Moje mamka moc nevaří

Od: Datum: 31.01.16 15:39 odpovědí: 45 změna: 07.02.16 08:14

Dobrý den, mám takový problém, ohledně stravy. Moje mamka moc neumí vařit, spíš ani skoro moc nevaří.
Už cca 2týdny jsem nejedl, a splachuju do záchodu. A kupuji si vlastní jídlo, ale finance mi dochází jelikož studuji.
Dříve mamka ještě za jejího přítele v pohodě každý den vařila, každý den něco jinýho.
Ale už 2 roky je sama, a úplně se otočila. Vaří cca 8jídel dokola to samé, a jedno jídlo mám 3dny (obed, i večer po 3dny).
Chápu když by pracovala od rána do večera, nebo na tom byla psychicky špatně. Ale je furt doma, a je v pohodě.
Nejhorší je když jí řeknu ať udělá něco jinýho tak mě seřve. Tak nevím co mám dělat, z jídel už se mi zvedá žaludek jak jsem toho přejden, zhubl jsem za poslední rok strašně moc ,i lidi v okolí se mi diví proč jsem tak hubený.
A nejsem anoretik, protože jiná jídla uplně jím.
tak nevím co mám dělat, když řeknu že si budu vařit sám, peníze na to od ní nedostanu,a jako student žádné nemám, tak nevím no.


avatar
ladinpraha uzavřel tuto otázku
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.01.16 15:46
 
avatar

Běž pracovat a uvař si sám. :D Asi tak, co mě napadá. Nebo choď do menzy. Když mamka nechce vařit, tak si s ní promluv aspoň o financích, jestli by Tě nemohla aspoň zčásti podpořit. Přesto, i když jsi student, musíš se přizpůsobit situaci, najít si brigádu by bylo nejvhodnější řešení.

 
Od: annaa
Datum: 31.01.16 15:48
 

A co kdyby mamka nakoupila a vařit budeš ty? To ti asi schválí, když ji vaření nebaví. Možná si myslí, že už jsi dost starý na to, aby kolem tebe skákala.

 
Datum: 31.01.16 15:49
 
avatar

Já si myslím, že tohle všechno musíš mamce říci. Budeš muset přetrpět chvilku křiku a pak znovu začít. Sepiš si jídla, která vaří a stále dokola říkej totéž. Nesmíš ztratit nervy, nesmíš se nechat strhnout ke ztrátě kontroly nad sebou. Také se musíš snažit maminku pochopit, určitě jen jak se tváří, to je maska. Musíš se pokusit pomoci jí. Pak se ti to vrátí, že ona bude chápat tebe. Musíte spolu mluvit.

 
Od: pb®
Datum: 31.01.16 16:01
 

V naší republice nikdo hladovět ani hubnout kvůli nedostatku stravy nemusí, opravdu ne. Co brání tomu, uvařit si sám, třeba i pro tu mámu? Že by vlastní lenost a neschopnost? Nedivím se, že nevaří nebo vaří stjená jídla pořád dokola. Ono totiž pořád něco vymýšlet a vařit je na hlavu. Není to žádná trvalá hodnota, je to nevděčná práce. Člověk hodinu něco vaří, za 5min to sežere a za další 3 už neví, že něco jedl, protože má hlad a může začít nanovo. Což tahle si alespoň sednout a napsat jídelníček dejme tomu na měsíc, kde se jídla nebudou opakovat a ten předložit matce? Docela těžká práce. I u nás v jídelně se jídla stále opakují a dokonce i stejné kombinace, tedy v jeden den ta samá 4 jídla, co byla před měsícem. Zatím doma vařím, ale stejně z toho mám jen pocit zmaru, ztraceného času a stejně se nedá uvařit zdravě, aby to ti mí dva chlapi jedli. Lituju, že nejsme schopni jíst tak, aby to bylo zdravé a trvalo minimum času. Třeba nasypat si ovesné vločky do misky a oloupat k tomu mrkev. Já tak schopná jíst jsem, 2-3x v týdnu jím v práci jen namočenou pohanku s osmahnutou zeleninou, dost často snídám jáhly s banánem a sušeným ovocem nebo palačinky - banán, vejce ovesné vločky a k tomu lesní ovoce. Ale nepřejte si vidět ty pohrdavé pohledy mého partnera. Nežijeme proto, abychom jedli, ale jíme, abychom žili. Tak to jídlo zas tak neprožívejte. Nebo jak bylo v jednom dílu Combacku - nemusí chutnat, stačí když je to teplé.

