve straně jedni z prvních z dob válečných sn. i předválečných, a těch kteří to viděli jinak šlo o lidi kteří v první řadě sledovali především zlepšení ekon. hospodářských a sociálních podmínek které znali z první republiky, o lidi kteří si upřímně přáli lepší svět, proto mezi nimi bylo i dost básníků spisovatelů nebo lidí jinak kult. činých.

Přímo ze života, tatínek mého kolegy v práci byl právě, tím ještě předválečným a válečným stoupencem strany, byl dobrým pracovitým člověkem a zapřísáhlým komunistou, když vývoj po 48 nabral docela jiný směr tak dobrovolně se svým členstvím ve straně "sekl" a nechtěl s komunisty už nikdy nic mít a to je jeden z mnoha. Byla totiž porušena ta základní zásada jíž se režim oháněl a to je ona "demokratická vůle lidu" jež měla být prosazována, na místo toho došlo k hrubé centralizaci a řízení bylo stejně "nedemokratické" jako v některých (neříkám všech) jiných kapitalistických zemích čili opět "shora dolů" nikoli "ze spodu nahoru".

K tomu ještě poznamenám , že vedle centralistického systému socialismu se dnes stále více pozornosti věnuje tomu "necentralistickému" něco takového (takový princip) bylo využito jako obrana zoufalé situace lidí nepletuli se bylo to v Chille kde globální kapitál totálně zlikvidoval tamní fabriky které dosud dobře fungovaly koupil je a zavřel a do ulic se tehdy dostalo miliony lidí bez práce země kolabovala, tehdy si tamní zaměstnanci fabrik vymohli na právnících uznání aby mohli na vzdory zahraničním majitelům fabriky dostat do svých rukou a založit "družstvo" jež by fungovalo. Právníci to odmítali protože by přece šlo o "krádež znárodnění" pod tlakem situace ale museli vyhovět, nebylo jiné cesty. A ejhle fabriky se rozjely začaly vyrábět a dokonce prosperovat. Byl o tom krásný dokument dávaný v nočních hodinách na ČT a v závěru toho dokumentu se lidé postavili před kamery (většinou tamní dělníci) a vzkázali celému světu "Dejte si dobrý pozor na globální kapitál nebo dopadnete tak jako mi špatně ! !

Zajímavé je, že se vždy kritizují jen chyby komunistů a socialismu, málokdy vyleze na světlo špinavost za níž může kapitalismus např. zotročování šiček v Barmě které byly vykořisťovány obchodním řetězcem Tesco, který jim tam za práci neplatil ani tamní minimální mzdu !

Všimněte si také jak se zde na forech začínají objevovat dotazy nespokojených zaměstnanců kteří si prakticky nemohou vybrat žádnou dovolenou jsou pod pohrůžkou nuceni do přezčasů které nemají ani zaplaceny ani jinak kompenzovány, kteří jsou permanentně obíráni na mzdách čili za práci jim není placeno tak jak by mělo. Jde o případy hrubého porušování zákoníku práce.

Kapitalismus velmi vypečeně odbývá tyto problémy jako "pochybení jednotlivců" (firem apod.) a zamlčuje tak důležitý fakt že totiž jde o systémovou chybu na to pozor, naproti tomu komunisté jsou dle lidí "odpovědni za vše" ale co když za to že nefungovalo to či ono mohl také ředitel provozu fabriky? Proč se pochybení jednotlivců za minulého režimu dává vždy za vinu systému?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.16 23:22
avatar

prosím tohle smazat Dík.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 27.02.16 19:17

Byl to (25.únor 1948) pro Vaší rodinu špatný, trpěla následně a byla okradena?

Podle toho z jakých životních podmínek pocházíme, podle toho hodnotíme ( podle toho zda pocházíme z vrstev, kteří se živili svým majetke a nebo z pohledu těch, kteří se živili a živí vlastníma rukama).

Pokud znárodnění říkáte krádež - budiž, ale nic z toho co bylo tzv.ukradeno se neztratilo. Dokladem toho je, že bylo možno, z tzv. ukradeného co vracet a dosud se vrací .

Dnes je tomu jinak - naopak. Mnoho, ne-li většina , toho co bylo navráceno se ztratilo a ztrácí do rukou mimo naší Vlast. Chudneme !

