Váš názor na sys. finanč. ohodnocování na Zem

Od: Datum: 03.02.16 01:48 odpovědí: 43 změna: 04.02.16 17:00
avatar

Jak nahlížíte na tu extrémní rozdílnost příjmů lidí? Myslíte, že si 2% obyvatel Země zaslouží mít stejné množství financí, jako o které se dělí zbytek světa? Zdá se Vám morální, že nějaká úspěšná dvacítka v USA, která umí zpívat, rozhazuje desítky a desítky miliónů, zatímco jinden umírají lidi hladem? Pekař, řezník, kuchař není na světě stejně důležitý? Co by ta diva jedla, do čeho se oblékla, kdyby nebzlo těch obyčejných každodenních profesí, které dostanou pár šupů za celodenní práci. Vždyť i u nás dostane zpěvačka 100 000 Kč za dvě hodiny zpěvu. Mně se zdá, že je ten svět naruby, že to není v pořádku. Myslím, že by měl existovat nějaký strop platů, třeba mnohem vyšší u některých profesí, ale strop. Deptá mmě, když vidím v TV, jak mladá milionářka koupila svému pejskovi pod stromeček dárky za 170000 Kč, zatímco vidím fotky hladových dětí před smrtí, nebo náš národ sbírá víčka pro nemocné děti... Ale nejsem ani komunistka, ani Růža! Nebo jsem nenormální?


avatar
administrátor uzavřel tuto otázku
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: florianm
Datum: 03.02.16 03:00
 

Rozumím Vám.

Také přemýšlím nad tím samým. Bohužel to tak je, nic s tím neuděláme.

Stačilo by, kdyby se zvedly platy. Pro dělnické profese třeba na min. 20000 měsíčně. A kde to jde, tak zrušit noční směny a práci o svátcích. Proč se pořád honit za ziskem, proč musí fabriky pořád chrlit výrobky. Kdybych měl firmu, nepracovalo by se o víkendu a svátcích, pouze vyjímečně, a svých zaměstnanců bych si vážil.

Je to hnus tady v té zemi, poděkujme hnusnýmu komunismu, kterej to tady zruinoval. Kdyby tu komunismus nebyl, dnes je průměrný plat přes 50000,- a všichni by se měli dobře. Kdysi jsem byl na brigádě ve fabrice, a říkal jsem si, že než dělat takovou práci, radši budu bezdomovec, a to nekecám. Byl jsem plnej síly, a přesto jsem byl zničenej po směně jako nikdy.

Máme smůlu, na zemi ve které žijeme.

Ale važme si zdraví, v tom jsme si všichni rovni

 
Datum: 03.02.16 07:39
 
avatar

florianm Datum: dnes 03:00
Když dovolíte pane kolego, dovolím si mít trochu jiné názory - vysvětlím:
--Kdybych měl firmu, nepracovalo by se o víkendu a svátcích, pouze vyjímečně, a svých zaměstnanců bych si vážil.--

pane kolego, pravděpodobně nic o podnikání nevíte. Choval byste se stejně jako ostaní podnikatelé a to z důvodů, že aby lidé u Vás mohli pracovat, musíte vytvářet zisk, který pak investujete zpátky do firmy. Myslím, že jste nikdy nebyl ani na vedoucí pozici, protože pokud byste byl na lidi takový, jak si představujete, brzy byste tu firmu neměl.
Vedoucí pracovník se nemůže s lidmi kamarádit, protože musí mít autoritu, bez ní neudrží ve firmě pořádek.
Připomíná mi to rodiče, co rádi říkají stupiditu, jak jsou s jejich dětmi kamarádi a když si pak začnou vyzvedávat zfetované nebo opilé děti na policii, tak ani tehdy někteří nepochopí, že respekt vzniká vyšším postavením rodiče než postavením dítěte.
Nepochybuju ale, že byste své zaměstnace neokrádal ani neterorizoval.

Fabriky jsou potřeba, bez nich by Vám toho v běžném životě hodně chybělo, Vaše manželka by těžko s nadšením prala v potoce například. A práce je potřeba, bez ní by se svět nepohnul kupředu. A pokud jste odpadl při práci, kterou běžně vykonávají i ženy, co vlastně vydržíte? Jen sedět u počítače?

Máte pane kolego štěstí na zemi, ve které žijete, která země Vám umožní abyste po Vaší zkušenosti co obnáší práce, Vám umožnila žít dál, aniž byste musel tvrdě pracovat?
Předpokládám tedy, že jste na dávkách, tam se namáháte jen jednou za měsíc otevřít poštačce a převzít peníze, které na Vás vydělali druzí, kteří se práce nebáli.

K socialismu se nebudu vyjadřovat, je to neštastná kapitola v dějinách země, ale ustrnout a plakat ještě 26 let po změně režimu mi přijde infantilní.

A na závěr pane kolego, nejsme si rovni ve zdraví, ne všichni se totiž rodíme zdraví, ne všichni máme šanci zemřít jen na sešlost věkem.

Moje rada - otřít slzy a zkusit něco dělat pro to, aby se věci měnily k lepšímu.