 
Od: annaa
Datum: 31.01.16 16:03
 

Pb *palec*

 
Od: host*
Datum: 31.01.16 17:08
 

A co vám brání říct doma, že vařit nebudete, že jste zásadně proti nezdravým jídlům a pokud nebudou chtít k obědu ovesné vločky s mrkví, tak at si vaří sami, že vy oběd už máte.

 
Od: pb®
Datum: 31.01.16 20:50
 
Takhle vztah přece fungovat nemůže. Nějaké když se ti to nelíbí, tak si jdi jinam. Společný život je hlavně o kompromisech a mně by se také nelíbilo, kdyby mi partner dával nějaká ultimáta, stavěl před hotovou věc atd.
 
Datum: 31.01.16 16:02
 

tak pokud vaří ve velkém na víc dní, je otázka, jak je na tom finančně. tohle bývá typické tam, kde není dost peněz, obvykle to tak vyjde levněji. potom by bylo i pochopitelné, proč ti nedá peníze, aby sis mohl vařit sám. pokud se dozví, že ty navíc jídlem plýtváš a vyhazuješ ho, vůbec bych se nedivila, kdyby byla nakrknutá a vůbec neměla chuť ti nějaké další peníze dávat, když máš možnost se doma najíst.

promluv si otevřeně s mámou, navrhni, že budeš vařit ty. pokud problémem jsou peníze, můžete se domluvit, že u vaření dodržíš současný finanční limit. nebo si vař sám ze surovin, které máte doma. anebo pokud tvé chuťové nároky jsou větší, než co domácí zásoby zvládnou, tak běž na brigádu a vydělej si.

 
Od: host*
Datum: 31.01.16 17:01
 

3 dny posobě jíst opakovaně na oběd a na večeři to samé, tak by se mi z toho taky dělalo zle jen od pohledu. Možná, že vy sama by jste toho byla schopná a nedělalo by vám to žádný problém takto jíst, ale ne všichni lidé sou stejní, někteří takto jíst nedokáží. Kdysi jsem byl několik pracovních týdnů jen o chlebu, občas uvařená polívka a po těch 3 týdnech se mi dělalo špatně, jen když jsem se na chleba podíval.

 
Datum: 01.02.16 08:02
 
avatar

host..

Chleba je něco, co se rozhodně nikomu nepřejí. Takže Vám to nevěřím. Pokud jste opravdu pracoval, snědl byste i ten chleba a ještě rád. To Vám říká člověk, který prožil hodně hladu jako dítě a ne proto, že maminka nevařila, naopak byla výborná kuchařka, ale proto že nebyly peníze. Pak chutnal i bramborový guláš nebo polívka s chlebem jako jídlo u Šroubka na Vacláváku. Netrápilo Vás víc že nikde poblíž nebyl McDonalds?

 
Od: host*
Datum: 01.02.16 09:54
 

Heledte, jestli věříte anebo ne je mně úplně jedno. Já byl taky přesvědčen, že se chleba taky nemůže přejíst, však si ho dávám každý den, ráno i večer, ale když byl ráno chleba, odpoledne chleba a večer opět chleba, tak se opravdu přejedl. Netrápilo, nikdy jsem si v takovém podniku nic nekupoval.

 
Od: rv
Datum: 31.01.16 16:51
 

Asi nemáte moc peněz a to se pak špatně vyvařují pestrá jídla. Zkus to s ní probrat, třeba na něco přijdete.

 
Od: radarbrdy*
Datum: 31.01.16 17:53
 

Na jídlo pozor, špatným stravováním si můžete přivodit zdravotní problémy. Co pan otec, platí výživné?

 
Datum: 01.02.16 08:14
 
avatar

Nenapsal věk, takže může jít i o "věčného studenta", jak je to dnes v oblibě, že mladí lidé mají neoprávněný pocit , že se rodiče o ně musí starat do 60. Maminka má asi pádný důvod proč tu péči nepřehání, když vidí, že všechno leží jen na ni a ze strany školáka? nic.

Dnešní mladí lidé často záměrně hubnou, neváží si jídla a ne každý rodič je ochotný to ničení zdraví tolerovat. Je lehké vyhazovat jídlo, když jsem si na něj nemusel vydělat.

Nebo mají mladí lidé požadavky na takovou zdravou stravu, že by matka musela mít několik zaměstnání. Kde je pravda bychom se dověděli jen od matky.

