Jisitiče - vysvětlili vám to?

Od: Datum: 19.02.16 19:19 odpovědí: 51 změna: 02.03.16 16:31

Pokud jste se dívali na pořad Máte slovo s Jílkovou, pochopili jste navrhovanou změnu ERÚ? Reguluje, nebo nahrává "elektrikářům"?Jak to, že když zdraží platbu za jistič, tak ušetřím. To jako čím vyšší spotřeba, tím nižší platba za elektřinu a nižší platba? Prý u 4 MW se ušetří, tak to musím zvýšit spotřebu o 2.5 MW a budu hradit míň, než dnes!
Tak to dopadlo s vodou, též šetřete a když lidi začali šetřit, tak se zdražuje, zisky logicky klesají. I před chvílí na Primě ohledně přehrad, lidi šetřete vodou.
Nějak nevím, v čem to pro mne bude lepší. Své prachy dostanou, i kdybych měl minimální možný odběr. Vy ušetříte?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: rv
Datum: 19.02.16 19:29

Dodavatelé očekávají, že se dostanou do problémů a proto je třeba tomu aktivně předcházet. Je potřeba odradit zákazníky od šetření elektřinou a od instalací FV elektráren na střeše. Proto musí být co nejvyšší paušál za připojení, aby i při nulové spotřebě zákazník celkem dost zaplatil. A to si vemte, že jsou země (třeba Rakousko), kde něco takového, jako platba za velikost jističe neexistuje. Jistič dostanete takový, jaký vyžadují spotřebiče, které máte (předpokládá se, že už tím budete mít větší spotřebu, kterou zaplatíte).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 19.02.16 19:31
avatar

Dobrý den, já to pochopil tak, že dokud bude v čele ERÚ paní Vitásková, tak nebude negativní změna pro domácnosti. Jako problém vidím, že pozice paní Vitáskové je (kulantně řečeno) hodně nejistá. A co bude eventuálně potom=? Zdravím!

doplněno 22.02.16 11:50:

Tak, paní Vitásková byla dneska odsouzená (nepravomocně). A to by mohlo otevřít cestu energetické mafii k prosazení tohoto návrhu. Předpokládám, že pozice paní Vitáskové se po dnešním soudu zhoršila (v čele ERÚ).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: strakatypes
Datum: 19.02.16 20:51

Tak Bene dnes s Vámi souhlasím. Paní Vitásková dala před kamerou slib, že se postará, aby dopady za její ,,vlády,, nebyly negativní. Ano, ono to tak dopadne a slib dodrží. Ovšem její následovník již na tento slib nebude muset brát zřetel. Pí. Vitásková skončí zřejmě na jiném postě.

Jinak pravá strana absolutně nic nevysvětlila, sami nedokázali nic osvětlit a nejen to, ještě se blbě tlemili do kamery. Svoloč jedna.

Bojí se, že přijdou o peníze, proto tyto poplatky, protože platby za jističe patří jim.

Jinak, už se těším, jak za tři roky bude každý druhý chatař, chalupář, člověk v jednočlenné domácnosti, matky samoživitelky brázdit silnice v elektromobilu. Vivat krásná budoucnosti!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 22.02.16 12:06

bene: Pošlu vám flašku, jestli někdy v budoucnu nastoupí do vězení. Sledujte to a potom se přihlaste. Myslím to vážně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.16 19:31
avatar

Taky jsem na to zvědavá. *sok* Přidám historku. Volala mi paní od mého dodavatele elektřiny, že mi děkují za včasné a správné platby. A že by mi rádi poslali odborníka na optimalizaci spotřeby proudu. Že koukne a navrhne řešení, kde bych mohla ušetřit. Jsem zvědavá, co bude. Vyprovodit ho za dveře vždycky můžu, že? Je nahlášený na březen. To jsou věci!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.16 20:42
avatar
Copak o to, jestli jsem pochopil o co jim jde, to jsem pochopil. Zvednout paušál který dostanou na dřevo bez toho že byste mohli jeho výši ovlivnit tim, jestli budete šetřit nebo ne.
Nepochopil jsem jen jak ten drzý pitomeček mohl to očividné okrádání lidí obhajovat se žářivým úsměvem. Nemajíc v těle aspoň tolik slušnosti tvářit se zkroušeně... Sice vás okrademe ale bohužel to jinak nejde. Klesly by nám zisky.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 19.02.16 21:02

Oni ty zisky nepujdou dodavatelum elektřiny , ale čeps(správce sítí) . Chápu to tak , že co se vybudovalo za komanču už dosluhuje a potřebuje investice. Další problémy dělají noví dodavatele . Dnes už není systém takzvaný zdroj - vedení -spotřebitel , ale spotřebitel - vyrobce(solárník) - vedení a zase spotřebitel . Tím se dostává přenosová sít do problému . Už není tak řiditelná jak dříve a když zasvítí slunce musí se naráz odpojovat velké elektrárny , nebo když zafouká vítr v německu a tlačí se k nám velké množství elektřiny a přenášíme ho do rakouska a to se vše projevuje v přenosové soustavě . Takže to je ta zařivá ekologicko energetická budoucnost Velké koroprace to nechcou platit v ceně za kilowatu a tak to tlačí na malospotřebitele.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.16 20:55