 
Datum: 03.02.16 22:18
 
avatar

Wasube, není co dodat. Také jsem se chtěla přidat s odpovědí, ale napřed jsem si přečetla co napsali jiní. Po přečtení Vašeho příspěvku se s Vaším dovolením, pod něj jenoduše podepíši.

 
Datum: 04.02.16 07:32
 
avatar

nepsala jsem to jen pro zakladatelku otázky, ale i pro lidi co uvažují stejně scestně jako ona.
Že to byla fajn, kdy jejich životy nezávisely jen na nich samotných, jak s nimi naloží, ale na nějakých tupých často nevzdělaných soudruzích. A že byly tenkrát trávníky zelenější, protože byli mladí, nic je nebolelo a život proto byl fajn...

 
Datum: 03.02.16 13:48
 

Nesmysl. Bohužel realita je taková, že většina lidí nad sebou potřebuje bič. Pokud k nim budete hodný, začnou práci flákat, později vám to tam začnou přímo rozkrádat a budou vašeho přístupu zneužívat a smát se vám přitom do očí. Velice rychle byste přehodnotil tento svůj naivní názor, pokud byste tu firmu měl. Schválně, zkuste si někdy zaměstnat lidi. Ona to není taková sranda, jak si to nějaký - nic ve zlém - Venca u pásu představuje. Ne nadarmo staré moudro říká - pro dobrotu na žebrotu. Platilo to dříve, platí to i dnes.

 
Datum: 03.02.16 21:10
 
avatar

kovisi, také to tak vidím.

 
Datum: 03.02.16 08:26
 
avatar

blesik®

Příjmy a majetek obyvatel planety obnáší mnoho faktorů. Podívejme se na některé z nich:

Majetek můžu zdědit, ačkoliv jsem nic neměl, náhle můžu být bohatý, dokonce i nejbohatší na planetě a jistě by Vám vadilo, kdyby v takovém případě někdo po Vás chtěl, abyste svůj majetek spravedlivě rozdělil mezi další obyvatele planety.
Proč byste to dělal?

Majetek můžete získat i usilovnou prací, pokud vlastníte chytrý, vzdělaný mozek a navíc ho umíte i správně používat. Mnoho lidí jako třeba Bill Gates a další vynálezci nových výrobků či směrů zbohatlo na základě svých výkonných mozků. To ovšem o sobě může říci na této planetě jen velmi málo lidí že získali ohromný majetek díky tomu že přemýšleli víc než jiní...většinu lidí totiž myšlení vyloženě bolí.
A proč by se takový člověk měl dělit s ostatními na planetě a proč by jeho majetek neměl být spravedlivý, on ho přece neukradl. On ho vydělal.
Na jeho místě byste ho také nerozdával nýmandům, co jen přemýšleli kam jít na pivo.

Ohromné příjmy lze vydělat i talentem. Protože nemáme všichni stejné šance, záleží na tom, kde, kdy a s jakou barvou kůže se rodíme a nepochybně i s jakým talentem.
Mohl byste upírat zpěvákovi, malíři, schopnému architektu a mnoha dalším uměleckým profesím příjmy, které také nikomu neukradli, ale poctivě vydělali, protože o výsledky jejich talentů byl zájem?
Kdyby nebyl, ty výdělky by zkrátka neměli. I oni ale musí pracovat a často mnohem víc než Vy tehdy v té fabrice na brigádě, kde Vás šokovala práce.
O ten talent mohou ale také různými způsoby přijít, třeba v důsledku zdraví nebo nezájmem lidí a povězte mi důvod, proč by se i tito lidé měli dělit s druhými?
I když je jim jen 20 let jak uvádíte? A je k tomu potřeba být uspěšný - to jste napsal dobře.

Je to tedy mimo dědictví věc výjimečnosti. Výjimečné je všechno čeho je málo a není divu, že pokud je člověk vyjímečný, má obvykle i velký majetek.
Řeč není o zlodějích, to je jiná kapitola, ani Vy jste o nich nemluvil ve svém dotazu. Jen jste nechápal, proč bohatí lidé se nedělí s ostatními. A já opravdu nevidím nic nemorálního v tom, že mám peníze a nemíním se dělit s lidmi na planetě jen proto, že já je dokázala vydělat a ti druzí ustrnuli v průměru.

Psal jste o jiných profesích - ano, pekař, kuchař, zedník atd. jsou potřeba, ale je jich dost, nejsou vyjímeční a pracují jako většina lidí na planetě ne pro zábavu ale aby se uživili. Jejich profese jsou důležité, ale rohlík jistě nikdo nebude přeplácet a v případě odchodu pekaře ho hned nahradí jiný, kým ale nahradíte Karla Gotta?
Je to jen příklad abyste pochopil jak je třeba nad touto otázkou přemýšlet.

Já jsem také zcela obyčejný člověk, nedávám vydělat zpěvákům koupí jejich CD, protože na to nemám, ale dávám vydělat pekařům, protože jíst chleba potřebuju každý den. Takže ten pekař bude mít pořád práci a výdělek.
A v tom je vážený kolego ten rozdíl.


doplněno 03.02.16 08:40:

Ještě doplním -
platy u nás jsou otázkou politiky a hospodářského růstu, což jedno nevylučuje druhé.
Takže doporučím u voleb víc přemýšlet koho volit a jedině tam můžeme očekávat nějaké změny.