Já si dělám obrázek vždy podle slovosledu, vyjadřování a gramatiky těchto mladých lidí, tím na sebe prozradí nejvíce.
Ostatně rada zní, pokud je takový chudák, má možnost se obrátit na sociálku, v domově mu najíst dají ale obávám se že holoubek na smetaně nebo žabí stehýnka či hamburger to nebudou.

 
Datum: 31.01.16 18:04
 
avatar

já bych mamce v klidu řekla, že už se mi tahle jídla přejedla a navrhla bych společně vymyslet změnu, pestřejší jídelníček, a hlavně - nabídla bych pomoc s vařením, třeba i s nákupem... popř. bych se zeptala, jestli by mi nedovolila chodit na obědy do jídelny ve škole...

 
Od: annaa
Datum: 31.01.16 18:20
 

Jestli máma není v práci, ale je furt doma jak píšeš, ty studuješ a přítel už vás nebydlí, z čeho tedy žijete? Z nějaké podpory? To můžeš být rád, že po zaplacení poplatků za bydlení vůbec nějaké peníze na jídlo zbývají. Za málo peněz se žádné zázraky vyvařovat nedají, jestli chceš lepší, choď na brigády a mámě na jídlo přispívej. Vařit asi umí, když jí na přispíval její přítel, bylo dobré, ne?

 
Datum: 01.02.16 07:38
 
avatar

Kdyby byla pravda, že jsi dva týdny nejedl, tak jak jsi mohl napsat sem?*smich*


doplněno 01.02.16 07:50:

Pokud chceš z mamky "vymlátit" nějaké peníze na "zdravé" jídlo a začal jsi kritizovat co vaří a jak vaří, tak to jsi skončil ještě dobře.
Mně by to maminka otloukla o hlavu s tím, že asi nemám hlad a měla by pravdu. Mimochodem, chleba je něco, co se rozhodně nikomu nepřejí. Pokud má opravdu hlad a nevymýšlí si. Ve Tvém věku bych snědla hřebíky, na rozhazování a rozmazlenost u nás nebylo. A dokonce mi to prospělo.
A pokud jsi hubený, protože jídlo házíš do WC, tak jedna rada, spěchej opravdu velmi brzy k lékaři a to na psychiatrii, tam se léčí anorexie a bulimie.
Moc se zabýváš svým vzhledem. Zkus se zabývat gramatikou, více čti knihy. Brzy přijde doba, kdy nebude coll, jak je kdo vychrtlý, ale chytrý a vzdělaný.

 
Datum: 01.02.16 08:42
 
avatar

Wasube, tak moc se mi nelíbí velká část vašich názorů a rad k této otázce, že to musím sdělit. Naprostou pravdu máte s chlebem. To ostatní nejsou pro tazatele přínosné rady. Místo povzbuzení ho jen srážíte a naznačujete, že si problém víceméně způsobuje sám.

Já jsem se s radami nepřidala, protože v tomto případě dobře poradit neumím. Ale velmi dobře si umím představit psychiku ženy, která je doma (pravděpodobně nezaměstnaná), bez partnera. Leze to na mozek. Někomu míň, někomu víc. Že se pak na druhou kolej odsune nějaká neoblíbená činnost (u někoho to může být vaření), je pochopitelné. Že se pak zapomene na potřeby vlastního dítěte, je méně pochopitelné, ale možné.

Kluk potřebuje pravidelnou vydatnou a pestrou stravu. Kecy o gramatice jsou úplně vedle!

 
Datum: 01.02.16 09:21
 
avatar

bimbamo, je to opravdu jen věc názoru. Svými příspěvky tazatele v žádném případě nesrážím, ale dávám mu možnost se na jeho problém podívat očima druhého člověka.
A jinak prosím mi nepodsouvejte že zde píši že si za problém může sám, když už z toho, co píše jasně musíte poznat, že o žádného studenta nejde, protože bud je to zakuklený školák nebo dospělý, který má čas a nudí se, tak píše sem.
Protože mi dovolte mít přesvědčení, že když kdokoliv o sobě napíše že je student tak by to mělo odpovídat i jeho písemnému projevu. A to sama jistě uznáte že tomu tak v tomto případě není. Písemka za 5. Mám tedy právo pochybovat o věku i zralosti tohoto "studenta". A v tom duchu jsem také odpovídala. že to pravděpodobně student není.

Jinak nejsem vůbec toho názoru že matka by byla špatná. Syn jídlo odmítá, zvrací ho možná nebo vyhazuje, o čem to svědčí? O problému matky? To snad ne!