Ta ukázka s vodou je ilustrativní i pro elektřinu. U vody stojí voda 10% a trubky 90%. Správná cena by měla být 90% za připojení a 10% za vodu. I když budete mít nulovou spotřebu, ty trubky musel někdo koupit a zakopat.
Jsou to jednoduché počty, jenže pro někoho je i to složité, že?
Když si někdo poručí zbytečně dimenzované připojení elektřiny, dostane podle toho dimenzovaný přívod, trafačku, elektrárnu - všechno, co potřebuje. Bez ohledu na to, že třeba nikdy nezapne vypínač.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.16 22:13

Ano vysvětlili.Při klesající spotřebě navýšit zisk.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.16 10:24

Problém je v tom, že to není zcela tak jak popisujete. Přívod, trafačka, elektrárna - všechno, co potřebujete není dimenzováno výhradně podle jističe. To je technicky nereálné. Při výpočtu kapacity sítě se vždy počítá s takzvanou součinností a kapacita sítě je vždy nižší než prostý součet kapacity jističů. Je tedy zčásti také závislá na přenášeném soudobém výkonu. V současném tarifním systému se za distribuci platí cca 90% podle skutečného odběru a 10% jsou paušální platby /jistič,měsíční /, nový tarifní systém to stanoví přesně naopak - 90% pašál, převážně podle jističe a 10% podle spotřeby. Takže ve vámi popisované situaci /při převažujícím připojení 3x25A/, kdy si ani nikdy nezapnete vypínač, zaplatíte nyní za distribuci ročně 294,-Kč. Podle nové tarifní soustavy zaplatíte v téže situaci ročně 5241,-Kč. A o to v návrhu nových tarifů jde. Platit více paušálně, bez ohledu na spotřebu, protože spotřeba vlivem úsporných opatření a zavádění nových technologii klesá, ale miliardy se vydělávat musí stále!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.16 21:56
avatar

RA252: Ty jsi typickej produkt zmasírovanýho TV mozku. Proč? Hned vysvětlím. Mám dům 5 bytových jednotek, Abych ušetřil, tak jsem nechal udělat jedny hodiny, jištěné 3x40A. To je 3x8A na jednu bytovou jednotku. To je to, čemu se říká při výpočtu současnost. Těch 8A na jednu fázi stačí. Můžeš mi vysvětlit, na čem bych asi tak měl ještě šetřit, jak snížit hodnotu jističe, když podle nového výpočtu budu platit o cca 5000 víc? Přemýšlej prosím, než něco napíšeš.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.16 22:35
avatar

Nemyslím, si, že je RA252 zmasírovaný - to, co on píše, dává totiž logiku, i když se vám to nelíbí.
Dopravit elektřinu k vám něco stojí (dráty, trafačka, nějaká ta údržba) a tyhle náklady jsou téměř stejné ať máte odběr jakýkoliv. Pokud ale máte místo 1F přívod 3F, dráty už potřebujete 4 místo 2, trafačka taky musí být výkonnější (tím pádem i stojí víc při koupi). V bytech máte (jak sám píšete) všude 3x8A. A proč? No protože tam na to jsou spotřebiče. Takže de facto luxus - ono na 1x8A by to fungovalo taky (dřív to tak bylo v mnoha domech a bytech), ale už by se muselo uvažovat, že nemůžu zapnout najednou třeba konvici a pračku. To by ovšem snižovalo komfort nájemníků, nájemné by muselo být nižší atd. Takže si připlatíte za svoje vyšší příjmy - nabízíte byty v luxusnějším provedení, takže si za to holt zaplatíte - co se vám na tom zdá nelogického? Napojte byty na 1x8A, pronajímejte je jako se kdysi říkalo (byt IV. kategorie) za hubičku a ušetříte... Proč by vám někdo jiný kromě vás měl platit to, že máte byty napojené na velké jištění (na velkou spotřebu) a tím pádem k vám musí vést silnější dráty, být větší jištění v trafačce, v rozvodně atd.?
Ono to je stejné jako třeba s autem - mít auto něco stojí. A ty paušální náklady jsou téměř stejné, ať už s tím autem jezdíte nebo nejezdíte - amortizace ubývá tak jako tak, pojistky jsou také stejné i když nejezdíte. A čím lepší (novější či dražší) máte auto, tím je to dražší - tím je vyšší cena za km, zvlášť pokud najedete málo km. Od určitého nájezdu se vyplatí jezdit taxíkem místo mít vlastní auto. A čím tohle můžete snížit? Jedině tím, že budete mít nižší luxus - na starém autě je amortizace de facto 00nic, pojistka taky 00nic. A jestli nevěříte, tak věřte - kamarád aktivní cyklista kdysi spočítal, že jen amortizace na jeho kole (za cca 20.000kč) ho stojí cca 1,70kč/km. A já se se svým autem dostanu (když nepočítám benzin, takže jen za fixní náklady, které mne auto stojí ať stojí nebo jezdí) pod jeho náklady na jízdní kolo! Proč? No protože mám staré auto, kde amortizace je 0 (už minimálně 10 let to má hodnotu šrotu), PR platím 380Kč/rok a ani ten největší fixní) náklad na provoz (cena pneu) neklesá moc rychle (než sjedu pneu, trvá mi to cca 6 - 7 let). Ale mám auto, které mi usnadňuje život. Když budu chtít mít luxus, bude mne to místo cca 2.000,-Kč ročně stát třeba 20.000,-kč, ale službu to udělá stejnou. A to samé je i s vaším jištěním (jističem) - máte luxus v podobě 3xX, tak si za něj holt zaplatíte...