 
Od: jenda2
Datum: 03.02.16 09:04
 

Je docela obludné poukazovat na hladové děti, zatímco bohatí dělají to a ono. Ty hladové děti mají rodiče, kteří jsou tak stupidní, že i když mají málo jídla, vůbec jim to nebrání mít další a další děti. V přírodě to je přirozený vývoj a na druhé straně Země je blízko hladomoru z přelidnění. Na africkém kontinentu není sebemenší snaha toto řešit jinak než odchodem do Západní Evropy. Požadavek na zvýšenou výrobu potravin to sebou nese ekologické zatížení přírody a tak pořád dokola.

Co se týká umělců a sportovců, tak je vše otázka poptávky. Proč to řešíte je záhada. Už komunisti chtěli určovat, co je a co není správné až to došlo tak daleko, že své odpůrce vraždili jak koťata.

V podstatě z vás na dálku čpí závist až nenávist úspěšnějším a to se možná dá léčit. Jinak nic.

 
Datum: 03.02.16 10:29
 
avatar

Vaše odpověď je zlá! Nikomu nic nezávidím, ani nejsem nějaký životní ztroskotanec. Právě díky tomu, že podnikám, si žiju celkem dobře, i když nikoho nezaměstnávám. Jenže mám soucit s těmi, kteří "nemají ty schopnosti, nebo odvahu" a za to jsou odsouzeni vykonávat práci, která je většinou nezáživná, úmorná a namáhavá. To je sám o sobě nuž dost těžký úděl, přesto je jejich práce důležitá pro ostatní. Bohužel, ji nemají ani dostatečně fin. ohodnocenou. Je to divný svět, když jiní, úspěšní jen hromadí a ani to nemohou spotřebovat. Neříkám, že by neměli být za svou úspěšnost ohodnoceni lépe, ale mělo by to být o nějaký řád výše a ne tak zrůdný nepoměr. Neříkejte mi, že člověk chytrý, nebo s velkým talentem, by toto za méně neprojevil. Každého člověka, který něco umí, žene ego, přirozená soutěživost, potřeba projevit svůj potenciál, touha vyniknout, i kdyby byl ohodnocen méně. Podle mne je to špatná celosvětová politika, sociální rozdíly se neustále zvyšují,"nůžky se rozvírají" a to nemůže jít donekonečna. Bohaté státy parazitují na přírodním bohatství chudých zemí, místo aby hledaly způsob jak jim pomoci, USA destabilizuje muslimské státy za účelem svého prospěchu a teď to odnáší Evropa. Čím víc peněz pro uprchlíky, tím méně zase zbyde pro stát, zejmena ten chudší, kde /jako u nás/ ještě lidé nedosáhli takové životní úrovně, aby mohli rozdávat. V některých krajích jsou platy doslova hanebné. Např. lékaři budou mít pořád málo a budou utíkat do ciziny, kde jim dají víc, tlačit na stát, že jestli jim nepřidají, tak odejdou. Bezohlední sobci, kteří nehledí např. na prodavačku u kasy s deseti tisíci, nebo dělníka, který fakt maká, a to za pár šupů. "Dravcům" tenhle svět vyhovuje. Pro ně je nastavený.

Datum: 03.02.16 10:33
 
avatar

Ano i v tomto by, podle mne měli "kulturně vyspělejší státy" pomáhat těm zaostalým, třeba systematickou osvětou, poskytnutím nějakých výhod při nižší porodnosti apod. Je to běh na dlouhou trať. Změna je dlouhodobý proces.

Od: ladana
Datum: 03.02.16 11:03
 

Myslím soudruhu že máte uplně scestné představy o tom, jak by měl fungovat svět.
Říká Vám něco pojem - motivace?
A že tedy zpěvákovi, kterému byste rád udělal strop na výdělek, aby moc nevydělal a tudíž státu neodvedl mnoho daní, by díky Vám nebylo vůbec do zpěvu?

To nemůžete myslet vážně. Karel Gott už za komunistů odváděl socialistickému státu větší daně měsíčně než Poldi Kladno. Ačkoliv od státu nic nepotřeboval až na výjezdní razítko, nebot dotoval sám sebe.
Proč myslíte, že ho soudruzi tolerovali když tehdy se Svobodou zůstali v Americe a pak se vrátili, protože oba byli vlastenci a stýskalo se jim.

A soudruzi jim nedělali s návratem problémy ani jim neházeli klacky pod nohy protože za jejich valuty, které šly díky takovým lidem do republiky se kupovaly zahraniční stroje, například pro tkadleny, do potravinářství a podobně. Měli tedy zájem aby takový zpěvák často zpíval venku, ale daně platil u nás. Takže to vidím uplně jinak než Vy - každý jsme strůjcem svého osudu.

Pomáhat se má jen těm, kteří to opravdu potřebují, nemocným, dětem a starým. Proto nechápu tu pomoc Německa mladým zdravým chlapům, migrantům, kteří by mohli bojovat za svou vlast ale nechali tam bojovat ženy.
Jediné vysvětlení které proto mám je, že Německo potřebuje vojáky. Zformují a vycvičí vojáky pro zahraniční misse a budou je vysílat tam, kam by němce mohli těžko vyslat.