V tom je ten rozdíl.

Dnes téměř stejně jako po roce 1948 ( JZD apod.) dochází k soustřeďování výroby a majetku, jen s tím rozdílem, že do soukromých rukou, oproti dříve, do národního – družstevního vlastnictví. Ve všech podnicích zaměstnanci dostávali podíl ve formě naturálií, železničáři volné jízdenky, horníci i železničáři uhlí a v ostatních případech dostávali jiné požitky – rekreaci, ozdravné pobyty, bezúročné půjčky a mnoho dalšího. To vše, je jen nostalgie ! Každý si svů názor musíme ujasnit, zejména podle toho, do jaké skupiny ve vztahu k majetku a bohatství patříme, jakým způsobem zajišťujeme svoji existenci.

Takto z pohledu nemajetného a neprivilegovaného.

Zdravím -miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.16 20:24

Tedy upřimně řečeno, Bene, volba slov ve Vašem dotazu mne rovněž zarazila. Snad jste nečekal, že se zde ozve nějaký synek komunistického činovníka s tím, že je mu stydno, co jeho táta prováděl?

Ale k dotazu. Datum 25.2.1948 je jen blbé datum v kalendáři. Ono těch nespravedlností bylo jen v minulém století tolik. Mnoho se o tom u nás v rodině nemluví, ale pro část rodiny začaly strasti už koncem 30. let. Už tehdy mohl být člověk politicky nespolehlivý. Za války za to byl buď kriminál nebo armáda. Po válce pak nastaly odsuny, zabavování majetku a jiné libůstky. A rok 48 byl ještě tak daleko...

Další část rodiny únor 48 asi uvítala. Kdo nic neměl, o nic nepřišel a samotná idea komunismu je tak lákavá... Až přišel rok 68 a politické vystřízlivění, na nesprávné straně...

V rodině mé ženy to bylo obdobné. Nevrátili nám nic. V jednom případě se jednalo o zabavení majetku před rokem 48, v druhém případě se část dokumentů záhadně ztratila a na finanční prostředky a zásoby zboží se prý náhrady jaksi nevztahovaly... Po tom už jsem ani nepátral, přiženil jsem se hluboko po limitu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 28.02.16 08:16
avatar

Dobrý den, no, mohl jsem v otázce volit jiná slova, ale proč nenazvat událost tím pravým jménem a lakovat ji na růžovo? A jak jsem se zde i následně dozvěděl, tak někdo krádež omlouvá tím, že člověk s pocitem vykořisťovaného má právo přivlastnit si majetek svého vykořisťovatele - a když je takových lidí více (a ještě si k tomu udělají zákon), tak je to prý OK. Jinak máte pravdu, že jsem si nemohl myslet, že by tady třeba napsal soudruh Grebeníček a litoval (zlo)činů svého otce. Zdravím!

doplněno 28.02.16 19:32:

janm - myslíte onen socialismus, který nasycené občany držel za plotem, aby je snad nenapadlo jít západně a nechat se dobrovolně vykořisťovat či tam vykořisťovat občany západních státu? Uvažujete i jinak, než jen "hmotně"? Myslím třeba pojmy jako svoboda, nezávislost, demokracie, volnost pohybu apod.

Od: janm*
Datum: 28.02.16 19:20

-ben

Ne každý podnikatel soukromník nabyl svého jmění "zcela poctivým způsobem" netvrdím že všichni ale většinovým profitem velkého kapitálu byl většinou zbídačovaný lid který pracoval hluboce pod cenou své práce, a to hromadu let. Čili dá se to brát také tak, že když někomu něco znárodnili vzali si pouze "svou mzdu" která jim náležela a nikdy nebyla vyplacena, tato "krádež na mzdách" je zhusta praktikována i dnes a "nebere se jako krádež". Když byl podnik takového "filuty" později znárodněn hned jako první volal po svých právech že byl okraden. Otázka zní kdo koho okradl a jakým způsobem?

"KOLEM STOLU sedí 5 lidí a na stole je mísa s 5 jablky, myšlenka kapitalismu je =1 člověk si vezme 4 jablka a jedno se rozkrájí zbytku. Myšlenka socialismu je 5 lidí = 5 jablek.