 
Od: host*
Datum: 01.02.16 09:52
 

Mám na vás otázku. Vy by jste dokázala jíst na oběd a na večeři to samé tři dny po sobě a to nejen jednou, ale stále? Trošku tu otázku upravím. Vy jíte tři dny dvakrát denně to samé na oběd a na večeři, aby jste věděla jaké to je a to jen občas, ale stále?

 
Datum: 01.02.16 14:07
 
avatar

Samozřejmě. Jak bych mohla psát o něčem, co jsem nezažila? Píšu o hladu, který máte, protože je vás moc dětí a peněz velmi málo. Píšu o hladu, kdy jste rád že Vám máma donese šišku chleba a podělíte se o ni s ostatními sourozenci, vděčný i za ten kus, který jste mohl sníst a přestal Vás aspon na chvíli bolet žaludek od hladu. Přesto se mi chleba nikdy nepřejedl.

Myslím že moc ještě o životě nevíte, proto píšete třeba, že nikdo nedokáže jíst stejné jídlo 3 dny po sobě. Poradím Vám jednu věc - rozhlédněte se kolem - hodně matek tak činí a i důchodců at už invalidních či starobních, protože na víc jídla zkrátka nemají. Bydlení a léky jsou velmi nesmlouvavá položka. To je tvrdá realita. Tím ovšem nebráním socialismus, byl to stejný paskvil jako kapitalismus navíc s omezením osobní svobody.

 
Od: host*
Datum: 01.02.16 21:46
 

Myslet si můžete co chcete, to vám nikdo brát nemůže. Dobře, vám se chleba nepřejedl, mě jo, když jsem ho měl 4-5x denně. Samozřejmě netvrdím, že nemůže být spousta lidí, kteří by takový problém jako já s přejedením chleba nikdy neměli. To je samozřejmě dost možné, já si vůbec netroufnu říct jestli jsem vyjímka a nebo ne a pokud to vyznělo jinak, tak se vám omlouvám.

 
Od: host*
Datum: 01.02.16 22:38
 

wasube: máte pravdu. Jídlo se dá jíst třeba několik dnů po sobě. Například když manželka chodí do práce třeba na střídavé služby a udělá manželovi velký hrnec bramoračky, guláše, nebo celý kastrol dobrého vepřového na kmíně, hovězího na houbách, atd. atd.. je to výhoda nejen času, práce ale člověk je vděčný za připravené jídlo, jen si k tomu dodělá různou přílohu.

Podobně si třeba lidé vezou na chatu jídlo na dva-tři dny, třeba buřtguláš, aby jim propanbutanová bombička mohla jídlo jenom ohřát a nemuseli plýtvat plynem na celé vaření.

Chleba: kdo nebyl na vojně, netuší, že se dá jíst chleba každý den. Dělám si legraci. Chleba se jí v mnoha rodinách každý den po celé generace a nikomu to nevadí, naopak chléb náš vezdejší je naším tradičním pokrmem.

Na chleba se dá dát tolik různých pomazánek. Počínaje čerstvým křupavoučkým ještě teplým chlebem jenom se solí... , chleba se sádlem, chleba s máslem a marmeládou, paštikou, pomazánkou z rybiček a majonézou, vaječnou pomazánkou z vajíček natvrdo, různé tvarohové pomazánky, budapešťská pomazánka, cibulová, pažitková, atd. atd. atd... Chleba je v naší stravě už několik tisíc let základ a nepřejí se.

Úspora je třeba při vaření těstovin. Když se uvaří celý balíček 500 g těstovin (vrtule, vřetena, kolínka, špagety, makarony, atd.) najednou, ušetří se čas a sní se to také, než kdyby se dělala jedna porce pro jednoho z 80 g těstovin zvlášť. Knedlík se také vaří celý, nebo hned dva a dají se ohřát. Není problém mít nějaké jídlo za sebou několikrát. Některé národy mají stejné jídlo každý den, každý rok, někdy s různými obměnami, nebo stále stejné a jsou vděčné, že mají co jíst.

hostů je tu víc, snad na jménu nezáleží... hi.

 
Datum: 01.02.16 14:17
 
avatar

bimbam-

-nezlobte se, ale pokud někdo splachuje jídlo do záchodu, tak je to pěkný "zmetek" ! - omluvou by bylo jedině jídlo plesnivé, nebo smradlavé. A pokud maminka vaří 8 jídel - tak o čem je řeč? Kolik toho vaříte vy (myslím všeobecně, ne zrovna osobně Vás).


doplněno 01.02.16 14:50:

host-

- pokud to není provokace, tak je pravděpodobné, že tazatel patrně není psychicky v pořádku - a zřejmě má problémy i matka. To je pak těžké něco radit.