 
Datum: 03.02.16 21:32
 
avatar

blesíku,

zaostalým romům, kteří se tu narodili, pokud nejsou líní ráno vstávat, tak mají stejnou možnost vzdělání, můžete pomáhat jak chcete a je to marný...je to marný...

Dáte jim práci, brzy do ní přestanou chodit. Těch několik výjimek to nezachrání. Podívám se na negramotné rodiče, pologramotné děti a slyším jak neumí česky, ačkoliv se tu integrují od narození a mám dost, natož abych jim pořád pomáhala.

Cítím se pak diskriminovaná a to ne málo.Protože oni mi nikdy nepomůžou. Co ovšem těmto skupinám jde, je plození dětí, při jejich inteligenci ani nevědí nebo nechápou co je kondom.
Protože jejich děti ale živí danoví poplatníci a to lépe než svoje vlastní, nemají důvod se omezovat.

Takže my - kulturně vyspělejší - pomáháme a ted co se valí sem je něco v bleděmodrém.
Můžu Vás poprosit, jak si tu jejich záchranu a pomoc představujete? Všech těch "chudáků" o kterých tu byla řeč?

Zatím mluvíte jen tak všeobecně, s odpuštěním, jako když kráva plácne ocasem do vody, chvíli se víří voda a ticho. Připomíná mi to některé naše politiky, počínaje Kocábem...

 
Datum: 03.02.16 10:37
 
avatar

Už dávno jsem pochopil že nevyřeším všechny problémy světa a ani za ně nejsem odpovědný. Pusťte to z hlavy a snažte se přežít.

 
Datum: 03.02.16 10:53
 
avatar

Já vím. Ono mi ani nic jiného nezbyde. Chtěla jsem jen vidět, jak na tom jsou ostatní lidi, jestli nás je víc, kdo to takto vnímá, nebo lidi myslí jen na vl. prospěch.

Od: jofa®
Datum: 03.02.16 11:04
 

To máte pravdu, že je spousta věcí obrácená naruby a nemusíme chodit daleko. Naši fotbalisti. Ze třech metrů netrefí bránu a berou za to desetitisíce. Když se jich zeptají proč to tak hrají, když se na to nedá koukat, tak se smějí a myslí si něco o zadku (psáno slušně).


doplněno 03.02.16 11:55:

ladana: Napište mi byť jediný úspěch našich fotbalistů na úrovni Evropy, (svět ani nezmiňuji) za poslední roky a já vám odepíšu, ano ty peníze si zaslouží.


doplněno 03.02.16 11:59:

A prosím Vás, už tady mnozí přestňte pořád omílat tu pohádku o lenochách za minulého režimu. Možná, že opak je pravdou. Dneska se válí všude tolik darmožroutů až to bolí.

 
Od: ladana
Datum: 03.02.16 11:25
 

jofa

Poptávka a nabídka. Zkuste mít výkon jako Jágr - budete se topit v penězích a proč ne?
Sice nevím, kde platí daně Jágr, ale pokud jeho obdivovatelé na něj chodí, platí za zápasy tak proč by měl mít nějaký strop?
Můžete mi to logicky vysvětlit?

Proto šel do háje socialistický způsob odměnování, kdy pracovat museli všichni, ale ve skutečnosti pracovala jen polovina z nich, ostatní parazitovali a jen se vezli.
Ale ta první poctivě pracující polovina nemohla mít odpovídající platy kvůli stropům, takže půlka jejich platu šla na lenochy.
To by Vám přišlo správné a spravedlivé? To samozřejmě nemohlo trvat věčně.
Klíči necinkali lenoši ale ke studentům se přidali i tito schopní a pracovití lidé.

 
Datum: 03.02.16 21:54
 
avatar

No ona to zas taková pohádka nebyla, byla to pravda, ale protože jsme pořád zůstali hodně socialistický stát s preferováním neděláků a vyžírků jako za komunistů, tak samozřejmě podobnost není čistě náhodná.

doplněno 03.02.16 21:55:

pro jofa® - Datum: dnes 11:04

 
Od: ladana
Datum: 03.02.16 11:11
 

Vypadá to, že Vás převálcovaly velké starosti a víc bych to viděla na finanční než zdravotní. Co rodina, nepomohla by?

Pokud nikdo nepodá pomocnou ruku, je tu ještě stát, sociálka. Myslím si to proto, že Vaše projevy zní beznadějně a smutně. To nepíšete z nudy, ale z pocitu, že nemáte východisko. Myslím abyste v reálném životě s někým včas si o tom promluvila. Omlouvám se, že si myslím, že nejste až tak uplně v pořádku.


doplněno 03.02.16 11:13:

pro zakladatele otázky

 
Od: nick®
Datum: 03.02.16 12:06
 

Ladano reagujete nejak divne, protoze blesik pise, ze se ma jako podnikatelka celkem dobre, ale trapi ji situace mnohych potrebnych. Ja ji chapu, i kdyz sam se timto problemem netrapim - davno jsem otrnul a beru to jako daň za moznost svobody a nejake rovnostarstvi bych nikdy neobhajoval. Snad bude v budoucnu lepsi klima :)

 
Datum: 03.02.16 22:05
 
avatar

nick® - Datum: dnes 12:06
Já ale například na rozdíl od Vás to nechápu. Někdo, kdo se má dobře jako podnikatelka tu slzí nad lidmi, kteří by mohli něco pro sebe udělat, ale neudělají.