doplněno 21.02.16 22:47:

A jen abyste si nemysle, že nevím, o čem mluvím..
Pamatuju se, když jsem byl ještě malý kluk a bydleli jsme s dědou a babičkou v jednom domě. Aby se šetřilo, tak bylo všechno jištěné na 8A. Takže zapnout třeba sporák a pračku prostě nešlo. Když šel děda řezat dříví na cirkulárce, tak se všechno doma muselo vypnout, protože jinak "lítaly pojistky". Luxus zapínat víc spotřebičů najednou jsem si dopřál až v polovině 80.let, když sem předělával elektrorozvody v domě. Aktuálně mám ještě pronajatý dům, kde je sice jištění 3x25A, ale rozvody ve stavu, kdy zapnout pračku a konvici taky najednou nemohu (z obavy, abych nevyhořel, jističe to vydrží). Majitel do nových rozvodů investovat nechce a nájem stavu odpovídá, takže já se klidně omezím (budu víc přemýšlet, než něco zapnu) než platit o X víc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.16 23:01
avatar

ronyxi píšete nesmysle. Jedna varná konvice, což je nejúspornější ohřev vody, má 2200W. na tu vám s bídou stačí 10A jištění. Bez rezervy. Už si k tomu nepustíte ani radio. Za druhý 8A jističe neexistují. Buď 6A což je pro domácnost totální blbost, nebo 10A a tam už jsem o 2A výše než mám teď. A jestli tomu, že se mám bát rozsvítit, nebo si pustit ještě něco jiného, říkáte pokrok, tak děkuji nechci. Pokud tahle společnost kráčí mílovými kroky zpátky, ke stavu za první republiky, tak je nejvyšší čas, aby šla do kelu. To už tu jednou bylo a neosvědčilo se to.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.16 00:07
avatar

Co se týká jištění máte asi pravdu - nikdy jsem se o potřebný počet A vzhledem k W nezajímal, takže ani velikost jištění si přesně nepamatuju, jen vím, že se prostě muselo hlídat, co se kde a kdy zapne.
Tomu, že se musí hlídat, co se kde zapne, aby to vydrželo jištění, neříkám pokrok, ale, jak správně píšete, do dob první republiky aneb tolik mnoha lidmi vychvalovaného a vytouženého období kapitalismu - za všechno se platí. Takže celkem logicky - chcete lepší (větší) jištění, tak si to holt musíte zaplatit. Pokud za to platit nechcete, nemusíte - místo konvice si ohřívejte vodu třeba na kamnech - je to levnější, ale dá to víc práce. To je holt ten kapitalistický pokrok.
Pokud se vám zdá, že se s budováním kapitalismu vracíme o hodně zpět než na co jsme byli zvyklý za socialismu, tak se vůbec nemýlíte, další krásný příklad je např. topení. Už v 70. letech když měl někdo v domku klasická kamna, tak se mu všichni smáli - nepořádek v bytě, moc práce navíc. Naši tenkrát (v 69) udělali ústřední topení. Když sem se po dědově smrti v 1985 do domu vrátil, topení bylo natolik špatné, že se muselo odstavit. Takže dočasně klasická kamna, v koupelně lázeňská kamna, než se udělalo nové topení. A řešilo se samozřejmě, kam s kotlem na uhlí. Sice to donesl krásný kamenný sklep, ale kotel šel do sklepa, aby nebyl v bytě nepořádek jako od topení v kamnech. Dát si zdroj tepla do bytu bylo nepředstavitelně zastaralé, nemoderní. No a podívejte se dnes - lidi si opět do bytů dávají kamna (dnes honosně nazývaná krbová) a raději budou mít v bytě nepořádek, ale vyjde to levněji. Takže se vracíme o cca 40 a více let zpět, do období nějakých 60 a předcházejících desetiletí (čili do cca první poloviny období budování sociaslismu) - to je pokrok za 26let budování od socialismu ke kapitalismu co? ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lego®
Datum: 22.02.16 08:23
avatar

8A jističe neexistují?
Tak proc se vyrabej a prodavaj?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.16 22:13
avatar

I když tyto a podobné stránky nevyhledávám, i když to je z listopadu 2015, přesto je to aktuální... http://vlkovobloguje.wordpres…-2017-pripravte-si-srajtofle/ je v tom hodně pravdy...


doplněno 20.02.16 21:11:

1. Monopol ČEZu umožňuje udržovat přemrštěnou marži
ČEZ velmi často poukazuje na to, že svou cenu silové elektřiny nijak neovlivňuje, protože je tvořena na (německé) burze. Vždy však opomene dodat, že jeho monopolní postavení mu tak umožňuje dosahovat mnohem vyšší marže, nežli mají němečtí výrobci. Zatímco průměrná marže nad mezní náklady ČEZu je přibližně 50%, jeho německá konkurence má marži 32%.
2. Výše distribučních poplatků je neodůvodněně vysoká a stále roste
Podobně, jako u silové energie, rostou neustále i distribuční poplatky. Ty v současné chvíli tvoří 36 % ceny elektrické energie (v typické domácnosti). Pro srovnání - v Německu tvoří nejnižší podíl platby za distribuci pouhých 18 % (RWE), nejvyšší podíl platby za distribuci najdeme v sousedních zemích na Slovensku, kde tvoří rovněž 36 % (SSE). Ceny distribuce v České republice nejen, že jsou nejvyšší, ale pouze v Česku vykazují stoupající tendenci.
A proto, že většina domácností šetří, snižuje se spotřeba elektřiny a tím i zisk monopolního dodavatele...je třeba najít možnost, jak zisk opět zvýšit...