 
Od: host*
Datum: 01.02.16 14:36
 

Klinický psycholog by to možná nazval demonstrativní provokací, kdy by si chtěl vynutit pozornost i takovouhle do nebe volající akcí (demonstrativním splachováním jídla do záchodu, vyžadováním jídel podle sebe) a třeba i úmyslným hubnutím. To by pak asi nebyl student, ale nějaká nezralá osobnost. Ale to jsou dohady. Stále tu jsou vidět pouze příspěvky rádkyň a rádců, tazatel se jak vidno zatím neozval a neupřesnil stav.

 
Datum: 01.02.16 15:43
 
avatar

culdabuldo, většina matek je velmi obětavých. Tím chci říci, že samy moc nejedí, odbývají se, jen aby zbylo víc na děti a on vyhazuje jídlo do WC, místo aby ho nechal v lednici pro mámu, když nemá udajně hlad. V případě hladu by ho snědl.

Spíše myslím že ten chlapec má problém, že už doma není žádný muž, možná měl i toho přítele matky za tátu a tak se snaží matku "trestat" tím že nejí. Protože ho zklamali.
Tím ovšem matku potápí, protože starost o dítě je vždy větší než starost samoty.A dítě si neuvědomí, že to nemusí být vina matky nebo dokonce jeho, že ten přítel odešel...ale neznáme podrobnosti, jen mi je divné, že se ty problémy kupí od doby, co zůstali sami. A je hodně mladých lidí co přestali jíst proto, že jim někdo předhodil že je živit nebude. A i odešel.
Podle mne má chlapec osobní problém a skutečně by měla matka kontaktovat lékaře pokud je nezletilý a jeho váha neodpovídá věku a stavbě postavy.

 
Datum: 01.02.16 15:49
 
avatar

Wasube, toto je moc velká fabulace. Nevíme nic. Může to být i tak, že mamka je v depkách, ze kterých se nemůže sama dostat. A kluk je opravdu chudák. Nevíme, jak je starý, do jaké školy a jak dojíždí. Třeba. Nevíme.

 
Datum: 01.02.16 16:23
 
avatar

Ano a proto názory a rady se tu různí, každý to vidí jinak, ale právě proto je to diskuze.


doplněno 01.02.16 16:24:

Nikdo tu nemůže napsat doopravdy který příspěvek je ten pravý.

Jen může mít svůj názor a o tom diskuze jsou.

 
Datum: 01.02.16 16:33
 
avatar

babkazovo, pokud pozorně čtete jeho dotaz, tak Vám neunikne, že jídlo vyhazuje do WC, to dělají anorektici, bulimici ho snědí, ale ze strachu před přibráním ho do WC vyzvrací.
Nepřesvědčíte mě, že ne.Pokud někdo u Vás doma nechtěl něco jíst, šel a vyhodil to do WC, ačkoliv to mohl nechat v lednici pro druhé? Myslím že ne, ztratí zájem ale jídlo nevyhodí, protože není anorektik.

 
Datum: 01.02.16 18:39
 
avatar

Wasube, proč nepíšete třebas romány, nebo aspoň scénáře ke televizním inscenacím. Je fascinující, jak dokážete vyfabulovat příběh jen z toho, co tazatel naznačí. Bravo!

 
Od: mirekvoracek
Datum: 01.02.16 08:44
 

Myslím, že to můžeš vyřešit velmi jednoduše. Nepíšeš, zda jsi na střední či na VŠ, ale naprostá většina škol má školní stravování, na vš menzy a podobně. Proč se nestravuješ tam, když jsi student? Tato školní jídla jsou navíc dotovaná, stojí do 30,- kč, možná někde víc, máš tam i polévku či další věci. Třeba u nás na vš si můžeš vzít za tuto cenu i 2 obědy, takže teoreticky máš jak oběd, tak i večeři, navíc pokud máš vyučování do večera, tak opět většina škol nabízí i večerní stravování. Problém může být jen o víkendu, ale to jsou 2 dny. Kdybys napsal, že už nestuduješ, tak to nějak chápu, na druhou stranu by ses v takovém případě měl snažit postarat sám o sebe.