Kdyby to nevypadalo jako zlomyslnost, tak bych se jí zeptala, jestli opravdu rozděluje své peníze dalším lidem, kteří podle jejího mínění jsou na tom hůře než ona. Myslím že ne.
Kdo to ale opravdu dělá, mlčí o tom jakož i spousta bohatých co dávají na charitu.

Všechno co psala tazatelka mi přišlo jako vybíjení si špatné nálady, proto se ani nedivím na reakce typu - jste v pořádku?

Protože psát o tom že lidem, kteří se snažili a poctivě si vydělali velké peníze bych udělala strop a nejraději bych jim to znárodnila a dala těm, co tu snahu neměli nemůže psát člověk, který dobře vnímá realitu.

 
Datum: 03.02.16 21:51
 
avatar

Nedivím se, že máte obavu o duševní zdraví pisatele. Také mi přišlo divné, jak se někdo hroutí starostmi a lítostí nad lidmi, kteří by jemu ale ani nepodali housku...

 
Datum: 03.02.16 21:46
 
avatar

Proč máte pocit že je špatné myslet na vlastní prospěch? Myslím jestli si neděláte legraci. Na čí prospěch myslíte Vy? Když dostanete důchod nebo mzdu, tak jdete a rozdáváte, aby z toho měli prospěch druzí?

Podle Vás patrně ti, kteří se snažili, tak by měli myslet především na ty, co mezitím chlastali, fetovali, hráli automaty a dělali děti? Až mi slza sklouzla nad těmi nesmysly.

Já na rozdíl od Vás lituju ty pracující, kteří povinně musí odevzdávat měsíční desátek na tyto práce se štítící živly s velkými nároky a ačkoliv to mělo být jen na 3 roky, pokračuje to vesele dál.

Lituju důchodce co je vláda každý rok bere u huby, protože cizákům se musí dát všechno, i kdyby důchodce na chleba neměl mít.
Lituju rodiče co musí platit školky, když jdou do práce - aby zbylo více na ty "chudáky"...
Tak tohle zase není jedno mně.

 
Datum: 04.02.16 00:24
 
avatar

Wasube, nevztekejte se a neútočte. Vidíte, že spousta věcí ani Vám není jedno. Já nemluvím o povalečích a nemakačenkách, které živíme, ale o národech třeba v Africe, kde nic nemají, žijí primitivně a ještě jim velké národy drancují přírodní bohatství za směšný peníz. A dále, myslím, že kdybych napsala, že dělám někde u pásu, tak zrovna od Vás bych si přečetla, něco v tom duchu, že ať nezávidím úspěšným, když na to sama nemám. Jelikož podnikám, tak jsem Vám vzala vítr z plachet" a budete se do mnbě obouvat, jestli já někomu něco dám, když podnikám. Milý pane, jak správně píšete, tito lidé o tom většinou nemluví, ale pro Váš klid na duši, ano dávám trvalýmk příkazem každý měsíc. Nebudu po

suzovat jestli je to málo, nebo hodně. Mně stačí vědět, že kdyby to udělal každý, v rámci svých možností, byl by svět pro některé lidi o hodně snesitelnější místo k životu a mnoha lidem by to vyřešilo těžké problémy. Možná ale zatím máte svých problémů až nad hlavu a proto nestíháte myslet na někoho jiného, než na sebe. Nebo, když tak útočíte, Vy jste někdy někomu poslal, byť jedinkrát, jednu jedinou korunu jen tak, z dobré vůle? Něco mi říká, že Vy asi ne.

Dodatek: Je přirozené myslet na vlastní prospěch - ale ne "jenom". Skoro všichni máme nějaké ty přebytky, tak proč někomu nepomoci?

Datum: 04.02.16 07:02
 
avatar

blesik® Datum: dnes 00:24

Nevím, kde jste vzala pocit ze utočím a vztekám se. Sice jsem se snažila Vám vysvětlit proč nemáte zbytečně napadat lidi že jsou sobci, protože přece Vy jediná jste taková altruistická na rozdíl od nás tady, jak ve skutečnosti funguje svět bez komunistických manýrů, že bez ohledu na přičinění všechno má patřit všem rovným dílem.
Ted jsem pochopila že je to zbytečné, protože žijete víc ve virtuálním světě než opravdovém a s lítostí vzpomínáte na ty blahé časy kdy i lidem, kteří se o nic nezasloužili kvetla pšenka.

Tím více jsem ráda, že to už dávno skončilo. Tu dobu jsem zažila, pamatuju se tedy dobře jak moc bohatí byli lidé kteří byli vedoucí autoservisu, masny, ovoce a zeleniny, zkrátka všude kde mohli vydělat na všimném nebo získat jiné výhody. Své bohatství samozřejmě tajili, lidská závist je velká a češi vždy rádi udávali, jak řekl sám Hitler.

Po revoluci pak právě oni měli prostředky na zakoupení podniků a provozoven, což ti poctivky pracující neměli a tak pracují dodnes...