A toto se děje už pár let http://www.solarninovinky.cz/…ribuci-elektriny#.VsjBt_nhCUk a tady http://www.solarninovinky.cz/…ich-vysoke-zisky#.VsjDqPnhCUk

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.16 21:14

Ukázkový blábol.
Mimochodem, drahou elektřinu nám zajistil Bursík.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jannekvapil
Datum: 19.02.16 23:06

Nevím, zda ušetříte nebo zaplatíte více. Ale důvody, proč se to má změnit jsou následující.

Kvůli tomu, že více než polovina energie spotřebované v Evropě pochází z mimoevropských zemí, musí se dovážet, existuje silný tlak na snižování spotřeby všech druhů paliv, včetně elektrické energie. Proto se vše v Evropě nyní štítkuje energetickými štítky, je tlak na spotřebu v dopravě, zatepluje se, zvyšuje se účinnost elektrických motorů, zákaz žárovek atd. Kromě toho se ditributoři elektrické energie zavázali, lépe řečeno, byli k tomu zavázáni, že bude klesat spotřeba elektrické energie každý rok (myslím o 3 %), a oni to zajistí, jinak budou penalizováni. Přenosová a distribuční soustava je však postavená a dimenzovaná tak, že směr toku energie je od zdroje (velkých elektráren) ke spotřebitelům (průmysl, domácnosti). Jak se zvyšuje počet malých zdrojů (bioplynové stanice, solární elektrárny, kogenerační jednotky apod.), je stále technicky náročnější udržet stabilitu soustavy, ale hlavně dodržet normovanou kvalitu parametrů (zejména úbytek napětí a obsah vyšších harmonických) dodávané elektrické energie distributorem zákazníkovi. Kromě toho se snižující a kolísající spotřebou příliš neklesají náklady na přivedení elektrické energie k zákazníkovi, spíše naopak. Zařízení k tomu určená dosahují nižší účinnosti při částečném zatížení, což zvyšuje ztráty. Což je dražší. Proto se změní platby z paušálu na jednu spotřebovanou MWh na platbu za velikost "rezervovaného výkonu". Tzn. toho, který může spotřebitel odebírat naráz ze sítě. Je to jako se skladištěm. I když je poloprázdné nebo plné, jeho náklady se příliš nemění. Pronajmete-li si však větší (menší) část, zaplatíte za pronajatou část více (méně), i když tam zrovna zboží nemáte. A tak si ERÚ myslí, že je to spravedlivější rozdělení nákladů na vedení elektrické energie.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 20.02.16 08:54

jannekvapil: chvályhodně perfektný výklad. Ale pro většinu normálních lidí je to stejně srozumitelné jako když lékař řekne diagnozu onemocnění latinsky a člověk by chtěl slyšet srozumitelně jestli je teda zdravý nebo ne.

Nejcitelnější zásah do peněženky je na venkově, kde se běžně svítí, žehlí, pere, vaří a někdy je třeba připojit čerpadlo, cirkulárku, někdy si vyjímečně pustit elektrická kamínka. Kvůli čerpadlu, cirkulárce, které se používá jenom občas ale je nutné mít třífázový jistič například zmiňovaný 3 x 25 A.

Je to jako když někdo chodí domů brankou a jednou za čas potřebuje otevřít vrata, aby do dvora mohli přivézt uhlí nebo vyvézt žumpu fekálním vozem, nebo něco přívézt, odvézt. A člověk najednou musí platit za široká vrata a příjezd k domu jako kdyby tam měl snad autodopravu a vrata se netrhla, i když po většinu roku chodí jenom po chodníčku brankou.

Na druhou stranu jsou lidé kteří mají dálniční známku a nekafrají. Někdo jezdí po dálnici furt a někdo jenom občas, nebo jen po krátkém úseku, který nemůže jinudy objet. Má dálniční drahou známku, aby mohl po dálnici, když je to zapotřebí, jet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.16 09:34
avatar

"...existuje silný tlak na snižování spotřeby všech druhů paliv, včetně elektrické energie."

Jenže platba za rezervovaný příkon je silně kontraproduktivní. Pokud budu platit prakticky stejně, bez ohledu na skutečnou spotřebu, nemám důvod šetřit.


doplněno 20.02.16 09:36:

buss - Pssst! To vůbec nevyslovujte nahlas! Velký bratr určitě naslouchá a kdo ví, kdo se toho nápadu může chytit!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 19.02.16 23:19

Už vidím, jak to někoho napadne u vody, třeba podle průměru trubek, podle přesnosti vodoměru a co já vím čeho, jo, plynu. Ostatně už přišlo na rozúčtování tepla v panelákách. Vše pro LID.


doplněno 22.02.16 23:36:

Takže za to může naše vláda, poslanci a ekologové. Na vině jsou obnovitelné zdroje, které dělají paseku. To naši odborníci nevěděli co to přinese?
Proč ti naši ... dosaťte si, je podporovali dotacemi?
A to ještě máme plynoměry, vodoměry plíce, ještě něco?
Státní moc slouží všem občanům ... Politická rozhodnutí vycházejí z vůle většiny vyjádřené svobodným hlasováním.


doplněno 23.02.16 21:02:

Nyní ČT 24 hydepark, jsem se dozvěděl, že vláda nemá páky na ERÚ, jak je to možné?
Kdo zde tedy vládne, nějaká lobby?


doplněno 28.02.16 13:22:

Sledutete ČT 24 k problému? Poslechněte si, až bude te mít čas. Proč cpali lidem dotace na obnovotilné zdroje?