 
Datum: 01.02.16 09:22
 
avatar

Máš pravdu, o tom to je mirku.


doplněno 01.02.16 15:45:

Pokud je ale psychicky zdravý, ale jen poněkud rozmazlený.

 
Datum: 01.02.16 10:13
 
avatar

8 jídel je docela dost - kolik si jich představuješ? - např. řízky z čehokoliv já můžu každej den.


doplněno 01.02.16 10:50:

host - dobrá odpověď !


doplněno 01.02.16 10:52:

- jenom jestli si chlapec nepředstavuje, že maminka bude vařit podle Pohlreicha?!

 
Datum: 01.02.16 13:45
 
avatar

Nejspíše máte pravdu. A když hoch psal, jak je mamka psychicky rozhozená, tak ačkoliv se mně to netýká osobně, byla bych jako matka také, pokud by moje dítě hublo, jídlo házelo do WC a dávalo známky anorexie přes mou snahu se o něj starat. Byla bych dokonce víc než psychicky rozhozená ! Přímo namíchnutá !

 
Od: host*
Datum: 01.02.16 10:34
 

gogotv: vzpomeňte si na vaše dětství, rodinu a jak se o vás mamka starala a jak se stará i v této pro ní zřejmě tíživé životní situaci. Píšete, že jste student, takže zřejmě vysokoškolák, takže jste už jistě vyzrálá osobnost a dovedete vaši situaci i situaci vaší mamky pochopit.

Nemusíte se dohadovat, vděčně přijměte jídlo, které pro vás připravila, třeba i na tři dny (gulášek je dobrý třeba i třetí den), a navíc si můžete jídelníček zpestřit tím, že si budete jednoduchá jídla vařit sám.

Jako student (zřejmě tedy vysokoškolák) máte možnost se stravovat v menze, snídaně si můžete připravit sám, stejně jako svačinu do školy, což vás vyjde levněji než někde jídlo kupovat (bagety, hambáče, párky v rohlíku apod.), nebo dokonce jít na jídlo do restaurace.

Zkuste bez velkých slov a dohadů mamce s domácností pomáhat jak to jde. Když si uděláte k večeři míchaná vajíčka, vaječnou amoletu, volské oko, vylepšená třeba o eidam, zeleninu (rajče, papriky, apod.), nebo si udělat z knedlíků, které zbyly od oběda, knedlíky s vejcem a pažitkou, nebo si uděláte z pytlíku bramborovou kaši s ohřátým párkem, nebo si do zbytku těstovin otevřete konzervu fazolí nebo konzervu kukuřice, přidáte nakrájené rajče, apod., nebo uděláte jednoduché zeleninové rizoto, nebo si do rýže zamícháte pokrájené kousky masa z kuřete nebo vepřového z předchozího jídla od mamky, budete mít chutnou večeři podle vašich představ a navíc se můžete rozdělit s mamkou, ať vidí, že jste jedna rodina.

Knedlík nemusíte vařit, dá se koupit už hotový, dá se napařit na pařáku v kastrole, nebo v uzavřeném mikrotenovém pytlíku v mikrovlnce. Můžete si levně koupit dobrou sekanou, nebo si troufněte udělat pro vás a pro mamku sekanou vlastní domácí a budete mít na tři dny co jíst, nebo když bude dobrá, tak ji ve dvou zdlábnete najednou. S hořčicí, křenem, kečupem... podívejte se do kuchařek, nebo se poraďte se spolužačkami.

Zásadně žádné jídlo nevyhazujte, vzpomeňte si, kolik miliard lidí na světě hladoví a vy máte to štěstí v životě, že máte nejen co jíst, ale tolik, že ho můžete i vyhazovat. Držte s mamkou dohromady, spolu to překonáte a budete spokojení.


doplněno 01.02.16 10:41:

Nezapomínejte na ovoce, zeleninu a normální pitný režim. Levná jablka, pomerance v akci, banány, pekingské zelí, obyčejné bílé zelí (vydrží vám na týden a máte co chroupat), mrkev (vcelku, nakrájenou na špalíčky, nebo nastrouhanou s jablíčkem a trochou cukru a citronovou šťávou), atd, jsou i v zimě.

K pití je výborná (a tisíckrát levnější než balená v PET lahvích) obyčejná pitná voda z kohoutku, nebo čaj (jeden pytlík 20g vychází přibližně na korunu), k snídani si můžete udělat rychlé kakao z ohřátého mléka a granka., atd. atd.

Nabídněte i mamce, když uděláte snídani pro oba, ušetříte čas, plyn, práci a budete oba spokojenější.

