Pomůžete horníkům?

Od: Datum: 23.02.16 20:57 odpovědí: 20 změna: 25.02.16 21:30

Není zájem o naše uhlí.
Jak je možné, že uhlí z Austrálie je levnější včetně dovozu než naše? Totéž polské. V čem je chyba? Naše náklady?
Horníci ví, kdy je pobyt v dolech zdraví škodlivý, proč není stanoveno, že po n letech musí v dolu zaměstnání opusti?
Pak se třeba po přestávce vrátit.
Víme, že zaměstnání není trvalé, jisté, můžeme být propuštěni, jsme svobodní ve svém rozhodování
Proč to pak má řešit vláda? Proč požadují předčasný důchod a jiné prebendy, zajištění když pracují pro soukromníka?
Jak rekvalifikovat horníky, jaké mají vzdělání? A atd...atd.
Co vy na to, podpoříte je?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.02.16 23:21
avatar
Nebot v australii jsou lepsi podminky na tezbu.
Rekvalifikace je tezka , prace v okoli neni a hornik co bral 28tisic a ma rodinu s ted spadne na 10tisic... opet bude socialka a stat doplacet a takovych bude tisice.
Ktomu vyplaceni socialnich davek taky bude platit stat.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 23.02.16 23:41

Kdybych napsal, co si myslím, tak mi to tady smáznou a v Ostravě dostanu do hlavové části těla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.16 01:07
avatar

Ani ne , posleme ti kamion kapesnicku at se muzes vybrecet *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.16 05:44
avatar

V Ostravě už dvacet let žádné šachty nemáme, tak co my s tím společného? Jinak můj názor na rekvalifikaci horníka je ten, že tihle žádní myslitelé nebudou... No a když blb, co má v díře hafo peněz najednou z díry vyleze, tak až na výjimky může jít dělat tak někam k lopatě za třikrát nižší plat. A to už dělají ukáčka. Takže tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.16 08:32

ernie: myslím, že ten "blb co má v díře hafo peněz" je chytřejší než ty! Rozvážet reklamní předměty a dělat někomu podržtašku může primitiv se základkou! Ostatně sám to svými příspěvky dokazuješ, že žádný extra myslitel nejsi! *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 24.02.16 06:36

Pardón, pardón, omlouvám se obyvatelům Ostravy. Je mi jasné, že v dolech v okolí, v Paskově ani v Karviné nikdo z nich nepracuje;). A kapesníčky vezmu, i když to vidím spíš na toaleťák.

A teď vážně. Část rodiny tam mám, i z polské strany, ale nevidím důvod přispívat jednomu soukromníkovi víc, než jinému. Stejně tak jeho zaměstnancům. Jak k tomu přijdou ti budoucí sedmdesátiletí řidiči, lidi ve fabrikách a pracující venku a ve výškách? Vždyť snad každý dělá z vlastního rozhodnutí pro nějakou jemu známou výhodu. Jsou různé programy na podporu zaměstnanosti, není nutné ani spravedlivé zavádět další pro jednu firmu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.16 07:13
avatar
Ono stejne v tom kraji prace neni.
Mluvime o cca 10-20tisic obyvatel.
Takze tak ci tak stat na socialnich davkach bude propustenym hornikum davat krasny balik.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.16 08:25
avatar

Ironickou omluvu nepřijímám. Ta doba kdy stovky havířů postávali na zastávkách v centru Ostravy a do dolů to měli kousek, ta doba kdy hospody v centru Ostravy byly plné kouře a rozlitého piva po šichtě je dávno pryč. Dneska je ostravských havířů poskromno. Nejen protože v Ostravě doly už dávno nejsou, ale protože kdo mohl, tak už v dolech nedělá, nemůže.

Každopádně co se týče kraje tak nebo jinak je to katastrofa. Nejen pro samotné zaměstnance dolů, ale i dodavatelských firem v kraji.