Datum: 20.02.16 05:24

Ten problém je zhruba tenhle: Ke každému domu vede nějaký kabel, a je tam nějaký jistič. Ten má distribuční společnost zapsaný. V podstatě to znamená, že si tím odběratel rezervuje, že může kdykoliv odebrat tento proud, a distribuční společnost se zavazuje, že bude držet v pohotovosti systémy tak, aby mu kdykoliv tento proud dodala bez poklesu napětí (tedy s poklesem v limitu podle normy). Takže je naddimenzovaná trafačka ve vesnici, je naddimenzovaná rozvodná stanice a je naddimenzovaná elektrárna.

Tohle nevadilo až do nedávné doby, kdy se struktura rozvodné soustavy začala měnit. Dosud bylo několik velkých zdrojů elektřiny, u kterých se sešly všechny odběry a zprůměrovaly se a výsledný odběr měl malé relativní výkyvy. V poslední době se začaly objevovat malé zdroje rozptýlené po celé republice, tam jsou ty výkyvy daleko větší. Nejsem energetik, abych tohle přesně vysvětlil, ale to držení rezervace pro velké proudy se začíná v tomhle systému prodražovat.

Takže ta myšlenka je, že odběratel už nebude platit převážnou část peněz za elektřinu, kterou propálil, ale za elektřinu, kterou si tím jističem rezervoval, protože ta způsobuje v síti větší náklady než ta odebraná. Bude ho to motivovat ne ke snižování spotřeby, ale ke snížení té rezervace. Ten výpočet je nastaven tak, aby při současném poměru odebrané a rezervované energie se vybralo peněz stejně.

Ještě trochu triviální příklad: Představte si, že přijdete do pekařství a provedete rezervaci na 1000 rohlíků. Druhý den přijdete pro rohlíky, oni Vám nesou 1000 rohlíků a vy řeknete, že jich vezmete a zaplatíte jen 50. Pekař bude muset 950 rohlíků vyhodit. Co udělá příště? Povolí vám opět provést rezervaci na 1000 rohlíků, ale budete muset zaplatit zálohu řekněme 90% z ceny. A když je neodeberete, záloha propadne. A vy si příště rozmyslíte, kolik si zarezervujete.

Můžete si propočítat, jaký je Váš maximální příkon a podle toho si nechat jistič snížit a tím významně ušetřit. Tady se právě bojím, že ta konfigurace nebude dost flexibilní, aby dokázala všem lidem nastavi právě tolik, kolik potřebují:

Budu si smět zrušit trojfázový jistič a zavést jen jednovázový? A když si nechám tři fáze, bude možné mít různě vysoké jističe na jednotlivých fázích? Bude ta škála dostatečně jemná? Co když budu chtít 12A, ale v nabídce bude jen 10 nebo 16? Kolik za výměnu jističe zaplatím? Co když budu chtít mít na zimu 25A, protože topím elektřinou, a na léto jen 16A, bude možné to takto střídat? atd.

To s tím zvýšením odběru a snížením ceny je špatně pochopeno. V tom původním výpočtu chtěli zřejmě ukázat, že za určité konfigurace jističů a výše odběru zaplatíte o něco málo míň a na stejnou částku jako teď se dostanete až při výrazném zvýšením odběru, čili že ta odběrová složka bude méně vyznamná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 20.02.16 06:55

Na sídlišti máte samoobsluhu. Tam chodí lidi kupovat rohlíky. V obchodě ví, kolik lidí do sámošky chodí a kolik rohlíků sní. Pak si začnou někteří lidi péct rohlíky sami a sámoška, která má velké fixní náklady, se dostane do problémů. Tak navrhne, že každá rodina na sídlišti bude platit paušál dle počtu členů rodiny a rohlíky budou o něco levnější. Ti, co mají velkou spotřebu rohlíků na tom vydělají. A kdo si je peče sám, nebo kdo je chudý a rohlíků si moc dovolit nemůže, ten na tom prodělá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.16 08:17

Počítáte špatně. Prodělá ten, kdo neumí hospodařit a neplánuje. Nebo ten, kdo hospodařit umí, ale má velké výkyvy ve spotřebě.
Když si někdo objedná Temelín a svítí petrolejkou. Nebo pět dní na chalupě neblikne žárovkou, ale o víkendu potřebuje míchačku, cirkulárku ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 20.02.16 08:22

ra252:

to že musím mít jističe minimálně na nejsilnější spotřebič a je to zrovna spotřebič který, využívám ne zrovna nejčastěji je otázka neumění hospodařit?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.16 08:30

Vždyť to píšu - to je ta druhá varianta. Máte výkyvy ve spotřebě. Dodavatel musí mít pro Vás připraven vyšší výkon, i když ho potřebujete jen párkrát do roka. Nebo má mezi tím vykopat kabel a položit levnější? A prodat trafačku a koupit menší? Máte tedy vyšší podíl na fixních nákladech. Co je na tom složitého?


doplněno 20.02.16 09:56:

Neběží často - a co jako proboha? Když vám shoří dráty nebo trafačka, nepoběží vůbec.
To jsou záležitosti technické a ne nějaké zelené blábolení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 20.02.16 08:40

Já se ptám, jak lze tohle optimalizovat v rámci lepšího hospodaření?