 
Datum: 01.02.16 14:58
 

Zkus si vařit sám alespoň někdy. Otázka je jestli ti na to máma dá peníze. Já taky moc vařit neumím nebo se mi nechce ale nejjednodušší jídlo co zvládne i pitomec a co mě napadá, kup si špagety (nějaké které se moc nelepí) a omáčku ke špagetám (kupoval jsem Salzu nebo Chalupářský guláš - neobsahuje brambory). V Salze už je maso a rajský protlak, ale k Chalupářskému musíš konzervu s rajským protlakem koupit a smíchat to. Ohřeješ omáčku, váš vařit vodu, osolíš, dáš tam špagety a za chvíly máš jídlo hotové. Je to otázka tak 20-25 minut. Jinak vařené těstoviny můžeš smíchat se zeleninou, např. strouhané ředkvičky (nejdřív oloupej), červená řepa, řervená paprika sladká, jak na co máš chuť.

 
Datum: 01.02.16 15:58
 
avatar

Nic ve zlém pane kolego, ale z tohoto receptu jsem měla husí kůži a náběh na žaludeční vředy + pálení žáhy. Opravdu Vám nic po tom není?

Berte to jako legraci, možná je to chutné, ale já bych dala přednost bramborům, na které bych dala kousek másla a upekla je v troubě. Příloha být nemusí, jsou dobré i tak. A vhodné i pro lidi, co už nemůžou kvůli anorexii normálně jíst.

Píšu anorexii proto, že překvapivě hodně lidí, kteří anorexií prošli, pořád řešili jídlo, trpěli nedostatkem jídla a celé hodiny četli recepty, rádi vařili pro druhé a jídlo i rádi rozebírali jako švýcarské hodinky.
Vyžívali se v cizokraných receptech a sdělováním co všechno už v životě snědli či uvařili dobrého.

Někdy se v nemocnicích na kapačkách a léčbě vzpamatovali a zachtělo se jim žít a už jídlo nevyhazovali ani nezvraceli do WC, ale více je těch co už je pozdě, zemřou protože už nezvládli sami sebe. Píšu to jako výstrahu pro toho chlapce, pokud to tady vůbec čte. Je docela možné, že at uvaří maminka cokoliv chlapec už nedokáže jídlo udržet v žaludku a hledá výmluvy proč.
Protože ten pravý, závažný si nechce přiznat.

 
Datum: 02.02.16 13:35
 

Mně se zas dělá blivno z toho másla jak jste mi to tu popsala. Je tam hodně nasycených mastných kyselin a nemám rád když je jídlo moc mastné (tuk který je v mase mi přitom nevadí, ale dávat tam ještě máslo? Raději suché brambory). A ano špagety s omáčkou a trochou masa mi chutnaj.

 
Datum: 02.02.16 14:21
 
avatar

- já např. klidně můžu i špagety s kečupem - a klidně dva dny po sobě.

 
Datum: 03.02.16 06:21
 
avatar

Od: h4ever® Datum: včera 13:35

pane kolego, co nevadí Vám, může vadit spoustě lidem. Tolik tuku co je v konzervě určitě v bramborách zapečených s trochou másla není. Takže pro ujasnění - já dala levný dietní recept, dostupný tedy pro každého člověka.
Vy jste dal recept vhodný pro naprosto zdravé lidi, protože konzervy plné tuku nemůže každý, a jsem přesvědčena že po mém receptu se nikomu špatně neudělá, po Vašem - nic ve zlém _ dost lidem.
Protože ne každý má v pořádku zažívání, žlučníkem, žaludkem a střevy konče. Nehledě na to, že spousta lidí pro přemíru tuku co je v konzervách by to nejedla i z důvodu pozdější možné obezity.

Nevím proč Vás lidé v této poradně tak vytáčí. Na jiné diskuzi Vám přestali odpovídat pro Vaši arogantnost. Slyšel jste někdy o něčem, co má název demokracie a právo mít svůj názor?
Je jeden krásný citát -
Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale vždy budu hájit Vaše právo to říkat.

Zkuste tedy lidi zbytečně nenapadat, bude Vám lépe.

 
Od: pb®
Datum: 02.02.16 12:02
 

Fuj. Ohřátí nějakého polotovaru považujete za vaření? Já tedy ne. Špagety umím udělat za méně, než 20-25min, omáčku vlastně dřív, než se špagety uvaří. Třeba hodit na pánev na kousky pokrájenou studenou (sušenou, Schwarzwaldskou atd.) šunku, k tomu trochu česneku, po osmažení zalít smetanou. Na pánev pokrájené černé olivy, sušená i čerstvá rajčata, česnek. Trochu osmahnout, zamíchat uvařené špagety, posypat sýrem-ideálně parmezám, grana padano či alespoň grand moravia.