A rozhodně nesouhlasím se srovnáním ostatních. ti havíři pracovali pro stát, doly budovaly tuto republiku. Ti horníci nemůžou za to, že stát se dolů zbavil a dal je do ruky soukromníkům.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 24.02.16 09:17

Ironickou omluvu nepřijímáte? Měl jsem tedy napsat polohu a gps souřadnice všech šachet v aglomeraci Ostravy a okolí? Nebo co vám na označení ostravsko-karvinské oblasti s všeobecně známým centrem Ostrava vadí? Vy jste nikdy nemluvil třeba s někým o Praze a nemyslel třeba jen Zbraslav? Ta 3x pardón.

A k budování republiky- přeci horníci nebyli jediní, a jaké výhody mají zemědělci, co zachránili úrodu, soustružníci a jeřábníci úderníci? Přečtěte si příspěvek Salamose. A znovu připomínám : Proč by se stát měl angažovat v soukromé firmě, kdo se postará v případě mého propuštění, když horník nejsem a proč by se zrovna horník nemohl rekvalifikovat jako ostatní? A mimochodem, například já se za prací přestěhoval. Taky jedna z možností.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.16 14:44
avatar
Oba dva mate dost. *smich*
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.16 08:19

V každém případě bych si nikdy nedovolil někoho nazvat blbem (viz. výše). Pracuji také pro doly, byť povrchové a asi by někteří byli překvapeni, jaké nároky jsou na zaměstnance kladeny pro výkon zaměstnání dle pozice. I mezi běžnými dělníky jsou maturanti či v nižším managementu průmyslováci, poměrně velké procento "také" horníků jsou vysokoškoláci v technických pozicích. Kritiku ano, ale jen potud, pokud sahají mé vlastní znalosti problematiky. Běžní dělníci u nás na firmě mají řidičáky třídy E, profesáky a jsou schopni (oprávněni) ovládat velké množství technologických celků. Někteří jsou uznávaní amatérští sportovci na republikové úrovni, jiní mají zase umělecké sklony byť "jen" s regionálním dosahem.

Stát by neměl zasahovat do jednání soukromé firmy pokud neporušuje zákon nebo se to netýká chodu země. Hornictví je dávno odsouzené odvětví a zaměstnanci se s tím prostě musí nějak smířit. Mě také nikdo práci shánět nebude až padne povrchová těžba. Nezávidím jim, ale o uhlí opravdu není zájem a asi jen tak nebude.

Předčasný důchod se ani tak netýká horníků z důvodu ukončení těžby a nezaměstnanosti, ale tato zaměstnání obnáší velmi namáhavou práci a jak pozoruji kolem sebe, tak není žádnou vyjímkou najít na nástěnce parte kolegy s dožitým věkem do 60 let. Zdravotní potíže se projevují už krátce po čtyřicítce (záda, klouby, celkové vyčerpání). Jak může někdo požadovat po chlapovi v 65 letech, aby vykonával těžkou fyzickou práci v nepříznivých klimatických podmínkách a po kotníky v lepkavém blátě? Člověk živící se hlavou v teplu kanceláře má zcela jiné podmínky pro dožití se vysokého věku oproti člověku celoživotně těžce pracujícího.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.16 14:48
avatar
Presne tak. Ano lopatak u lopaty je lopatak.
Ale jsou tam ing , merici , elektrikari s maturitou.
Nekdo musi vymerovat a udavat smer razbe , nekdo musi opravovat kombajny , stykace. Vsude jiz jsou pocitace a poruchovost v tech podminkach je.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.16 10:34
avatar

Hornictví a horníci, to je velmi těžké téma. Někdo tady se ptal, jak horníci budovali republiku? Zapomněl, že bez uhlí by nejely hutě, nebyla by ocel. Všechno bylo veliké, předimenzované, aby to vydrželo staletí. Od traktorů a secích strojů, až po lokomotivy a tanky. Je to pryč, celý svět je o něčem jiném. Jen horníci, se zničeným zdravím, bez vzdělání, bez práce, mladí na důchod, staří na práci, zůstali. Je to pro ně neštěstí! Ztratili práci, mzdu, důstojnost, hrdost. *plac*Doly už nejsou, místo nich jsou nákupní centra, viz Nová Karolina. Zajímalo by mě, kolik českých horníků v dolech pracuje. Pokud vím, tak tam pracují hlavně Poláci a Ukrajinci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.16 14:49
avatar
Ukrajinci davno nejsou na sachte. Max tak 1% bulharu. Jinak cca 1/3 PL , pak dost slovaku. To je vse. Jsou to ale dodavatelske firmy.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 24.02.16 10:57