Také se pamatuju jak rodiče ve snaze získat potřebné řemeslníky chodili za nimi dopoledne do hospod, které tehdy byly narvané "pracujícími" a s příslibem tučných odměn žadonili tu vyměnit WC, tu zazdít či vyzdít to a ono a podobně. Protože ne každý byl kutil i když národu často nic jiného nezbývalo.

I nadané dítě se dostalo na školu jen za cenu, jak jinak, jen pomocí tohoto výměnného obchodu. Děti zazobaných šmelinářů a melouchářů tedy neměly problém jako neměly děti kovaných soudruhů.

Někteří se milostivě uvolili a v pracovní době pracovali na melouchách, takže když bych pokračovala, šedá ekonomika prostě zdárně fungovala a na nic nebyly peníze, všechno se projedlo a propilo, pivo bylo levné a jídlo také, jen jaksi nebylo k sehnání. Jak to mohlo dopadnout?

Tlustý bůček jsme měli často, protože jsme neměli potřebné známosti na pořádné maso ani jsme nemohli nabídnout výhodný směnný obchod někde na uřadě, třeba přednostním přidělením bytu či nějakým povolením.

Tragédie pro nás byla koupě šílené pračky československé zn. Tatramat, co při ždímání cestovala po bytě a rozbíjela na co přišla.
Bony na zakoupení kvalitního západního výrobku v Tuzexu jsme neměli, rodiče byli jen řadoví zaměstnanci. Nechtějte tedy po mně abych tu fnukala jaké to byly zlaté časy.
Nebyly.

Takže mi prosím nikdo neříkejte že to byla krásná doba. Co bylo krásného na tom, že jste pracovala jako učetní a na práci kterou by tehdy zvládly dvě učetní byla plná učtárna, ale ve skutečnosti tam pracovaly jen 2 učetní a ostatní se vezly...ale platy měly všechny stejné, aby si byly rovny. Ano, bylo to tak. Necenila se píle ale známosti a kdo byl "šikovnější" a uměl si to zařídit. Neměl nikdo šanci ani motivaci žít jinak.

Jinak je mi naprosto jedno, kam Vy co posíláte. Máte pravdu já nikam do nějaké Afriky nic neposílám, protože na rozdíl od Vás mi tolik nezbyde. Navíc nemám asi správný pocit, že by někoho z Afriky zajímalo, jestli mám dost prostředků na jídlo já.
Pokud mám něco navíc, rozdám pár korun zdějším bezdomovcům nebo zajdu do dětské domova a koupím pár nových hraček a podobně. Tím chci říci, že bych nikdy nepodporovala pijavice neziskovky, ale není mi cizí konkrétní pomoc. I když o tom nerada mluvím, ale ptala jste se a aniž mě znáte, víte že jsem lakomá..

Pokud tedy nám tu chcete říci, že jste obětavá, myslíte na druhé a ostatní jsou šmejdi co myslí jen na sebe, jak jste tu několikrát dala najevo, pak opravdu souhlasím s tím, že nebudete až tak v pořádku a lze tu i mluvit o určité závisti jak tu už jeden kolega psal.

 
Datum: 04.02.16 16:35
 
avatar

Wasube, Vy jste asi úplně vypatlaná! Ženský, který je 63 let, z polických důvodů jí v r. 69 znemožnili dostudovat, celá rodina byla pronásledovaná, otec vězněn, budete dělat kázání? Když ne o neschopnosti, tak o hlavě, když ne o hlavě, tak o komunistech? Jste normální? Víte o mně houby a jste tak drzá, že mě budete poučovat, kritizovat, hodnotit a hrát si tu na psychiatra jen proto, že nechápete moji lítost s chudými? Budete mě zle napadat, že se předvádím, že jsem jediná, kdo pomáhá? Naštěstí zdaleka nejsem sama a kdyby mě někdo neosočil, proč tedy nepomůžu sama, tak ani nemám potřebu to komukoliv sdělovat. Vy jste zlá a nenávistná ženská, která nemá slitování s nikým. S takovým ubohým člověkem dál odmítám komunikovat. Mělo by to tu být o výměně názorů, což často vede i k jiným náhledům a ne rozcupování člověka s jiným názorem, jeho snižování a nurážení. Když Vy takhle, tak Vám odpovím. Jste duševní mrzák. A už se mi neozývejte!

Od: jofa®
Datum: 04.02.16 16:42
 

blesik. Nerzčilujte se. Nejste jediná, která se Wasube nelíbíte. I Lucie Bílá je falešná, zrádná a hysterická. Toť na útěchu.