Kupodivu ty spotřebiče z vyšší spotřebou kvůli kterým jsou stanoveny hodnoty jističů, neběží tak často

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 20.02.16 12:37

Typicky elektrická trouba má 3kW. Při provozu se termostatem reguluje tak, že 10s běží na 3kW a 60s na 0kW. Takovou troubu má v činžáku každá rodina. Distributor to ví, a proto už u elektroměru na patě činžáku nemá nadimenzované rozvody pro dvacet partají na 20x jistič do jednoho bytu. Tak netvrďte, že to má nadimenzované na to, aby všichni mohli naplno jistič využít.

Snížením jističe třeba nebudu vařit a prát najednou v jedné hodině, ale nekonformně to rozložím do dvou hodin, stejně jako ostatné partaje. A proud do činžáku se v obou případech moc lišit nebude. Na zatížení trafostanice, kde jsou těch činžáků desítky, se to už neprojeví vůbec.

U těch, co mají dvoutarif, je žádoucí, aby maximum spotřeby realizovali v období nízkého tarifu, kdy je elektřiny nadbytek (pokud jim to jistič umožní). Tlak na snižování hodnoty jističe a stejně tak i vyrovnávání ceny za elektřinu ve vysokém a nízkém tarifu přitom mají přesně opačný účinek.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.16 22:18

Nejsem odporník, předávám to tak jak jsem to pochopil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.16 23:11
avatar

RA: Neustále tu operujete dráty a trafačkou. Zkuste si prosím ještě několikrát přečíst a pochopit odpověď @vítovec Datum: 20.2. 10:24. Třeba vám dojde, jak je to s poměrem mezi tloušťkou drátů a přenášeným výkonem. A posléze, až to pochopíte, tak vám dojde, že tenhle TV (či spíše ERU)argument, je vykonstruovaný pro oblbování obyčejných lidí, kteří o silové elektrice vědí jen to, že ji mají v zásuvce. Z čehož vám v vzápětí vyplyne, že skutečné důvody jsou jinde. Prachy a nic než prachy. Vždyť je to tak průhledné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zeli®
Datum: 02.03.16 16:31

Odpověď hlavně pro ra:

Když pomineme, že hodnotu hlavního jističe udává norma a pod ni se prostě jít nemůže (a jelikož varné desky, indukce apod. nejsou dnes žádnou výjimkou, 3x20A se jeví jako rozumné minimum), přesto...

Argument s tím, že pro mě musí mít dodavatel připravený vyšší příkon, je nesmysl a snad už i ERÚ vzal tenhle mýtus zpět.

Sítě se dimenzují podle reálné spotřeby, zachycené ve statistikách, se kterými pracují operátoři provozu, ne podle nějaké teoretické hodnoty, získané součtem hodnot instalovaných hlavních jističů. Připusťmě, že by ty mýty s rezervovaným příkonem byly pravdivé - a že je tedy spravedlivé, aby si každý připlatil za rezervovaný příkon. To by potom teoreticky znamenalo, že když by všechny byty a domy v celé ulici zapnuly spotřebiče odebírající proud, na který jsou dimenzované jističe, rozvodná síť by jim měla být schopna dodat potřebný výkon (přeci jsme si za to připlatili, aby nám to tu elektrárna nadimenzovala/zarezervovala, ne?) - jenže toho síť schopná nebude - v takovém okamžiku by prostě zkolabovala.

Namátkou pár odkazů:

http://www.mesec.cz/clanky/ve…mpaign=velky-jisticovy-podfuk

http://technet.idnes.cz/komen…60125_122706_tec_technika_nyv


doplněno 02.03.16 16:38:

Edit: Aby mě tu někdo netahal za slovíčko, s tvrzením o zkolaování sítě jsem to možná přehnal, až tak dalece jsem při studiu podkladů nezašel. Hlavním cílem mého příspěvku bylo poukázat na to, že sítě se dimenzují jiným způsobem, než takovým, jaký se do nás snaží zasít ERÚ (součtem "rezervovaných příkonů"). Pokud zdražení obhajují nesmyslně, měl by občan zbystřit, neboť tady něco nehraje...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 20.02.16 22:16

Ta pekárna má velké fixní náklady právě proto, že si lidé rezervují hodně rohlíků, ale pak berou málo. Tak se bude platít větší záloha za rezervované rohlíky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.16 07:23
avatar

Já bych to spíš přirovnal k tomu, že by se určovala cena rohlíků podle toho, s jak velkou taškou si pro ně přijdu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.16 12:28

Já to vidím jinak. Do nedávna měl distributor vyváženou a osvědčenou, desitkami let prověřenou síť jen s malým převyšením, viz příspěvek od Vitovce. Jeden v sobotu zapne cirkulárku, soused zase na víkend odjede, takže se to vyrovná. Ale distributor začal připojovat lokalní zdroje, které mu rozhodily síť, tak začal hledat cestu, jak to vyrovnat. Chce si peníze vybrat od těch, kteří mu problémy způsobují jen málo, za to se nebudou účinně bránit. Že by další, i když nepřímá dotace solárů?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.16 18:12
avatar