Na světě je pro všechny všeho dost, ale za předpokladu že se lidé zbaví "nemoci nadbytečného hromadění", je-li někde nadměrné bohatství je hned za rohem nadměrná bída.

Není dobré zapomínat na to, že socialismus přez své chyby dokázal jako zatím jediný systém nasytit ošatit zdravotně a po všech stránkách zaopatřit všechny své občany!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 28.02.16 20:04

ben

Ano, myslím ten socialismus který neměl armády bezdomovců a nezaměstnaných, kde jste nemusel dát do zástavy domek když jste vážně onemocněl , kde nemusíte pracovat 24 h denně 365 dní v roce, kde jste nemusel mít pivo v pytlíku když jste s ním šel po ulici, kde na vás "demokratická vláda" nezkoušela nedobrovolně biologické a chemické zbraně. Mám na mysli např. NDR kde lidem vadila Berlínská zeď ale teď by se rádi vrátili, mám na mysli CCCP kde měli lidé nedostatek spotřebního zboží ale dnes by se tam rádi vrátili, a další kde to dříve bylo "špatné" ale dneska horší (rumunsko ukrajina atd.)

Jeden náš fotograf který žil dlouho v Americe (žel nepamatuji si jméno ) prohlásil k údivu moderátorky že v americe žádná demokracie a svoboda není , tak nevím..

Jedna věc je iluze kterou nás někdo krmí a jiná věc je skutečnost...

S pouštěním lidí na západ to bylo těžké nesmí se zapomínat že byla doba studené války, ve válce vás také nepustí jen tak na území "nepřítele"

V 80 letech ještě před revolucí se začali připravovat do tisku zakázané knihy uvolnila se cenzura dovolilo podnikání ne, to ještě zdaleka nebylo 89 šlo o to zlepšit život lidí ve východním bloku i v tomto byl posun k lepšímu socialismus nejsou jen 50 léta Gottwald a Stalin

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.16 23:23

Politika KSČ naplno a bez skrupulí prosazovaná po 25.únoru 1948 dokázala zničit celé rodiny. Můj kamarád byl jedináček, jeho otec byl za Protektorátu ve vládním vojsku, po roce 1945 zůstal v ČSA v hodnosti majora, matka v domácnosti. V roce 1949 za otcem přišli komunisti a dali mu na stůl přihlášku do KSČ. Buď podepíše nebo půjde okamžitě do penze. Nepodepsal, protože to byl tvrdohlavý Moravák a tak zanedlouho zastavila v 6,00 hod ráno před jejich bytem v Dejvicích nákladní Praga RN, na jejíž korbu vojáci dali nejnutnější věci co se vešlo a posadili tam celou rodinu a auto zamířilo na sever Čech do Hřenska, kde dostali do pronájmu přízemní byt ve vile na břehu Labe pod studenými skálami. Dovedete si představit obec Hřensko po odsunu Němců v roce 1949? Jaká to byla změna pro pražáky? Kamarád musel dojíždět do Děčína do školy autobusem nebo parníkem. Za 2 roky mu matka zemřela na leukemii a otec začal pálit samohonku. Bylo mu doma smutno a tak byl rád, když s ním syn zůstal doma a nešel do školy. Psal mu falešné omluvenky a nechal ho ochutnávat alkohol. Tak se z výborného žáka stal lajdák, který nebyl připuštěn k maturitě. Když mu zemřel otec, tak se k němu nastěhovala stará tetička z Moravy, která mu byla spíše zátěží. A také pila a kouřila. Pak dostal žloutenku. nedržel dietu a ještě k tomu pil. Přišla cirhóza jater a nakonec invalidní důchod. Skončil v brlohu v pražské Stromovce jako bezdomovec. Při tom kamarád měl obdivuhodné výtvarné nadání, kreslil téměř jako Kája Saudek a skládal i básničky. Kdyby nebyla rodina tak násilně vytržena z prostředí, na které byla zvyklá, tak by kamarád určitě vystudoval AMU nebo DAMU a zařadil by se mezi významné umělce, protože byl z rodu Vašutů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 28.02.16 18:55