 
Datum: 03.02.16 13:12
 
avatar

Já žádné problémy nemám a duševně jsem naprosto v pořádku - což si asi myslí všichni blázni, že? Možná se víc zamýšlím, protože už mám svůj věk a ledasčím jsem v životě prošla. Dobrým a i špatným. Když jsem byla mladá, taky jsem viděla jen sebe a starala se jen o svou rodinu a nejbližší okolí. Člověk žil, učil se, poznával, staral se a víc tak nějak moc nestíhal. Rovnostářství za socialismu taky nebyla dobrá cesta. Chtělo by to nějaký nový, lepší model. A volit? Už jsem přestala. Nějak v tom nevidím smysl. Já ty lidi osobně neznám, co o sobě navykládají, to je mediální obraz k jejich prospěchu. Do politiky člověk doopravdy nevidí, jen si udělá nedostatečný a zkreslený názor z médií, fakta lezou ven až po letech a to člověk zírá! Cinkali jsme klíči jak o život, aplaudovali Klausovi, Havlovi a ostatním, lidi, kteří se prezentovali jako čestní, rozkrádali co se dalo a já mám volit někoho, kdo má nejlepší volební program, který pak ani nesplní, nebo ho vystřídá jiná strana, která zase všechno vybudované, za státní penize, zruší... Už to nechávám plynout, jsou tady jiní, mladší, já už jsem ztratila motivaci, už nevidím východisko. S migrací nesouhglasím, myslím, že jsou jiné možnosti, jak jim pomáhat a hlavně by se měli postarat ti, kdo to tam rozvrtali pro své zájmy a mají mnohem víc fin. prostředků, než malé státy. A co se týká fotbalu apod., souhlasím. Baví je to, hrají, lidi to taky baví, tak na ně chodí, měli by mít dobré platy a ctižádost by je měla hnát za lepšími výkony. Ale to, co vydělávají se mi zdá opět nenormální. Majetek bych nikomu nebrala, ale udělala bych tlustou čáru a nastavila pravidla jinak.

Datum: 03.02.16 21:48
 
avatar

Jaké štěstí že nemůžete žádná pravidla nastavit. Stačí nám ta, co už je nastavil Kocáb a jeho pokračovatelé..

 
Datum: 03.02.16 15:25
 
avatar

Odměňování je obchod, práce je zboží a plat je jeho cena. A správný model je takový, kde je vše na dohodě mezi prodávajícím a kupujícím, na poptávce a nabídce.

Jestli je klub ochotný dát fotbalistovi milión ročně a on by chtěl dva, je to jen dohoda mezi ním a fotbalistou. Ber nebo nech být, nebo se shodnou na mega a půl. Jestli firma nabízí svářeči 15 litrů a on by chtěl dvacet, ber nebo nech být, buď se dohodnou nebo ne, firem je hodně a svářečů taky (a víc než fotbalistů). Nic lepšího a spravedlivějšího než poměr nabídky a poptávky ještě nikdo nevymyslel a asi ani nevymyslí.

 
Od: jofa®
Datum: 03.02.16 15:56
 

Ono fotbalisti, ti naši, to je kapitola sama pro sebe. Na ligu přijde několik stovek diváku a všichni (kopálisti) mají několik desítek tisíc plat měsíčně. Cpou se do nich i do klubů peníze a výsledky nulový. Hrajou to, že oči bolí. Kdyby takto pracoval svářeč, tak zanedlouho je na dlažbě.


doplněno 03.02.16 16:00:

Jakápak poptávka trhu ! Vždyť na polovinu zápasů chodí hrstka diváků.

 
Datum: 03.02.16 17:34
 
avatar

Pro Jofu. Na fotbal nechodím, tak jsem to ani netušila, jak to fakt chodí. Tím hůř! Všem profíkům bych platila skvělé vybavení, dala max. 60000 Kč měsíčně a jejich kluby by platily režii. Chceš být slavnej? Tak makej, máš oproti jiným výhodu, že můžeš dělat, co Tě baví a ještě si u toho hrát. Vždyť oni by hráli i tak, protože je to baví, chtěj něco dokázat a být slavní. Většinu života jsem závodně sportovala, tak vím dobře, co je to za adrenalin, který sportovce žene, peníze - nepeníze. Naše hokejisty za totáče jsem litovala, byli jak chudí příbuzní a jaké měli výsledky!

Datum: 03.02.16 17:21
 
avatar

Já doufám, že časem vymyslí. Něco zásadního se v budoucnu změnit musí, aby celé národy nevymíraly hlady. A ohledně té poptávky, četla jsem , že naší dodavatelé plynu neplánují jeho zlevnění, i když plyn jde s cenou prudce dolů, marži že mají 140 %. Zatímco Slováci mají plyn mnohem levnější, ještě jim ho zlevňují a navíc jim stát posílá složenkou dotace, asi přes 3000 Kč. Poláci zlevňují, myslím, že tam byli i Rumuni a v Madarsku dokonce nemají marži skoro žádnou, stát to nedovolí, proto mají přijatelnou cenu za plyn. Ano, pořád je to ruka trhu, co je tedy s naším trhem? Já bych řekla, že u nás trhem hýbe ruka zlodějů, nebo Vy si to nemyslíte? I článek zněl: "Jak dlouho se ještě necháme okrádat?" A k těm např. svářečům. Jdou dělat za míň, protože práce není a na tom hned bohatnou ty šejdíři, kteří toho hned využjí a více se na tom obohacují, protože jim dají nízký plat. Ano, ruka trhu, často hodně nemorální a bezohledná.

Datum: 04.02.16 07:18
 
avatar

blesik® Datum: včera 17:21
Jak tady máte pořád plná usta morálky, to mi také připomíná socialistickou éru.

Bylo nemorální žádat vyšší plat, bylo nemorální chtít aby Vaše dítě studovalo, aby jste dostala byt dříve než za 15 let s podmínkou ale, že založíte rodinu s dětmi aby jste získala potřebné body.