Tak jsem si to celé přečetla a koukám, že budu asi jediná, která třífázový jistič využívá běžně, neboť mám topení na elektriku. Prostě mám tarif D45d. Také jsem sledovala pořad s Jílkovou a vyrozuměla jsem, že teda budu platit za ten jistič a že spotřeba už bude podružná. Tudíž že třeba budu moci v zimě topit víc, protože spotřeba elektriky neovlivní mou fakturu. Je to tak, nebo jsem to špatně pochopila? A za ten jistič 3x25,0 A už platím dávno. tak co se teda změní třeba pro mne a mně podobným spotřebitelům? Víte to?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.16 21:01
avatar

Pro odpověď budete muset dodat pár drobností:

území distributora (např. ČEZ Distribuce, a.s., Dobrá Energie s.r.o. ...)

roční spotřeba v NT (v kWh)

roční spotřeba ve VT (v kWh)

dodavatel (např. ČEZ Prodej, s.r.o.)

produkt (např. Přímotop - COMFORT)

vše najdete na faktuře...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.16 07:28
avatar

*sok* K čemu Vám tyhle informace budou?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepr®
Datum: 21.02.16 14:01
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.16 20:28
avatar

Magdon, já to právě zkoušela najít na tom kalkulátoru, ale moudrá z toho nejsem. Jsem u Čez a mám tarif co jsem psala nahoře. Prostě se na to vykašlu a budu čekat co se bude dít. Co s tím nadělám, nic. Uvidíme jak se to bude vyvíjet. Já už právě přemýšlela o tom, že si nechám na střechu přimontovat ty panely. Určitě bych na tom v létě vydělala, protože mi sem praží slunce od rána do večera. Ale co v zimě. A pak, oni se u Jílkové právě čertili ti prodejci těch panelů. pochopila jsem, že ten nový systém jim udělá čáru přes výdělky, protože si to lidi nebudou kupovat, když je ta elektřina nakonec vyjde ještě dráž.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.16 21:42
avatar

Suzy, čistě teoreticky by se to právě vás nemělo nijak negativně dotknout, protože podle toho, co kde bylo uveřejněno, tak právě ti, kdo mají větší spotřebu (tuším, že se uvádělo někde okolo 3,4 + MWh ročně), by měli ještě ušetřit.
Osobně sem si to taky chtěl nejdřív propočítávat, ale pak jsme našel na netu právě ty propočty, kdo zaplatí o hodně víc a kdo vydělá a zjistil jsem, že při mé spotřebě (cca 3,5 MWh) na tom budu +- zhruba stejně (asi).
Počítal jsem to orientačně i pro známou na zahrádku a ta na tom prodělá kalhoty, protože jistič má 3x16A (kvůli čerpadlu do studny a pro pčípadný pohon strojů jako cirkulárka a pod.) a spotřebu má nějakých cca 16OkWh za rok, takže platí pár korun (tuším že mluvila něco o cca 600,-Kč/ročně) a nově by jí to vycházelo na cca 6.000,-Kč/rok. Takž tam budeme hledat řešení, co s tím, pokud se to schválí v původním návrhu.
Vás by se to nejspíš vůbec nemělo dotknout a pokud ano, tak spíš v kladném - měla byste dokonce platit méně než teď.
Celkem srozumitelně je to popsané třeba tady http://technet.idnes.cz/komen…60125_122706_tec_technika_nyv

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.16 08:28
avatar

Ronyx, mockrát Ti děkuji. Já jsem to také tak nějak pochopila, ale jistá jsem si nebyla, tak jsem se raději zeptala. No uvidíme jak to bude. Já třeba stejně nemůžu nic jiného dělat, než akceptovat to co bude nastavené. Všechno mám na elektriku, plyn tady není a na nějaká krbová kamna už jsem moc "stará". Ono to má všechno své pro a proti. Mohla bych investovat do topení přes ten krb, ale zase bych musela lítat někam ven pro dřevo, skládat ho, vymetat komín a tak dál. Takhle jenom otočím knoflíkem a topení jede jak dlouho chci. Je to drahé, ale pohodlné. Tak ještě jednou děkuji za vysvětlení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.16 22:19

Změní se cena za ten jistič a bude skoro jedno, kolik propálíte.

Ale ono to asi neprojde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.16 07:15
avatar

Změní se to, že za ten samý jistič budeš platit mnohem víc a bude celkem jedno, jak moc budeš topit. Budeš moct topit třeba i v létě, aniž by se to na platbě za spotřebovanou elektriku výrazněji projevilo. Proč netopit třeba na 26 stupňů, místo současných 20, když to finančně vyjde na stejno? Proč nemít celodenně pootevřené okno? Zároveň ztratí smysl používání drahých úsporných žárovek a oststních spotřebičů. Prostě přesný opak toho, o co se ekologové řadu let snaží.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nick®
Datum: 21.02.16 12:57

