Výpověď úřad práce

Od: Datum: 15.02.13 17:10 odpovědí: 6 změna: 15.02.13 20:12

Dobrý večer, prosím, když dám v práci sama výpověď, mohu se registrovat na úřadu práce a mám nárok na podporu?Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.02.13 17:13
avatar

registrovat se můžete. o nároku na "podporu" rozhodne, na základě vaší účasti v systému soc. pojištění za poslední tři roky, ÚP.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 15.02.13 17:20

Dobrý večer.

Na úřadu práce se v každém případě můžete zaregistrovat. Na podporu máte nárok , pokud jste v posledních dvou letech před zařazením do evidence ÚP získala alespoň 12 měsíců důchodového pojištění

Splníte-li tuto podmínku, ale ukončíte-li pracovní poměr výpovědí či dohodou sama, úřad práce bude posuzovat důvody, které Vás k tomuto kroku vedly a případně výši podpory v nezaměstnanosti může ponížit.

(Pokud už jste ale byla v evidenci ÚP, bylo Vám zprostředkováno vhodné zaměstnání, ale ukončila jste ho bez vážného důvodu sama nebo dohodou se zaměstnavatelem, budete moci být evidována na úřadu práce až po uplynutí 6 měsíců ode dne vzniku tohoto zaměstnání. Stejné podmínky platí, jestliže Vám úřad práce zaměstnání zprostředkoval a zaměstnavatel ukončil pracovní poměr z důvodu hrubého porušení pracovních povinností).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 15.02.13 20:09
avatar

Ještě doplním, pokud by bylo rozvázání pr. poměru z důvodu hr. porušení pr. povinností, můžete se pokusit o rozhodnutí soudu, zda byl zaměstnavatel oprávněn takto pr. poměr ukončit. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.13 18:18
avatar

Ron má pravdu. Chci jen připomenout, že i kdybyste nebrala žádné dávky, ÚP za Vás bude platit zdravotní pojištění. To je měsíčně 1 080 Kč. Jinak byste musela sama, takže v nouzi dobré i to.

Nevím, jakou práci máte, ale práci dneska na chodníku nenajdete. Rozmyslete si to dobře. Lepší i horší práce, než být na ÚP, v každém případě budete mít o dost nižší příjmy.

Něco jiného by bylo, kdybyste měla zajištěnou novou práci a přecházela do ní hned z té staré. Ale pokud ji nemáte, nekončete, opravdu. Lepší jakákoliv slušná práce, než pracák. Pohoršíte si. Dneska má práce cenu zlata. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.13 18:25
avatar

První odpověď přeskočte není správná (údaj o 3 letech již neplatí). K odpovědi Ron doplním:

Rozvázání pracovního poměru dohodou bez vážného důvodu podle zákona o zaměstnanosti má (v případě, že splníte ostatní podmínky pro přiznání podpory) za následek snížení podpory po celou podpůrčí dobu na 45 % průměrného čistého výdělku.

Vážný důvod byste musela uvést v písemné žádosti o rozvázání pracovního poměru dohodou (zpětně by jej ÚP neuznal).

Doporučuji seznámit se v předstihu s právy a povinnostmi uchazečů, abyste hned při registraci (tam na pročtení nebudete mít čas) mohla vyptat na případné nejasnosti.

___ Odkazy:

Vážné důvody (Zákon o zaměstnanosti, § 5 písm. c)

Práva a povinnosti uchazečů (Portál MPSV, ÚP)

doplněno 15.02.13 20:45:

Omluva a oprava:

Omlouvám se, nevím, proč jsem vycházela z předpokladu, že byste chtěla pracovní poměr ukončit dohodou, zřejmě jsem nečetla pozorně.

Ovšem výše uvedené informace se vztahují i na výpověď:

Kdybyste v písemné výpovědi neuvedla vážný důvod podle zákona o zaměstnanosti, krátila by se Vám následně podpora.

___ @Pt,

myslím, že to zákon o zaměstnanosti (viz odkaz výše) uvádí srozumitelně (podle mne je jasné, že si zdravotní důvody nemůže nikdo vymyslet):

§ 5 Vymezení některých pojmů

Pro účely tohoto zákona se rozumí ... c) vážnými důvody důvody spočívající v ... 6. zdravotních důvodech, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání nebo plnit povinnost součinnosti s Úřadem práce - krajskou pobočkou Úřadu práce a pobočkou Úřadu práce pro hlavní město Prahu (dále jen "krajská pobočka Úřadu práce") při zprostředkování zaměstnání, ...

___ Jinak zákon o zaměstnanosti zmiňuje 7 vážných důvodů ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 15.02.13 20:12
avatar

Jen doplním, že Vážný zdravotní důvod nemusí být nutně v žádosti o rozvázání pr. poměru. Na ÚP vyplňujete formulář pro evidenci, kde vypíšete, že se jednalo o vážné zdr. důvody a budete vyzván, abyste tuto skutečnost dodatečně doložila. - pt

doplněno 15.02.13 21:23:

"ivzes", máte správné rady,*palec* vím, že se přesně držíte litery zákona. Já napsala*klik* příklad z praxe, jak to také lze vyřešit. *placni* Asi to nebude případ tazatelky. - pt

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.