Proto fandím dnešku, kdy můžete jít a okamžitě bydlet, bez trapných žádostí a několikaletého čekání, prostě podle vašich potřeb i zásluh. Komunisté toto heslo často zdůraznovali, ale nikdy se jím neřídili. Vekslák měl více práv, než dělník ve fabrice, protože dokázal všechno sehnat. Co to proboha bylo za režim prý pro lidi?

A i já se zeptám. Je morální aby se neustále podporovaly země kde pro sebe nic neudělají? A čekají s nataženou rukou až se jim dá, pošle, pomůže?
A na to konto se nepodporují u nás rodiny s dětmi a řádně nezvyšují důchody jen proto že na obojí nemáme?

 
Datum: 04.02.16 10:55
 
avatar

Ruka trhu je bezohledná, ale spravedlivá. Ona spravedlnost musí být bezohledná, aby měřila každému stejně, bez ohledů. Naopak nemorální je dávat těm, co si to nezaslouží, jen proto, aby žili "důstojně". Proč? Každý má být svého štěstí strůjce. Nemorální jsou nejrůznější dotace, granty pochybným neziskovkám atd. - to je to největší okrádání, protože peníze nerostou na stromech a co někdo dostane zdarma, to musí někdo jiný vyprodukovat a zaplatit.

Nemluvím o pomoci těm, kteří nemůžou - starým, nemocným, postiženým... solidarita s těmi je v pořádku.

 
Od: radarbrdy*
Datum: 03.02.16 17:42
 

Co je být "chudý" a být "bohatý" je spojeno s místem, kde žijete. Čím více lidí na malém prostoru, tím větší boj o "zdroje". Podívejte se na vyspělé státy jako je VB, nebo Japonsko, jak se brání přilivu "chudých" z jiných zemí.

Pravda je taková, že všichni nemůžou být bohatí. Představte si např. Čína 1.300.000.000 lidí. Každý by měl vlastní auto, byt, pračku, televizi, PC, každý den by si napustil vanu teplé vody. Každých 20 let by se populace zvětšila 2x...

 
Datum: 03.02.16 20:14
 
avatar

radarbrdy - To přeci vím, že nemůže být každý bohatý a ani v tom nevidím smysl života. Být alespoň "důstojně chudý", nemít hlad, mít kde hlavu složit, mít pitnou vodu, ošetření. Když vidím ty vyhublé, nemocné lidi, nemající co jíst, leckdy i pít... Bolí mně srdce. Vás ne? My to tady nevyřešíme, to je jasné, ale jsem ráda, že o tom někteří přemýšlejí. Na počátku je vždy myšlenka...

Od: radarbrdy*
Datum: 03.02.16 22:30
 

Jasně, jsou lidé kteří nemají co jíst na jedné straně, a na druhé straně se vyhodí tuny jídla, které se "neprodá". I to je "dekadentní" Evropa dnes. Stačilo by trochu upravit zákony a řetězce by mohli dávat neprodané zboží do charity...:)

Být "důstojně chudý" by dlouhodobě fungovalo za předpokladu, že se daný druh bude množit v "omezené" míře. Známe to z přírodopisu, pokud jsou na určitém území vynikající podmínky, začne se daný druh (exponenciálně) rozmnožovat. Např. rodina s 5. potomky a jejich rodiny budou mít zase 5 potomků, atd. Pokud postačují "zdroje", tak je vše OK. Jakmile začnou docházet, tak je zde problém.

Lidé si vytvořili svou vlastní hierarchii s své vlastní systémy přerozdělování zdrojů. http://cs.wikipedia.org/wiki/Urbanizace

 
Datum: 04.02.16 00:06
 
avatar

Ano, souhlasím. mMusela by být i cílená osvěta a převýchova ohledně porodnosti. Plýtvání také vcnímám jako problém.

Datum: 04.02.16 01:09
 
avatar

S cílenou osvětou souhlasím, včetně výchovy mládeže atd. Ale dokud se jim nezlepší životní úroveň, je vše zbytečné. Pokud by se jim povedlo zvednout životní úroveň, ztratí smysl jakákoliv osvěta ohledně porodnosti. Když se podíváte do statistik porodností, tak zjistíte, že existuje nepřímá závislost mezi životní úrovní a porodností. Došlo to bohužel tak daleko, že mnohým vyspělým státům ubývá vlastní obyvatelstvo - rodí se méně dětí, než umírá lidí..

 

 

Datum: 04.02.16 08:00
 
avatar

blesik® Datum: dnes 00:06
Ano, souhlasím. mMusela by být i cílená osvěta a převýchova ohledně porodnosti

Tak vtipnou odpověd jsem dlouho nečetla. Převychovejte lidi, kteří se řídí jen přírodním pudem nikoliv mozkem, jestli se o to potomstvo také dokáží postarat.*afro*

 
Datum: 03.02.16 17:48
 
avatar

g

wRusko_stavi_tabory_pro_uprchilky.docx (140 kB)Zobrazit | Stáhnout

Hele!

Datum: 04.02.16 07:27
 
avatar

Doufám, že jim ruzo přispějete...;)

 
Datum: 04.02.16 07:55
 
avatar

dárek pro ruzu - staré zlaté časy... ;) 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.