8 pravidel dialogu

Od: Datum: 03.02.16 15:49 odpovědí: 7 změna: 04.02.16 18:23

Nedalo mi to, a po poslední uzavřené diskuzi která spíš než dialog připomínala leccos jiného, sem dávám nějaké studium. Pro všechny. Kdo se bude chtít poučit, má možnost. Kdo ne, nikoho nenutím, nemusí to číst. Kdo by měl chuť problému zvanému "dialog" přijít hlouběji "na kloub" může ještě na těchto odkazech: http://david-novak.blogspot.cz/2015/07/pravidla-dialogu-komunikacni-fauly-v.html http://www.elabs.com/van/VAN-…mime_vest_dialog-Smekal05.htm http://www.teologicketexty.cz…Podminky-kultury-dialogu.html

Osm pravidel dialogu

zdroj: J. Pešková - "O komunikaci mezi lidmi"

1.) Tvůj oponent není nepřítelem, ale partnerem při hledání pravdy.
Cílem naší diskuze je pravda, nikoliv intelektuální soutěž. Účast v dialogu předpokládá trojí úctu: K pravdě, k druhému, k sobě.
2.) Snaž se porozumět druhému.
Nepochopíš-li správně názor oponenta, nemůžeš jeho tvrzení ani vyvracet, ani uznávat. Formuluj sám jeho námitky, aby bylo jasné, jak jim rozumíš.
3.) Tvrzení bez věcných důkazů nevydávej za argument.
V takovém případě jde pouze o tvé mínění a partner mu nemusí přiznat váhu argumentu.
4.) Neutíkej od tématu.
Nevyhýbej se nepříjemným otázkám nebo argumentům tím, že svedeš diskuzi jinam.
5.) Nesnaž se mít za každou cenu poslední slovo.
Množství slov nenahradí chybějící argument. Umlčení oponenta neznamená vyvrácení jeho argumentů ani popření jeho myšlenek.
6.) Nesnižuj osobní důstojnost oponenta.
Kdo napadá osobu protivníka, ztrácí právo účastnit se dialogu.
7.) Nezapomeň, že dialog vyžaduje kázeň.
Nakonec rozumem a nikoliv emocemi formulujeme svá tvrzení a úsudky. Kdo není schopen své city a vášně ovládnout a kdo není schopen srozumitelně a klidně vyjádřit svůj názor, nemůže vést smysluplný rozhovor s druhými.
8.) Nezaměňuj dialog s monologem.
Všichni mají stejné právo se vyjádřit. Nezabíhej k podružnostem. Ohleduplnost vůči ostatním se projevuje i tím, že dokážeš šetřit časem.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.02.16 18:35

Obyčejná teorie od stolu, praxe se podsttně odlišuje

Datum: 03.02.16 19:11

Ano, protože se praxe podstatně odlíšuje, proto jsem to sem postnul. Možná jsem naivní, ale doufám, že se lidi rádi učí novému, neznámému, a rádi si to přečtou. Já chci věřit v to lepší, co v každém je.

Datum: 03.02.16 19:35

Nikdo, - je to národní sport, stačí se podívat na diskuzi, v televizi, v parlamentu a.p., ovšem záleží kdo to žvatlání vydrží, jak si učedníci v politice skačí do řeči, napadají se, urážejí a nejsou schopni klidně reagovat, tak se nelze , obyčejným lidem , ovčanům a podlidem divit

Datum: 03.02.16 20:55

Ale tady to není tak úplně otevřená společnost. Spousta lidí se tu zná, ví o sobě spoustu věcí, tak proč se nepokusit to někam posunout?

Datum: 04.02.16 05:23

Nechci vás naštvat, to vůbec. Ale nemohu odolat, musím dát tohle, protože velmi často dialogy vypadají tak nějak podobně: http://www.facebook.com/Priro…o.lek/videos/790310961043902/

doplněno 04.02.16 10:34:

To jsem ráda, že jsem se vás nedotkla. *pusa* Všechno to, co jste dal k dispozici, to je svatá pravda, pravdoucí. Jen s jedním nepočítáte. A to jsou emoce. Velice často se stane, že máme v sobě nějaké nesmyslné napětí a když se, byť prkotina, dobře trefí, nesmyslně vypěníme. Jako šumák vysypaný do trošky vody. Sami sobě se divíme, co nám to jde z pusy, z klávesnice. Ale nějak to nejde zastavit. To, co původně vypadalo jako diskuze, dialog, změní se v hádku, urážení osočování. A když druhý účastník odporuje, pak je takové jako zemětřesení, kdy už nejde o problém, kterým diskuze začala, ale o to, rozdrtit protivníka. Až to všechno přejde, my zjistíme, že jsme hmhmhm řekněme, reagovali nepřiměřeně. Vidíme sami sebe jako blbce, ale máme hrdost, tak se ani nestáhneme, ani neomluvíme. Raději bychom se neviděli. *zed* Někdy jsou však dny, chvíle, kdy jsme vpohodě a pak to máme tak, jak píšete. A pak máme ze sebe dobrý pocit.

doplněno 04.02.16 11:16:

Nejde jen o poradte.cz, ale jde o diskuze, hledání řešení dialogem, napříč celým životem. *placni*

Datum: 04.02.16 08:36

To se Vám tak hned nepovede mně naštvat, i když jedné osobě už se to povedlo. Ale ne jakýmkoliv příspěvkem tady.

A k těm dialogům, právě proto, že si myslím, že lidi diskutovat neumějí, jsem to sem dal. A je na každém osobně. Já spoléhám spíš na osobní ctižádost, chtít být lepší, zdokonalovat se. Přiznám se, že když jsem to našel, tak jsem si uvědomil, že ani já jsem se předtím neřídil zdaleka vším. Někdy ta teorie je dobrá.

doplněno 04.02.16 10:58:

babkazov: No, ono je to hodně tím, že ta diskuzní rubrika, je úplně něco jiného než poradna. Ten kdo tu položí nějakou věc do placu, myslím ve skutečnosti neočekává radu jako v ostatních rubrikách poradny. Spíš si chce ujasnit-utříbit názor, na něco, co ho zaujalo. Já myslím, že se to hodně liší od přístupu k tazatelům v poradně. Ti chtějí radu, ale tady na diskuzi, bych to rada nenazval. Proto mě napadlo najít ta pravidla. Co mně hodně mrzí, jsou rozbíječi. Ta poslední diskuze od růži, ať byla jaká byla, byla docela slušná až do poslední chvíle, kdy se tam objevily dva příspěvky přes míru od neregistrovaných "rozbíječů". A šlus. sys to zavřel. Pořád mám pocit, že ti všichni slušně diskutující, doplatili na ty dva "rozbíječské" příspěvky. No nic. Je to tak nastavené, ale je to vůči nám nespravedlivé.

Datum: 04.02.16 18:23

Není na škodu si pravidla občas připomenout, zastyděla jsem se, jak jsem se výpady nechala unést. Mně to pomohlo v pravý čas. A už se budu ptát jen na blbosti. Myslím, že sem většina lidí chodí do pohody ane se urážet. Tříbení názorů je cílem, ne vlastní ego.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.