-aloisb

Smutné , nešťastná padesátá léta, útěchou všem kterých se režim dotknul budiž vědomí že netrpěli jen "nekomunisté" ve straně nejednou proběhly čistky a tak se běžně stávali nepohodlní kolikrát i sami stoupenci strany, příkladem který jsem uvedl je např. Gustav Husák komunista, který byl mučen komunisty, rozhodně nebyl jediný. To schéma komunista zločinec nekomunista oběť je malinko zjednodušené a protože se dnes lidé už ke členství ve straně (teď beru především to chtěné) nehlásí tudíž nemohou také uvádět "byl jsem přesvědčený komunista, ublížil mi kolega komunista " (nějaká forma perzekuce) a pak tedy vyvstává ten zkreslený obraz "komunisty coby teroristy a občana nekomunisty coby oběti, ale tak tomu rozhodně ve všech případech nebylo.I když se to moc neví komunisté se omluvili a od těchto činů distancovali byť tedy trpěli i sami komunisté dle toho jaká byla u moci zrovna "klika".

Všechny tyto nepravosti ale nemají s myšlenkou socialismu co dělat stejně tak jako s křesťanstvím nemá co dělat žádné vykořisťování poddaných (robota) a upalování na hranici za taktéž "jiný názor" jen o pár století dříve.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.16 00:13
avatar

- no hlavně, že přišel listopad 1989 - kdy jsme mohli takřka na rok přesně po 40-letech krutovlády opět svobodně vydechnout a rozkrást ten zbytek, který komouši nestihli.

Taky jsem ráda, že se zpět na své postavení ve společnosti dostala katolická církev, která si své místo v krvavé historii lidstva vydobyla daleko dříve a zaslouženěji, nežli ti socialističtí břídilové, proto je jedině správné, že se dnes majetek obcí zase znovu "zcírkevňuje", aby měli fráterníci kde žvanit o Bohu, milosrdenství a dobru.

A abychom nebyli národem českých zaprděnců - ale byli hodni úcty velkého, demokratického, světového "júesej" a EU - rozdělíme se spravedlivě s Alláhem, muslimy, šlechtici, jinými církvemi - prostě se všemi, kteří přijdou a "otevřou hubu".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 28.02.16 08:20
avatar

Dobrý den, protože nikde ve Vašem příspěvku nevidím žlutou rozesmátou tvářičku, tak mám obavu, že to snad myslíte vážně. A to je síla. Zdravím!

P.S. Také katolíky nemusím, ale např. farář Toufar neměl být takto krutě zlikvidován.

Datum: 28.02.16 09:33
avatar

- škoda, že už se nedozvím, co se bude s velkou slávou velebit za dalších 40-let, jelikož současná civilizace se svými extrémy, nedisciplinovaností , krutostí a zvrácenostmi nemůže přežít, tak jako nepřežily podobné civilizace v minulosti - navíc - v současnosti přibyl tragický fenomén - přelidněnost planety, průmyslové a bezohledné ničení přírody a celosvětové válečné napětí.

Po dobu trvání sovětského bloku jsme měli alespoň na čas v Evropě mír a spokojený život - kdo chtěl, užíval si to - kdo nechtěl - bojoval, bouřil se, byl vězněn - no a teď se konečně dočkal ! Co k tomu více říct?

Žlutou rozesmátou tvářičku ke svému příspěvku vložit můžu, neboť můj život končí tak jako tak, měla jsem štěstí, že se mi žilo dobře v obou režimech, byť jsem ani s jedním nespolupracovala (pouze jsem se držela pravidel) - a hlavně - nemusím se bát o budoucnost a životy svých dětí v tom marastu, který přijde - i v tomto jsem měla štěstí, neboť osud to zařídil tak, že děti nemám - a jak jsem za to dnes ráda ! :-P *ua*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.16 12:14
avatar

culdo, chcete jeden titulek z novin z r. 2050? Další konflikt na čínsko-finské hranici.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nick®
Datum: 28.02.16 12:27

*palec* .. a to jeste culda nevi, ze v dalšim zivote bude mozna aktivni ve vlade/potazmo v europarlamentu *uspech*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.16 12:59
avatar

- nick -

- to není špatný ! *vtip*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.