Zdravím, ono, aby stát pomáhal soukromé firmě je už samotný problém. Dodnes nikdo nechápe jak se Bakala k lizu dostal, ale zpět k horníkům. Většina si práci najde, ale je spousta nasmlouvaných firem, které pro šachty dělaly servisní služby, od dopravy, opravy, energie až po stravování. V nich je mnohem více zaměstnaných lidí než v dolech, tihle zaměstnaní taky nebudou mít do čeho píchnout, firmy budou redukovat a to jsou další lidi bez práce o kterých se nemluví.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fakirka
Datum: 24.02.16 12:07

Zdravím všechny. Můj muž pracuje na dole Darkov jako střední manažer. Každý den musí aspoň na par hodin sfarat, aby věděl, co a jak. Práce je těžká pro něj i psychicky. Kdo neví, neuvěří. Stát má na téhle situaci podíl viny. Prodal strategicky důležitý podnik, který je ve všech zemích kolem ve státních rukách a mnohde i státem dochovaný. A hlavně dovolil p. Bakalovi ho několikrát vytunelovat a totálně zničit. Asi se moc neví, že za OKD zaplatil z kasy OKD. Vlastně tam nikdy nevlozil ani korunu. A stát mu to umožnil.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 24.02.16 14:56
avatar

Kde je chyba neodhadnu ani detaily nesleduji i když to nemám od domova daleko.Každopádně se mi s tímhle tématem hned vybaví ten vinik a nechápu proč ještě nesedí.I když jsme v ČR tak proto nesedí.Nejen doly,ale i byty p.Bakala poslal do háje...a stát mu vyšel vstříct a ještě mu chce pomáhat dál*nevi*Ti lidé si práci najdou,jen u nás se otevírá nová fabrika,v Mošnově taky jedna nová roste...ale budou zase na začátku.Psychicky podlomeni se budou jako "zajíci"zaučovat ve výrobních linkách a za "startovací "platy budou živit rodiny.Samozřejmě mluvim o těch starších a středních ročnících,kterých bude v dolech většina.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.16 18:41

Co se týče ceny uhlí z austrálie , tak tam se pravděpodobně bude jednat o povrchové doly , nikoliv hlubinné a to je veliký rozdíl.

Každý kdo šel na horníka , tak věděl , že se tato profese nedá dělat věčně a i jaké je tam riziko úrazu čí smrti. Pokud by byly doly státní , je to o něčem jiným . Stát může dát různé benefity a i dřívější odchod do důchodu. Takhle je to velice složitý . Proč by měl stát resp. my podporovat soukromé podnikání Bakaly. Mimoto jsou u nás i jiné velice náročné profese i když to tak na první pohled nevypadá např. řidič autobusu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.02.16 21:06
avatar

h0nz490® Datum: včera 07:13

Vy jste to ve svém příspěvku řekl. Že náš stát bude dávat horníkům sociální dávky.

Austrálie místo vyplácení soc. dávek doly dotovala, aby pro lidi měla práci. Tím uhlí bylo levné a levně se mohlo vyvážet. Proto sem jde jejich uhlí, protože paradoxně to uhlí je levnější než naše.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.02.16 21:30
avatar

Naši to navíc vylepšili tuším že předloni ještě zatížením uhlí "uhlíkovou daní" při prodeji, takže Čechům bydlícím u hranic se vyplatí jezdit (nebo si nechat dovážet) černé a hnědé uhlí z Polska, protože to vyjde o hodně levněji.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.