Budeme se postupne vracet ke zdravejsimu svetlu klasickych zarovek *palec* zrovna tak jako ve stravovani k dobremu maslu, sadlu, hodnotnym syrum, jogurtum atd. Vajicka uz snad nikdo nespojuje s nebezpecnym cholesterolem a bucek, skvarky, ovarek a ruzne zabijackove dobroty jsou nekdy dokonce lecive :) odbornici budou vzdy aktualne korigovat sve drivejsi omyly - takze buďte fit a bez obav. *tanec* *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.16 13:57

Motáte pojmy. Ekolog je vědec, který se snaží zjistit a popsat skutečnosti.
To, očem píšete je ekoterorista, který o věci sice nic neví, ale živí se prosazováním různých nesmyslů, kterým dal on sám razítko "ekologie".
Slavná Jau Jau Biomasa například.
Mimochodem, asi nikdo neškodí lidem tolik, jako oni.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nick®
Datum: 21.02.16 14:15

Ra252 - takze tzv."falesni odbornici" jsou "ekoteroriste"? - no s tim se da souhlasit , jen je vzdycky rozeznat :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.16 14:47
avatar

Magnon: to nemužeš myslet vážně .To jako za 10KW zaplatím podle tebe stejně jak za 1000KW. To tu už v minulosti bylo.Platilo se jen za elektřinu a pak se platit začalo za jistič a elektřinu. pamatuji se že to bylo kraválu. Jak nás ČEZ bude okrádat. No a dnes v podstatě ještě nikdo neví jaké budou tarify za odebranou energiii a za jistič ale mudrlantu je tu neurekom.


doplněno 22.02.16 15:39:

Já bych to přirovnal k platbě za spotřebovaný plyn.čím méně spálite tím více platíte za m³ a naopak čím více spálite m³ plynu tím méně platíte. Zkrátka já si budu rozhodovat kolik budu platit za energii tak jako doposud.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 22.02.16 08:38

karel21: Taky se divím, že tady můžou psat takové nesmysly, že bude celkem jedno kolik kdo propálí. Prosím vás vykašlete se na ty nápady.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.16 10:20
avatar

Karel21 - ale ano, myslím to vážně. Vámi uvedený rozdíl ve spotřebě je extrémní a nesmyslný. Samozřejmě, že při takhle nesmyslně zvýšené spotřebě zaplatím mnohem víc. To už jste taky mohl uvést, že když bych si domů pořídl obloukovou ocelářskou pec a tím pádem bych zvýšil spotřebu z 10 kWh na 10000 MWh, nestačila by mi na to celoživotní výplata. Pokud ale přestanu šetřit a zvýší se mi spotřeba přiměřeně pro domácnost, řekněme o polovinu spotřeby současné, na platbě to prakticky nepoznám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarinek*
Datum: 22.02.16 11:32

máme malý domek s jističem 1x25 A a roční spotřebou necelých 3 MWh. Elektřinou netopíme, pouze máme elektrickou troubu. Jinak pračka, myčka, TV, počítač atd. Pokud pamatujeme na to, že nemůžeme zapnout rychlovarnou konvici, pračku, myčku a troubu zároveň v jeden okamžik, tak si žijeme úplně normálně. Dle nových tarifů bychom měli ročně cca 3500 Kč ušetřit, čili bych měl být velice spokojený. Nicméně, když se podívám na tu jejich kalkulačku, tak vím proč to budí takové vášně. Stačí 2 příklady:

1/ Pokud bychom chtěli totožný tarif, ale chtěli 3 fáze, byť s nižším jištěním (3x16), pak bychom mohli zapínat spotřebiče zcela neomezeně. Cenou za tento komfort by bylo, že bychom nyní platili ročně o cca 300 Kč víc. V nových tarifech, bychom ovšem platili ročně o cca 1500 Kč víc! Nepočítám náklady na technickou změnu.

2/ Se stávajícím jištěním 1X25A si dokážu představit, že by naše roční spotřeba stoupla o 20% - přestali bychom různě šetřit. Ve stávajícím tarifním systému by se naše roční platba zvedla o cca 18%. V novém tarifním systému by to bylo cca 13%. Čili šetření by mělo skutečně menší význam.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 22.02.16 11:49

Chápu to takto:

V porovnání s dnešním stavem, velký poplatek za jistič a platba za 1 kW/h levnější.

1. Pokud spotřebujete málo vyjde 1 kW dráž. Celkově zaplatíte za velikost jističe vysoký poplatek +za malou spotřebu levnějších kW/h.

2. Pokud spotřebujete více kW/h, vyjde celkově l kW/h levněji. Celkově zaplatíte vysokou částku za jistič (stejnou jako v předešlém případě) + za větší spotřebu kW/h za stejnou cenu 1 kW/h, jako v předešlém případě.

To se logicky projeví takto:

V prvém případě bude cena 1 kW/h stoupat se snižováním spotřeby až do okamžiku, kdy spotřebujete např. jen 1 kW/h. V tom případě vždy zaplatíme vysoký poplatek za jistič + 1 kWh. Prakticky bude stát 1 kW/H tolik, jaký bude poplatek za jistič.

Ve druhém případě je to opačně. Je ale potřeba si uvědomit, že celková platba bude vždy vyšší. V prvém případě z důvodů vysoké platby za jistič a v druhém případě, kvůli snaze vždy spotřebovat více levnější 1 kW/h.

Jaký to bude mít dopad na zabezpečení potřeb člověka a na hospodaření s energií? Komu se to vyplatí a kdo na to doplatí?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.