Nebo taková pečená krkovice. Plátky s kostí lze koupit za méně než 90Kč kilo. Jen naklepat, osolit, opetřit, na oleji nechat zatáhnout a hurá s tím do trouby. Já přidávám buď houby nebo to upeču s cibulí, jablky a česnekem. Jako příloha brambory nebo bramborová kaše. Báječné jednoduché jídlo, s kterým není moc práce.

Když není čas, většinou o víkendu, kdy strávím dopoledne nakupováním, peču rybu. Škoda že jsou tak drahé. Jakýkoliv filet pokapat citronem, potřít olivovým olejem, osolit a okořenit a na 10min do trouby s tím. K tomu kaše a vařená zelenina, máme rádi fazolové lusky, hrášek a kukuřici. Jídlo za 20min na stole, brambory totiž zalívám vařící vodou z konvice.

Nebo něco na způsob rizota, ovšem z jáhel. Uvařit jáhly, kukuřici a zelený krášek. Osmahnout kuřecí maso a cubuli, okořenit, všechno smíchat. Opět moc dobré a rychlé jídlo.

A když chci navařit na celý týden, upeču kus hovězího nebo vepřového a měním přílohy. Jednou ze zelím, pak se špenátem a když je člověk přejeden knedlíků, udělám k tomu šťouchané brambory a vařenou brokolici.

Kuře na paprice. Opět velmi rychlé jídlo. Dělám dvě varianty, se sladkou smetanou, k tomu pak příloha těstoviny, nebo se zakysanou a jako přílohu rýži.

Vyjmenovala jsem tu aspoň 10jídel a v žádném není použit nějaký polotovar, konzerva, dokonce ani masox, jen sůl a koření. A rozhodně o sobě nemůžu říct, že jsem nějaká kuchařka.

 

 

Datum: 02.02.16 13:40
 

No to je váš problém já se s váma nepotřebuji srovnávat jak rychle zvládnete udělat omáčku taky sebou nenosím pořád hodinky a nezapisuju si co jak dlouho trvá... Proč máte potřebu se tu předvádět, že by vás doma nikdo neocenil a nepochválil? Stejně mi to je jedno, já to nečtu. Napsal jsem svou radu jak uvařit když to chce člověk co nejjednodušeji a nejlevněji a přitom aby to chutnalo. Pište si příště ty svoje rady jako odpověď na tazatele a ne na mě, já se neptal a nehodlám to číst. Ztráta času.

 
Od: kocicax
Datum: 02.02.16 08:52
 
teda asi ti není 10 let, já doma vařil už od cca 14 , 15 let.
rozhodně nechápu jak někdo kdo studuje může jen čekat co mu přistane pod nosem.
copak studuješ že tam berou i takové, kteří se nedokáží o sebe postarat. v 16 jsem byl bez matky, staral jsem se o invalidniho otce dojížděl denně na učňák. A ty tu brečíš. ne jen vařit by si měl ale pomáhat s úklidem pranim a vůbec s domácností a buď rád že nemáte hospodářství.
takže pokud nezačneš se sebou něco dělat veř že takového člověka nebude nikdo litovat a kdyby měl pojít hlady.
 
Od: blayze
Datum: 06.02.16 17:37
 

Pestan zit jako mrne za zacni zit jako dospeli lide! Proc si myslis, ze tvoje matka musi byt tvou sluzkou? Nechutna ti, tak to nejez, naucit se varit!

 
Datum: 07.02.16 08:14
 
avatar

Golegové, přátelé, hosté. Jsem hluboce přesvědčená, že tahle otázka se nám vůbec nepovedla. Místo empatie s člověkem, který si nám postěžoval, čte jen odsouzení a "chytré řeči". *plac*Uvědomte si, že o tazateli nic nevíme. Nevíme nic o jeho mamince a jejich společném životě. Tím, že ho budete napadat a srážet, mu vůbec nepomůžete! Až někdy, někde zaslechnete otázku: Proč jsou lidi na sebe tak zlí, vzpomeňte si na kluka-tazatele a na sebe a na mnohdy až nenávistné řeči, které se vám sypou z klávesnice. *bum*Fuj, styďte se! *bum*babka z Ostravy

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.