Jak se naučit pořádně psát

Od: Datum: 11.04.13 10:12 odpovědí: 6 změna: 12.04.13 06:46
Já byl na češtinu vždycky strašný nemehlo a na školu dost kašlal :-D Rád bych se ale nyní naučil pořádně a hlavně pravopisně psát. Přece jen člověk dnes hodně komunikuje online (twitter, facebook, diskuse, emaily, im atd.) a pravopis může být i určitou negativni vizitkou. Navíc bych rád začal někdy v budoucnu psát i vlastní články a vytvořil vlastní web/blog.
Dá se ale vůbec nějak ta čeština pořádně naučit, když je člověk totální nemehlo? Kde a s čím začít? Nějaký tip na knížku?
Navíc kromě pravopisu pro psaní článků bude potřeba asi umět vyjádřit myšlenku a dát to do nějakého srozumitelného celku.
Jak na to? Jak se to všechno naučit a kde začít?

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 11.04.13 10:15

Číst, číst, číst, čtěné si vštípit, pořídit si Pravopis a kontrolovat si co píšu. Pamatovat si pravidla mě, mně, i. y, s, z... jsou i weby na češtinu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 11.04.13 10:28

Je dobře, že se chcete zlepšit. Když vidím ty spousty chyb, co lidé na internetu píší, ježí se mi z toho chlupy.

Začala bych tím, že bych si koupila/půjčila Pravdila českého pravopisu, na začátku je tam i gramatika. To celé nastudovat. Je to tam všechno stručně a řekla bych, že i přehledně.

Půroběžně samozřejmě trénujte četbou, okoukávání pomáhá.

Myslím, že na intrnetu půjdou najít i online gramatické testy pro školní děty, na procvičování na nich nevidím nic špatného ani ve vyšším věku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.13 10:36
avatar

Buss*palec*.

Já bych to nazval jednoduše - vztah ke knihám. Lidé, kteří ten vztah mají, čtou a čtou, nemají obvykle problém s pravopisem nebo formulací vět. Pokud ten vztah není, tak se to učí velice těžko. Můžeš zvládnout gramatiku, ale s formulací myšlenek mám často problém i já, který který přečetl od 1. třídy všechno, co se mi dostalo pod ruku a ze školních slohových prací jsem měl vždycky za 1.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 11.04.13 11:00

Přesně jak píšou ostatní. Je to o čtení. Kolikrát, když si s něčím nejsem jist, tak si to stačí napsat v obou tvarech a ve většině případů vidím, co je dobře, i když to neumím vysvětlit podle pravidel. Někdy samozřejmě ani to nepomůže, ale dělá to hodně lidí. Prostě si mozek pamatuje, že to tak mnohokrát viděl napsané.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.13 23:07
avatar

Je to jenom o čtení klasických a pokud možno starších knih. Dneska skoro nikdo nečte, děcka na škole obsahy knih opisují a potom píšou jako negramotní. Za nás to nešlo - kdo knihu nepřečetl, byl učitelkou ihned odhalen - pamatoval si jen zhruba obsah, ale ani jeden detail. Čtení webu je nanic, tam je pravopisných chyb otřesné množství. Když toho člověk dost přečte, nemusí ani vědomě znát pravidla a stejně naprostou většinu gramatických jevů "odhadne" správně. Mozek má asi nějakou schopnost dedukce nabo jak to nazvat, takže když 100x člověk přečte nějaký gramatický jev, i když vědomě neví proč je takový jaký je, vybere správný tvar když má něco podobného napsat.

Samozřejmě je čtení dobré zkombinovat s procvičením gramatiky, některé gramatické jevy se vyskytují zřídka a z knih se tak učí špatně. O to hůř působí, když v nich člověk udělá chybu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.13 06:46
avatar

Neporadím, ale potěším: Celkem pěkně jste dotaz napsal... má to hlavu a patu, je to srozumitelné, víte, o čem píšete.

Až na ty dvě malé drobnosti (strašné nemehlo, a negativní) jste dobrý. Mnozí mají vizitky podstatně horší... nezoufejte!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.